Спестовна касичка

  • 12 466
  • 133
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 10 934
Имах „приятелка” и съквартирантка, която постоянно изискваше нещо от мен, все да и дам каквото поиска, да направя каквото и е угодно на нея... Един път я помолих да ми даде рокля на заем, даде ми. Втория път като я помолих и то след месец-два ми се каза „ аз да не съм магазин”. Та, така с преувеличението на темата и колко е отзивчива отдрещната страна... Абсолютно вярвам на авторката, защото човешката наглост е безкрайна. И когато един такъв наглец си намери удобна жертва, положението може да излезе извън общоприетите рамки. А дори и конкретната тема да е пързалка, все някъде се случва такава история наистина Simple Smile

# 46
  • Мнения: 1 267
Води се диспут със зрели, пълнолетни хора...Как може някой да иска, да изисква от вас, а вие безропотно да се подчинявате, плачейки, че ви използват? Приятелските услуги не очакват отговор и възвращаемост по принцип. Когато аз помагам на приятел / да малко са, защото не наричам куцо, кьораво и сакато приятел/, не очаквам нищо в замяна. Това е мое решение, моя постъпка, за която Аз нося отговорност и няма причина да се оплаквам, че някой се е възползвал от мен! Смело предполагам, че авторката не е заставена за нищо с пистолет до главата или шпионски компромати!

# 47
  • София
  • Мнения: 28 959
Не. С манипулация.

# 48
  • Мнения: 1 267

Този похват е силно преувеличен и по-скоро се използва като оправдание за собственото малодушие.

# 49
  • София
  • Мнения: 28 959

Този похват е силно преувеличен и по-скоро се използва като оправдание за собственото малодушие.
Е, щом ти казваш, значи е така.

# 50
  • София
  • Мнения: 11 514
Точно така си е. И не, похватът на Манипулацията никак, ама никак не е преувеличен. Не случайно за манипулацията са изписани тоново литература. Чрез манипулация (осъзната или не) могат да бъдат докоснати най-тънките струни на човешката душевност (както е в случая с авторката) и така на практика да "принудят" самия човек да върви сам срещу себе си и принципите си. Особено, когато е намесено "малко невинно дете", било то твоето собствено или нечие друго....

# 51
  • Мнения: 12 013
      Има наистина много манипулативни хора. Манипулираният дори често изпитва вина, ако реши да се опълчи .

В случая- детето си е дете, можеш да му носиш подаръци за РД и Коледа, но дотук.Няма нужда от такова приятелство.

# 52
  • Мнения: 1 267
Да се разбира ли, че ако ваш приятел е в трудна ситуация за по-дълъг период от време и ви помоли за помощ, той всъщност ви манипулира? Защото самотното родителство често е трудно! И всъщност кое отнема свободната воля да откажеш?

# 53
  • Мнения: 29 972
Едно е да те помолят за помощ, друго е да се чака постоянно подпомагане с пари и подаръци.

Самотното родителство е трудно, но е нейн личен избор /на приятелката/. Детето не е изоставено от баща си, а е родено от донор или подобно, което значи, че майката е направила осъзнатия избор за това.

И всъщност кое отнема свободната воля да откажеш?

Разбира се, че нищо не пречи да откажеш. Това означава и край на това познанство /не мога да го нарека приятелство, защото приятелите не се използват по такъв гаден начин/. Именно това пита авторката, дали да прекъсне това нещо, защото явно и на нея ѝ е дошло до гуша да я използват.  Peace

# 54
  • Мнения: X
Да се разбира ли, че ако ваш приятел е в трудна ситуация за по-дълъг период от време и ви помоли за помощ, той всъщност ви манипулира? Защото самотното родителство често е трудно! И всъщност кое отнема свободната воля да откажеш?
Мнението ти е доста манипулативно и сравнява несравними ситуации. И да, има такива хора, които просто не умеят да казват НЕ в правилния момент. Затова например по Коледа почват едни слъзливи истории за хора в нужда и особено сирачета и изоставени деца - защото разчитат на чувство за вина, да те разплачат сега-веднага, да кихнеш пари, а че след 2 седмици ще се замислиш 'абе... нещо тука не е наред' - няма значение, вече си кихнал.

# 55
  • Мнения: 1 267
Е, като толкова тежи това познанство, защо пък да не се сложи край?
Пак подчертавам, че за мен темата е преувеличена, даже очаквам това нагло същество приятелката да поиска част от несметното наследство!

# 56
  • Мнения: 1 267
Да се разбира ли, че ако ваш приятел е в трудна ситуация за по-дълъг период от време и ви помоли за помощ, той всъщност ви манипулира? Защото самотното родителство често е трудно! И всъщност кое отнема свободната воля да откажеш?
Мнението ти е доста манипулативно и сравнява несравними ситуации. И да, има такива хора, които просто не умеят да казват НЕ в правилния момент. Затова например по Коледа почват едни слъзливи истории за хора в нужда и особено сирачета и изоставени деца - защото разчитат на чувство за вина, да те разплачат сега-веднага, да кихнеш пари, а че след 2 седмици ще се замислиш 'абе... нещо тука не е наред' - няма значение, вече си кихнал.


Толкова манипулативно, че даже май май аз съм въпросната приятелка. А като не ти се киха, обърни глава и нито на Коледа, нито на Вси светии, не се отдавай на благотворителност!

# 57
  • Мнения: 10 934
Аз винаги помагам на приятели, познати, с каквото мога и не очаквам нищо в замяна. НО! идва един момент, в който осъзнаваш, че отсрещната страна се възползва и само иска, а когато ти имаш един път нужда от нещо не ти помага. Най-добрата ми приятелка, която е и сестра за мен, за нея всичко бих дала и направила, но тя и никога не би искала това от мен. Дори за елемнтарни неща ще прави, ще струва и чак накрая ще ми иска услуга, какво остава за пари. А точно хората, които само ти се правят на приятели, гледат как да се възползват на макс. И какво като е самотна майка тази „приятелка”, авторката да е носи някаква вина за това, да не е длъжна да я издържа цял живот. И има разлика, ако иска помощ един, два месеца и цели две години.

# 58
  • София
  • Мнения: 28 959
Да се разбира ли, че ако ваш приятел е в трудна ситуация за по-дълъг период от време и ви помоли за помощ, той всъщност ви манипулира? Защото самотното родителство често е трудно! И всъщност кое отнема свободната воля да откажеш?

Помощ е едно, дундуркане на голям човек е съвсем друго. А пък детето въобще не е финансова грижа на авторката, а на майката.
А "приятелката" действително е доста нагла и злоупотребява.

П.П. В какъв смисъл "ти си въпросната приятелка"? Имаш предвид, че си била в такава роля или нещо друго?

# 59
  • Мнения: X
Толкова манипулативно, че даже май май аз съм въпросната приятелка. А като не ти се киха, обърни глава и нито на Коледа, нито на Вси светии, не се отдавай на благотворителност!
За благотворителност може да отворим друга тема. Тука говорим за заеми и просия на база 'приятелство'. Дадох пример как се играе по тънката струна. Приятелите до последно не искат заеми, особено ако знаят, че трудно ще ги върнат. Просто и ясно. 'Въпросните приятелки' винаги остават сами накрая. Не защото на някого му се свиди да им помогне, а защото това не е помощ. Тези, които вечно имат нужда от помощ, никога не помагат.
Имах един приятел, бях му казала (не само на него), че е добре дошъл на гости вкъщи в София, имах място в квартирата. Смених квартирата и вече нямах място за повече от един гост, брат ми дойде за 3 дни, после почна ремонт на квартирата и точно тогава този приятел си направи устата да дойде за 20 дни. Ако не може при мен - да помогна с намиране на евтина квартира. Еми - не намерих квартири по 100 лв на месец, както му се щеше. И онзи се покри. Мерси от такива приятели.

Общи условия

Активация на акаунт