Истанбул [тема 47]

  • 77 169
  • 753
  •   1
Отговори
# 735
  • Бургас
  • Мнения: 17
Някой ползвал ли е Museum Pass Istanbul и знаете ли необходимо ли е закупуването й за дете на 3 години?

# 736
  • Мнения: 681
Някой ползвал ли е Museum Pass Istanbul и знаете ли необходимо ли е закупуването й за дете на 3 години?

Не е необходимо, децата до определена възраст посещават музеите безплатно. С три годишно дете вероятно
може да си влизате направо. За децата, които им изглеждат по-големи обикновено трябва да се вземе безплатен билет от касата срещу документ за възрастта.

Последна редакция: пт, 08 мар 2019, 21:33 от Adventurer

# 737
  • Мнения: 307
Здравейте! Може ли някой да ми каже, около Великден, фестивала на лалетата, сутрин или вечер се минава по-бързо границата? Колебая се между две оферти - едната е с нощен преход и 3 нощувки, а другата - се тръгва рано сутринта, дневен преход и 4 нощувки? Програмите са горе-долу сходни, за тива решишх  че това може да ми помогне в избора. В Истанбул съм ходила веднъж с ТА за Нова година, нощен преход, границата я минахме бързо.

# 738
  • Бургас / UK
  • Мнения: 1 591
Здравейте! Може ли някой да ми каже, около Великден, фестивала на лалетата, сутрин или вечер се минава по-бързо границата? Колебая се между две оферти - едната е с нощен преход и 3 нощувки, а другата - се тръгва рано сутринта, дневен преход и 4 нощувки? Програмите са горе-долу сходни, за тива решишх  че това може да ми помогне в избора. В Истанбул съм ходила веднъж с ТА за Нова година, нощен преход, границата я минахме бързо.

За преминаването на границата, всичко е въпрос на късмет...никой не може да каже със сигурност кога ще има трафик и кога не. Около Фестивала на лалето и Велик ден тръгват доста автобуси наведнъж ,така че вероятността да има по-голям трафик е голяма .Помня, че миналата година за лалетата, много от ходилите там се оплакваха,че е имало много народ навсякъде и е било доста изнервящо.Предполагам, че за Велик ден ще е по-спокойно,защото за лалетата идват и от други градове на Тр и други държави и наплива е огромен.

# 739
  • Мнения: 307
Благодаря! А всъщност кога точно е фесивала на лалетата и кога приключва?

# 740
  • гр. София
  • Мнения: 4 762
Благодаря! А всъщност кога точно е фесивала на лалетата и кога приключва?
Фестивала на лалетата е в началото на април. Великден тази година е в края на април.

# 741
  • Мнения: 4 529
Благодаря! А всъщност кога точно е фесивала на лалетата и кога приключва?
Фестивала на лалетата е в началото на април. Великден тази година е в края на април.

Фестивалът на лалето продължава през целия месец април. Все още не намирам информация кога ще бъде открит килима пред Света София. Миналата година беше на 11.04.
https://festivall.com.tr/festival/1134/istanbul-lale-festivali/

На 29 март тръгвам отново към любимия град. Програмата ми е горе - долу подредена. Един ден предвиждам за Азия. Замислям последователно посещение на дворците Бейлербей и Кючюксу, после Чамлъджа, Шакирин джамия, Кадъкьой (Мода). Ден - неделя.
 Моля, предложете ми удобен транспорт от Двореца Кючюксу до Чамлъджа.

# 742
  • София
  • Мнения: 1 839
Даниела, на около 200 метра от двореца Кючуксу, след фериботния терминал   е автобусната спирка Küçüksu Kasrı.
Качвате се на автобус 14R и след 25 минути и 22 спирки слизате на спирка Bosna Bulvarı.
От там или пеша около километър до новата джамия Чамладжа.
Или на около 150 метра е спирка İmkb Kız Meslek Lisesi и с автобус 15С за пет минути сте до спирката на джамията Ferah Yolu Simple Smile
А иначе от двореца Кючуксу до Юскадар можете да отидете с автобуси 15, 15H, 15KC, 15M, 15N, 15P, 15T, 15Y, 15SN.
От пристана на двореца можете да хванете и ферибот до Еминюню, Бешикташ или Кабаташ Simple Smile

Последна редакция: сб, 09 мар 2019, 23:48 от Роже

# 743
  • Мнения: 4 529
Роже, винаги се появяваш навреме с точна информация. Сърдечно благодаря! Намерих спирките.
Замислям го така - от Юскюдар с 15С отиваме до Бейлербей, като по пътя може да слезем и да се поразходим из Кузгунджук,  след това продължаваме със същия номер до Кючюксу, оттам с 14R до Bosna Bulvarı, завиваме надясно покрай лицея и малко след кръговото е спирката на 15С, с който ще стигнем до  сп.Ferah Yeni Cami.  В темата се препоръчва изкачване до хълма по ул. Курал. На мен ми изглежда по -лесно достъпен по ул. Sefa Cami sk. Та, чудя се дали да не вземем 14F за две спирки до Абдипаша и оттам да вървим нагоре. След Чамлъджа пак с 14F се отправяме към Кадъкьой, Мода, като по път, според времето, да слезем и да разгледаме Шакирин джамия.
Началният ми вариант беше в обратен ред - от Кадъкьой през Чамлъджа към Кючюксу и Бейлербей, но, предвид работното време на дворците, предпочетох първо тях да посетим и привечер да се върнем с ферибота от Кадъкьой до Еминьоню.
Ако пропускам или трябва да имам предвид нещо, помагайте! Simple Smile

Последна редакция: нд, 10 мар 2019, 00:00 от daniela.qnkova

# 744
  • София
  • Мнения: 13 126
В темата се препоръчва изкачване до хълма по ул. Курал. На мен ми изглежда по -лесно достъпен по ул. Sefa Cami sk. Та, чудя се дали да не вземем 14F за две спирки до Абдипаша и оттам да вървим нагоре.
Спирка Курал е на доста по-високо място от спирката, която е до ул. Сефа. Мисля, че ще сгрешиш ако отидеш натам, защото ще имаш повече изкачване.

Аз съм тази, която препоръчваше ул. Курал. Тогава шофьорът на автобуса (14 F) специално ни спря срещу улицата, а не на спирката, за да ни покаже откъде да се качим за хълма. И ни гледаше да не тръгнем в погрешна посока. Едва когато поехме по правилната улица, ни махна за довиждане и продължи да кара автобуса. Представям си това да стане с шофьор от софийски градски транспорт.  Wink Иначе Биалк беше слязъл на спирката до джамията Ferah Yolu и от там беше тръгнал нагоре. Мисля, че е на същото ниво като спирка Курал и също става.

Не е за пренебрегване и съветът на Белята, която някъде от бул. Босна си хваща такси до горе.  Wink

# 745
  • Мнения: 4 529
Таня67, много благодаря за ценния съвет! Ето, това с височината е важно, че не сме много по катеренето. И съвета на Белята за таксито ще имам предвид. Simple Smile

# 746
  • Мнения: 228
здравейте, може ли да ми кажете как се стига и какво трябва да хвана от квартал лалели до Форум мол Истанбул?

# 747
  • Sofia
  • Мнения: 1 366
От метростанция Аксарай или от Йеникапъ хванете линия М1 и слезте на сп. Коджатепе.
И двете спирки са на пешеходно разстояние от района с хотелите в Лалели, погледнете картата.

# 748
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Стоянката на такситата на ъгъла до сп. Късъклъ (автобусна, но вече има и метростанция), на Чалмъджа туристик джадеси, ако не се лъжа за името на улицата. Не ми се рови от телефона. После слизането пак до тази спирка и пеша е много лесно и бързо, покрай детската площадка. Описвала съм го с линкове към вю-то миналата пролет, но няма как да го търся в момента.

# 749
  • Бургас
  • Мнения: 1 446
https://www.reztoran.com/tr/istanbul/chilai?gclid=Cj0KCQjwjpjkBR … JSSMaAnFSEALw_wcB

Похвалиха ми този ресторант, някой да е ходил и да има впечатления като атмосфера. Имало зона за пушачи също.

Общи условия

Активация на акаунт