Не пропускайте година без цитонамазка! Това може да ви коства живота! Тема 47

  • 37 063
  • 751
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 1 078
Честита Коледа на всички! Пожелавам Ви здраве, късмет, спокойствие и много сбъднати мечти.
Влизам само, за да се отчета и дам кураж на новите тук, че нещата са поправими, щом се следим и грижим за себе си. Три години след скалпелна конизация поради Ка ин ситу, при мен нещата са наред - без колпоскопски атипизъм. Следващия месец ми предстои течно базирана цитонамазка и за първи път типизиране за високо рискови HPV. Надявам се и след тези изследвания да съм доволна, но поне за сега ще посрещна новата година спокойна и усмихната, че всичко е наред.

# 331
  • София
  • Мнения: 3 031
За кой Иван Димитров става въпрос? Щерев?

# 332
  • София
  • Мнения: 11 989
За кой Иван Димитров става въпрос? Щерев?

Да, за него.
Млад е, но му имам пълно доверие.

# 333
  • Благоевград
  • Мнения: 154
Здравейте, отново и от мен. За тези, които не се сещат, аз съм с карцином на място и сега чакам цикъла, за да мога да запишем час за конизацията. Сега обаче гледайки си документа, който ми дадоха след прегледа при доктор Славчев съм притеснена по друг въпрос и моля, ако някой може да изкаже мнение, преписвам директно:
"Колпоскопия: зона на груба левкоплакия, обхващаща цялата повърхност на предна устна, с навлизане в СС и лентовиден участък по задна устна на 5 часа. Цялата повърхност остава йоднонегативна. "
Какво означава, тази терминология нищо не ми говори, а доктора не каза нищо за това, говорихме само за конизацията. Притеснителна ли е тази левкоплакия и има ли нещо общо с карцинома ин ситу ?

# 334
  • Мнения: 4 872
Ето информация от първия пост на темата :

Левкоплакия на шийката на матката представлява зона на кератинизацията и удебеляване на маточната шийка, която се характеризира с наличие на белезникава плаки, извисяващ се над цервикалната лигавица. Причините за левкоплакия на шийката на матката могат да бъдат HPV-инфекция, хормонални нарушения, травматично увреждане, химическо увреждане.

Предполагам че лекаря ще изчисти участъка при конизацията.

# 335
  • Мнения: 341
Здравейте, отново и от мен. За тези, които не се сещат, аз съм с карцином на място и сега чакам цикъла, за да мога да запишем час за конизацията. Сега обаче гледайки си документа, който ми дадоха след прегледа при доктор Славчев съм притеснена по друг въпрос и моля, ако някой може да изкаже мнение, преписвам директно:
"Колпоскопия: зона на груба левкоплакия, обхващаща цялата повърхност на предна устна, с навлизане в СС и лентовиден участък по задна устна на 5 часа. Цялата повърхност остава йоднонегативна. "
Какво означава, тази терминология нищо не ми говори, а доктора не каза нищо за това, говорихме само за конизацията. Притеснителна ли е тази левкоплакия и има ли нещо общо с карцинома ин ситу ?
Според мен това описание отговаря на огнището на карцинома. Йоднегативни са зоните засегнати от атипия( затова се прави тест с йодния препарат при колпоскопия- нормалните зони са позитивни, атипичните участъци са негативни).

# 336
  • Благоевград
  • Мнения: 154
Благодаря за бързия отговор. Мен ме подведоха тези "предна" и "задна устна", не знам защо реших, че има предвид малки и големи срамни устни... И вече решиш, че имам предракови образувания и на вулвата. Явно толкова съм се шашнала, че хипохондризма ме наляга.


"Ето информация от първия пост на темата :

Левкоплакия на шийката на матката представлява зона на кератинизацията и удебеляване на маточната шийка, която се характеризира с наличие на белезникава плаки, извисяващ се над цервикалната лигавица. Причините за левкоплакия на шийката на матката могат да бъдат HPV-инфекция, хормонални нарушения, травматично увреждане, химическо увреждане.

Предполагам че лекаря ще изчисти участъка при конизацията. "
[/quote]

# 337
  • Мнения: 348
Въобще не останах доволна от прегледа при др. Димитров. Беше видимо недоволен от факта, че идвам за трети път на преглед в рамките на няколко дни (причината беше че кървенето се усили и се изплаших да не стане някоя беля). Тези, на които е правил колпоскопия-използва ли оцетна киселина и лунгов (ако не греша името) разтвор? В щерев всички са били мили до момента, но днес за първи път се почувствах толкова тъпо.

# 338
  • Мнения: X
Здравейте, изпуснала съм новата тема. Честита Коледа и много здраве на всяка от вас. И само хубави резултати, пък всичко друго се нарежда.

През декември направих една цитонамазка (след премахване на полип и абразио), сестрата се обади и каза, че е втора група (обикновена, не течнобазирана), ама няма буква, което не ми вдъхва доверие...
Както и да е, края на януари ми изтича 3- месечният курс с Кориолус, но не възлагам големи надежди и се чудех дали самосиндикално да не удължа курса още един месец и да затегна мерките на хранителния режим. Колебая се между кетоза и алкализация. Кое мислите, че е по- подходящо?
Става дума за високорискови и ако пак е положителен, ще трябва да се маха учаатъкът.

# 339
  • Мнения: 79
Здравейте, изпуснала съм новата тема. Честита Коледа и много здраве на всяка от вас. И само хубави резултати, пък всичко друго се нарежда.

През декември направих една цитонамазка (след премахване на полип и абразио), сестрата се обади и каза, че е втора група (обикновена, не течнобазирана), ама няма буква, което не ми вдъхва доверие...
Както и да е, края на януари ми изтича 3- месечният курс с Кориолус, но не възлагам големи надежди и се чудех дали самосиндикално да не удължа курса още един месец и да затегна мерките на хранителния режим. Колебая се между кетоза и алкализация. Кое мислите, че е по- подходящо?
Става дума за високорискови и ако пак е положителен, ще трябва да се маха учаатъкът.
Здравей!
Аз също боря високорисков НРV. Бях 3 месеца на Кориолус и сега още 3  на АНСС по предписание на лекуващият ми лекар.За ВМ-НВ режим има добри отзиви.Аз избрах него.

# 340
  • Мнения: 1 238
Искам да попитам пап 3д може ли да стане пап 2 за една година, ако не е провеждано лечение и не е имало полови контакти през това време? На 26 съм, писала съм в предишни теми, че поради бременност не ме лекуваха и ми казаха чак март да отида на профилактичен преглед. Докато бях бременна ме гледаха над 8283388228 пъти с ехограф и ме гледаха отдолу, ама цитонамазка не са ми вземали , защото ми беше къса шийката екстремно много и лежах. На 40 ден от раждането отидох да ме прегледат и ми казаха, че шийката ми е прекрасно заздравяла и нямам нито ранички и изглежда супер ( това с просто око) Родих нормално.

# 341
  • Мнения: 2 826
При 3Д на цитонамазка някакво лечение имаше ли? Правиха ли колпоскопия, биопсия? Какво показаха те?
Аз съм с 3Б точно, когато забременях, имам колпоскопия и биопсия с ЦИН1, викнаха ме на контрола в 6ти месец (след 2 седмици съм на преглед) - следящото АГ не ми е гинеколога, който ми следи нещата с цитонамазките. Той ми каза, че по принцип моето състояние търпи обратно развитие понякога. На теб какво ти казаха?

# 342
  • Мнения: 1 910
Момичета след конизацията коя група цитонамазка сте? При мен след скалпелна конизация от 2 с съм 2 а, но пък се появиха бактерии,това дали е нормално?

# 343
  • Мнения: 1 238
Ами направих някакво измислено лечение с полижинакс за 10 дена и на 11тия ден пак цитонамазка и показаха пак 3, ама написано на хвърчащо листче от някаква измислена лаборатория. После ми правиха колпоскопия и ми видяха някъв малък участък йодонегативен и ми казаха, че няма нужда биопсия да ми се взима и веднага преминахме към това да гледаме бебето, не ми се обърна внимание на “проблема”. А шийката ми видимо е здрава и нямам раничка. И на мен ми казаха, че младите хора изчистват вируса. Аз съм на 26.
При 3Д на цитонамазка някакво лечение имаше ли? Правиха ли колпоскопия, биопсия? Какво показаха те?
Аз съм с 3Б точно, когато забременях, имам колпоскопия и биопсия с ЦИН1, викнаха ме на контрола в 6ти месец (след 2 седмици съм на преглед) - следящото АГ не ми е гинеколога, който ми следи нещата с цитонамазките. Той ми каза, че по принцип моето състояние търпи обратно развитие понякога. На теб какво ти казаха?

# 344
  • Мнения: 341
Ами направих някакво измислено лечение с полижинакс за 10 дена и на 11тия ден пак цитонамазка и показаха пак 3, ама написано на хвърчащо листче от някаква измислена лаборатория. После ми правиха колпоскопия и ми видяха някъв малък участък йодонегативен и ми казаха, че няма нужда биопсия да ми се взима и веднага преминахме към това да гледаме бебето, не ми се обърна внимание на “проблема”. А шийката ми видимо е здрава и нямам раничка. И на мен ми казаха, че младите хора изчистват вируса. Аз съм на 26.
При 3Д на цитонамазка някакво лечение имаше ли? Правиха ли колпоскопия, биопсия? Какво показаха те?
Аз съм с 3Б точно, когато забременях, имам колпоскопия и биопсия с ЦИН1, викнаха ме на контрола в 6ти месец (след 2 седмици съм на преглед) - следящото АГ не ми е гинеколога, който ми следи нещата с цитонамазките. Той ми каза, че по принцип моето състояние търпи обратно развитие понякога. На теб какво ти казаха?
Аз може и да се повторя, ама тестът с йод се прави точно, за да се види дали " раничката"( както гинеколозите обичат да кръщават един куп състояния с различен ход и потенциал за развитие на сериозни проблеми, че и ранен рак) е с атипични клетки. Щом участъкът не се оцветява с йод( луголов разтвор май се казва, това с което оцветяват), значи има атипия на тази зона и иска поне проследяване, а може даже биопсия. Аз като имах едно втрисане от някакъв редови гинеколог при служебния профилактичен отидох при доктор Станков в Шейново, а той всичко си ми обясни и показа на екрана. Цялата колпоскопия и йодната проба, всичко си гледах. Целият преглед беше за нещо от сорта на 40-50 лева. Тука като чета за някакви прехвалени, дето се чака по три месеца и вземат по 200 лева, че и нищо не обясняват, направо се чудя как се лъжат момичетата. А даже за две лица от споменатите като препоръчителни имам и лични впечатления, и такива от приятели- ами много са зле като специалист. Единият да кажем си обяснявам, че просто работи в онкоотделение и омайва пациентките с приказки, пък и млад е,та затова е модерен. Ама знам поредица от окепазени жени със сериозни проблеми след негова намеса.Та се чудя каква е тази мода на скъпоплатени и некойзнаекакви специалисти. Просто разсъждавам по темата

Общи условия

Активация на акаунт