Истанбул [тема 47]

  • 77 438
  • 753
  •   1
Отговори
# 690
  • София
  • Мнения: 13 232
Аз пък съм ходила на Буюкада в началото на април. Все още нямаше живот във вилите. Всичко беше със спуснати кепенци. Освен това представляваше една строителна площадка. Хората правеха ремонти за предстоящия сезон. Минаваха пушещи камиончета със строителни материали, а кофите преливаха от боклуци. Само около площадчето с часовника беше хубаво. Там имаше лаленца и беше поддържано. И около пристанището, търговската улица с магазинчета също имаше живот. С други думи съветът ми е да се ходи в сезон, а не преди него. Септември и октомври със сигурност е по-хубаво от март-април. Най-малкото няма строежи и запуснат вид.

Скрит текст:
А най-лошо впечатление ми направиха котките. Почти всички бяха болни, а тези, които бяха в по-пустите райони и недохранени, ровещи се в контейнерите за боклук.  Sad Свикнала съм турските котки да са добре гледани и бях много изненадана.

# 691
  • Мнения: 1 652
За Принцовите острови спирката е отдясно на моста Галата (с лице към водата), най-отдалечената от моста от трите павилиончета на Sehir hatlari (първата е за Юскюдар, втората за Кадъкьой, третата за островите (Adalar), като от спирката за островите тръгва и линията за дългия тур по Босфора (целодневен). На мен островите ми харесват и извън сезон (декември,  април), но въпрос на вкус.

# 692
  • вкъщи
  • Мнения: 2 464
Препоръчайте ми хотел в района на Лалели или Таксим..Предпочитам да е голям, чист със закуска.FlushedЗащото имам горчив опит от миналата година от една голяма мизерийка, едвам преспахме там.

# 693
  • София
  • Мнения: 13 232
Маслинке, аз също съм привърженик на спокойствието и например на море ходя в края на септември, дори през октомври. Но това, което видях в първите дни на април на острова беше доста гадничко. Буквално беше една строителна площадка с всички негативи около нея - прахоляк, боклуци, но най-вече ме изнервиха смърдящите камиончета, които по друго време не се допускат на острова. Може би и очакванията ми са били големи. Момичета от темата бяха ходили в края на лятото и такива хубави снимки бяха напускали ... И някакъв сериал беше минал с едни красоти от острова.  Laughing Очаквах да видя това, а не затворени къщи със запуснати дворове, строежи, никакви цветя (в същото време Истанбул беше целия в лалета) и мизерни котки. Бяхме предвидили да се мотаем там целия ден, но още по обед хванахме обратния ферибот.

# 694
  • Мнения: 4 529
Таня67, аз също видях Бююкада пуст и не толкова красив, но бях подготвена от момичетата тук, че в началото на април е така. Явно,  повечето собственици на къщи са истанбулци, които прекарват там лятото. През топлите месеци там ще е красиво, когато дворовете са чисти и подредени, цъфтят бугенвилеите и кипи живот. Надявам се да имам възможност да видя островите в пълната им прелест.

Някой с отзиви за хотел "Далан" в Лалели?  На снимките изглежда много добре, локацията не е лоша.

# 695
  • Бургас / UK
  • Мнения: 1 608
Препоръчайте ми хотел в района на Лалели или Таксим..Предпочитам да е голям, чист със закуска.FlushedЗащото имам горчив опит от миналата година от една голяма мизерийка, едвам преспахме там.


Лелка,наскоро някой препоръча (мисля Роже ,че беше) хотел Flower Palace, но той се намира до гара Сиркеджи / Мармарай . Мястото му е много стратегическо и аз си го запазих ,защото точно това ме привлече,а и е изпробван и похвален.Ето го къде се намира ,вижте и в Букинг дали ви устройва цената и дали отговаря на вашите критерии.



# 696
  • Пловдив
  • Мнения: 585
 Здравейте и от мен! Обещах да пиша като се върна. Пътувахме с АБВ травелс. Хотела ни беше Ялта. Стар,но всичко беше чисто. Настаниха ни веднага и от там тръгнахме на пешеходна разходка,която свърши към 12ч. От площад Султан Ахмед пеша стигнахме до Еминьоню и по препоръка от вас хванахме ферибота до Юскюдар. От там до Момината кула,хапнахме и се върнахме. Не си платихме разходка с корабче по 30 лв,а се возихме на ферибота за по 2,60 лири. Може да не е същото ,но духа го усетихме. После от Еминьоню хванахме трамвая и отидохме до Капалъ чарши. Направихме пазарлъка и супер изморени пихме чай,хапнахме и се прибрахме в хотела пеша. На другия ден в 8 тръгнахме на панорамна обиколка с рейса. Разгледахме желязната църква. Оттам площад Таксим,Кула Галата .Всичко на бърз ход.После се отправихме към Долмабахче. Там някъде оставиха хората,които бяха платили за корабче,а ние с рейса отидохме до азиатската част . Там хапнахме с местната екскурзоводката Невин. Уникално мила жена,взех и визитката за всеки случай. Докато хапнем и разгледаме крайбрежието,онези с корабчето дойдоха. От там обратно в европейската част ни оставиха на Египетския пазар. Божеее ,такава лудница не бях  виждала. Справихме се. Оставихме покупките в хотела и в 16:00 тръгнахме за моловете Емир и Watergarden. Това си го платихме по 20лв. Беше уникално ,нищо че пътувахме 2 часа до Емир. В Watergarden ни дадоха около 1:30 ми ,та имаше време да хапнем. Беше много красиво с пеещите фонтани. Към 22 се върнахме в хотела. На другия ден в 9:30 освободихме хотела и ни закараха на Мол Форум за два часа. После в Чорлу за чаршафи,борсата в Одрин за 30 мин,и да хапнем за един час до Селимието. От там към 18:00 ч се отправихме за границата. За наш късмет нямаше нито един рейс. Минахме за 30 мин двете граници,без да ни ровят багажите. Сега остава да мисля за следващото ни пътуване , защото със сигурност времето не ни стигна за нищо. Бяхме с детето ни и той геройски издържа преходите,които направихме. Времето не ни стигна за Миниатюрк и Рахми Коч. Следващия път ще е. Това беше само запознаването ни с Истанбул,който завинаги остава в сърцето. Тепърва предстои да го опознаем 🤗🤗🤗 И с приложението Here we go не можах да се справя офлайн. Добре,че имах записки.

# 697
  • Пловдив
  • Мнения: 419
И нашето пътешествие приключи. Беше невероятно!

 Бяхме с кола и стигнахме много лесно благодарение на google maps. Първият ден, още преди да стигнем до хотела, минахме през аквариума Sea Life. От там взехме комбиниран билет и за музея на Мадам Тюсо..

 Настанихме се в хотела. Хотелът беше много приятен, чист, обслужването добро. Местоположението му беше отлично. Пеша, за около 6-7 мин стигаме до площад Султан Ахмет и до Капалъчарши. След като оставихме багажа посетихме Капалъчарши и Египетския пазар. Направо бях като омагьосана..Особено при подправките и чайовете можех да си оставя всичките пари, а и попданахме на един продавач сладкодумец...Вечеряхме в един ресторант на моста Галата, сандвичи с риба. Взехме си и Istanbulcard.

 Направи ми впечатление, че малко хора говорят английски (може би само на такива попадахме) и понякога комуникацията ни беше трудна. Особено когато искаме помощ в мола да ни упътят за Sea Life. Накрая един мъж от охраната просто ни заведе за по-ленсо. Grinning
 Турците бяха учудени когато аз плащах сметките (или давах бакшиш на пиколото). Гледаха мъжа ми и му казваха: "She is the boss!". Много се смяхме!

 Вторият ден навъртяхме 15 км пеша. Хванахме T1 и слезнахме след моста Галата и от там пеша до Истиклял и музея на Мадам Тюсо. Музеят не беше лош, но не може да се сравнява с този в Лондон, който съм посещавала.
Разходихме се до Таксим, видяхме носталгичния трамвай. С фуникуляра слезнахме до Кабаташ и отидохме до Долмабахче. Огромен и величествен! Страхотен!

 От Кабаташ хванахме  ферибот до Юскюдар. Там посетихме кафенето с възглавничките, както ме посъветвахте.
С ферибота се прибрахме до Еминьоню. Имахме време и разгледахме Йеребатен и Синята джамия. Прибирайки се към хотела минахме през едно мъничко заведение за хранене, в което се върнахме по-късно да вечеряме. Ядохме типично турска кухня и уникално кюнефе!

В неделя, преди да освободим хотела, излязохме за последно. Взехме си с детето фреш от нар, а ММ печени кестени и се насладихме на спокойния и тих Истанбул.

Детето беше много доволно, ние също!

# 698
  • Някъде в Европа...
  • Мнения: 3 452
krems82, омагьосал ви е Истанбул ☺. Като описваш програмата на АБВ травелс е абсолютно същата по дни и часове като на Караджъ...Отдавна се чудя дали двете фирми имат нещо общо?
Puss in boots, най-важно е това - всички да сте очаровани 👍.. Да попитам - от разказа ти оставам с впечатление, че сте били в Долмабахче следобед, много ли чакахте за билети? Същия въпрос и за Водохранилището и Синята джамия...И друго - пишеш, че от Кабаташ сте хванали ферибот за Юскудар..работи ли вече терминала?

# 699
  • Мнения: 142
Здравейте в програмата ми след долмабахче хващаме корабче от кабаташ до юскудар нали правилно съм се ориентирала ? Утре тръгваме и в петък сутрин сме там и съм планирала долмабахче за петък, работи ли ? 40 мин ли се пътува до мол форум с градски ? И последно след като агенцията имат панорамна обиколка въпроса ми е задължително ли трябва да обиколим с агенцията или може да си продължим по нашия маршрут ?

# 700
  • Пловдив
  • Мнения: 585
Божеее, като ви чета колко неща виждате за един ден направо ви се възхищавам. Но ние сега много се мотахме с агенцията. Следващия път сами и се надявам да успеем поне Долмабахче, Миниатюрк и Рахми Коч.
Air ,според мен не е същата, защото Караджа турс нямат безплатна панорамна обиколка,желязната църква, Магазина Тач в Чорлу,борсата в Одрин. Иначе използват местните екскурзоводи на Караджа турс.
Другото което ми направи впечатление е ,че продават билети пред Топ капъ на черно. Не знам на каква цена.

# 701
  • София
  • Мнения: 13 232
Издънка на Караджъ турс са. Ние пътувахме с тях със зарибяващите им оферти (започваха от 16 лв.  hahaha) при създаването им. И всичко беше на Караджъ - автобуси, разни рекламни неща и формуляри в офиса им.

Пристанище Кабаташ нали е затворено? Или само голямото пристанище, на което спираха Sehir Hatlari е в ремонт, а по-малките фирми в посока Долмабахче работят?

Бебинка, обикновено безплатната обиколка я предвиждат за деня на пристигането, за да може ако в хотела не настаняват сутринта, групата да не се разпръсква преди настаняването. Никой не можа да те задължи да ходиш с тях, но ако не сте настанени и изпуснеш момента да си с групата, после може да си имаш разправии. Например да ви оставят непочистена стая или някое друго подобно изживяване.

Последна редакция: ср, 06 мар 2019, 12:40 от Тaня67

# 702
  • Някъде в Европа...
  • Мнения: 3 452
Таня, така си и мислех...програмите и на двете фирми са абсолютно еднакви..
krems82, ооо, имат Караджъ безплатни - даже лятото бях взела ваучер от Грабо техен за 90 лв някъде и включваше безплатна обзорна обиколка до СултанАхмет с екскурзовод (веднага след пристигане) и безплатна автобусна в събота сутринта (Желязната църква, втори мост на Златен рог, х. Пера Палас, разходка по Истиклял, к. Галата..оттам пак на автобуса до Кабаташ, там слизат тези за корабчето, останалите по първия мост с автобуса и чакат в Азия корабчето да акостира, после всички на автобуса - пак Европа, спира се пред Долмабахче - влизането е около 13.30-13.45 ч.; после автобусите през моста Галата, който иска слиза на Египетски...) В неделя пак посещение на мол Форум и Аквариум. Оттам Чорлу за около час и половина. После Одрин за около час пак- абсолютно същщата програма, че даже и по часове сигурно 😉. И по-рано съм чела програмите на АБВ травелс и оттам си направих изводите, че може би са точно "издънка" на Караджъ..

# 703
  • Пловдив
  • Мнения: 585
AIR ,май така ще се окаже наистина 😁😁😁

# 704
  • Мнения: 6 317
Здравейте! Април сме на организирана екскурзия в Истанбул.Ще посетим и парка с лалета.В сайта на ТА пише,че там има павилиончета от които може да си закупим луковици.Така ли е наистина?На Капалъ чарши има ли места, на които може да се пазарува с карта?

Общи условия

Активация на акаунт