Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем! - Тема 3

  • 50 107
  • 764
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 4 941
Данъчната оценка на имота е 50хил.лв. От тази сума ли си смята 3% такса, и 0,01% такса вписване? Другата седмица трябва да излязат всички документи и преминаваме към сделка. Ще ни дават да избираме нотариус от банката, дали има разлика в хонорара им?

Да се похваля, нещо добро, договорихме 2,8% лихва.

# 691
  • Мнения: 5 616
От цената на сделката, не от данъчната основа.

# 692
  • Мнения: 4 941
От цената на сделката, не от данъчната основа.
Ние мислим да пишем апартамента на цената,която ни отпуска банката, а другата сума,която е самоучастието да я впишем като ремонт и мебели. Поне разбрахме, така можело, ама да видим. И тогава сумата на имота ще е по-малка.

# 693
  • Мнения: 5 616
То че може, може, ама после е малко рисково. Ако се стигне до разваляне на сделката, ще можете да претендирате само за сумата, вписана в НА.

# 694
  • Мнения: 1 472
Масова практика, продавача да не иска сделка на реална цена, а и нотариусите дори съветват продавач и купувач да не пишат реални цени. Ако парите ви са чисти, пишете си реалната покупна цена. За някой лев отгоре, не дай боже, може да имате големи главоболия.

# 695
  • София
  • Мнения: 112
Добре де таксите за нотариус и държавата колко ще са при 90К лв заем?

Имотът е 110К лв.

Аз ги смятам едни, а на 20 места различни цифри виждам.

# 696
  • Мнения: 1 472
Това никой, освен, нотариуса, при който ще мине сделката, не може да ви каже. Зависи
-в кой град сте,
-Какви са таксите на нотариуса
-Каква е цената на материалния интерес.
Дори и в един и същи град, пак може да има разлика 90К,
Има калкулатори в нета, ориентиривъчни

# 697
  • Мнения: 47 981
Има и такса за вписване на ипотеката

# 698
  • Мнения: 1 472
Има и такса за вписване на ипотеката
В по-горен пост съм я написала - такса АВ.
И понеже пита колко е за 90к написах от кое зависи разликата. Таксата в АВ е една и съща за цяла България, докато другите и може да са различни, въпреки че е в един и същ град/село

# 699
  • Мнения: 5 160
Има тарифа на нотариалните такси, която е една за цялата страна, няма градове и села.
Изчисленията са върху сума. Всичко може да се изчисли предварително и да се сравни с посоченото от нотариуса. Същото и за вписването, най-много сумата за някой препис да мръдне.

# 700
  • Мнения: 4 941
Тя ипотека ще си е законна, просто обзавеждането все едно го купуваме отделно, но и двете ще са вписани в предварителния договор. А и нали всички пари ще минат през банката. Ако пишем мебелите към апартамента, така и на тях трябва да плащаме данък...не е ли така? Какви главоболия може за ди навлечем? Вече с толкова инфо ми изпуши главата.

# 701
  • Мнения: 1 472
Тарифата е минимална цена,която не всеки спазва,но това е друга тема
Тарифата на АВ е една,четете,преди да коментирате

# 702
  • Мнения: 412
Таксите на АВ са по държавна тарифа. Таксите на нотариусите също, ама не съвсем. Нотариус на ДСК ми одра кожата.

Месечна такса за обслужване на разплащателна сметка   19.90 BGN - Гледам и не вярвам на ушите си!

# 703
  • Мнения: 6 417
Аз преди няколко дни се консултирах с нотариус за данъка при цена 90 000 лв. Излиза около 2300-2400 лв.

# 704
  • София
  • Мнения: 112
Аз преди няколко дни се консултирах с нотариус за данъка при цена 90 000 лв. Излиза около 2300-2400 лв.

Данък + нотариус?

Общи условия

Активация на акаунт