Сглобяеми къщи 4

  • 111 201
  • 776
  •   1
Отговори
# 480
  • Мнения: 1 294
Благодаря на всички за коментарите.

# 481
  • София
  • Мнения: 9 920
Oбмисляме дали се хващаме да строим преместваема "къща" kъм 60-70m2 (не ясно още дали ще ни разрешат на поземлен имот...)
 или да продадем парцела гол...
- междинния вариант е някакъв "фургон", но с издадените разрешителни и т.н. и само  да се пренесеш.

Последният вариант мисля че ще вдигне значително цената на имота - първият вариант ще е по-бавен и повече инвестиция ще трябва (заем).
Какво мислите? На 20мин от София е. Два парцела.

# 482
  • София
  • Мнения: 8 561
Често за стари сгради липсва техническа документация, а пък където я има не е сигурно, че реално е изпълнен проектът. Ние се интересувахме за нашата къща и се оказа, че може да се направи обследване и да се определи състоянието на сградата. Конструктор идва, гледа и с чукче се разбива и се гледа на определени места и от вътре какво има в стените, къде е бетон, къде е тухла. Общо взето си е археология. Гледат и гредите на покрива, има ли течове. Ние ще се наложи да правим тази процедура, за да преценят може ли да се махне една стена и да се постави стълба без да падне пода на втория етаж. Simple Smile
Може ли да споделиш на лични името на избрания от вас конструктор/фирма? Имаме познати, които са на такъв етап и би било много полезно да вземат още една оферта.

# 483
  • Мнения: 6 298
Oбмисляме дали се хващаме да строим преместваема "къща" kъм 60-70m2 (не ясно още дали ще ни разрешат на поземлен имот...)
 или да продадем парцела гол...
- междинния вариант е някакъв "фургон", но с издадените разрешителни и т.н. и само  да се пренесеш.

Последният вариант мисля че ще вдигне значително цената на имота - първият вариант ще е по-бавен и повече инвестиция ще трябва (заем).
Какво мислите? На 20мин от София е. Два парцела.
В поземлен имот няма да Ви разрешат нито къща, нито фургон на фундамент. Според мен бихте могли да поставите само фургон на колела, но няма да имате връзка с ел. енергия, вода, канал или изгребна яма за битови отпадни води.

# 484
  • Мнения: 72
Oбмисляме дали се хващаме да строим преместваема "къща" kъм 60-70m2 (не ясно още дали ще ни разрешат на поземлен имот...)
 или да продадем парцела гол...
- междинния вариант е някакъв "фургон", но с издадените разрешителни и т.н. и само  да се пренесеш.

Последният вариант мисля че ще вдигне значително цената на имота - първият вариант ще е по-бавен и повече инвестиция ще трябва (заем).
Какво мислите? На 20мин от София е. Два парцела.

Ако става дума за земеделска земя с площ до 10 дк., по принцип имате право да строите върху нея без да променяте предназначението ѝ, без ПУП и прочие, но при ред условия. За з. земя над 10 дк. ще трябва ПУП. Ако става дума за земеделска земя, намерете си в нета и прочетете съответната Наредба за строителство в земеделски земи без промяна на предназначението, направете среща с главния архитект на съответната община и т.н.

# 485
  • Мнения: 6 298
Oбмисляме дали се хващаме да строим преместваема "къща" kъм 60-70m2 (не ясно още дали ще ни разрешат на поземлен имот...)
 или да продадем парцела гол...
- междинния вариант е някакъв "фургон", но с издадените разрешителни и т.н. и само  да се пренесеш.

Последният вариант мисля че ще вдигне значително цената на имота - първият вариант ще е по-бавен и повече инвестиция ще трябва (заем).
Какво мислите? На 20мин от София е. Два парцела.

Ако става дума за земеделска земя с площ до 10 дк., по принцип имате право да строите върху нея без да променяте предназначението ѝ, без ПУП и прочие, но при ред условия. За з. земя над 10 дк. ще трябва ПУП. Ако става дума за земеделска земя, намерете си в нета и прочетете съответната Наредба за строителство в земеделски земи без промяна на предназначението, направете среща с главния архитект на съответната община и т.н.
Това си пълни глупости. Може би тогава всички за спорта променят предназначението на ЗЗ или защото искат поне 2 - 3 години някой да им бави стротелството. Нито ще прокарат ток, нито вода в ЗЗ, но ако иска може и да се пробва! Да не говорим, че изм. на ЗУТ за издаване на РС се изисква прирожина улична регулация.

# 486
  • София
  • Мнения: 9 920
Скрит текст:
Oбмисляме дали се хващаме да строим преместваема "къща" kъм 60-70m2 (не ясно още дали ще ни разрешат на поземлен имот...)
 или да продадем парцела гол...
- междинния вариант е някакъв "фургон", но с издадените разрешителни и т.н. и само  да се пренесеш.

Последният вариант мисля че ще вдигне значително цената на имота - първият вариант ще е по-бавен и повече инвестиция ще трябва (заем).
Какво мислите? На 20мин от София е. Два парцела.

Ако става дума за земеделска земя с площ до 10 дк., по принцип имате право да строите върху нея без да променяте предназначението ѝ, без ПУП и прочие, но при ред условия. За з. земя над 10 дк. ще трябва ПУП. Ако става дума за земеделска земя, намерете си в нета и прочетете съответната Наредба за строителство в земеделски земи без промяна на предназначението, направете среща с главния архитект на съответната община и т.н.
Тази наредба съм я минал - и е задънена улица (за 2х 2 дка в землището...)
1. при имоти с площ до 10 дка - на едноетажни селскостопански постройки за съхранение на селскостопанска продукция и инвентар, в това число и помещение за обитаване в тях; - ТОва по спомени ми казаха че е за 1-2 вечери да преспиш - не да си правиш вила.
И Стигаме до тук:
Чл. 7. (1) Площта за застрояване по чл. 5, т. 1 може да достига до 10 на сто от общата площ на имота/имотите, собственост на физическото или юридическото лице в границите на едно землище. Площта на застрояване се обособява в определен с подробен устройствен план имот. За новообразувания имот се дава идентификатор по реда на чл. 26, ал. 3 от Закон за кадастъра и имотния регистър (ЗКИР).
(2) При застрояване на поземления имот по ал. 1 се спазват следните норми:
1. плътност на застрояване - до 20 %;
2. интензивност на застрояване - до 0.4.
(3) Застроената площ на помещенията за обитаване от домакинствата на собствениците на земята и/или на лицата, които произвеждат селскостопанска продукция от съответните земеделски земи, не може да надвишава 10 % от сумарната застроена площ на стопанските сгради и постройки, но не повече от общо 200 кв.м.

# 487
  • София
  • Мнения: 350
Хората предприемат смяна на предназначението на земята защото искат да строят къщи. Няма проблем да се строят разрешените типове сгради в земеделски земи, без ограничение от площта на имота.
Споменатите промени в ЗУТ се отнасят за РС в урегулирани имоти. За земеделски имот със сменено предназначение е необходимо да се изготви само ПУП-ПЗ, а не ПУП-ПРЗ, и в тази връзка е достатъчно да има достъп до него с път.

# 488
  • Мнения: 6 298
Е, именно! Не искат да сторят оранжерии и стопански сгради, а къщи.

# 489
  • Мнения: 72
Именно. Животът все пак не тече само в урбанизираните територии и само в упи-тата. Върху поземлен имот не е задължително да се построи на всяка цена обезателно Къща. Познавам граждани, които законно си построиха върху земеделските имоти едни доста изискани краварници, други си построиха елегантни леки пилищарници в модернистичен стил...  Starrydream говори за преместваема "къща", като къща е в кавички, което ме наведе на мисълта, че се търси друг вариант, който да може да се ползва и за къща.
 Е, сега прочетох, че Starrydream смята наредбата за задънена улица и оставам с впечатлението, че май се търси начин именно за Къща, така че аз лично спирам да обсъждам въпроса, защото е пълно губене на време, нито знам какъв точно е случаят, нито ми е работа, а в нета и в частност в тоя форум и дори само в тая тема има предостатъчно писано как се стига от празния имот до Къщата (преместваема или не). Simple Smile

# 490
  • София
  • Мнения: 9 920
Наясно ми е каналния ред до стигане на Къщата...но ми казаха, че до чертеж на реална КЪЩА ще отнеме около 3г... (ще има и обжалвания).
За това (ще) търся друг вариант.

# 491
  • have faith and be patient ..
  • Мнения: 4 674
Здравейте, някакви мнения за Вал Комфорт Строй?

# 492
  • Мнения: 6 298
Наясно ми е каналния ред до стигане на Къщата...но ми казаха, че до чертеж на реална КЪЩА ще отнеме около 3г... (ще има и обжалвания).
За това (ще) търся друг вариант.
Нама такова нещо като 3 г. за проект. Ако с проекта са спазени всички отстояния, никкави жалбиняма да Ви спрат. Самите фирми за СК си имат проектанти и архитекти, и знаят как да действат. При от издаване на виза за проектиране до РС отне 6 месеца, но 6 месеца, поради това че съвпадна с лятната отпуска на служителите в общината и с 1 месец подготовка за местни избори, в които Експертният съвет не работеше и нямаше кой да подписва документи. Иначе и за и 3 - 4 месеца щяхме да сме готови.

# 493
  • София
  • Мнения: 8 561
На нас два месеца ни беше чакането на ЧЕЗ и Софийска вода Simple Smile Отделно сондажа и документите край него. Всичко, със все забавянията - към една година. Зависи все пак и от това в какъв парцел ще строи човек Simple Smile

# 494
  • Мнения: 59
Една препоръка за фирма Доманиа. Управителят е специализирал в Дания и си разбира от работата. В сайта имат доста примерни проекти с ориентировъчни цени.
https://www.domania.bg

Общи условия

Активация на акаунт