За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори - Коледно-новогодишна :)

  • 40 598
  • 739
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 9 547
доколкото чета - нямало разлика. според някои можело да се съхраняват до 3 дена в хладилник. обаче ми се щеше инфо от първа ръка. иначе не ми се рискува.

# 466
  • София
  • Мнения: 10 886
Дайте идея за лесен шоколадов крем за торта.


Разбиваш сладкрска сметана. Отделно смесваш крем-сирене и течен шоколад и ги добавяш към сметаната.

# 467
  • София
  • Мнения: 11 713
доколкото чета - нямало разлика. според някои можело да се съхраняват до 3 дена в хладилник. обаче ми се щеше инфо от първа ръка. иначе не ми се рискува.
Съвсем спокойно до 3-4 дни. Има захар, тя е консервант и нищо няма да им стане.

# 468
  • Мнения: 902
Някой помни ли в едно пакетче сухо мляко- Лактан- от соц. времето колко грама сухо мляко беше вътре? Имам рецепта за едни много лесни и убийствено вкусни сладки с лактан , сиропирани, правехме ги навремето непрекъснато. Сега накарах майка да изрови рецептата, и днес взех да ги правя, но ги сгафих, и подозирам , че причината е в грамажа на сухото мляко понеже в рецептата пише "един пакет", а аз взех 250 грама (тукашен пакет сухо мляко)...стана лепкава каша, не тесто, и аз добавях още брашо докто то стана съвсем твърдо накрая ги изпекох де , но станаха твърди като камък, захарния сироп изобщо не ги омекна даже след 3 часа,  и сега ги хвърлих..Persevere.И колкото повече мисля, толкова повече съм сигурна, че проблема е в грамажа на сухото мляко... та , знае ли някой?

# 469
  • Мнения: 7 288
Не съм на 100% сигурна,но ми се струва,че пакетите тогава бяха 500 гр.,едни лъскави с фолио?Сега такова голямо мляко не съм срещала...Ако искаш и имаш още  пробвай с 500.

# 470
  • Мнения: 1 953
Биосет имат точно такова, в лъскави пакети и е по 500 гр. Купувах сравнително скоро (в рамките на половин, една година). От прочетеното предположих, че не е в БГ.
Скрит текст:
Когато бях на 4-5г. дядо беше донесъл един кашон със сухо мляко за прасето. Имаше отворен пакет и аз го опитах, много, много ми хареса. След това се криех, за да ям от сухото мляко, не ми даваха, било за прасето и развалено. Един ден трябваше да ме гледа съседката, 7г. по-голяма от мен, в тях и тя ми позволи да взема един пакет с мен. Ядох от пакета с лъжица колкото искам и тя яде, но не колкото мен. То се трупа, трупа в устста, накрая не можех да си затворя устата, стои отворена и пълна с тесто от сухо мляко, после с четка за зъби ми чисти устста 2 часа, толкова ми се сториха. Когато купувах сега, пак грабнах лъжицата,  не бях опитвала след този инцидент, но въобще не ми хареса, не беше вкусно, сякаш ям нещо изкуствено.

# 471
  • Мнения: 902
Биосет имат точно такова, в лъскави пакети и е по 500 гр. Купувах сравнително скоро (в рамките на половин, една година). От прочетеното предположих, че не е в БГ.
Скрит текст:
Когато бях на 4-5г. дядо беше донесъл един кашон със сухо мляко за прасето. Имаше отворен пакет и аз го опитах, много, много ми хареса. След това се криех, за да ям от сухото мляко, не ми даваха, било за прасето и развалено. Един ден трябваше да ме гледа съседката, 7г. по-голяма от мен, в тях и тя ми позволи да взема един пакет с мен. Ядох от пакета с лъжица колкото искам и тя яде, но не колкото мен. То се трупа, трупа в устста, накрая не можех да си затворя устата, стои отворена и пълна с тесто от сухо мляко, после с четка за зъби ми чисти устста 2 часа, толкова ми се сториха. Когато купувах сега, пак грабнах лъжицата,  не бях опитвала след този инцидент, но въобще не ми хареса, не беше вкусно, сякаш ям нещо изкуствено.
В Германия живея от години, да.
А така, понеже и аз ги помня тия пакети и ми са останали доста големки в паметта, за да са само 250 грама. Ще пробвам утре с 500 грама , благодаря много!
Rovaru, историйката ти ме разсмя. Аз в интерес на истината не харесвам тукашното сухо мляко на вкус , освен само един вид. Купувам в турските и арабски магазини това на Нестле, Нидо . Само вчера купих за сладките от тукашен магазин един пакет от една марка, която се доближава на вкус до Нидо-то. За мен то е най-вкусното, точно като нашето от соца едно време!

# 472
  • Мнения: 1 953
Когато реша да ям с лъжица Grinning, ще пробвам Нидо.

# 473
  • Мнения: 937
rovaru  Joy
Скрит текст:
имам подобен случай, не знам дали помните имаше туристическа лимонада и викаха, суха в пакетчета се продаваше нещо подобно на степчетата, толкова голямо пакетче. Като си купехме си ги изсипвахме направо в устата и то започваше да шупти ужасно беше, кисело ужас, ама детска си работа по 5 пакетчета "изпивахме"

# 474
  • София
  • Мнения: 17 780
Здравейте, досега съм яла само нахут от косерва/буркан, който е бая мекичък. Реших онзи ден да си взема суров на Крина и варих варих, доливах вода и пак не стана мек. А си беше твърд дори. Едно 40 мин съм варила на макс.
Аз ли нещо не правя, както трябва или няма шанс да стане много мек?

# 475
  • Мнения: 12 891
Нахутът не се ли накисваше от предния ден, или поне една нощ да беше? И се вари дълго време, няма начин, 40 минути със сигурност са му били малко.

# 476
  • София
  • Мнения: 1 873
Аз накисвам за 24 часа и после варя в херметически мултикукър около 45-50 минути.

# 477
  • София
  • Мнения: 17 780
Мерси!
Явно съм свикнала на ориз и леща, които си стават бързо.
Сега ще накисна малко, да пробвам утре.
Нямам херметически кукър, нито ползвам тенджера под налягане, но се надявам да стане и с обикновена, като го накисна от днес и го варя повечко.

# 478
  • Мнения: 1 953
Аз не съм варила нахут, но той нали е като боба, а бобът се вари на слаб огън, иначе не се сварява.

# 479
  • Мнения: 12 891
Ще стане, но ще го вариш поне колкото боб, иска си дълго готвене. Една приятелка ми е казвала че сварява по-голямо количество и си замразява сварен, у тях го обичат много и не й се занимава всеки път по много време да вари.

Общи условия

Активация на акаунт