В колко квадрата живеете?

  • 26 007
  • 283
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: X


В обявите коя площ се обявява? Защото искам да мога да сравня цените с наличен панелен 76 квадрата (по НА). И това от старите НА колко е светла част или застроена.
В обявите се обявява различно- по преценка на брокера/инвеститора/собственика. В нот. акт и преди, и сега фигурира застроената площ, а не светлата площ. Разлики има в смятането на балконите само. ЗП 76 кв е горе-долу 60 кв светла (зависи от дебелината на стените, разположението на ап. и вътрешното му разпределение), което включва и коридори, и сервизни помещения. 
Удобството за обитаване освен от квадратурата (ЗП или светла, без значение) много зависи от разпределението на помещенията, мястото на прозорците и наличието на сервизни помещения. Естествено, на ЗП 200 кв ще е по-комфортно, отколкото на ЗП 60 кв, но при еднаква ЗП е много важно точно разпределението.

# 256
  • Мнения: 656
Ако става дума и майка ми живее сама в аналогичен на нашия апартамент, нейния е малко по-голям около 98 кв.м. Но и през ум не ни е минавало многофамилно да живеем. Това не мога да го разбера, може би с къща и отделни етажи, но пак я има нуждата да не те знаят защо се караш на някого, с какво си облечена и пр.

# 257
  • Мнения: 5 916
Площта се смята по оста на зидовете-т. е половината от площта на зида е моя, половината на съседа. Вътрешните стени-ясно. И те са включени в площта на жилището. Ако някой смята само светлата площ, то си е за негово сведение.

# 258
  • Мнения: 9 788
За много старото строителство площта в н.а. е  по вътрешната част на ограничаващи апартамента стени.

# 259
  • Мнения: 54 421
За много старото строителство площта в н.а. е  по вътрешната част на ограничаващи апартамента стени.

Чак пък за много старото?
По-скоро сравнително отскоро се смятат и стените в площта. Да кажем от не повече от 10-15 години.

# 260
  • Мнения: 9 788
Да кажем за апартамент 1943 г. - площта е по вътрешната част на ограждащите апартамента стени.
За апартамент 1984 г. - не помня точно, но вече влизат 1/2 от ограждащите стени, балконите не помня точно как.
Мазе и/или таван не са част от площта на апартамента в горните периоди.
По ЗУТ вече е куче влачи - диря няма.
Така че няма как да се сравнява площ по н.а. от различни периоди. Единственият изход е да се мерят помещенията и да се събират, за да се сравнят.

# 261
  • София
  • Мнения: 38 493
В нашия апартамент влиза и тавана, обаче не знам дали влиза балкона, който е голям -1.5 на 3м.

# 262
  • Мнения: 54 421
За 43 не знам, нашият апартамент е от 83-та. Никакви стени не влизат, само чиста площ. Нито пък общи части. Даже и терасите не влизат. Мазета също не. Има ги описани в НА, като им е посочена площта. Но не в тази на апартамента.

# 263
  • София
  • Мнения: 9 920
Визирам 68ма.
Ами ще си поигря да видя светлата част...
Значи за НС се включва 1/2 от стената (съседските). За общите части вече е отделно число, което повечето го споменават още в обявата.

# 264
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
За 43 не знам, нашият апартамент е от 83-та. Никакви стени не влизат, само чиста площ. Нито пък общи части. Даже и терасите не влизат. Мазета също не. Има ги описани в НА, като им е посочена площта. Но не в тази на апартамента.
И при нас е така. Блока е от 1983 г.
На мен другите неща с тавани и стени са ми объркващи и заблуждаващи.

# 265
  • Мнения: 5 916
За 43 не знам, нашият апартамент е от 83-та. Никакви стени не влизат, само чиста площ. Нито пък общи части. Даже и терасите не влизат. Мазета също не. Има ги описани в НА, като им е посочена площта. Но не в тази на апартамента.

За тераси, мазета и общи части-да, но за зидовете не си права. Половинката си е твой. Ако е е външен-целият. Смятала ли си площта на апартамента ви или просто така мислиш?
Представи си, че искаш да купиш цял етаж с 2 апартамента. Кой плаща разликата между ЗП и изчислената от теб "чиста"?

# 266
  • Мнения: 4 808
Дама от морето,те си идват,предполагам,поне за ваканции
няма как да се спре времето

но,моето вътрешно убеждение е,че трябва да дам конфорт сега,за да не се случи както с нас-от липса на място,бързахме да се събираме, да правим семейство...
не съжалявам,но ако имах повече комфорт у нашите,щяхме да се гаджосваме повече

а и,утопията ,за едно голямо семейство,събиращо се по празници,с деца и внуци...,няма как да се получи в едни 50кв.м
Жабке, идват си по няколко пъти в годината. Вече няма ваканции, самостоятелни са, работят и живеят другаде, синът е в София, щерката в чужбина, но на час път със самолет. В нашата спалня няма място за кошара, но в другите има, ама не щат да ни зарадват с внуци магаретата му с магарета. Понякога водят и приятели, имаме три спални, но като си дойдат двамата по двойки и приятели, ние спим на дивана в хола. Четвъртата спалня още не е готова, мислим там да направим още едно холче, там да се събират с приятели, да не им пречим. Синът понякога за празници, като чуят, че ще ходим някъде, казва, че щом къщата е свободна, идват да празнуват вкъщи с компания, така и ние сме спокойни, че няма да ни оберат като ни няма. Обаче вече съм ги предупредила, че както оставям, така искам да заваря, че миналата година за Великден малко се поизложиха, сварих всичко разхвърляно.

# 267
  • Мнения: 54 421
За 43 не знам, нашият апартамент е от 83-та. Никакви стени не влизат, само чиста площ. Нито пък общи части. Даже и терасите не влизат. Мазета също не. Има ги описани в НА, като им е посочена площта. Но не в тази на апартамента.

За тераси, мазета и общи части-да, но за зидовете не си права. Половинката си е твой. Ако е е външен-целият. Смятала ли си площта на апартамента ви или просто така мислиш?
Представи си, че искаш да купиш цял етаж с 2 апартамента. Кой плаща разликата между ЗП и изчислената от теб "чиста"?

Тези части се плащат. Не са подарък. Но са записани в НА като 2% идеални части от сградата.
Не фигурират в квадратурата. Peace

# 268
  • Мнения: 5 916
Общите части да, но зидовете фигурират. Интересно ми е защо твърдиш това. Смятала си, или някой ти е казал, че цифрата на квадратурата в НА е без зидове. И чии е зида между теб и съседа?Не се заяждам, интересно ми е-смятала ли си или така ти казал някой. И преградните стени/вътре в апартамента/ ли смяташ, че не фигурират?

Последна редакция: нд, 24 фев 2019, 16:59 от W

# 269
  • Мнения: 54 421
Сметнах ги. Точно чистата площ е. Зидовете са в идеалните части. Както и разни стълбища, асансьори и коридори.
Твърдя го, защото НА на новото строителство са силно заблуждаващи. Реалната квадратура е далеч по-малка. Преди си пишеха само реалните площи.

Общи условия

Активация на акаунт