Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 11

  • 57 423
  • 744
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 10 026

Тези не, друго търсеха (алергии). Автоимунните заболявания обаче бяха изключени. Все пак е по-вероятно наистина да ми е ок жлезата.
Ще ходя пак за годишни изследвания, ще си кажа за ТАТ и МАТ.

# 196
  • Варна
  • Мнения: 5 193
=================
Какво се прави при нормални нива на ТСХ и автоимунен процес? Звучи като задънена улица.
...на това му казват еутироидно състояние. Т.е. пациента е на проследяване без лекарства.

Има много случаи, включително и при мен беше така, хормони в нормите, но със завишени антитела ТАТ и МАТ, както и със структурни промени по жлезата. Нямах симптоми, хванахме го случайно.

Изписва се селен, дългосрочно, но никой ендокрилоног не пуска първо изследване , за да се види има ли наистина дефицит, просто така си знаят -пиеш селен и чакаш да се развихри автоимунния процес

МНого пациенти нямат оплаквания , но имат вече активен автоимунен процес.

Сърцебиене, учестен пулс, тревожност, депресия, тремори на ръцете, нарушен сън, често будене нощем, чупливи нокти, косопад, суха кожа, болки в ставите, нарушения в МЦ, паник атаки, задух, рязко напълняване, забавяне обмяна , чувство за студ, или прекалено топло-нарушена терморегулация ...това са най-честите .

Има лекари, които при идеални щитовидни хормони, но доказан автоимунен процес и оплаквания от пациентите препоръчват пиене на хормон.

И мисля че това е правилно, защото най-водещо трябва да бъде състоянието на пациента, а не цифрите на хартията .

В темата за Хашимото има много инфо, както и винаги има кой да ви отговори, ако имате въпроси или колебания Simple Smile

# 197
  • София
  • Мнения: 16 213
На тази моята роднина и майка ѝ е на същия хал - дифузна структура на ЩЖ, от поне 10на години насам (т.е. поне откак аз съм я завела на преглед), а ТСХто е 2.4. Не се пият хапчета, но трябва да се внимава с храните, в смисъл да не се ядат т.нар. гоитрогени.

Скрит текст:
These foods have goitrogens or are known irritants if consumed in large amounts.
Foods that contain gluten: Bread, pasta, cereals, beer, etc.
Soy foods: Tofu, tempeh, edamame beans, soy milk, etc.
Cruciferous vegetables: Broccoli, kale, spinach, cabbage, etc.
Certain fruits: Peaches, pears and strawberries.

# 198
  • Мнения: 10 026
За броколито е ок ако е варено, мисля.

# 199
  • София
  • Мнения: 16 213
В обяснението има "ако се консумират в големи количества". Българите ядем броколи по-рядко от веднъж месечно...Аз хапвам и спанак, и броколи, и круши, но не ги ям често и в големи количества.

# 200
  • Мнения: 393
Момичета, хормоните в целия организъм са навързани, като се разбута някой от тях и се почва ходене по мъките.
Бях с хиперфункция на щж. 9 години изследвания, прегледи, пиене на лекарства, добавки. Влизаше в ремисия и като спра хапчетата пак се започваше отново с активността на жлезата. TSH ми беше 0,005. Много симптоми съпътстват, когато щж не работи добре. Била съм и хипофункция и хиперфункция на жлезата и накрая след толкова години лечение се подложих на операция. След операцията започнах да качвам килограми 15-20 кг. ги трупнах отгоре за 5 години. След като неколкократно казвах на ендото за килограмите, реши през тази година да ми пусне освен обичайните за жлезата изследвания, кз и инсулин и тогава разбрах за IR.
След операцията поддържах ниско TSH, но пък качвах килограми. Ендото казва, че има такива случаи. Всичко е до организъм. Наистина щитовидната жлеза и IR са навързани. След операцията започнах да приемам Еутирокс с T3 в комбинация. TSH пак отиде на долна граница. Като не приемам T3 започва да качва над 2,57 TSH. Голямо напасване докато се улучи дозата и това е месеци наред изследвания и все да те бодат. Сега поне с НВ-ВМХ се свалят килограми. Вярно доста добавки приемам, но важното е че има ефект.

# 201
  • Милано
  • Мнения: 964
Без жлеза съм от близо 5 години.Преди операцията(възлите ми бяха открити случайно при друг преглед) хормоните ми бяха в норма,ТСХ повече в наклон на хипер винаги 1.1,чувствах се добре и затова нагласихме дозата,за да поддържам ТСХ в диапазон 0.6-1.7 и за тези години всичко беше наред.Преди седмица направих изследвания и ТСХ- 3.840,съответно коментара на личната е "в норма е,така че всичко е наред!"...Но за мен не е!Отново сама ще търся отговора...Засега не съм променила дозата,защото от 2-3 месеца приемам АлКар,а той се изписва и при пациенти с хипер функция на щитовидната жлеза и предполагам,че може да е причина за скока на ТСХ.Добре,че си идвам в Бг за 20 дни и ще мога на направя изследвания на два пъти,защото тук и за частните изследвания искат направление от личния лекар...моята явно вече ме мисли за хипохондричка...а на мене ми омръзна да разпечатвам медицински статии и да ходя и да се аргументирам с тях...Ендото е в чужбина и ще трябва да търся варианти сама.Другото извън норма е желязото,но аз го и придполагах- много рядко месо,бобови почти никакви,мислих,че с магданоза и огромното количество салати го набавям,но моята приятелка диетоложка ми обясни ,че с физическото натоварване ат 70-80 минути всеки ден чрез потта губя  почти всичкото желязо..Така ми се иска да срещна лекар,при който да не се налага аз да съм информираната...Но😥  

Последна редакция: пт, 30 ное 2018, 15:19 от K.Lera

# 202
  • Мнения: 13 359
В обяснението има "ако се консумират в големи количества". Българите ядем броколи по-рядко от веднъж месечно...Аз хапвам и спанак, и броколи, и круши, но не ги ям често и в големи количества.
Броколи наистина не е ежедневна храна за повечето българи, но със зелето не е така. Наскоро коментирахме, май преди няколко седмици беше, че хич не правя добре като ям толкова много и толкова често от него. На доста хора тук зелето им е най-достъпният вариант за свежа салата през зимата - и финансово, и вкусово, понеже зеленчуците извън сезон не са толкова вкусни.
Невена беше пускала линк към статия по въпроса, мисля че беше в предната тема. Тогава дискусията тръгна от йодираната сол и хималайската и стана дума че някои храни пречели да се усвоява йодът и не било добре да се ядат по много.
Къде се загуби тая жена, между другото? Да не би да не е видяла че е пусната нова тема, не е писала от доста време Thinking

# 203
  • София
  • Мнения: 17 885
Да, в другите теми я засичам, може просто да не иска вече в тази Laughing
Или да не е видяла.

Аз пък ям броколи средно по 2 пъти на седмица.

# 204
  • Мнения: 32 247
Аз и  писах да я питам нещо и и казах, че има нова тема.
Може би няма време.

# 205
  • Мнения: 1 050
Накарах приятеля ми да иде да си пусне изследвания и той, и положението май не е добре Sad

За първи път изследва инсулин и кръвна захар и нямаме база за сравнение, но и двете са с високи стойности като за гладно, доколкото знам от прочетеното в темата. HOMA индексът още не е готов, но по формула от нета го изкарах 2.8, което се води рискова група Sad

Март месец миналата година има пуснати ПКК, холестерол и оттогава насам общият холестерол е скочил с почти една единица, лошият и той е нагоре. Има подобрение при триглицеридите обаче - от 1.63 на 1.37.

Храним се НВ-МВ от около 2 месеца, но не сме особено стриктни. Той много обича да си хапва млечни. Може ли резултатите да са такива заради тях? Не мога да кажа в грамажи колко яде, но примерно за един ден ще си хапне 1-2 кисели млека, ще си боцне сирене, кашкавал, чедър. Толкова ги обича, че кило сладкарска извара от Лидл може да я изяде за два дена, или хайде три. Фъстъците също ги яде когато и колкото му се прииска.

Какво ще кажете вие?
Скрит текст:


# 206
  • Мнения: 490
Здравейте искам да споделя как се чувствам аз от края на юли се събудих с едно гадене и загуба на апетит,почна и сърцебиене,замайване ,косопад,акне,пребледняване,само лежа няма сила за нищо постоянно ми се гади .Гастроскопия -гастрит,жлъчен рефлукс,каскаден стомах.Колоноскопия-няма нищо.Невролог скенер на глава-нищо било на нервна основа.Ендокринолог-не било от жлезата изследвах всичките хормони тат е съвсем леко над норма ,гледа ме и на ехограф,нормална била жлезата.Пуснах и Б12-301,вит.Д -27,10 и фолиева киселина- 2,5,също имам желязо и магнезии.Кортизол(кръвен)7,20 .И накрая посещение при психиатър и диагноза смесено тревожно депресивно разтройство ,но не могат да че убедят,че е само от там проблема а и ми беше ясно че ще го имам това състояние след като четири месеца вече не св чувствам добре и всеки само знае нищо ти няма на психична основа ще се радвам ако някой може да ме посъветва и да ми помогне някак

# 207
  • Мнения: 32 247
m1m0zkaaaa, мисля, че си объркала темата. Тук обсъждаме инсулин, кръвна захар,отслабване и подходящите режими.

# 208
  • Мнения: 490
Да ясно ми е ,но дали е възможно там да е проблема с тези симптоми които имам ,кръвна захар са ми изследвали в ПККуж е добре

# 209
  • Варна
  • Мнения: 5 193
Мишелин, КЗ на приятеля ти е по-притеснителна , отколтото холестеролния профил.
Тя не е от млечните такава, изчистете още храненето.
При режим на отслабване, без значение какъв, всички задържани токсини, лоши мазнини и тн не се изпаряват през кожата , косата или подобно, а се движат из кръвта, затова и когато се пуска изследване -лъсват такива големи отклонения, още повече ако се свалят в момента килограми, т.е. не днес да е намалял кантара, а в текущия месец да има движение на килограмите.

Аз бих му махнала всичко с брашно, тесто, картофи-ориз е ясно, сладичкото също.
Млечните ще му ги оставя, да не го депресирам допълнително, но с тенденция да се намалят и те .

Внимавай в начина на приготвяне на храна, повече варено или печено и на финала добавяй мазнината, за да не трупа допълнително обработени мазнини.

Не мисля , че трябва да коментираме холестеролния профил, вероятно е в процес на изчистване, щом намаляват триглицеридите, ВЛДЛ също е висок, но може би е бил още по -висок, имаш ли база за сравнение, щом намаляват триглицеридите трябва и VLDL да намаля

Общия холестерол не го гледай. Нома индекса и той -аз започнах преди два месеца с НОМА 4.8 или подобно, но с КЗ 5.6 ...той е с по-висока от моята, но пък Инсулина му е по-малко от моя, така че от тоя Индекс смисъл няма

Хайде, затягай положението вкъщи , изчисти му менюто и ще потръгнат нещата Grinning

m1m0zkaaaa , не мога да помогна , съжалявам.  Confused С тези симптоми прилича точно на проблемна ЩЖ. Колко в норма са щитовидните хормони? Защото както много пъти сме писали , горните граници са толкова разтеглени, че човека ако си живее на тях по-скоро не е жив, ами крета едва -едва ...

Общи условия

Активация на акаунт