Отговори
  • Мнения: 508
Здравейте!
 smile3547Предстои ми раждане и  се интересувам от мойте познати, вече родили, как стават нещата. И  се стигна до темата за изнудването в родилните домове.  smile3506Естествено някой от тях доброволно са почерпили лекаря и акушерките...с 500 лв. например. smile3518 Но се носят слухове, че са практика случайте на изнудване.
Охх дори незнам как да задам конкретно въпроса си. Случвало ли ви се е нещо такова? Как си искат парите? И по колко искат? Е и ако не им дам, какво ще стане? Казват " ще те оставят да родиш като куче" smile3516
Ако има някой пострадал или знае нещо по въпроса, моля пишете newsm20.

# 1
  • Мнения: 1 117
Аз се уговорих с лекара при когото ходих на частно. Той не искаше пари , защото девет месеца му плащах при всеки преглед , но иначе на консултация в поликлиниката няма кой да ти помогне . Там лекаря чете вестник , а акушерката ти мери кръвното и колко тежиш и слуша тоновете - нищо друго. Така на лекара който ме израждаше  дадох една символична сума след като излязох от болницата , а на акушерките в болницата една кутия бонбони - стига им толкова. Това е ситуацията в Добрич.

# 2
  • Мнения: 46 565
Зависи къде ще раждаш, не навсякъде искат.
На мен нищо не ми искаха, въпреки, че лекарят, който ме следеше дойде и присъства на раждането (беше в отпуск по това време).

Почерпката, не помня точно какво беше, мама донесе нещата, но в общи линии имаше една печена кокошка (това й го беше казала акушерката, на която попаднакла по телефона), една торта, дребни сладки и кола. На доктора- уиски и бонбони Grinning

# 3
  • София
  • Мнения: 2 901
На мен не посмяха да ми поискат.

Но евала на лекарите, които смятат, че това, че си ги посещавал на частно е достатъчно, за да ти направят раждането безплатно - тук в София, това дори не се коментира, не ги е срам - пълно е с лекари, които дори на частно те претупват, но иначе правят мили очички и на раждането пак си получават тлъстите почерпки.

# 4
  • Мнения: 3 089
аз си платих за избор на лекар. след това подарих подарък на доки. не беше в пари. но това си беше мое решение. никой нищо не ми е намеквал или казвал директно.

# 5
  • Мнения: 5 391
Пари не съм давала, макар че бях подготвила, но док ми ги отказа.Подарих му подарък, който нямаше как да откаже Peace

# 6
  • малкия йеросалим
  • Мнения: 850
през бременоста си ходих на лекар към здравната каса.седмица преди да родя отидох при лекаря който ми прави оперцията/родих секцио по здравословни причини/който без притеснение си каза     цената.а на акушерките при изписването дадохме бонбони и сладки.

# 7
  • Мнения: 8 917
"Почерпка" определено не беше /макар, че съпругът ми към тарифата сложи и марково ирландско уиски и бонбониера, но то си беше като допълнение и задоволство от добре свършената работа и нон-стоп грижите/, "изнудване" - не бих го нарекла, но като "негласно нерегламентирано плащане" - става...всеки според възможностите и позицията си. Аз предпочетох да дам тия пари и да съм спокойна какво става с мен и детенцето ми /по отношение на възможностите на лекаря, разбира се - не мога да се бъркам в Божите работи/. Peace

# 8
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 222
Ползвала съм си правата на осигурена жена от здравната каса, не съм избирала лекар за раждане и не съм плащала нищо на никой. И двата пъти съм доволна от дежурните екипи, които се случиха на смяна. Никой не си е искал или намеквал нищо Peace

# 9
  • Мнения: 14 654
"Почерпка" определено не беше /макар, че съпругът ми към тарифата сложи и марково ирландско уиски и бонбониера, но то си беше като допълнение и задоволство от добре свършената работа и нон-стоп грижите/, "изнудване" - не бих го нарекла, но като "негласно нерегламентирано плащане" - става...всеки според възможностите и позицията си. Аз предпочетох да дам тия пари и да съм спокойна какво става с мен и детенцето ми /по отношение на възможностите на лекаря, разбира се - не мога да се бъркам в Божите работи/. Peace

това все едно съм го написала аз

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
Ползвала съм си правата на осигурена жена от здравната каса, не съм избирала лекар за раждане и не съм плащала нищо на никой. И двата пъти съм доволна от дежурните екипи, които се случиха на смяна. Никой не си е искал или намеквал нищо Peace

И аз така, но втория път. Първия път платих, след това и почерпка имаше, но не останах доволна от отношението. Двата пъти раждах секцио, по медицински показатели. 

# 11
  • Мнения: 1 165
Аз се бях уговорила с лекар, платих и на акушерката, направих и дарение на интензивното отделение,защото лежахме две седмица там с детето,носих им й почерпка-в детското отд., плащах и за ВИП стая,защото условията в нашето АГ са ужасни и накрая всичко ми излезе 1000 лв.Да сме живи и здрави-незнам какво друго да кажа!

# 12
  • Мнения: 1 272
Не знам защо, но оставам с впечатлението, че ние сами ги караме да ни "изнудват". Аз раждах неотдавна и това не ми струва и стотинка. Не мога да се оплача от отношение и липса на внимание.
Успех с раждането!

# 13
  • Мнения: 4 195
Здравейте!
 smile3547Предстои ми раждане и  се интересувам от мойте познати, вече родили, как стават нещата. И  се стигна до темата за изнудването в родилните домове.  smile3506Естествено някой от тях доброволно са почерпили лекаря и акушерките...с 500 лв. например. smile3518 Но се носят слухове, че са практика случайте на изнудване.
Охх дори незнам как да задам конкретно въпроса си. Случвало ли ви се е нещо такова? Как си искат парите? И по колко искат? Е и ако не им дам, какво ще стане? Казват " ще те оставят да родиш като куче" smile3516
Ако има някой пострадал или знае нещо по въпроса, моля пишете newsm20.
въх що така някои хора плашат бременните бееее. много ме е яд, направо ми иде да им тегля по една
първо ние сме си виновни за курупцията сред лекарите - признавам само болниците , които ти казват - ето ти касова бележка че си си платила - 500 ли, 100 ли нема значение колко за този лекар но с документ
второ - кой щше те остави като куче, това все пак са лекари, все пак става въпрос за човешки живот, аз раждах във 2-ра градска, и там бих росила още милиард пъти, въпреки че във форума съм споделяла че имах всички показатели за трудно раждане - там екипите - понеже засякох 2 екипа го направиха професионално, спасиха мен, да не ми изтече кръвта, спасиха детето - роди се инфектирано и едвам измрънкя, никого не познавах, с никого не съм имала уговорка, след като родих казах на мъжа ми да дойде да ги почерпи и да им даде 100 лв общо да се почрпят - дойдоха в стаята и ми врътнаха скнадал - не били за пари, не ме ли било срам, те толкова се грижели за мен аз съм им бутала пари, не се правело така, учудена разговарях и с другите родилки там - раждали при другите екипи - същото положбение - никоя не си бе платила, към всички отношението беше професионално.
никога не съм очаквала че една непозната акушерка би ми галила ръката докато раждам, защото вижда че едвам дишам вече, никога не бих предположила че същата тази жена квасеше устните на циганката до мен която крещеше нечовешки.......но след като ми се случи повярвах, това са моите впечатления конкретрно то тази болница Hug Hug

# 14
  • Мнения: 508
Оххх мерси за отговорите, че аз вече се чудих колко голям сак за парите да приготвя Laughing.....че да не ме оставят да раждам в коридора. Ама какво да правя слухове, а ние не сме много добре финансово.

# 15
  • Мнения: 2 047
   Ако имаш изрична уговорка с лекар, може да даваш пари, но иначе раждането е безплатно (вече дори и за неосигурените) така че ако някой ти се отваря на пари, си отстоявай правата. Никой няма да те остави да раждаш на коридора.

# 16
  • София
  • Мнения: 100
Аз също раждах във Втора градска болница.Много съм доволна от вниманието.Нямах уговорка с никого, и на никого не съм плащала.И лекарите и акушерките бяха много внимателни и мили.На изписването мъжът ми им е дал някаква почерпка, доколкото разбрах - бонбони, сладки, ядки, безалкохолни и май някакъв твърд алкохол.Това е.Леко и безпроблемно раждане  bouquet

# 17
  • София
  • Мнения: 3 707
На мен не посмяха да ми поискат.

Но евала на лекарите, които смятат, че това, че си ги посещавал на частно е достатъчно, за да ти направят раждането безплатно - тук в София, това дори не се коментира, не ги е срам - пълно е с лекари, които дори на частно те претупват, но иначе правят мили очички и на раждането пак си получават тлъстите почерпки.
[/quoteЗащо- моя лекар и то завеждащ родилно в болницата където родих,следеше бременността ми и то на частно- т.е. доброволно ходех при него всеки месец и си плащах за прегледа;В деня на раждането и през цялото време беше до мен и когато станаха усложненията...наложи се форцепс...ако не беше той...
Не съм му дала и стотинка повече от това ,което получи преди да родя за прегледите- подарих му в знак на признателност за бащинското отношение само бутилка качествено уиски и...снимка на бебо...
Просто зависи от човека Peace

# 18
  • Мнения: 1 001
Оххх мерси за отговорите, че аз вече се чудих колко голям сак за парите да приготвя Laughing.....че да не ме оставят да раждам в коридора. Ама какво да правя слухове, а ние не сме много добре финансово.

От страни е лесно!
Александра е родена във Втора Градска Болница, пари преди не сме давали, а аз след това почерпих доста хора, та навярно и на докторите не им се е разминало. А иначе, д-р Румяна Маринива от болницата е близка приятелка на тъщата.
Никола в роден в Майчин дом. И там пари предварително не съм давал, а след това почерпката и подаръците са си били изцяло мое решение!

# 19
  • Мнения: 429
Никой не ми е искал пари! Каквото съм плащала е било по тарифата на болницата, а бонбони таткото донесе за всички  Laughing

# 20
  • Мнения: 4 806
считам, че всичко е въпрос на решение...
ако си решила да раждаш без "почерпки" - тогава намери място и начин, където това не е необходимо.
ако си решила, че така трябва - тогава съвсем точно се разбери с докторите.

# 21
  • Мнения: 200
Ще ти кажа как беше при мен. Родих секцио при избран лекар. Определено знаех, че трябва да му дам пари, но преди раждането той нищо не ми каза. Питах го 3 пъти: Док, кажи сега какво трябва да приготвим? но ... отговорът беше - Абе не се притеснявай...

Е, аз не се притесних, докато след операцията док каза на мъжа ми: ЩЕ ТИ СТРУВА 600 лв.?  #Crazy   #Crazy  #Crazy

Това е положението!

# 22
  • Мнения: 3 423
"Кажете нещо за така наречената " почерпка" на лекарите и изнудването за пари."

Кво да кажа?! Гнусни червеи!
Но от друга страна, и те деца хранят, а папането е скъпо.

# 23
  • Мнения: 2 784
Никой не ме е изнудвал и пари никому не съм давала. Родих без уговорка, при случаен екип и останах много доволна от професионализма и отношението им. Никой не си е правил устата за пари или почерпка. Като отивах да ми махат конците им занесох по една торбичка на докторката и двете акушерки, които бяха с мен през цялото време. Майка ми беше приготвила по бутилка хубаво вино, някаква сушеница май, натурален сок и бонбони, плюс луксозен календар. Това е. Искаше да им се отблагодари, че са се погрижили за детето и, т.е. за мен. Мисля, че да даваш пари под масата е неморално, а да почерпиш е в реда на нещата.

# 24
  • Мнения: 106
Имах уговорка с лекаря който ми следеше бременноста,тарифата му беше 300лв.Акушерките разбраха 4е имам уговорка с него и след като родих едната дойде и ми каза-той доктора си взема неговота,а за нас нищо.Стоим на заплата само...А всъщност те вършат доста работа по време на раждането
А ина4е уискито е задалжително за доктора Joy

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 14 088
Нямах уговорка с никой, раждах при екипа, който се падна. При изписването мъжа ми донесе бонбони и букет за акушерката, която даде бебето. Екипа от раждането не го видях повече. Никой нищо не ми е искал и нищо не съм давала.

# 26
  • Мнения: 507
И двете ми деца са родени във Втора градска и пари никой не ми е искал. И двата пъти при екипа който е на смяна - е стахотни хора!
Почерпих (и двата пъти) за всеки от екипа - ядки, уиски, бонбони и кола. А в детското отделение, оставих торта.

# 27
  • Мнения: 595
Абе хора чета, чета и се пукам от яд че не живея в С-я.
Аз си платих - питах си и доки си ми каза но и да не беше си поискала аз пак щях да си дам - много съм доволна от всичко и цял живот ще я споменавам с добро жената!  bouquet
А както бях за секцио по мед. показания, и бебето е било с пъпна връв 4 пъти увита... не ми се мисли.
Ама все пак в Бургас наистина ако не си платиш не знаеш какво ще стане с теб или детето!
А какви акушерки има само!!! Садистки!!!
1-2 са свестните и толкоз!
А докторите наистина ако знаят че няма да видят пари от теб са готови да те оставят да си умреш там!
Абе то има цяла тема за раждането в Бургас - който иска да ходи да чете и да се наплаши здраво.
Само ще ви кажа, че познавам момиче дето е раждала в предродилна зала, сама без да я погледнат, сама си е държала краката да са като на магаре вдигнати и само после са се появили да я зашият!
Е кажете как да рискувам да не си платя?

# 28
  • Мнения: 508
Малеее, като чета за Бургас страх да те хване  Cry

# 29
  • Мнения: 508
А иначе живот и здраве почерпката е ясна.....само да няма изненади, като "хайде сега дай 300 лв" за " почерпка"

# 30
  • Мнения: 992
аз раждах без уговорки и на никой и стотинка не съм дала а и никой не ме е изнудвал, като ме изписваха мъжа ми беше купл  некви сокове и сладки за акушерките и за детско

# 31
  • Мнения: 1 999
Имах уговорка по собствено желание. Peace Почерпих моята лекарка и анестезиолога, както и акушерките при изписването.

# 32
  • Мнения: 4 621
Платих си съвсем легално в касата на болницата за избор на екип - 500 лв. От тях за лекаря  и екипа са 350, а 150 са за болницата. Има си и документ. Никой не ме е изнудвал и искал пари на ръка. След раждането направихме подарък на лекаря, само от добра воля и желание.

# 33
  • Мнения: 14 133
Бях с ангажиран доктор.Нищо не съм му  платила, защото ме прибра да предизвиква на дежурство преди термина заради моето високо кръвно.  Ако беше му се наложи да търчи да ме изражда в извънработно време щяхме да му платим. И той е човек. Щеше да като частен ангажимент. На изписването мъжът ми донесе бонбони и безалкохолни.

# 34
  • Мнения: 2 039
Абе кви 500лв.,кви чудеса #Crazy???На мен ми предстои раждане,здравно осигурена съм и нямам никакво намерение да плащам на никого,само 80лв. за епидурална упойка!Разбира се,живот и здраве,ще им занесем на екипа уиски и бонбони с кеф,ама пари на ръка,от къде накъде Shocked?И как така ще ме изнудват,ами нали ще стане панаира,ще се стигне до по-висши инстанции и т.н.!!! Освен това не мисля,че всички доктори са един дол дренки Naughty.Има и невероятни професионалисти,които никога няма да се държат по тоя просташки начин!Май трябва да се научим повече да вярваме в доброто у хората и така не само ще го предизвикваме,ами и ще живеем много по-спокойно!  bouquet

# 35
  • Мнения: 1 001
... да даваш пари под масата е неморално, а да почерпиш е в реда на нещата.

 newsm10

# 36
  • София
  • Мнения: 4 867
плащах си за прегледите в частния кабинет на доктора. платих си раждането според тарифите на болницата. месец по-късно заведох габа да я видят колко е пораснала и им занесох голяма кутия бонбони.
а, като си тръгнах от болницата оставих там всичките (безкрайно много!) букети, които ми бяха носили приятели.

# 37
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 479
... Каквото съм плащала е било по тарифата на болницата...

Ей това никога не ми е бола ясно. Каква тарифа?! За кого е?! И какво покрива?!
Аз съм здравноосигурена. Не съм правила уговорки с лекар. И двата пъти 1 стотинка не съм дала. А тук ми се спрягат едни цифри...
Почерпката после е различна работа- всеки би купил бутилка уиски и бонбони.


Само ще ви кажа, че познавам момиче дето е раждала в предродилна зала, сама без да я погледнат, сама си е държала краката да са като на магаре вдигнати и само после са се появили да я зашият!
Е кажете как да рискувам да не си платя?

Предполагам и бебето сама си е поела, и плацентата... Градски легенди според мен. А може би ако момичето си беше платило, поне тропоската й щеше да е ОК, м?!

# 38
  • Мнения: 1 001
Ей това никога не ми е бола ясно. Каква тарифа?!

В болниците има официална тарифа за допълнителни услуги: избор на екип, VIP стая, епидурална упойка, секцио по желание и т.н.
Хубавото им е, че поне са регламентирани.

Градски легенди според мен. А може би ако момичето си беше платило ...

Във всяка легенда има зрънце истина. За съжаление! Когато се говори за корупция, не знам коя е по-гадна - това, че някой е присвоил 100'000 лв. или че някой доктор си е поискал 100 лв. Второто ме засяга пряко, така че мен то ме вбесява повече!

# 39
и аз се чудя що така плашат момичетата. Няма такива работи като плащане. За какво да им плащам - че си вършат работата ли? Аз да не съм раждала в частна клиника? И  какво значи "ще те оставят да раждаш като куче"? /То така или иначе раждането не е най-човешкото ми преживяване/ да не би като си платиш да ти извадят бебето по някакъв извънземен начин? стига бе момичета! родих ноември 2005-та в Майчин дом с една торта и бутилка уиски за персонала и то само защото аз исках! Стига им бутахте гювеч на тия доктори вече!!!!

# 40
  • Мнения: 14 654
и аз се чудя що така плашат момичетата. Няма такива работи като плащане. За какво да им плащам - че си вършат работата ли?

за беда не защото си вършат работата , а за да си я свършат . има и свестни лекари разбира се , но ако попаднеш на някой от другия тип , дето са си способни , но и алчни - може да се позамислиш дали да не си платиш

# 41
за беда не защото си вършат работата , а за да си я свършат . има и свестни лекари разбира се , но ако попаднеш на някой от другия тип , дето са си способни , но и алчни - може да се позамислиш дали да не си платиш

a kolko slu4ai ima na platili si jeni  v posledstvie osakateni i te i de4icata im. da ne govorim i  za nai stra6noto. nie gi nau4ihme taka i sega iznemogvame

# 42
  • Мнения: 11 555
Гинекологът при когото ходих на консултация ми предложи да внеса"такса" от 200лв в частият му кабинет естествено за да мога да го викна по всяко време когато започна да раждам.Ако искам.Ако не исках щях да раждам при когото се случи.Изобщо не съм се колебала-платих му предварително и не съжалявам. PeaceСлед раждането мъжът ми донесе на екипа вечеря тъй като беше 8-9 часа вечерта и това беше.

# 43
  • Мнения: 1 353
Аз съм върло против тези почерпки. В болницата кото ме изписаха нищо не сме дали. Аз не разреших. Заради тях детето ми е с хематом на главата, smile3516 (натисаха го за да излезе и се е ударило в тазовото дъно). Но и никой нищо не е искал

# 44
  • Мнения: 4 392
Моят съвет е да проучиш нещата много добре предварително.Кои доктори искат,кои - не и пр.
Дай Боже да родиш при свестен доктор и професионален екип !И за такива стана дума тук.

Аз лично съжалявам,че нямах уговорка с лекар.Може би( Но само Бог знае!) нещата щяха да се развият по-добре.
В София изборът е доста по-голям.Успех!

# 45
  • Мнения: 4 668
и аз се чудя що така плашат момичетата. Няма такива работи като плащане. За какво да им плащам - че си вършат работата ли?

за беда не защото си вършат работата , а за да си я свършат . има и свестни лекари разбира се , но ако попаднеш на някой от другия тип , дето са си способни , но и алчни - може да се позамислиш дали да не си платиш
Така е ! Сега си говорим , ама ако раждаш и никой не те поглежда или те овикват или нещо много по - лошо , може и да съжаляваш че не е платено .  Rolling Eyes
Вярно , рекет е , ама знаеш ли колко спокойно ми беше - двама лекари до главата ми , акушерките мили , с бебчо всичко ОК !
Аз от самото начало бях убедена , че искам да си платя , не желаех да се бунтувам срещу системата на незнайно колко висока цена ...

# 46
  • София
  • Мнения: 3 787
и аз се чудя що така плашат момичетата. Няма такива работи като плащане. За какво да им плащам - че си вършат работата ли?

за беда не защото си вършат работата , а за да си я свършат . има и свестни лекари разбира се , но ако попаднеш на някой от другия тип , дето са си способни , но и алчни - може да се позамислиш дали да не си платиш
Така е ! Сега си говорим , ама ако раждаш и никой не те поглежда или те овикват или нещо много по - лошо , може и да съжаляваш че не е платено .  Rolling Eyes
Вярно , рекет е , ама знаеш ли колко спокойно ми беше - двама лекари до главата ми , акушерките мили , с бебчо всичко ОК !
Аз от самото начало бях убедена , че искам да си платя , не желаех да се бунтувам срещу системата на незнайно колко висока цена ...


Аз мисля по абсолютно същия начин като Пипинка.Наистина това им е работата,но аз няма да имам 100 деца,за да мога да им рискувам живота и моя също и да се надявам,че ще попадна на съвестен лекар или акушерка.
Родих с уговорка и за миг не съжалявам.Пак бих родила така,живот и здраве.Аз потърсих доктора,аз реших колко да му дам,той сума не е казвал.Платих си и получих отношение Peace Един професор,анестезиоложка,2 акушерки и няколко сестри се грижеха за мен непрекъснато.Родих без нито един шев и час след раждането бях като нова.На втория час ми донесоха бебо и си остана при мен следващите 3 дена Wink
Знам,че това не е редно и че такива като нас създават системата такава каквато е,но аз като майка и като жена съм длъжна да мисля за здравето на детето си и за семейството си.Много нерви спестих на мъжа ми и на себе си.Бяхме много спокойни и сигурни,че сме в добри ръце PeaceБез да се замислям пак ще постъпя така Peace

# 47
  • София
  • Мнения: 861
Преди пет години раждах в бившата Тина Киркова. Моя приятелка познаваше гл. акушерка на болницата и тя ме наглеждаше няколко пъти докато беше на смяна. Въпреки че, нямах уговорка за плащане и тя не присъстваше на раждането се чувствах някак защитена. Може би наистина имаха едно наум екипа, че някой от болницата се интересува от мен. Всичко мина нормално. След като ни изписаха занесохме почерпка на тази жена, не пари. Сега обаче малко ме е страх, разбира се има още много време до тогава, но 500 лв. ми се струват ужасно много пари, като се има предвид, че редовно си плащам здравните осигуровки, а и мизерните майчински, който плаща държавата след това.  newsm78

# 48
  • на правилното място, в точното време
  • Мнения: 2 731
  От провинцията съм и си избрах Света София, именно защото има тарифа, ако искаш определн доктор, и то се плаща в самата болница. Не съм дала стотинка на никой. Акушерките бяха страхотни и много ми помогнаха!
  И аз съм на мнение ,че ние сами създаваме корупцията у докторите.

# 49
  • Мнения: 429
... Каквото съм плащала е било по тарифата на болницата...

Родих в Шейново - има такса за избор на лекар - 100 лв и за ВИП стая - 40 лв на ден

# 50
  • София
  • Мнения: 3 452
Моят лекар и дума не искаше да се издума за пари. В болницата ме гледаха като писано яйце, още повече, че след раждането не бях добре и детето ми гледаха - никой нищо не ми е искал, но мъжа ми им направи подаръци- без да броиме почерпката, а на лекаря му купи подарък на доста солидна стойност- само от благодарност.

# 51
  • София
  • Мнения: 154
Ползвала съм си правата на осигурена жена от здравната каса, не съм избирала лекар за раждане и не съм плащала нищо на никой.
 Peace

# 52
  • София
  • Мнения: 547
Аз раждах във Втора градска...Постъпих през нощта и сестрите ме попитаха кой ме бил насочил към тях, но им казах, че аз съм си избрала да раждам там сама...
Родих при дневната смяна...Държаха се много мило с мен...Никой не ми е искал пари. Мъжът ми седеше пред родилното и само звънеше на входа да пита какво става с мен и как върви раждането...Когато всичко е приключило успешно е опитал да им плати /беше се подготвил предварително/ но са му отказали...Казали му, като толкова искал да почерпи и това е. Около 60 лв му беше излязла почерпката.
А за изписването му казах да вземе торта от "Неделя", а свекърва ми беше омесила погача...И един букет за акушерката дето му връчи малката.Не знам дали така се носи, ние така си решихме.
 

Общи условия

Активация на акаунт