Октомврийски бебета 2018

  • 61 227
  • 758
  •   1
Отговори
# 585
  • Мнения: 630
За тези от София и приготвят храната на бебетата вкъщи: откъде купувате зеленчуците, плодовете и месото?

# 586
  • Мнения: 990
Благодаря за отговорите,момичета!🤗

# 587
  • Blondeville
  • Мнения: 2 843
По принцип ние си поръчваме от farmhopping веднъж на една, две седмици. Вчера направих пюре от батат, морков, тиквички, картоф и копър в уреда на пара и добавих от месните заготовки на хип. Аз в началото ползвам месни затотовки, трудно ми е с месото малко да се пречупя като знам как ги блъскат с какво ли не. То не, че в готовото пюре не е така, но някак в началото предпочитам такова. Иначе във farmhopping има меса от различни ферми, досега винаги са били супер, пилешкото само оттам взимам. След някой и друг месец ще ѝ готвя и на нея с месце оттам.

За тези от София и приготвят храната на бебетата вкъщи: откъде купувате зеленчуците, плодовете и месото?

# 588
  • Spain
  • Мнения: 3 750
Sunshine29 портокал добавям  изцеден сок от портокал в плодовите пюрета (така ми каза педиатърката). В общи линии дадох 3 дни и не съм слагала повече

# 589
  • Мнения: 541
До кога мислите да давате витамин Д и ще добавяте ли мултивитамини за бебе ?

А за въвеждането на нови храни ми е много объркано не знам защо така .... Когато въведа нов зеленчук , кога да спра първия вече познат ?

# 590
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 850
Не давам отделно Д, в момента го приема в Биозина (ако това се брои мултивитамин). Ще давам докато педиатърката каже, поне до лятото предполагам, когато ще има повече естествен Д Grinning
Аз всеки нов зеленчук го давам чист, все пак да разбере какъв му е вкуса. После додавам от вече познати зеленчуци.
Но като цяло не мисля, че има правило за  спиране на познатия.

# 591
  • Мнения: 2 224
Renata, на АМ сме, но давам допълнително вит Д. При нас се дава през цялата първа година с изключение на август.

Относно въвеждането на нови храни (не само зеленчуци) - на всеки 3-4 дни може да въвеждаш нещо ново като не е необходимо да спираш вече въведените. Може да ги смесваш. Целта да се въвежда само по един нов продукт на всеки 3-4 дни е, за да се види дали детето ще има някаква алергична реакция и ако има такава, да се знае какво я е причинило. Например ако си дала ябълка, а искаш да дадеш банан, може да ги смесиш. И не се шашкай, защото няма нищо фатално 😉

# 592
  • Мнения: 45
Ехоо.. къде се изгубихте? Как сте? Ние миналата седмица бяхме на консултация и приключихме с ваксините за сега, учудващо за мен беше, че не плака изобщо дори когато му взимаха кръв се смееше. В четвъртък сме на ехограф и мисля да отидем в Маджуров /Бургас/, когато малкия беше на 2 месеца бяхме ходили там и останах доволна. Иначе сме 8,850 кг, 71 см. От една седмица давам плод и се чудя кога да започвам с жълтъка,месото и глутена. Има много противоречиви мнения кое кога е. Ще съм благодарна за всяко мнение по въпроса Blush

# 593
  • Burgas
  • Мнения: 106
В маджуров доктора е върха (ако става въпрос за Бургас де)  На седем месеца сме и хапваме всичко, като месото го редувам с жълтък, плода и кашата пък следобяд и така. Blush

# 594
  • Мнения: 45
В маджуров доктора е върха (ако става въпрос за Бургас де)  На седем месеца сме и хапваме всичко, като месото го редувам с жълтък, плода и кашата пък следобяд и така. Blush

Да, за Бургас е. Каши до сега не съм давала, само ябълка и круша. А с кое започнахте първо?

# 595
  • Burgas
  • Мнения: 106
По съвет на нашата лекарка направо с глутен - Био каша овес на Хип това е от нашите иначе самото захранване със зеленчуци

# 596
  • Мнения: 541
Домашно приготвена каша как правите с вода ли ? Ние още сме още само на зеленчуци . През колко зеленчука трябва да сме минали за да въведа жълтък или каша ?

# 597
  • Burgas
  • Мнения: 106
Кашата я приготвям с преварена вода, първо я дадох чиста но не се хареса много много и слагам някакво плодово пюре вътре, малко колкото за вкус. А за жълтъка, лично аз вкарах първо месото заради желязото. Но жълтъка може като има вкарани няколко зеленчука да има разнообразие.

# 598
  • Мнения: 2 224
Мами, здравейте и от мен. Бебка е ангелче — много спокойна, усмихната, спи, яде, обикновено няма против да си играе и самичка, макар да предпочита компанията. Бебе—мечта е засега. Последните ни размери са от миналата седмица — 69 см и 7.900 кг. Според тукашните стандарти се води доста едра, но явно българските са по—различни (тя нали си е наполовина българка) и като гледам вашите, си е средна.

Относно захранването, както за всичко останало и тук мнения и схеми много. Ще кажа при нас как е. Обикновено се почва с няколко лъжички плодово пюре, колкото да свикне с лъжичката. След което се прави безглутенова каша разтворена в домашно приготвен зеленчуков бульон. Първо от картоф, тиквичка или тиква, морков, а след това се добавят и други зеленчуци. В кашата се слагат и лъжичка зехтин екстра върджин и лъжичка настърган пармезан. Тоест:
120—180 мл зеленчуков бульон (в зависимост каква консистенция предпочитате)
3—4 лъжички каша
Лъжичка зехтин
Лъжичка пармезан

 След това към кашата се прибавят 2—3 лъжички от зеленчуците използвани за приготвянето на бульона, а след това и 1/2 бурканче месо като постепенно се увеличава до цяло. Първите меса, които се въвеждат са пилешко, пуешко, агнешко, конско. Тоест при нас се прави пълно ястие, а не само пюре от един вид храна. Така се замества обедното хранене. Месец по—късно се замества и вечерното, като съставките са същите, но на мястото на протеина от месото се предлага сирене, извара, крема сирене... Плодовете се дават между храненията.

От 8—ми месец се предлагат жълтък (първо малко парченце докато се стигне до цял), бели риби, варива (боб, леща, нахут). От зеленчуците вече могат да се дават зелен боб, домат. От плодовете — цитруси и нарязани на малки парченца (с първата ми дъщеря ме беше страх и карах на пюрета). На мястото на кашата може да се дава паста от много малък формат. Общо взето заместени са две хранения и на мястото на протеина всеки път се редуват месо, риба, сирене или варива. На 11—12 месеца може да е дава бекон на парченца, но без мазнини, глутен. Прясно и кисело мляко препоръчват след годинката, но на първата ми дъщеря започнах да й давам кисело мляко на 9—месечна възраст, тъй като категорично отказваше адаптираното мляко. Яйчен белтък също след навършена година.
 Засега Магдалена си обожава обяда, яде лакомо и почти не се цапа, а със сестра й — не искам да си спомням...  Дала съм й агнешко, конско, пилешко и пуешко. Скоро ще заместя и вечерното хранене. При нас има съвсем малък избор от смесени пюрета (продават поотделно месо, риба, зеленчуци, плодове), детска кухня не съществува, което значи готвене до откат. То пък и майчинството тук е само 9 месеца, та много деца ядат в ясли и детски градини.
 Стана малко дълго, но може на някой да му е полезно.

# 599
  • Мнения: 5 108
Три седмици след въвеждането на зеленчуци - безглутенова каша до заместване на следобедното/вечерята
От седмия месец - месо
Седмица след въвеждането на месо - въвеждане на жълтък
От осмия месец - заместване на закуската със зърнени храни с глутен (например попара, кус кус), сирене и масло. Баткото не обичаше попара, затова приготвях глутенова каша със сирене и масло.
П.П. Плодовете се въвеждат паралелно със зеленчуците.
Педиатърът ми е казал че мога да давам ново нещо на 24 часа.

Общи условия

Активация на акаунт