Работа, CV-та, HR-и, съвети - 64

  • 39 273
  • 742
  •   1
Отговори
# 675
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Здравейте. Може ли да помоля за помощ някой от специалисти в темата  относно изчисляване на обезщетение по чл.224 от КТ.
Брутно трудово възнаграждение за м.12.2018 г.-1000 лв.  През м.януари брутната заплата е увеличена на 2000 лв Клас и други плащания няма.. Последен работен ден 28 януари. През месец декември и  януари до прекратяване на договора са отработени всички работни дни. Полагащи се дни за изплащане, посочени в заповедта- 10. Колко е обезщетението според вас?

Около 454 лв.
Не успя ли да договориш  прекратяване в началото на февруари?

# 676
  • Мнения: 47 981
1000/18*10
Celika, просто обезщетието се изчислява на база доста месеци18 ли бяха назад, и заради майчинството сумата ще е много малка, никак не си струва врътката.

# 677
  • Мнения: 9 050

Около 454 лв.
Не успя ли да договориш  прекратяване в началото на февруари?


Според мен, базата би следвало да се коригира с увеличението и да е 2000 лева.(чл.21, ал.2 от НСОРЗ).

# 678
  • София
  • Мнения: 228
Здравейте!

От известно време се замислям за смяна на работата и ми попадна примамлива обява в Jobs. Става дума за Atos (АТОС АЙ ТИ СОЛУШЪНС ЕНД СЪРВИСИС), позицията е административна. Дали има някой, който е работил/работи там, за да сподели впечатления от първо лице? Или поне близък, приятел, роднина.

Благодаря предварително!

# 679
  • Мнения: 47 981
По чл. 21 бих преизчислила, ако е променена заплатата със задна дата- за декември, който е база. А тя е увеличена от януари.

# 680
  • Мнения: 9 050
Никъде в чл. 21, ал.2 няма изискване промяната да е със задна дата. Има само изискване служителят КЪМ или СЛЕД датата на промяната да е в отпуск и промяната да не е отразена в базата.

Този текст до 2007-ма беше част от допълнителните разпоредби на Наредбата за работното време, почивките и отпуските. Там, това преизчисляване се наричаше "коефициент на работната заплата". През 2007-ма се създаде НСОРЗ и този текст премина в нея, но смисълът е същия. Служителят трябва да получи за платен отпуск същото възнаграждение, като това, което би получил, ако работеше.

Вашите служители, ако ползват отпуск в месец, в който са им увеличени заплатите, по-малко ли получават? Не им актуализирате заплащането ли?

# 681
  • Мнения: 47 981
Да, разбирам,в се пак не знам дали бих го приложила към обезщетението за неползван отпуск

# 682
  • Мнения: 7 987
Plava luda lutka, не съм HR и никога не съм била, но леко ме влече рекрутмънта. Аз пък теб не те помня от преди в темата, но може да си била с друг ник.

lidiya_ilieva, имам приятелка, която работи в Атос и каза, че е много доволна.
 

# 683
  • Сф
  • Мнения: 4 763
Аз имам приятелка, която беше в Юнифай. Атос ги купиха и каза, че масово всички напускат, не са доволни от новия мениджмънт. Тя също се махна

# 684
  • Мнения: 8 799
За 2-3 мес. може да си ползваш натрупания отпуск.
колко отпуск се натрупва за едно майчинство?

# 685
  • Мнения: 432
Може ли с препоръка от работодател да се докаже изпълнение на дейности и отговорности, неописани в длъжностната характеристика.Има ли някаква конкретна форма или друг документ?

# 686
  • Мнения: 1 472
За 2-3 мес. може да си ползваш натрупания отпуск.
колко отпуск се натрупва за едно майчинство?
По закон минимум 20 дни е платен год.отпуск. Вече в зависимист от естеството на работа, решение на работодател може и да е повече.
Колко  ще ви се натрупа, зависи колко време ще сте в майчинство. Пропорционално се изчислява.

# 687
  • Мнения: 9 050
Да, разбирам,в се пак не знам дали бих го приложила към обезщетението за неползван отпуск

Обезщетението за неизползван отпуск следва правилата на чл.177. Аз лично не виждам причина за различно третиране на обезщетението, в сравнение с третиране на реално ползван отпуск. Ако лицето си пусне молба и си ползва тези 10 дни от 29.01 и после му се прекрати правоотношението, на каква база ще му се заплати този отпуск?

Както и да е. Споделих моето мнение и своята практика. Това, което може би е станало ясно на питащата е, че как ще се изплати обезщетението, зависи от разбиранията на тяхната счетоводителка. Всеки практикува, както счита за правилно. И естествено, си носи отговороността за това пред работодателя, служителя и контролните органи. За мен базата и за платен отпуск, и за обезщетение, следва да се актуализира с новата заплата.

(При все, че този казус ми е силно хипотетичен. Кой удвоява заплата на напускащ служител?)

# 688
  • Варна
  • Мнения: 162
Здравейте, нуждая се от вашето мнение, ако някой е запознат, моля да ми помогне. Фирмата, в която работя е доста зле финансово. Искат да ни намалят осигуровките (досега ни осигуряваха върху цялата заплата). Имат ли право да го правят, как може да стане това, като се подпише някакъв анекс ли?

# 689
  • Мнения: 9 050
Само с анекс за намаляване на заплатата може да стане това.

Или едностранно - със заповед за намаляване на работното време.

Общи условия

Активация на акаунт