Петокласници - 2018/2019- Тема 2

  • 46 752
  • 765
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 19 339
Добри, моля те кажи коя програма ползвате за компютъра?

Моята беше опитала да си сложи нова фигура за отключване на телефона, но ѝ казах, че на този етап е малка да крие. Беше го направила след като установих, че тайно си е направила инстаграм миналата година. Говоря, говоря, но какво влиза, ще видим. Засега нямам кой знае какви забележки, гледам да не се карам, за да не се крие, но няма гаранция. Преглеждам  от време на време тел. Вкъщи играе или се рови само на домашния комп., но скоро сигурно ще поиска собствен.

Браво на младежите за успехите по география!

Гимнастика прави всеки ден по 20-30 мин. с малки гирички за корем и гръб плюс няколко планка, ако има време. Два или три пъти седмично ходим на изправителна гимнастика с фитбол, ластици и собствена тежест. Последните пъти по заместване ни водеше Евгени Иванов-Пушката и направо ни стопи лагерите Joy
Скрит текст:
Моята е висока, слаба и със съмнения за сколиоза. Иска ми се да забави растежа Rolling Eyes

# 301
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 244
Добри, моля те кажи коя програма ползвате за компютъра?

Скрит текст:
Моята беше опитала да си сложи нова фигура за отключване на телефона, но ѝ казах, че на този етап е малка да крие. Беше го направила след като установих, че тайно си е направила инстаграм миналата година. Говоря, говоря, но какво влиза, ще видим. Засега нямам кой знае какви забележки, гледам да не се карам, за да не се крие, но няма гаранция. Преглеждам  от време на време тел. Вкъщи играе или се рови само на домашния комп., но скоро сигурно ще поиска собствен.

Браво на младежите за успехите по география!

Гимнастика прави всеки ден по 20-30 мин. с малки гирички за корем и гръб плюс няколко планка, ако има време. Два или три пъти седмично ходим на изправителна гимнастика с фитбол, ластици и собствена тежест. Последните пъти по заместване ни водеше Евгени Иванов-Пушката и направо ни стопи лагерите Joy
Скрит текст:
Моята е висока, слаба и със съмнения за сколиоза. Иска ми се да забави растежа Rolling Eyes

https://support.microsoft.com/bg-bg/help/12413/microsoft-account … t-is-family-group

# 302
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 930
Аз да ви кажа от моя личен опит (може и да не съм права) установих, че като не забранявам нещо, интересът отминава. Дъщеря ми поиска фейсбук в 4 клас. Идеята беше с класната да си направят група за домашни и задачи, но покрай групата прояви интерес и към другата част. Аз й го поддържах основно тогава, със съответните върли рестрикции за приятелства. В 5 клас й стана по-интересно и взе да му обръща повече внимание. С изричното условие от моя страна да приема приятелства само на хора, които лично познава. Спазваше го стриктно и щом се появеше някой натрапник, директно блокираше. В 6 клас спря да й е интересен фейса и така е досега. Влиза сигурно там 1-2 пъти годишно. Наборът също има фейсбук, ползва го 1 месец и интересът умря. Сега дори не влиза. Та установих, че е по-добре да си начешат крастата, отколкото да забранявам и това да прави забраненото по-желано, отколкото си заслужава.

# 303
  • Мнения: 1 986
Благодаря, момичета!:hibiscus:
Нашият момък не злоупотребява с приложения и никога не е искал ФБ, засега...Той се вманиачава по разни игри и само те го интересуват...Сега е на тема Втора световна война и непрекъснато превзема държави и сваля самолети...Преди беше футбол...Не знам какво следва, но ще си запиша програмите, които споделяте! Благодаря!
За сметка на това малката си прави регистрации в разни приложения, като Тик-ток, където гледа клипове и беше публиквала и свои, но мисля че се разбрахме по темата...

# 304
  • София
  • Мнения: 17 592
Синът ми трябваше да прави преразказ в сегашно време на Малка Бога от учебника. Доста остарели думи, изрази, стана неточно, добре че беше за домашно, преписва го три пъти след моя проверка.  Не беше проблем нито сегашното време нито обема нито нещо друго а интерпретацията на стария изказ.
то когато текста е пред теб, няма никакъв проблем с обема



Аз не разрешавам текста да е пред него, учебника стои при мен, така сме процедирали винаги (от когато са започнали да пишат преразкази - втори клас) .Наясно съм че иначе няма полза , учителката в 1-4 клас многократно го  е подчертавала и те така правиха  и в училище , държаха същото да става и като пишат домашно, затова моето дете е свикнало да се справя с такива задачи - преразказ на текст, дори на непознат текст. Но в случая изказа е изключително остарял. Сетих се че преди две години на матурата след 4 клас всички деца бяха увиснали с една остаряла дума която приличаше на име на птица а се оказа сечиво. Аз не бях я чувала.


А има ли някаква причина да е нужно да се употребява остарелият език и в сегашно време? Или историята е принципно непонятна поради твърде многото неизвестни думи (извинявам се, ама наистина не съм го чела този текст).


Здравейте, преди време обсъждахме програми за родителски контрол на телефона. Препоръчаха ми една, но я спират от месец май. Вие каква ползвате? Искам да следя сайтовете, в които влиза, и чатовете. За местоположението му вече ползваме Google. Другото е паролите за телефона, вашите деца имат ли? Знаете ли ги? Сменя ги постоянно, ползва не цифри, а едни свързвани на точки. Няма запомняне. Затова мисля, че крие нещо. А може и само параноята да ме гони...


Паролата му е пръстов отпечатък. Но и преди не съм изпитвала никакво желание да му следя телефона - нито съм питала за парола, нито бих се опитала да я запомням. Моите са ми повече от достатъчно. Постоянно обяснявам какво крие потенциални опасности - и какви, и защо - в нета (пък и в реалния живот)... надявам се, че е достатъчно.

И аз съм на същото мнение за забраните - забраненото е най-сладко. Паролата му е понеже му беше забавна идеята за телефон с пръстов отпечатък... не мисля, че крие каквото и да е от комуникацията си.
Но пък и любимият му майтап напоследък беше "Избягал си от училище? Е, голяма работа, всички сме го правили. Донесъл си вкъщи Майкрософт!? Умрииии!"
Та горе-долу така сме - нищо не крие, понеже знае, че почти на нищо не бих свръхреагирала - и ако го направя, в най-лошия случай ще изслуша дълга лекция на тема "защо това е опасно и не бива да се прави" - и в такава малко вероятна ситуация (все пак се е случвало) е по-добре да узнае потенциалните опасности от мен, отколкото да се опари лично.

Последна редакция: чт, 14 мар 2019, 21:05 от katiABV

# 305
  • Мнения: 21

SVI, добре дошла! Не мога да помогна с англ. При нас се учи по друга програма.
Благодаря!!!:grinning:


При нас по История са на Одринско царство, по Математика са на превръщане на десетични дроби в обикновени и обратно. ЧП са на водата/така ми каза/🙂. По Български да на деятелно причастие, а по Литература- Хайдути.
Пароли при на нас няма, аз не позволявам да има, ако се сложи трябва да я зная. Той има достъп и до моят телефон, който също има пръстов отпечатък, но се отключва и с код-всички го знаят. Има Фейсбук, но основно си пише в Месинджър. Обещали сме да не четем какво си пише, но........ Трябва всичко да е под контрол, така че аз чета. Започва да го удря пубертета:grinning:
Относно храненето не яде много, но ако има шоколад.....Stuck Out Tongue, много обича и гледам да го ограничавам.
А това с бретона е и при нас,само го заглажда и кога ли ще го отрежа Scissors

Браво на всички деца за успехите, които са постигнали. Нека продължават така занапред.
Пък може и аз да се похваля някой ден-кой знае! Grinning

# 306
  • Мнения: 13 892
КатиАБВ.
Текстът Малка Бога е от учебника, но не помня на коя страница. Не става дума че текста цялостно се тълкува неправилно, а са различни детайлите, което е немаловажно - дали са паднали по очи, или са си закрили очите.

Думата подхлъзнала децата на матурите трудно мога да припомня. Звучеше нещо като славейка, тотално объркващо.

Сега примерно ще преразказват в сегашно от Хайдути за Чавдар войвода от Ботев. Давам пример с думите  "песни му пеят" - за синът ми е някой да пее песен ... Не казвам че е излишно, но виждам затрудненията в разбиране на правилното послание. Важно е но все пак ми се струват още малки, нямат богатството на езика още. Ние Хайдути сме учили в 7 клас май.

# 307
  • София
  • Мнения: 17 592

Е, повечето от тях няма и да го придобият, ако някой не ги... нарита - учебната програма, в случая. Не са толкоз' малки, че да не могат да научат няколко думи - пък били те и остарели.
Впрочем, Хайдути мисля, че го учехме (аз съм дъртичка) в 4ти клас.
Категорично не сме го учили в 7ми. От Ботев тогава бяха (мисля) Хаджи Димитър и Левски... Не съм сигурна - но със сигурност Епопеята на Вазов беше в 7ми.
За протокола, Хайдути, освен пролога, никога не ми е било сред любимите стихотворения.

# 308
  • Мнения: 13 892

Впрочем, Хайдути мисля, че го учехме (аз съм дъртичка) в 4ти клас.
Категорично не сме го учили в 7ми.


Аз също съм дъртичка и тогава и сега в 4 клас където се учи с една учителка която да преподава по всичко, та ми се струва че няма как да се учи, освен ако не била някоя извадка от 5-6 реда  от първата част.  А така както е сега,  с въпросите на които трябва писмено да отговарят  за Чавдар и образа на Чавдар и прочие  сме го учили да не е 7 поне 6.

# 309
  • София
  • Мнения: 17 592

Еее, не си толкова "дъртичка" - щом си имала една учителка в 4ти клас по всичко... Аз съм бая по-древна. В 4ти клас бяхме вече в прогимназия и си имахме различни учители по различните предмети, както и различни кабинети.

# 310
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 930
Накарахте ме да си разровя старите тетрадки и учебници. Майка ми, нали е бивша учителка, пази всичко. Та в 4 клас сме учили част от Хайдути, но без анализ - само като стихче, точно от 5-6 реда. По-сериозно - чак в 9-10 клас някъде. В 4 клас съм била в далечната 1977 г. - древно, та древно.

# 311
  • София
  • Мнения: 2 768

Еее, не си толкова "дъртичка" - щом си имала една учителка в 4ти клас по всичко... Аз съм бая по-древна. В 4ти клас бяхме вече в прогимназия и си имахме различни учители по различните предмети, както и различни кабинети.

Хахааа изглежда и аз се числя към групата на древните, защото много ясно си спомням шока в четвърти клас с различните учители и кабинетната система.
Хайдути обаче не помня, ни на живо, ни в учебник 🤣🤣🤣

# 312
  • София
  • Мнения: 17 592

Лумба, биеш ме  Mr. Green - аз '84-та съм била в 4-ти клас.
Спомените ми от 4-ти до 7-ми клас от училище са... повече от скромни по принцип, тези години са ми дупка в образованието. Хайдутите май са единственото, което помня, че е имало (и нищо чудно да е бил само пролога - като цяло само той ми и харесва в това стихотворение...) Но пък тогава си купих стихосбирка на Ботев.

# 313
  • Мнения: 13 892
Еее сега ще се мерим ли кой е по-най-най. Съизмерима съм с Лулумба , aз съм била 4 клас 78- ма Wink
Струва ми че го учихме преди гимназията, но може и да съм била по- голяма ) Правихме класно ( отг.на Лит. Въпрос върху Хайдути)  и имах 5 защото съм използвала прекалено много цитати. Остави ми 5 за срока и за годината учителката ( беше гаднярка голяма , това ми беше единствената 5ца по бел за годината и единствената -5-ца за годишна оценка въобще  ). Тъй че тези хайдути са ми болно място ... 

П.с.синът ми живо се заинтересува какво се е случило с майката когато синът станал хайдутин. Потърси продължението. Остана разочарован че не е довършено.

# 314
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 244
Simple Smile ще се разпознаем ние, архаичните. Simple Smile

излязоха резултатите от областния по астрономия Simple Smile
 32 място от 100 петокласника Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт