Кое е най-доброто отопление според вас и защо?

  • 36 974
  • 452
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 110
Лиляна, чувала съм, че пелетите често се задръстват по пътя от бункера до горивната камера, съответно горенето спира и трябва да се отпушва ръчно. Вярно ли е?
Има ли някой, който ползва камина (не котел) на пелети? Интересува ме дали и с колко материал се топли една-единствена стая.
родителите ми се отопляват с камина (италианска с много проблеми и много лош техник който я инсталира) на пелети подвързана към 2 алуминиеви радиатора и 2 лири (2 бани, едната от които е вътрешна, другата е много голяма). Обща квадратура е може би към 60-65кв.м. Най-хубавата ПВЦ дограма, с к-стъкло, но няма изолация, 2 калкана, юго-източно изложение на къща. Мисля са ми казвали, че на сезон 3+ тона, като миналата зима май с по малко от 3 тона са минали, но за тази нямало да им стигнат 3 тона. Ако пелетите са по дълги и големи, да задръстват и не падат и тогава баща ми трябвало нещо да прави за да почнат да падат. Ако са от по малките, няма проблем. Пелети от слънчоглед или иглолистни не стават за тази камина; първите задръстват ужасно и правят проблеми с пепел, и не топлят добре. Вторите пък не топлели, но имали по малко пепел от първите. Мисля един път на седмица чистят с прахосмукачка. Температурата в къщата са ми казвали, че е 24-25С. Мисля, че инсталацията не е най-добрата и не е настроена оптимално - много лош доставчик се оказа този от който са я купили, както и лошо изпълнението, както лоша поддръжка. Та ако ще карате на камина на пелети - с минимално електроника, или ако има електроника и т.н., добър сервиз (което е май доста трудно да се знае предварително дали е така)!

Техния доставчик/сервиз е ужасен! Обаждат му се, не вдига телефона, лъже кога ще дойде, настройките ги беше така направил, че харчеше много пелети (а той и пелетите доставя, та е ясно защо така ги беше направил настройките). Ужасен човек се оказа! А когато се говореше за закупуването и инсталацията, ММ се занимаваше тогава (преди доста години) и уж всичко била ок, как до максимум няколко час гарантирали да дойде техник на място! Преди година или 2 оставиха нашите цял месец през зимата без парно! Ако бях тогава в Бг. щях да го дам на съд направо! Та! Не е важно само да е камина на пелети, а и кой ще ви я поддържа. Не е важна и марката на камината само, а кой ще ви я поддържа! Не мога да ви опиша през какво са минали родителите ми с тази камина! Аз всяка година им казват да се откажат от ползването на тази камина и да минат на конвектори, но те са възрастни и на конвектори не им било толкова топло... !
Аз съм с пелетен котел и бункер. Марката е Марели. Много съм доволна. Топля къща, нова е и добре изолирана, с К стъкла, 220 кв.м е и потдържам 22-23 градуса през деня и 19 през ноща, харча по 2 чувалчета х 15кг на денонощие иглолистни пелети. Доволна съм и смятам, че разходът на пелети е добър.

# 256
  • Мнения: 9
Mоже да се казва и спори по този въпрос доста, защото кое е най-доброто ( като отделяне на топлина и комфорт) и най-доброто( цена на месец ) са доста различни неща. Ние се отопляваме с климатици, НО ако мога винаги бих предпочела печката. Друга си е топлината от печката.. Simple Smile е вярно и мръсотията която ги съпътства е друга Grinning

# 257
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Бяха питали откъде вземаме сламени пелети. Днес взехме от Ямбол, в интернет имаше обява от земеделски производител. По 150лв.тона.

# 258
  • София
  • Мнения: 12 006
Нали затова питам как се процедира, когато не сме си вкъщи - на колко е удачно да се оставят радиаторите. За стая около 21 кв м имаме 25 глидери и в две стаи по 12 кв м глидерите са по 12. Плюс голяма лира в банята. Котелът е кондензен стенен Viesmann Vitodens 100 W, 4,7
до 35 kw. Не знам това дали показва, че не е сметнато правилно. Който разбира от тези неща, моля да каже. Как разбрахте, че не е сметнато правилно без тази информация, не знам.
Сметката ни е към 170-180 лв., Държим нон стоп на трета степен, много рядко на повече, защото става много топло.
Само по сметката мога да ти кажа, че не е сметнато правилно. За няма и 50кв. да плащаш 180лв. и прекалено. Хората със 100 плащат наполовина. Каква е общата консумация на всички радиатори в киловати? И какви са радиаторите - стражишки не са щом говориш за глидери, а те са с най-добро топлоотдаване,та алуминиеви или чугунени са, има значение и колко са големи, за това питам директно колко им е общата минимална консумация в киловати?

# 259
  • Мнения: 2 485
Трябва да проверя из документите, дано да има такава информация. Алуминиеви са. Всъщност апартаментът ни е  83 кв.м., като в момента не се ползва и не се топли едната стая 12 кв. Всичко друго е отоплено - дневна, спалня, банята, коридора, тоалетната, килера също. И пак казвам апартаменът не се топли отникъде, нито отдолу, нито отстрани има някой. Отгоре има тавански апартамент, който обхваща 1/3 от нашия. Изцяло е външен. Почти целият е северен. Външна изолация от преди 10 години. Само в неотоплената стая е стара, проветриво дограма. Другата е сменена - 5 камерна, троен стъклопакет с к стъкла. Каним се да направим вътрешна изолация.
Ако разбера как да намаля сметките, разбира се, ще съм доволна. Или по-скоро казано - да ползваме отоплението  оптимално. Но не знам към кого да се обърна, който ще е честен.

# 260
  • sofia
  • Мнения: 8 938
Щом апартамента няма съседни, които да са отопляват - ясна е работата.
Направете си вътрешна изолация на таваните - вата и гипскартон. От таваните са най-големите топлозагуби. Щом стените са изолирани отвън, няма нужда от вътрешна изолация. Зависи и колко и каква е външната изолация, ама това е друга тема.

# 261
  • Мнения: 7 923
Сега виждам на практика защо брокерът толкова настоятелно изтъкваше, че апартаментът под моя е газифициран и обитаван. Без да се топли и без изолация градусите в моя са 14, освен в една стая, която явно не ползват съседите. Там е 10 градуса.

# 262
  • Мнения: 1 712
Трудно ще се намалят сметките при тези параметри - изцяло външен, северен, без отопляващи се съседи. В такъв случай сметките ви са нормални.

# 263
  • Мнения: 2 485
Пускам нов отговор, за да излезе известие.
https://www.ruvex.bg/bg/produkti/otoplenie-radiatori-i-liri-za-b … ori-global-ser-15 ето тук намерих информация за мощността. Нашите са с h 500. 49 броя глидери плюс голяма лира 450/1300, но не знам каква марка е, за да я потърся в интернет.
За Котелът е записано в офертата ни, че е 26 kw. А на неговата книжка пише 4,7 до 35.
Така като гледам ако всичко работи, сме над минималната мощност на котела (4,7kw). Правилно ли се ориентирам?

Последна редакция: пт, 01 фев 2019, 19:41 от little afternoon

# 264
  • Мнения: 937
Новата ми фактура за отопление на газ е налична  Mr. Green
За къща около 70 квадрата, че миналия път съм написала 90 кв.м., с общо 77 глидера и една лира в банята, дневна температура когато сме си в къщи 23 градуса, нощна 19 градуса + топла вода, изгорени 174 куб.м. газ на стойност 157,34 лева. За нас това е първа фактура и нямам база за сравнение, но мисля че е поносимо. Надявам се и сметката за тока да е по малка, предвид това че на ток отпаднаха климатика и бойлера.

# 265
  • Мнения: 1 712
И на мен излезна новата сметка за газ за месец януари - около 112 кубика газ, сметката е 106 лв. Отоплявам апартамент от 50 кв. м. Нямам седмичен програматор, котелът има само външен сензор и спрямо него регулира температурата на водата. Горе долу се поддържа около 21 градуса, като в по-студените дни пада и до 20.5 градуса. Това е за отопление и БГВ за 1 човек.

# 266
  • Мнения: 2 485
При нас и този месец сметката за газ е същата - 182 лв. (Отопление и вода)

# 267
  • Мнения: 7 923
Супер сметка за газ - 200 лв за януари. Малък радиатор в банята, малък в бокса и още 4 - по един във всяка стая. 5-ма души сме, сметката включва и топлата вода и тук навсякъде е топло. Санирането дава невероятно отражение!!! Приятелят ми преди е плащал и по 500 лв сметки, като цената на кубик е била доста по-ниска.
За справка баба ми за 1 лира и 2 радиатора плати 220 лева, съседите ѝ за 3 радиатора - 280 лв. Блокът не е саниран.

# 268
  • Мнения: 937
Мен от няколко дни ме мъчи една мисъл свързана с толкова често споменаваното правилно избиране на подходящ котел, съобразен с монтираните радиатори. Значи това ние не сме го направили миналата година когато е трябвало и почти се доближават киловатите на радиаторите с минималната мощност на котела. Та тъй като къщата ни има полу-приземен етаж, който сега тепърва ще ремонтираме и ще бъде пригоден за живеене, ако евентуално накараме майстор да пусне тръби за парно и поставим и там 2-3 радиатора свързани към този котел, дали би повлияло в положителна насока на работата на котела, респективно и на сметката за газ. Според Вас дали това е удачен вариант? Вярно, че пак е инвестиция и разход, но не е ли по добре да ги дадем сега наведнъж, а не всеки зимен месец да се плащат по високи сметки и котела да гори газ, чиято топлина няма как да се разпредели с по малко на брой радиатори.
Моля да ме извините ако няма логика в написаното или Ви се стори глупаво  Hug

# 269
  • Мнения: 2 800
За първи път този месец във фактурата за газта има и разход в киловати, които се различават с малко от разхода на кубиците. Така и не нацелих крайната сума за плащане, умножавайки ед. цена ту по едното, ту по другото. Знам,че изпускам някоя такса, но не схванах и логиката да се мери газ в киловати.
Моля за мнение, ако някой е сведущ по въпроса.

Общи условия

Активация на акаунт