Работа по време на официални празници

  • 4 550
  • 37
  •   1
Отговори
  • Мнения: 71
Здравейте, от скоро работя на нова работа, според ТД съм на пълно работно време - 40 часа седмично при СИРВ. Въпроса ми е следния : законно ли е да ме задължават да работя по време на официалните празници по график, като никой никъде не ми е упоменал, че ще ми се заплати двойно /примерно/? Дори чух от колеги, че работодателя ги задължавал да подпишат някакъв документ, че няма да проявяват претенции за по-високо заплащане за работа по време на официални празници, което ми се струва крайно незаконно. Не мога да намеря елементарно описано при какви условия работодателя може да ме принуди да работя в тези дни, бих била благодарна за разяснение на разбираем език, за да знам дали имам право на претенции по въпроса.

# 1
  • Мнения: 501
Трудовия договор при теб ли е?

# 2
  • Мнения: 71
Трудовия договор при теб ли е?
Да, имам екземпляр в мен с трудова характеристика.

# 3
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Ако графикът ти включва и празниците - трябва да работиш, щом си на СИРВ.
Няма как, да си хем на 40ч седмично, хем на СИРВ. По ТД може и да си на 40ч, но след това явно има заповед за СИРВ. Работиш си по график.  За празниците получаваш х 2 и това не зависи от работодателя, нито пък от теб, с каквото и да те карат да се съгласяваш.  Peace

Работодателя има право едностранно да въвежда СИРВ.

# 4
  • Мнения: 501
Прочети в него какво пише, принципно по закон трябва да ти се плати двоен надник за дневна смяна и мисля троен за вечерна, отделно имаш право да откажеш да работиш по празниците. Няма такъв документ, който да го подпишеш и да ти казва, ти ще работиш за толкова пари(освен трудовия договор),това е все едно ти да дойдеш при мен на работа и аз да те карам всеки ден да подписваш документ за колко пари бачкаш, и аз днес съм решила ти бачкаш за 20лв, а утре за 10лв. Не знам какво работиш, но това според мен няма как да стане.

# 5
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Прочети в него какво пише, принципно по закон трябва да ти се плати двоен надник за дневна смяна и мисля троен за вечерна, отделно имаш право да откажеш да работиш по празниците.....

М, не! Плаща се х 2, ако е на СИРВ, дневна, нощна - все тая. Няма право да откаже да работи по празници, ако такъв и е графика, за който е била уведомена своевременно.

# 6
  • Мнения: 501
Възможно е и пак за надника е вярно Simple Smile

# 7
# 8
  • Мнения: 9 050
Wild_rabbit ти е отговорила. Ти не си на редовно работно време. Ти работиш на СИРВ.
СИРВ се случва по график. Ако съгласно графика смяната ти е на официален празник, тогава си длъжна да работиш и това не е извънреден труд. Това ти е графикът.
Тези 40 часа седмично са времето, на което СИВР се приравнява към редовното, както е изискването. Но това, че работиш 40 часа седмично, не значи изобщо редовно работно време. Ти може да работиш три смени от по 12 часа, една от които нощна и в зависимост от почивките, така да правиш 40 часа. Не знаем графика, не можем да сме конкретни. Но когато си на такова работно време, тогава почивните ти дни са тези, които ти се падат по график, а не официалните такива.

# 9
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
За първи  път виждам ТД с първоначално упоменато СИРВ.  newsm78
СИРВ си има продължителност, начало, край.... Не е елемент на ТД изобщо!

# 10
  • Мнения: 9 050
За първи  път виждам ТД с първоначално упоменато СИРВ.  newsm78
СИРВ си има продължителност, начало, край.... Не е елемент на ТД изобщо!
Мисля, че бъркаш СИВР и ненормираното работно време. СИВР може да си е постоянно. То си е форма на организация. Непрекъснатите производства например са си само на СИВР. Това не е временна организация, която работодателят може да въвежда за определено време при необходимост. Това си е форма на отчитане на работното време.

Или може би те подвежда формулировката на ал.2? Тя касае времето, на което следва да се приравнява към нормалното. Преди беше 3 месеца, сега е 6. А не, че за такъв период само може да си на СИРВ.
Просто на даден период, часовете които тези хора изработват, трябва да се изравнят с часовете, които биха изработвали при нормално работно време. Ето, в случая на дамата, това става в рамките на седмица. Възможно е обаче графикът да е такъв, че тази седмица да отработя 50 часа, а следващата 30. Тогава моят период на СИВР е две седмици. Може и други комбинации. Та, законодателят е казал, че този период на изравняване не може да е повече от 6 месеца. Правя, струвам, така трябва да наглася графиците, че за 6 месеца хората на СИВР да не работят повече часове от тези на редовно работно време.
Целта на това е да има граница, над която изработеното е извънреден труд. Ако не може да се постигне такова изравняване, часовете в повече, следва да се отчита и заплащат като извънреден труд.

Последна редакция: пн, 10 дек 2018, 19:42 от Нищо лично

# 11
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Скрит текст:
За първи  път виждам ТД с първоначално упоменато СИРВ.  newsm78
СИРВ си има продължителност, начало, край.... Не е елемент на ТД изобщо!
Мисля, че бъркаш СИВР и ненормираното работно време. СИВР може да си е постоянно. То си е форма на организация. Непрекъснатите производства например са си само на СИВР. Това не е временна организация, която работодателят може да въвежда за определено време при необходимост. Това си е форма на отчитане на работното време.

Или може би те подвежда формулировката на ал.2? Тя касае времето, на което следва да се приравнява към нормалното. Преди беше 3 месеца, сега е 6. А не, че за такъв период само може да си на СИРВ.
Просто на даден период, часовете които тези хора изработват, трябва да се изравнят с часовете, които биха изработвали при нормално работно време. Ето, в случая на дамата, това става в рамките на седмица. Възможно е обаче графикът да е такъв, че тази седмица да отработя 50 часа, а следващата 30. Тогава моят период на СИВР е две седмици. Може и други комбинации. Та, законодателят е казал, че този период на изравняване не може да е повече от 6 месеца. Правя, струвам, така трябва да наглася графиците, че за 6 месеца хората на СИВР да не работят повече часове от тези на редовно работно време.
Целта на това е да има граница, над която изработеното е извънреден труд. Ако не може да се постигне такова изравняване, часовете в повече, следва да се отчита и заплащат като извънреден труд.


Това е ясно.  Peace
Въпросът е, че СИРВ върви с период, а такъв няма в ТД. Няма и упоменаване за работа по график. СИРВ се въвежда със заповед, не е презумция.  Възможно е в ТД да пише работа по график, която пак да е на подневно изчисляване, може да е СИРВ и график.... Така упоменато в ТД нищо не значи. Няма срок, няма работно време....

# 12
  • Мнения: 9 050
Има. Пише си. Седмица е периода.
40 часа седмично при СИВР означава - отработваш 40 часа всяка седмица, но не 5 дни по 8, а по друг начин. Може да са наистина 3 дни по 12. Или пак по 8 часа, но нощна смяна, което ще е 4 дни, а не 5....и така. Периодът и на изравняване е седмица. Не много популярно. Обикновено СИВР се въвежда когато не е възможно да се вместиш в 40 часа на седмица. Но пък си е дадена и такава възможноств КТ - да е на седмица.

# 13
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Има. Пише си. Седмица е периода.

Може и аз да съм в грешка - но за мен това "седмично" е нормата за работни часове, а не период на изчисляване на СИРВ.  Peace

Опитали са се уж да включат всимко в договора и са се омазали. Laughing

# 14
  • Мнения: 9 050
Така е, права си, не е много стандартно написано.

Общи условия

Активация на акаунт