Кое е най-доброто отопление според вас и защо?

  • 36 927
  • 452
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 939
В момента сме на ТЕЦ, за мен лично е най-доброто отопление. Топлим 70 квадрата, в дневната поддържаме около 26-27 градуса, в спалните около 23. На годишна база плащаме около 1000 лв заедно с топлата вода.
Ако трябва да се отоплявам на ток, по-скоро бих избрала нещо от рода на Адакс. Климатици не понасям, не ми харесва шума, течението и самото усещане за топлина.
Моите родители се отопляват на печка с пелети, в града им няма ТЕЦ.
На газ не съм се отоплявала, нямам мнение.

# 46
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ползваме комбиниран котел, който може да гори на практика всичко, без течни и газове. Според цената и това дали сме успелли да си намерим нещо изгодно - ползваме слънчогледови пелети и костилки. Тази зима стартираме с костилки от праскови, защото ни излизат най-изгодно. Като свършат, ще си вземем пелети.
Топлим два етажа с общо около 250-300 кв.м. плюс бойлер. Топло е, през деня - около 23-24 градуса, през нощта изключваме или той сам спира и пада до към 20 градуса. За сезон ни отиват около 6-7 тона, които са на цена 150-180 лв.

# 47
  • ново
  • Мнения: 5 951
Апартамент 110 кв.м. без изолация, външен. В началото на отоплителният сезон, когато времето още не е много студено ползвахме климатик - хиперинверторен, много икономичен. С него отопляваме кухня и дневна, но коридорът и сервизните помещения са студени. Изводът е, че става, но само за през седмицата, когато сме двамата с ММ (той работи и нощни смени). Почивните дни, когато се прибира и дъщеря ни ползваме парно - комбиниран котел на дърва и пелети. Е, няма такъв кеф...навсякъде е топло, ходим по къс ръкав. За сезона харчим не повече от 700-800 лв. за ток и дърва.
В къщата имаме климатик и камина с водна риза, там има външна и вътрешна изолация, но разходът е същият, за почти същата площ.
Бих предпочела централно отопление, на каквото и да е гориво, но в нашият град няма такова.

# 48
  • Мнения: 68 583
Аз да питам - при отворени врати как така топлото отива и извън помещението? Че при нас нещо не става този номер. От хола има преходна спалня, в хола-инверторен климатик - при отворена врата топлото не ще и не ще да отиде в спалнята...да не говорим пък в дългия коридор, да завие зад ъгъла и да влезе в тоалетна или в баня...
Външен апартамент, само детската се явява вътрешна. Студът в тоалетната не ме плаши, но в банята е гадост, особено когато трябва да се къпе детето..абе гадно си е.

# 49
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Климатиците са определена кубатура. Сложете си и в другата стая климатик или по-мощен и ще ви топлят стаите.
За баните има специални печки.

# 50
  • Мнения: 68 583
Когато купувахме климатика, го взехме с кубатура за двете стаи, даже го монтирахме така, че да "гледа" към другата стая....ама пак не отива топлото натам...точно с идеята да топли и двете стаи при отворена врата....


При комшийката отдолу вратите са отворени към коридора и към спалнята, и е топло, но тя има камина в хола - все пак дървата дават друга топлина....

# 51
  • Мнения: 11 918
Всички климатици, които съм виждала са монтирани под тавана. Топлият въздух обаче е по-лек от студения. Излиза, че се топли въздуха под тавана. А на комшийката печката и радиаторите са на пода, преди да стигне тавана топлият въздух успява да се смеси с този от другата стая. Монтирайте си климатика долу ниско както се монтират радиаторите и ще видите разликата.

# 52
  • Сан Франциско
  • Мнения: 1 698
Не живея в България. Всички големи уреди вкъщи са на газ, включително отоплението. Системата е монтирана под покрива - топлият въздух се форсира през решетки на тавана - има такива във всяка стая, коридор и баня и тоалетна. Термостатът е на 22.5 С. Икономично е и топлината е равномерно разпределена. Много е приятно.

# 53
  • Милано
  • Мнения: 947
Живея в Италия.Отоплението ни е на газ,като мога да регулирам отоплението до 30 градуса..Обикновено поддържаме 21-22,но вечер обичаме да спим на хладно,затова през нощта поддържаме 18-19 градуса.Чисто и икономично😀

# 54
  • Мнения: 345

 , точно газови печки са , модерно наричани газови конвектори.Моята газова фирма ги монтира и експлоатира от 2006 г.
[/quote]

Може ли малко повече информация за газовите конвектори? Как се монтират, как стига газта до тях, много ли трябва да се дупчат стени и прочие? Живея в къща, минала съм през много варианти за отопление - климатик, ел.конвектор, ел.котле, камина на дърва с радиатори. В града ми има газификация, но не искам вариант с котле. 

# 55
  • София
  • Мнения: 6 308
Монтирайте си климатика долу ниско както се монтират радиаторите и ще видите разликата.
Joy
Това сериозно ли е?

# 56
  • Мнения: 25 571
Може ли малко повече информация за газовите конвектори? Как се монтират, как стига газта до тях, много ли трябва да се дупчат стени и прочие? Живея в къща, минала съм през много варианти за отопление - климатик, ел.конвектор, ел.котле, камина на дърва с радиатори. В града ми има газификация, но не искам вариант с котле.  

Мога да кажа как беше монтиран нашият. На външна стена (под прозореца), на която бяха избити 2 дупки. По-малка – за тръбичката, по която влиза газът, и по-голяма, през която минава по-широката тръба, която на практика е двойна – две тръби една в друга. През едната влиза чист въздух, през другата излизат отработените газове. Запалването става с пиезокристал. Нашият нямаше опция за нагласяване на градусите, само степени. Вентилаторът май се включваше автоматично.
Специално при нас не беше добро решение. Първата зима беше мека, с много слънчеви дни. Дневната ни е с югоизточно изложение и в слънчев ден до 13-14 часа няма нужда от отопление, температурата е над 20 градуса. Отопляваме след 14 часа, когато слънцето вече не огрява стаята. Тогава и газът беше евтин – 56 стотинки, та сметките се връзваха. (Да припомня – говоря за газ пропан-бутан, поради липса на метан.)
Следващата зима обаче беше по-студена, разходът на газ скочи, както и цените. Излезе почти като отопление с ток, да не кажа и по-скъпо.
Много съжалявам, че се набутахме с този конвектор, а не си направихме още отначало локалното парно. Щяхме да си спестим едно 700+ лв., които през 2000 година си бяха бая пари.
За третата зима монтирахме печка тип камина с водна риза и радиатори във всички стаи. И се родихме. Топло и комфортно навсякъде.
Там пък имаше други кусури – цепене и мъкнене на дърва, нуждата от човек, който да ги мята в огъня и т.н. С годините и цените на дървата се вдигнаха двойно и тройно, та се наложи да минем на климатици за преходните сезони и в по-меките зимни дни и на локалното парно в по-студените. За двама възрастни при нашите жилищни условия това се оказа най-удачният и икономичен вариант.
Иначе и аз си мечтая за газифициране, най-вече заради неограничената топла вода, но в момента това не ни е икономически изгодно. Ако паднат трайно цените на газа – може би, ама надали...

Последна редакция: нд, 18 ное 2018, 20:12 от Как' Сийка

# 57
  • София
  • Мнения: 575
Според мен газта е много изгоден вариант за отопление. Родителите на моят приятел се отопляват централно на газ и у тях е топло навсякъде, също така и използват неограничено количество топла вода. Ние се отопляваме на ток (климатици) апартамент 67 квадрата + бойлер и домакински уреди целогодишно. Зимните сметки са около 200-220 лв. Двама сме и през деня сме на работа, все още нямаме деца.

# 58
  • Варна
  • Мнения: 3 936
Истината е, че авторката я е пуснала неподходящо - "кое е най-доброто отопление", сякаш всички имаме опит с всички видове. Естествено е, че мнозинството ще каже, че най-много му харесва това, което ползва - рядко някой ще си плюе на избора и ще каже, абе прецакал съм се, ама толкова мога сега и тук.

АБСОЛЮТНО ТОЧНО !
Все пак не е лошо да се вземе опита на по умните от нас - държавите по света които се отопляват - Северна и Западна Европа , САЩ , КАНАДА , РУСИЯ - 50 - 60 % е с природен газ!Дори в съседна Румъния и до ззатънтени села и планински хижи достига тръбичка с газ , почти като тока , същото е и Русия .
Това е едно от нещата които работя много години и за да не спамим , правим реклама и натоварваме темата нека ме пита на ЛС.

# 59
  • Мнения: 367
Най-доброто за мен е котел на пелети. Навсякъде е топло , горе от хола си настройваме каква искаме да е температурата и е супер удобно.Били сме и с климатик, топлината не може да се сравни. Били сме и на камина с дърва - едно, че трябва да има кой да я поддържа непрекъснато, друго,трябва да влачиш непрекъснато дърва и трето, много е мръсно и стените се опушваха.
Относно цената на пелетите - да идва малко по-скъпо, но удобството и топлината не могат да се сравнят .

Общи условия

Активация на акаунт