Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем! - Тема 3

  • 50 033
  • 764
  •   1
Отговори
# 525
  • Мнения: 9
Здравейте! Каква е разликата между рефинансиране и предоговаряне?

Рефинасирането е вид нов кредит от друга банка, който покрива първия (този, който се рефинансира).

Предоговаряне е преразглеждане на условията на кредит в настоящата банка (тази, предоставила кредита).

# 526
  • Мнения: 1 414
Здравейте,
скоро някой да е предоговарял лихвата в бившата Сосиете сега Експрес банк?
Имаме ипотечен кредит от 2 години и до момента от банката нямаме намаляване на вноската както при две мои познати. И трите теглихме кредитите по едно и също време, но от различни банки и затова реших да отида да попитам за намаляване на ливата/вноската. Тук е момента да спомена, че в момента съм по майчинство, но след 6 месеца ще се върна на работа. И така...след молбата ми служителката след ден ми се обади по телефона с оферта лихва 3,25, ГПР 2,94, такса от 660лв и намаляване на вноската с 42лв, което и приехме. Когато обаче ММ отиде да преподписва, тъй като той е титуляра, условията на новият договор бяха лихва 3,25, ГПР 3,8, такса 600лв, нова оценка на жилището 110лв, още една такса 137лв ( не си спомням за какво беше ) и намаляване на вноската с 20лв. Много ни разочароваха Sad Както и да е, не се съгласихме на тези условия.
Има ли някой клиент на банката предоговорил и какви са били условията?
Това са много лоши условия, знаех си, че като ги купят ДСК нищо хубаво не следва. Преди време една съфорумка беше писала за предоговаряне на ИК в Експресбанк, каза че и е струвало около 250лв. Сега ви излиза 850лв. Ми то по-добре да рефинансирате и да се махате от тези ДСК. За нещастие и ние изтеглихме от Експресбанк преди 2,5г и обмисляме предоговаряне

# 527
  • София
  • Мнения: 65
Като сме на темата за предоговаряне:
Я кажете, дали има смисъл да се мъча да смъквам лихвата?
Имаме кредит от края на 2017, лихвата му е 3.2%, но като гледам, че се отпускат на 2,9% си е разлика. Така или иначе тези дни смятам да ходя до клона да пускам молба за частично предсрочно погасяване, та се чудя дали да не се пробвам и за това.

Може би е добре да поискам оферти от други банки преди това, за да има на какво да стъпя?

# 528
  • София
  • Мнения: 3 026
Има смисъл, разбира се. На нас ни предложиха и 2.8

# 529
  • София
  • Мнения: 65
Има смисъл, разбира се. На нас ни предложиха и 2.8

А в коя банка В предложиха 2.8?

# 530
  • София
  • Мнения: 3 026
Има смисъл, разбира се. На нас ни предложиха и 2.8

А в коя банка В предложиха 2.8?

Уникредит, ДСК, ПИБ и ОББ.

# 531
  • София
  • Мнения: 4 122
Днес събрах още една офера от ОББ
Сума - 75 000 лв.
Срок - 360 месеца
Вноска - 364 лв., като намалява
Лихва - 2.95%
ГПР - 3.1
Обща дължима - 114397,28 лв.
Такса за кредитна оценка - 200 лв.
Такса за оценка на имота - 130 лв.
Такса за открива на сметка - 2 лв.
Такса за предоговаряне (не ценови параметри) - 100 лв.
Такса за предоговаряне (променя на лихвени условия) - 1% в/у размера на остатъчната главница
Такса за заличаване на ипотека - 60 лв.

Остава да проверя Райфайзен, ЦКБ.....

# 532
  • Мнения: 4 940
Днес събрах още една офера от ОББ
Сума - 75 000 лв.
Срок - 360 месеца
Вноска - 364 лв., като намалява
Лихва - 2.95%
ГПР - 3.1
Обща дължима - 114397,28 лв.
Такса за кредитна оценка - 200 лв.
Такса за оценка на имота - 130 лв.
Такса за открива на сметка - 2 лв.
Такса за предоговаряне (не ценови параметри) - 100 лв.
Такса за предоговаряне (променя на лихвени условия) - 1% в/у размера на остатъчната главница
Такса за заличаване на ипотека - 60 лв.

Остава да проверя Райфайзен, ЦКБ.....
И ние сме се спрели на ОББ, но не можем да намерим още апартамент и ще изтече срокът.

# 533
  • Мнения: 67
Днес събрах още една офера от ОББ
Сума - 75 000 лв.
Срок - 360 месеца
Вноска - 364 лв., като намалява
Лихва - 2.95%
ГПР - 3.1
Обща дължима - 114397,28 лв.
Такса за кредитна оценка - 200 лв.
Такса за оценка на имота - 130 лв.
Такса за открива на сметка - 2 лв.
Такса за предоговаряне (не ценови параметри) - 100 лв.
Такса за предоговаряне (променя на лихвени условия) - 1% в/у размера на остатъчната главница
Такса за заличаване на ипотека - 60 лв.

Остава да проверя Райфайзен, ЦКБ.....
И ние сме се спрели на ОББ, но не можем да намерим още апартамент и ще изтече срокът.

https://www.facebook.com/events/260758868159803/
Те също имат предложения, съвместно с някой агенции. Не ви ли предложиха нещо?

# 534
  • Мнения: 255
Здравейте, чудим се от коя банка да изтеглим ипотечен кредит. Колебанията ни са Експрес банк и Пощенска. Моля за мнения на по- запознатите.

# 535
  • Мнения: 1 467
Защо се колебаете, офертите на 2те банки абсолютно еднакви ли са??

# 536
  • Мнения: 255
Пощенска ни предлагат една идея по добри условия, но колебаниято ни е свързано с това коя банка ще отпусне сумата по-бързо т.к. продавача има срок до около месец да сме финализирали сделката. Другото върху което се замисляме е това, че за пощенска не чувам много добри отзиви а за експресбанк не знам нищо. Еднинствената гаранция там, е че ще действат бързо и ще имаме сумата в срок.

# 537
  • Мнения: 40
Пощенска ни предлагат една идея по добри условия, но колебаниято ни е свързано с това коя банка ще отпусне сумата по-бързо т.к. продавача има срок до около месец да сме финализирали сделката. Другото върху което се замисляме е това, че за пощенска не чувам много добри отзиви а за експресбанк не знам нищо. Еднинствената гаранция там, е че ще действат бързо и ще имаме сумата в срок.

Ако разликата е незначителна в месечката вноска и крайната дължима сума, изтеглете от тази, която ще Ви отпусне кредита по-бързо. Винаги можете в последствие да рефинансирате.

# 538
  • Мнения: 255
owne близо 10 000 е разликата за проблизително 100 000 кредит. Май не е мн минимална....

# 539
  • Мнения: 8 775
Здравейте! Каква е разликата между рефинансиране и предоговаряне?
предоговаряне - променяш някакви усовия в договора си
рефинансиране - теглиш кредит, за да изплатиш друг кредит. Може да е в една банка или в различни банки.

Пример. Имам кредит с 5% лихва, а в момента пазарът има средна лихва 3%.
Предоговаряне - Мога да помоля банката да ми намали % , тя може да се съгласи, може и да не се съгласи.
Рефинансиране - Подавам молба в съседната банка, която ме иска за клиент и ми дава нов кредит с 3% лихва и погасявам стария си неизгоден кредит в старата банка. И вече имам един кредит с лихва 3% в новата банка.

Общи условия

Активация на акаунт