Кое е най-доброто отопление според вас и защо?

  • 36 970
  • 452
  •   1
Отговори
# 270
  • София
  • Мнения: 12 006
Мен от няколко дни ме мъчи една мисъл свързана с толкова често споменаваното правилно избиране на подходящ котел, съобразен с монтираните радиатори. Значи това ние не сме го направили миналата година когато е трябвало и почти се доближават киловатите на радиаторите с минималната мощност на котела. Та тъй като къщата ни има полу-приземен етаж, който сега тепърва ще ремонтираме и ще бъде пригоден за живеене, ако евентуално накараме майстор да пусне тръби за парно и поставим и там 2-3 радиатора свързани към този котел, дали би повлияло в положителна насока на работата на котела, респективно и на сметката за газ. Според Вас дали това е удачен вариант? Вярно, че пак е инвестиция и разход, но не е ли по добре да ги дадем сега наведнъж, а не всеки зимен месец да се плащат по високи сметки и котела да гори газ, чиято топлина няма как да се разпредели с по малко на брой радиатори.
Моля да ме извините ако няма логика в написаното или Ви се стори глупаво  Hug
Да, би следвало, ако с нововключените радиатори се досне равна или по-голяма консумация, от минималната на котела, то той ще си влезе в режим и няма да само да работи на макс. Вижте колко ви е минималната мощностност на котела, колко е на сегашните радиатори и сметнете колко радиатора най-малко ви трябват за да достигнете минималната мощност на котела. Ако сложите повече радиатори не го бърка /много трудно бихте минали максималната му мощност/, но ако е по-малко, то той не влиза в режим и харчи много газ, която не ползвате за отопление, а само я плащате.

# 271
  • Мнения: 1 712
Само да знаете, че обикновено данните за мощността на радиаторите ги дават при високи температури. При ниско температурно отопление то е на половина! С добавяне на още радиатори ще оптимизирате още повече работата на котела. Но това не означава, че ще плащате по-ниски сметки като абсолютна стойност. Ще плащате по-ниски сметки спрямо квадратурата, която отоплявате.

# 272
  • Мнения: 2 485
Само да знаете, че обикновено данните за мощността на радиаторите ги дават при високи температури. При ниско температурно отопление то е на половина!
Високи температури на кое? Достигната в жилището? Зададена Т на водата от настройките на котела? Или друго?

# 273
  • Мнения: 937
₪₪₪ Afrodita ₪₪₪, Fuckforlife сърдечни благодарности  Hug

# 274
  • София
  • Мнения: 2 920
Само да знаете, че обикновено данните за мощността на радиаторите ги дават при високи температури. При ниско температурно отопление то е на половина!
Високи температури на кое? Достигната в жилището? Зададена Т на водата от настройките на котела? Или друго?

Зададена Т на водата от настройките на котела.

# 275
  • Мнения: 2 485
Много благодаря на всички, които се включват. Сега идва и въпросът колко е добре да е тази температура? 70 градуса ниско ли е?
https://www.ruvex.bg/bg/produkti/otoplenie-radiatori-i-liri-za-b … ori-global-ser-15 тук има информация за мощността на глидерите при делта Т 50 и 60 градуса. Това ли е показателя за зададената температура от настройките на котела? Извинявам се, ако ми е глупав въпросът, но предполагам с дискусията сме полезни и за други потребители.

# 276
  • Мнения: 1 712
Колко е добре да е тази температура зависи от това как е изчислена системата ви.
Делта Т в случая е разликата между средната температура на помещението (около 20тина градуса) и водата в системата. Тоест делта Т от 50 градуса означава около 70 градуса за котела, което си е високотемпературно отопление.
Нискотемпературното отопление е между 30-50 градуса зададени за водата на котела.
Между другото точно това имах предвид, че дават мощността на радиаторите при високи температури на водата. При ниски тези стойности са на около половина.

# 277
  • Мнения: 2 485
Мнооого благодаря!
И аз се чудех каква в тази делта, между кои показатели.

# 278
  • Мнения: 66
Декември се нанесохме в тристаен апартамент 95кв.м, изложение дневна и кухня на юг, а спалните запад.Сградата е ЕПК.Радиаотрите са чугунени с топломери по тях, двукамерна пвц дограма само в кухнята саниран.За сега дойде прогнозна сметка 240лв, понеже предните собственици са ползвали много топката вода.

# 279
  • Мнения: 20
Здравейте, ще си правим парно на газ и ни предложиха вместо с радиатори да го направим с водни инверторни конвектори, тъй като били по-ефективни и се плащали по-малки сметки за газ. Някой има ли такава система. Интересува ме чувството за комфорт какво е. Аз не обичам топлината от климатик, въздухът ми е сух и ми става лошо. Но конвекторът е средно нещо между климатик и радиатор и се чудя дали ще ми пречи пак.

# 280
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
В две от помещенията, които са по-големи(около 50 кв.м) сме с такива, за да затопли по-голямата площ по-бързо и ефективно. Доволни сме. Но това е вариант заради по-голямото пространство, и ако трябваше да е радиатор, то той трябваше да е огромен. В другите стаи сме с радиатори.

# 281
  • София
  • Мнения: 6 308
Здравейте, ще си правим парно на газ и ни предложиха вместо с радиатори да го направим с водни инверторни конвектори, тъй като били по-ефективни и се плащали по-малки сметки за газ. Някой има ли такава система. Интересува ме чувството за комфорт какво е. Аз не обичам топлината от климатик, въздухът ми е сух и ми става лошо. Но конвекторът е средно нещо между климатик и радиатор и се чудя дали ще ми пречи пак.
Дали ще ти пречи, никой не може да каже.
А, конвекторите са удачен вариант, защото се работи при доста по-ниска температура отколкото при радиаторите.

# 282
  • Мнения: 2
20квт фотосоларна система съчетана с  високо ефективни конвектори ще ви топли 150кв.м жилищна площ. Цената е около 60х.лв . Малко скъпо но чисто и забравяш за дърва,въглища,газ и подобни!

# 283
  • Мнения: X
ТЕЦ-ът е най-доброто отопление - чисто и евтино. Десетгодишен блок, двустаен външен апартамент 55 м2, средна температура през зимата 24 градуса - на година плащам ~600 лв за отопление и топла вода.

# 284
  • Мнения: 68 658
Чисто за кого?

Общи условия

Активация на акаунт