На кого да вярвам? Леко или Умерено изоставане ?

  • 4 026
  • 35
  •   1
Отговори
# 15
  • Бургас
  • Мнения: 46
При др Димитрова във Света Марина " ,точно психолог с такава фамилия прегледа детето ми (Куков )Дали е същото момче не знам. .Истината е ,че зададе точно три въпроса на детето и след това взе да се рови  в компютъра си .През цялото време търкаше слепоочието си и се взираше в нещо ,явно четеше .Та той не направи никакъв тест ,направо ни изпрати да си ходим и каза , че умственото изоставане е умерено .След това се видях с Др Димитрова и тя ми каза ,че за диагнозата трябва да послушам нея .

# 16
  • Мнения: 13 809
Гери дали е умерено или леко както са писали може да се установи само с тест.
Това което трябва да си изясниш е за какво ще ти послужи този резултат. Както писах моето се водеше с леко умствено изоставане и никой не се интересуваше каква е действителността. Нас ефинствено като родители, за да знаем дали да отлагаме първи млас и ако не какво да очакваме в училище. Платихме за Векслер и се  оказа се че няма такова умствено изоставане ,  което от своя страна раздвижи нещата с училище.  Освен това като занесохме документа  при психиатърката тя каза че  маха диагнозата  грр защото с такъв  коефициент на IQ  не може да има грр.
Така че те може да си говорят каквото и дойде но мненията им непотвърдени от нещо официално  да субективни.  Така че ти преди всичко  трябва да си прецениш кое ви е важно в случая и дали то има значение. Ако е само за да се чувстваш спокойна приеми че е леко изоставането и подмини.

# 17
  • Бургас
  • Мнения: 46
Благодаря за съветите на всички ви ! Бъдете живи и здрави!

# 18
  • Мнения: 12 029
Гери, в София направиха на дъщеря ми Векслер безплатно, както и всички други тестове. 6-7 часа  разпределени в три дни - по два пъти психолог, логопед и детски психиатър, като на повечето срещи детето беше само вътре. Всичко това безплатно. Първичният преглед също може да е с направление и да не плащаш, може и платен - 35лв/ час(прием).
Тестът за интелигентност беше само един от многото за определяне на диагнозата.
От това, което пишеш сякаш сте по-скоро за нашата диагноза - смесено специфично разстройство на развитието. Между другото, моята дъщеря, която иначе много успешно демонстрира дефицит на внимание и хиперактивност (в по-лека форма) там се държа просто перфектно - работи упорито и с желание, спазваше граници и правила - нещо, което не прави нито у дома, нито в клас, нито при логопедката, която е и психолог, но и при нея пробва да се лигави. Мисълта ми е, че понеже срещат трудности, а липсва мотивация и амбиция, предпочитат да саботират занятията, демонстрирайки незаинтересованост, за да бъдат оставени на мира. Не му се връзвай и минете сериозна диагностика в св. Никола.
Дори и да има някакво изоставане, детето ти не е с умерено такова, бъди убедена. По-вероятно е да е около долната граница. Влез в темата за дислексията и виж телефоните на Асоциация дислексия в Русе. При тях е платено, но също ще ти тестват детето за дислексия, дисграфия, дискалкулия и диспраксия и ще дадат становище както и насоки за работа. Една консултация или час от 60 минути (толкова е капацитетът за работа на детето ми, установен на тестовете в София) е 30лв, но си струва. Освен това получихме ТЕЛК 50%, сега ще подавам за преосвидетелстване.
Колкото по въпроса защо й е на авторката да знае - трябва й, за да знае какво може да очаква и да изисква от детето си. Дете с лека степен на умствена изостаналост е обучаеми в масовото училище по общата програма, което е непосилно за дете с умерена такава. Съответно изискванията и програмите са различни.

# 19
  • Бургас
  • Мнения: 46
 Mama Ru,   и на вас благодаря! Ще запиша час и ще заведа детето. С него много работим  у дома ,тестове му правя ,четем ,и за моя радост мен ме слуша и прави ,което му кажа. Така или иначе преглед трябва .Хубав ден !

# 20
  • Мнения: 423
Здравейте! Според мен проблема е в това, че се фокусирате върху диагнозата, с не върху детето, интересите и потенциала му. За сметките- нека го научат с калкулатор. Хубаво е да се обследва от добри специалисти, но намерете такива, които когато работят с него да следят интереса му, да влязат в кожата му. Нека се почувства значим. Казвам го като човек работещ с деца и лица с интелектуални затруднения, посещаваш различни международни конференции и семинари, ресурсен учител. И помнете фокусът трябва да е върху интереса на детето,  а не върху това да гони връстници или нещо друго. Постижение е дори нещо елементарно като това да си ми ръцете преди хранене, например.

# 21
  • Бургас
  • Мнения: 46
Така е ,фокусирам  се върху всичко що касае детето ми . За мен всяко едно нещо е от значение, защото става въпрос за моето момченце ,сигурно ме разбирате .За жалост това ,което правя у дома не е достатъчно, в училище влезе ли детето ,става друг . Хиперактивноста се засилва ,започва да удря дечицата (по скоро ги закача ) ,това е до такава степен ,че се налага все да му държа ръцете понеже дечицата се сърдят .Общо взето това ме притеснява повече .През лятото ходи на плуване ,че той се спука да налага треньора си ,ходих с притеснение всеки път .Общо взето поведенческите проблеми (бутане ,удряне ,закачане, игра с врати )това ме притеснява повече .Или всичко ме тревожи..? Май ,да .  Хубав ден ! (Много искам да помогна на детето си ,за това и пиша .

# 22
  • Мнения: 11 844
Извинявам се...но аз не разбрах какви специалисти точно работят с детето? За поведенческите проблеми си трябва системна работа с психолог има ли такава?  Правено ли му е ЕЕГ как са мозъчните вълни?

# 23
  • Бургас
  • Мнения: 46
Логопед ,психолог ,ресурсен учител .ЕЕГ му е правено ,понеже имаме правени процедури в Барокамера, изследванията са добре .Освен това детето приема Рибено масло  и вит В12 . Други лекарства не давам .Др Димитрова (психиатър ) беше изписала Хлорпротиксен (не съм сигурна дали е правилно написано ) .След първия прием на хапчето на детето му стана зле ,каза че му е лошо и си легна .Цяла вечер съм бдяла над него от страх .Миличкия  ми ,глътна хапчето в 19 часа И действието отмина чак на другия ден на обяд .Аз разбира се изхвърлих опаковката и си обещах ,че повече няма да дам такъв вид лекарство на детето си .

# 24
  • Мнения: 423
Така е ,фокусирам  се върху всичко що касае детето ми . За мен всяко едно нещо е от значение, защото става въпрос за моето момченце ,сигурно ме разбирате .За жалост това ,което правя у дома не е достатъчно, в училище влезе ли детето ,става друг . Хиперактивноста се засилва ,започва да удря дечицата (по скоро ги закача ) ,това е до такава степен ,че се налага все да му държа ръцете понеже дечицата се сърдят .Общо взето това ме притеснява повече .През лятото ходи на плуване ,че той се спука да налага треньора си ,ходих с притеснение всеки път .Общо взето поведенческите проблеми (бутане ,удряне ,закачане, игра с врати )това ме притеснява повече .Или всичко ме тревожи..? Май ,да .  Хубав ден ! (Много искам да помогна на детето си ,за това и пиша .

Според мен, детето ви просто иска да играе с останалите. Затова ги " закача". Ще ви го обясня, така : гледайте положителните, а не отрицателните качества. Поставете се на негово място. Останалите деца се сърдят, защото няма кой да им обясни, че вашето иска да си играе с тях. Задържате ли го му слагате спирачки. Намерете друг начин и подход. А за хлорпротексена не мисля, че да го хвърлите е било най- удачно. За спокойствието терапията също има значение. Може би е трябвало да намалите дозата, но не и да го спирате. Разберете щом има терапия е важно да се дава. 

# 25
  • Бургас
  • Мнения: 46
Съгласна съм за децата ,и това че все го държа не е хубаво .Ще Ви послушам  и ще се опитам да спра с държането за ръка . Права сте много .Относно хапчетата ,детето трябваше да пие половин хапче ,от страх аз разделих половинката на четвъртинка ,и въпреки това на детето му стана зле ,дори му потече кръв от нослето .Лекарката каза ,че е добре че съм го спряла . Елена ,благодаря ви за това ,че се опитвате да помогнете. Бъдете здрави!

# 26
  • Мнения: 423
Съгласна съм за децата ,и това че все го държа не е хубаво .Ще Ви послушам  и ще се опитам да спра с държането за ръка . Права сте много .Относно хапчетата ,детето трябваше да пие половин хапче ,от страх аз разделих половинката на четвъртинка ,и въпреки това на детето му стана зле ,дори му потече кръв от нослето .Лекарката каза ,че е добре че съм го спряла . Елена ,благодаря ви за това ,че се опитвате да помогнете. Бъдете здрави!


Няма защо. Може да ви звуча груба, но работя с такива деца, много тежки случаи, а повечето от тях са невербални. И от това, което забелязвам е, че те търсят контакт и внимание. За да помогнете на детето си прочетет и малко специализирана литература. Успех.

# 27
  • Мнения: 3 535
След като е хиперактивен спрете Вит. В12. Този витамин възбужда.

# 28
  • Мнения: 12 029
Лорентин, да я поканим в нашата тема, както и в темата за дислексия. Мисля, че там ще намери полезна информация.

# 29
  • Бургас
  • Мнения: 46
След като е хиперактивен спрете Вит. В12. Този витамин възбужда.
   Благодаря Ви. Лекар ги изписа преди около 3 месеца ,от тогава ги и приема детето . Ще спра да ги давам .

Общи условия

Активация на акаунт