Не пропускайте година без цитонамазка! Това може да ви коства живота! Тема 47

  • 38 704
  • 751
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 7
Привет на всички! Ето я и моята история : имам раничка открита 2017 г., която според всички лекари е изключително малка по размер.Дори цитонамазката взета, когато беше открита раничката,  излезна ПАП I група ( което ме учуди доста, тъй като предната година бях ПАП II група) . На контролната цитонамазка тази година извендъж ПАП III А и за PVCU и за CC, с наличие на нискостепенни плоскоклетъчни интраепителни лезии. По препоръки на лекуващата ми лекарка, пуснахме микробиологични директни ДНК изледвания, като положително излезна за бактерия. Излекувах се успешно с един курс антбиотично изледване. Трябваше да изчакам 3 месеца и да направя контролна цитонамазка, която пуснах миналия месец, но избрах този път да е по-прецизната, тоест течна цитология. Резултатите са следните:
ПАП - II група
Задоволителна, но ограничена от левкоцити и метапластични клетки
Клетки в норма - ДА
Плоскоклетъчни интраепителни лезии - Няма
Притесненията ми са следните, тъй  като за стандартната цитонамазка ми бяха взети проби от 2 места, мога ли да се доверя изцяло на добрите резултати от течната, като при нея пробата е само от едно място? Просто бях толкова притеснена на прегледа, че съвсем забравих да питам докторката.

Последна редакция: нд, 06 яну 2019, 18:20 от Monkey-88

# 361
  • Мнения: 341
Привет на всички! Ето я и моята история : имам раничка открита 2017 г., която според всички лекари е изключително малка по размер.Дори цитонамазката взета, когато беше открита раничката,  излезна ПАП I група ( което ме учуди доста, тъй като предната година бях ПАП II група) . На контролната цитонамазка тази година извендъж ПАП III А и за PVCU и за CC, с наличие на нискостепенни плоскоклетъчни интраепителни лезии. По препоръки на лекуващата ми лекарка, пуснахме микробиологични директни ДНК изледвания, като положително излезна за уреаплазма. Излекувах се успешно с един курс антбиотично изледване. Трябваше да изчакам 3 месеца и да направя контролна цитонамазка, която пуснах миналия месец, но избрах този път да е по-прецизната, тоест течна цитология. Резултатите са следните:
ПАП - II група
Задоволителна, но ограничена от левкоцити и метапластични клетки
Клетки в норма - ДА
Плоскоклетъчни интраепителни лезии - Няма
Притесненията ми са следните, тъй  като за стандартната цитонамазка ми бяха взети проби от 2 места, мога ли да се доверя изцяло на добрите резултати от течната, като при нея пробата е само от едно място? Просто бях толкова притеснена на прегледа, че съвсем забравих да питам докторката.
Четката за течнобазираната е специална. Има форма, която е точно разработена, за да прилегне на шийката отвън и отвътре в канала и да не изпуска проба от максимално много зони. Ако гинекологът ти е добър и взема по правилата, не бива да имаш притеснения. Течната е по- добра от обикновената. Именно защото някои гинеколози не вземат достатъчно и правилно материал, резултатите не винаги са каквото очакваме от каквато и да е намазката. Има много информация, снимки и клипчета за течната в нета. Можеш да видиш.
Ето тук за четката как приляга вън и вътре закръглих с розово

Последна редакция: нд, 06 яну 2019, 10:32 от janiap

# 362
  • Мнения: 33
А някой може ли да каже за моята цитонамазка някой да е бил 2б група доктора каза че вижда папиломи интересно за 1 месец обиколих побе 5 други гинеколога и никой не ги видя имам батериална вагиноза също

# 363
  • Мнения: 4 872
В предишният пост си споменала койлоцити. Те могат да значат активна ЧПВ инфекция. На колко години си, имаш ли раждания или някакви оплаквания?
По принцип не е лош резултата. Лекувайте бактериалната вагиноза. Може да се погрижиш  за имунитета и ако лекаря е видял папилом, може да се отиде на колпоскопски преглед.

# 364
  • Мнения: 33
Как се прави този преглед. Не съм раждала още но имам един кюретаж заради полип. Бактериалната вагиноза ми е хронична лекувам и след време се появява пак. Просто съм отчаяна. Основния ми проблем е че цикъл нямам с месеци и като започне да ми идва запопва да цапа. Благодаря за отговора

# 365
  • Мнения: 5
Здравейте момичета- аз съм на 22, студентка в чужбина и си направих сега по коледа една уж профилактична цитонамазка защото лека прокървявах след секс и хоп- троп- ПАП 2. На всичкото отгоре съм имала само 2 партньора... да съм ходила като е трябвало ама на... Simple Smile Може ли някой който е минавал по този път да ми разясни какво мога да очаквам и дали ще се налага да се прибирам по средата на семестъра (нали знаете- излезе ли група различна от 1 и всички почваме да се плашим). Благодаря!
Забележка: Цитонамазка, отговаряща на занижено естрогенно ниво - интермедиерни сквамозни и парабазални клетки, нисък матурационен индекс. Единични плоскоепителни клетки с релативно уголемени ядра, други - с широко перинуклеарно хало. За колпоскопска преценка и проследяване.
Показател   Резултат
Течно-базирана цитология
Адекватност на материала   Задоволителен, Наличие на клетки от трансформационната зона
Група по Папаниколау   PAP IIC
Интерпретация на резултат   1. НЕ-НЕОПЛАСТИЧНИ НАХОДКИ
    * Атрофия
2. АБНОРМАЛНИ ЕПИТЕЛНИ КЛЕТКИ
    - Плоски епителни клетки
        - Атипични сквамозни клетки
            * С неопределена сигнификантност (ASC-US)
Препоръки   Колпоскопия
Препоръчителни тестове   HPV-тест
Следваща намазка   след 6 месеца

Последна редакция: пн, 07 яну 2019, 01:01 от Не се сърди, човече

# 366
  • София
  • Мнения: 17 897
Има някакви изменени клетки, но са с неясен произход (въпросното ascus), може и възпаление да е само, но не пренебрегвай препоръката за колпоскопия. По- добре си я направи (това е гледане с микроскоп).
Там ще се види има ли изменения.

Момичето с фб ид-то- койлоцитите са маркер за hpv. Направи си тест. За да нямаш цикъл с месеци, явно имаш хормонални проблеми (а и полипът за това говори). Те също са предпоставка. Не се осланяй на това кой какво е видял, щом някой вижда папиломи и цитонамазката показва койлоцитни промени, значи има нещо.

Като цяло- и двете си обърнете още внимание Simple Smile Дано всичко е наред.

# 367
  • Мнения: 3 161
Препоръки   Колпоскопия
Препоръчителни тестове   HPV-тест
Следваща намазка   след 6 месеца
задължително ги направи.

# 368
  • Мнения: 33
Нямате идея колко ми е кофти вече от 2 години нещата не са наред толкова ми е писнало 😥 каквото трябва ще го направя няма да се оставя така най вероятно са хормонални проблеми понеже полип никой не видя благодаря ви за отговорите.

# 369
  • Мнения: 553
Няма как! Живи хора сме, проблемите дебнат отвсякъде! Но не се отчайвай! Използвай тази енергия и негативните емоции като сила да търсиш решение на проблемите. Ходи при утвърдени специалисти. Все пак нещата при теб не са в крайна фаза, а това си заслужава да ровиш.
 Аз ходя на гинеколог много преди да имам полови контакти ( от тогава са ми проблемите) . На 18г имах зад гърба си едно гадже и 11 гинеколога с техните прегледи и лечения. На 25г вече бях минала 30 гинеколога в различни градове...е тогава спрях да ги броя.
 Спестих си 2 ненужни операции и купища проблеми, защото намерих лекар, на когото да се доверя. След предварително съмнение за диагноза, се оказва права и подкрепена с изследвания. Това за мен е достатъчно, за да се убедя колко е добра в работата си.
Но стига толкова хвалби.
Горе главата! Най-тъмно е преди зазоряване !

# 370
  • Мнения: 5
Нямате идея колко ми е кофти вече от 2 години нещата не са наред толкова ми е писнало 😥 каквото трябва ще го направя няма да се оставя така най вероятно са хормонални проблеми понеже полип никой не видя благодаря ви за отговорите.
О да това е то да сме жени- носим си кръста. При мен е същото- винаги съм гледала да се пазя- то не са презервативи, не са противозачатъчни и само сериозни връзки и... на Grinning Мой приятелки имат зад гърба си повече връзки отколкото хора с които съм говорила и са си наред... Такова е.  Просто ще трябва да се следим. А някой който е минавал през колеоскопията... много ли е страшно Grinning Четох че е само преглед бла бла, но на мен ми е неприятно само като ми вземат намазка... камо ли....

# 371
  • София
  • Мнения: 17 897
Колпоскопия се казва.
Не е страшно, гледат те с микроскоп. Спекулумът се застопорява. Маже се с 2 разтвора- оцетна киселина и луголов, за да се видят засегнати участъци, ако има такива.

Хората с много партньори са леконрави обикновено- а това никога не се простира до интимните отношения, до характер е- от там не си слагат нещата на сърце- от там нямат много стрес.

# 372
  • Мнения: 23 315
Колпоскопията е оглед на влагалището с микроскоп, който стои извън него, близо до входа му.Влагалището се отваря със спекулум,както при преглед, вътрешността се намазва с оцетно-йодна киселина и се наблюдава с уреда дали има някакви изменения след това по лигавицата.

# 373
  • Мнения: 43
Здравейте момичета,

Моята сага е дълно, но накратко откриха ми раничка и положителен HPV 16 през 2014. Днес ми излязоха резултатите от HPV теста и те са отрицателни. Последната типизация е отпреди 10 месеца и тогава си беше положително.
Като цяло преди 10 месеца отидох за първи път при Карагьозов и той ми обясни надълго и нашироко как всички процедури са били излишни и да спра да го мисля и да си живея живота. Млада съм и сама ще изчистя вируса.
Спря ми всички имуностимулатори както и всички вагинални таблетки, които ми бяха изписали.
Аз се успокоих, започнах да тренирам повече, да се храня по правилно и много много да не го мисля този HPV ии ето че днес тестът е отрицателен.
Идеята на този пост е да ви дам кураж, че всичко е поправимо стига да се хване и лекува навреме. Също така ако можете (знам от личен опит, че е много трудно) не се психясвайте и гледайте на живота по ведро.
Желая на всички Ви много здраве ии успехи!!

П.С. последните добавки, които пих са на Vision, но не мога да твърдя дали ефекта дойде само от тях или от цялостната настройка на психиката.

# 374
  • София
  • Мнения: 17 897
Какви процедури са ти правили. Може с тях да са изчистили вируса. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт