Кое е най-доброто отопление според вас и защо?

  • 36 878
  • 456
  •   1
Отговори

Анкета

Кое е най-доброто отопление?

Опции:

# 270
  • София
  • Мнения: 12 006
Мен от няколко дни ме мъчи една мисъл свързана с толкова често споменаваното правилно избиране на подходящ котел, съобразен с монтираните радиатори. Значи това ние не сме го направили миналата година когато е трябвало и почти се доближават киловатите на радиаторите с минималната мощност на котела. Та тъй като къщата ни има полу-приземен етаж, който сега тепърва ще ремонтираме и ще бъде пригоден за живеене, ако евентуално накараме майстор да пусне тръби за парно и поставим и там 2-3 радиатора свързани към този котел, дали би повлияло в положителна насока на работата на котела, респективно и на сметката за газ. Според Вас дали това е удачен вариант? Вярно, че пак е инвестиция и разход, но не е ли по добре да ги дадем сега наведнъж, а не всеки зимен месец да се плащат по високи сметки и котела да гори газ, чиято топлина няма как да се разпредели с по малко на брой радиатори.
Моля да ме извините ако няма логика в написаното или Ви се стори глупаво  Hug
Да, би следвало, ако с нововключените радиатори се досне равна или по-голяма консумация, от минималната на котела, то той ще си влезе в режим и няма да само да работи на макс. Вижте колко ви е минималната мощностност на котела, колко е на сегашните радиатори и сметнете колко радиатора най-малко ви трябват за да достигнете минималната мощност на котела. Ако сложите повече радиатори не го бърка /много трудно бихте минали максималната му мощност/, но ако е по-малко, то той не влиза в режим и харчи много газ, която не ползвате за отопление, а само я плащате.

# 271
  • Мнения: 1 711
Само да знаете, че обикновено данните за мощността на радиаторите ги дават при високи температури. При ниско температурно отопление то е на половина! С добавяне на още радиатори ще оптимизирате още повече работата на котела. Но това не означава, че ще плащате по-ниски сметки като абсолютна стойност. Ще плащате по-ниски сметки спрямо квадратурата, която отоплявате.

# 272
  • Мнения: 2 485
Само да знаете, че обикновено данните за мощността на радиаторите ги дават при високи температури. При ниско температурно отопление то е на половина!
Високи температури на кое? Достигната в жилището? Зададена Т на водата от настройките на котела? Или друго?

# 273
  • Мнения: 933
₪₪₪ Afrodita ₪₪₪, Fuckforlife сърдечни благодарности  Hug

# 274
  • София
  • Мнения: 2 903
Само да знаете, че обикновено данните за мощността на радиаторите ги дават при високи температури. При ниско температурно отопление то е на половина!
Високи температури на кое? Достигната в жилището? Зададена Т на водата от настройките на котела? Или друго?

Зададена Т на водата от настройките на котела.

# 275
  • Мнения: 2 485
Много благодаря на всички, които се включват. Сега идва и въпросът колко е добре да е тази температура? 70 градуса ниско ли е?
https://www.ruvex.bg/bg/produkti/otoplenie-radiatori-i-liri-za-b … ori-global-ser-15 тук има информация за мощността на глидерите при делта Т 50 и 60 градуса. Това ли е показателя за зададената температура от настройките на котела? Извинявам се, ако ми е глупав въпросът, но предполагам с дискусията сме полезни и за други потребители.

# 276
  • Мнения: 1 711
Колко е добре да е тази температура зависи от това как е изчислена системата ви.
Делта Т в случая е разликата между средната температура на помещението (около 20тина градуса) и водата в системата. Тоест делта Т от 50 градуса означава около 70 градуса за котела, което си е високотемпературно отопление.
Нискотемпературното отопление е между 30-50 градуса зададени за водата на котела.
Между другото точно това имах предвид, че дават мощността на радиаторите при високи температури на водата. При ниски тези стойности са на около половина.

# 277
  • Мнения: 2 485
Мнооого благодаря!
И аз се чудех каква в тази делта, между кои показатели.

# 278
  • Мнения: 66
Декември се нанесохме в тристаен апартамент 95кв.м, изложение дневна и кухня на юг, а спалните запад.Сградата е ЕПК.Радиаотрите са чугунени с топломери по тях, двукамерна пвц дограма само в кухнята саниран.За сега дойде прогнозна сметка 240лв, понеже предните собственици са ползвали много топката вода.

# 279
  • Мнения: 20
Здравейте, ще си правим парно на газ и ни предложиха вместо с радиатори да го направим с водни инверторни конвектори, тъй като били по-ефективни и се плащали по-малки сметки за газ. Някой има ли такава система. Интересува ме чувството за комфорт какво е. Аз не обичам топлината от климатик, въздухът ми е сух и ми става лошо. Но конвекторът е средно нещо между климатик и радиатор и се чудя дали ще ми пречи пак.

# 280
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
В две от помещенията, които са по-големи(около 50 кв.м) сме с такива, за да затопли по-голямата площ по-бързо и ефективно. Доволни сме. Но това е вариант заради по-голямото пространство, и ако трябваше да е радиатор, то той трябваше да е огромен. В другите стаи сме с радиатори.

# 281
  • София
  • Мнения: 6 308
Здравейте, ще си правим парно на газ и ни предложиха вместо с радиатори да го направим с водни инверторни конвектори, тъй като били по-ефективни и се плащали по-малки сметки за газ. Някой има ли такава система. Интересува ме чувството за комфорт какво е. Аз не обичам топлината от климатик, въздухът ми е сух и ми става лошо. Но конвекторът е средно нещо между климатик и радиатор и се чудя дали ще ми пречи пак.
Дали ще ти пречи, никой не може да каже.
А, конвекторите са удачен вариант, защото се работи при доста по-ниска температура отколкото при радиаторите.

# 282
  • Мнения: 4
Живеем в среден, саниран, топъл апартамент. Отопляваме цялото жилище - спалня, хол, кухня с бокс, големи коридори, баня. Всички врати са отворени през деня. Поддържаме 23-24 градуса, защото не мога да понасям студа, с ревматично заболяване съм. Отоплението е на централно парно. Излиза ни около 400 лв на сезон/средно 70 лв на месец. Най-доброто отопление според мен. Навсякъде равномерно отоплено, чисто и безпроблемно. Отделно плащаме около 40 лв на месец за ток. Не бих сменила с друг вид отопление.

Аз мисла,че сте изкарали зимния сезон не с 400лв а с 40лв.... или може даже за 4,50лв нали???!? Ха ха ха хо хо хо!!!  (*_*)

# 283
  • Мнения: 8 793
Живеем в среден, саниран, топъл апартамент. Отопляваме цялото жилище - спалня, хол, кухня с бокс, големи коридори, баня. Всички врати са отворени през деня. Поддържаме 23-24 градуса, защото не мога да понасям студа, с ревматично заболяване съм. Отоплението е на централно парно. Излиза ни около 400 лв на сезон/средно 70 лв на месец. Най-доброто отопление според мен. Навсякъде равномерно отоплено, чисто и безпроблемно. Отделно плащаме около 40 лв на месец за ток. Не бих сменила с друг вид отопление.

Аз мисла,че сте изкарали зимния сезон не с 400лв а с 40лв.... или може даже за 4,50лв нали???!? Ха ха ха хо хо хо!!!  (*_*)

Недей! МислАта не ти сила, остави тази работа за други.
Не си струваше регистрацията за една самопохвала на глупостта.Или смяташ да ръсиш на воля още дълго време? Rolling Eyes Тежко на форума тогава...ooooh!

# 284
  • Мнения: 4
20квт фотосоларна система съчетана с  високо ефективни конвектори ще ви топли 150кв.м жилищна площ. Цената е около 60х.лв . Малко скъпо но чисто и забравяш за дърва,въглища,газ и подобни!

Общи условия

Активация на акаунт