Кое е най-доброто отопление според вас и защо?

  • 36 989
  • 452
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 594
Най- лошият вариант за мен е отопление на климатици. Никой не може да ме убеди в обратното.
Всякакво парно е в пъти по- добре- газ, пелети, дърва, ТЕЦ.
Климатик и отопление на ток- не.

# 61
  • Мнения: 6 622
Много зависи от изолацията и разположението на стаите в жилището. За нашето семейство най-добрият вариант се оказаха климатици. Много съжалявам ,че преди това инвестирахме в локално парно на твърдо гориво. Също така зависи от избора на качествени климатици съобразени с кубатурата. Живеем в къща 120 квадрата с добра вътрешна и външна изолация. Аз не понасям студ и вкъщи температурата не пада под 25-6 градуса. Всички врати са отворени и навсякъде е топло. Но разположението на стаите при нас помага за това. В най-големия студ сметката ни стигна 250 лв с 3 климатика , пералня , сушилня,бойлер и  кухненски уреди. Пералня и сушилня се пускат всеки ден поне по веднъж на дълги програми и високи градуси. На твърдо гориво ни излизаше една идея по-скъпо ,а и там все пак се изисква и поддръжка. Това при нас наклони везните към климатиците. С едно копче без никакви усилия достигаш желаната температура.

# 62
  • Мнения: 9 442
Преди години живеехме в топъл апартамент. Един климатик ни бе достатъчен за две стаи. Откакто се преместихме обаче съм на мнение, че няма нищо по-хубаво от едно централно парно. Апартаментът ни е студен и цели три климатика се борят със студа. Справят се, но не е като да си на парно. Равномерно топло навсякъде ти е, а крайната сума не е повече от това да се отопляваш с климатици.

# 63
  • Варна
  • Мнения: 3 945
И още нещо изключително важно ! Най - важното при отоплението е ..........изолацията.Преди да почнете да си правите някакви сметки си изолирайте жилището с 6 - 8 - 10 см. стиропор. Напоследък е много модерна концепцията пасивна къща . Не е лошо преди да почнете да работите пио темата отопление да попрочетете нещо за пасивната къща :
http://napravisam.net/?p=7240 .
http://www.marisanbg.com/bg/kakvo-predstavlyava-pasivnata-kashta … /138#.W_JaqR82xdI
http://www.didproekt.net/pasivna-kashta/
https://www.passivehousebg.com/bg/novini/100-news-26
https://www.monitor.bg/bg/a/view/21330-70-%D0%BB%D0%B2-%D1%81%D1 … D1%8A%D1%89%D0%B0
Ако сте последен етаж поне 10 см.  в-у плочата на тавана.Задължително разбира се и качествена дограма и топлоизолиращ стъклопакет с триплекс и к стъкло.Имам клиенти със сметка за газ и то декември , януари , февруари по 20 - 40 лв.

Последна редакция: пн, 19 ное 2018, 08:55 от peterky2002

# 64
  • София
  • Мнения: 381
В апартамента се топлехме с климатици. Стандартен двустаен. С два климатика ни беше добре. Сметката общо за ток в най-студените месеци 180 лв., като там се включват всички ел. уреди ползвани като за 4 членно семейство без бойлер.
Сега сме в къща 100 кв. Обема е малко повече, защото е с високи тавани - 3 метра. Имаме един мощен климатик, отделно камина, отделно ел.котле към което са вързани радиаторите. До момента сме ползвали само климатика и камината събота и неделя. Определено отоплението с климатици е икономично и няма хамалогия, но като усещане не е особено приятно. Има шум, усеща се течение защото когато духа, климатика избутва студения въздух от долу нагоре и ако си някъде около него се усеща. С камина е чудесно, но си е хамалогия и винаги някой трябва да е ангажиран с нея. А през ноща е абсурд някой да става да слага дърва. Ел. котлето още не сме ползвали, опасяваме се че сметката за ток няма да ни хареса.

# 65
  • Мнения: 24 369
На мен най-комфортно ми е с климатик. Парното има основен + топлата вода, а на газ..казват, че е най-евтино, но аз не го усетих така по джоба си

# 66
  • Мнения: 3 931
В жилището си имаме газов котел, апартаментът е тристаен. В квартирите сме се отоплявали на ток, имаме и къща с парно на дърва. Отоплението на газ ни е най-удобно и евтино. Апартаментът е винаги топъл, настроено е да не пада под 23 градуса, не се занимаваш с нищо. Прибираме се от почивка зимата - вкъщи е топло. По-висока сметка от 120лв. зимата не сме плащали, като това включва и постоянно топла вода, без да чакаш. Може би има значение, че сградата е газифицирана и всеки апартамент се продава с монтиран газов котел, та отвсякъде е топло, но аз лично съм много, много доволна.

П.С. Съдейки по горни коментари явно зависи от сградата, изолацията и отопляването на останалите съседни жилища. За нас е най-евтин и топъл вариант.

# 67
  • Варна
  • Мнения: 3 945
ТОЧНО!

# 68
  • Мнения: 5 358
Комбинирана история е у нас. Прибрах се, включих климатика. Мъжът ми се прибра и запали камината:)
Ми няма място за сравнение.
Климатикът е ок за преходни сезони, но в най-големия студ, няма шанс да ни сгрее.
Три стаи обитаваме, втори етаж. Не съм смятала колко ни излиза отоплението.
То май е различно, според цената на дървата всяка година.

# 69
  • Мнения: 120
За мен най добрия вариант е климатика . Живея в 100 кв апартамент на 5-ти последен етаж. Добре ,че вече не ни задължават с това парно ,че плащахме по 100€ на месец за отопляване 2-3 часа вечерта ... Имам 2 климатика ,като тизи в трапезарията работи почти постоянно . Общата ми сметка за ток зимата идва към 70-80€ на месец ,като се има впредвид ,че за асансьор и чистачка плащаме по 40€ на медец ...

# 70
  • Мнения: 3 610
За мен най добрия вариант е климатика . Живея в 100 кв апартамент на 5-ти последен етаж. Добре ,че вече не ни задължават с това парно ,че плащахме по 100€ на месец за отопляване 2-3 часа вечерта ... Имам 2 климатика ,като тизи в трапезарията работи почти постоянно . Общата ми сметка за ток зимата идва към 70-80€ на месец ,като се има впредвид ,че за асансьор и чистачка плащаме по 40€ на медец ...
То при Тец има правило колкото по малко ползваш повече плащаш за това ние у дома го ползваме постоянно това парно нали е за това да ни е топло.Аз топлина от климатик не харесвам ми не мога да се стопля както ми е хубаво на душата.Сега сме  в къщата  за няколко дни ми слагам големи цепеници и става кеф на душата и като ми ударим по едно червено вино ,душичките ни спят.Не съм виждал никъде другаде децата така да зачервяват бузките.А да аз и обичам да гледам огъня и да чувам как пукат дръвцата в камината за мен това е мн мн хубаво;и още нещо, може да се сготви чудесен боб а и не само.

# 71
  • sofia
  • Мнения: 8 938
Добре изолирано жилище и добре изградена отоплителна инсталация смъкват сметките, независимо с какво се отоплявате.
Най-доброто, според мен е подово (водно) с комбинация от радиатори (ако има нужда). При еднакви Т на въздуха в стаите, при тези с подово е по-приятно и ти се струва по-топло (това са наблюденията ми от различните стаи вкъщи).
Въпросната инсталация с какво ще се затопля е отделен въпрос.

# 72
  • Мнения: 19 501
Ползващите климатик как си отоплявате банята, тоалетната ми е интересно? Много важна част от комфорта в един дом е равномерна температура във всички помещения, особено в тия, дето си гол Simple Smile Живяла съм и в жилища без централно отопление, та знам отговора, но ми е интересно вашият какъв е?

Ползвам добри конвектори на ток за там, никакъв проблем. Все едно си имаш парно.

# 73
  • София
  • Мнения: 2 920
  ...Ползвам добри конвектори на ток за там, никакъв проблем. Все едно си имаш парно.

Така е, само цените им малко щипят Simple SmileSimple SmileSimple Smile. Френските са по 300 лева.

# 74
  • Мнения: 19 501
Ами то по толкова са и радиаторите на парното от ТЕЦ-а.

Общи условия

Активация на акаунт