За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори - Коледно-новогодишна :)

  • 40 621
  • 739
  •   1
Отговори
# 450
  • Мнения: 13 167
Варианти се намират винаги, аз трябваше да се откажа от изброените в твоя пост неща и още други, изненадващо е колко нови неща пробва човек така и колко от тях се оказват много добри. Ще си намерите кой е "вашият" вариант на мусака, какво като няма да има картофи.

# 451
  • Мнения: 1 534
Х.Т аз правя този кекс, много е хубав:
6 яйца
2 ч.ч захар
2 ч.ч брашно
3/4 ч.ч. олио
1 ванилия
6 супени лъжица вода
Отделят се жълтъците от белтъците.
Към белтъците се добавя захарта и ванилията, разбива се на сняг.
Към жълтъците се добавят лъжиците вода и олиото. Разбърква се може и с тел, без миксер.
Към жълтъците се добавят постепенно белтъците и се разбърква с шпатула или лъжица като се цели в смесите да се вкара въздух.
Към тази смес се добавя брашното, вече може и с миксер.
Във форма за кекс намазана с олио и поръсена с брашно се изсипва сместа.
Пече се в предварително загрята фурна на около 170-180 градуса първите 30 минути само отдолу, после вече и отгоре, докато стане горе долу час времето на печене. Ако фурната е с вентилатор може времето да се намали на около 50 минути.
Като го извадя от фурната го изчаквам около 10 минути и тогава го обръщам и изваждам, ако се наложи помагам лекичко с ножа да се отдели от формата.
Знам, че изглежда сложно, но в действителност не е.
Моите съставки са подобни с изключение на захарта,разбих първо захарта с яйцата хубаво ,(по късно видях че сте ми отоговорили)Ако и  този път не се получи ще изпробвам вашата рецепта.Моята е проста ,лесна и бърза ,но само веднъж ми се получи и немога да разбера къде греша .Ще видим като се изпече .
Благодаря!
Ще си я запиша в тефтера 🌸🌸🌸

# 452
  • Мнения: 896
Имам странен въпрос-може ли да се направи мусака без картофи?
Имам идея,но как да я реализирам ,с налични зеленчуци-тиквички,моркови,грах,а каймата кавардисана с лук и домати?Дали ще стане нещо?Изключени са картофите,ориза,макаронени(гледах в нета,но има варианти със забранените...).Благодаря!

Гръцка  мусака. В някои репти има картофи,в други не.

# 453
  • софия
  • Мнения: 2 463
Мусаката е просто вид запеканка. Под заливката може да сложиш каквото искаш. Аз вчера правих ориз с кайма ,зеленчуци и заливка. Свекърва ми го нарече ''мусака с ориз"...

# 454
  • Мнения: 1 534
Х.Т аз правя този кекс, много е хубав:
6 яйца
2 ч.ч захар
2 ч.ч брашно
3/4 ч.ч. олио
1 ванилия
6 супени лъжица вода
Отделят се жълтъците от белтъците.
Към белтъците се добавя захарта и ванилията, разбива се на сняг.
Към жълтъците се добавят лъжиците вода и олиото. Разбърква се може и с тел, без миксер.
Към жълтъците се добавят постепенно белтъците и се разбърква с шпатула или лъжица като се цели в смесите да се вкара въздух.
Към тази смес се добавя брашното, вече може и с миксер.
Във форма за кекс намазана с олио и поръсена с брашно се изсипва сместа.
Пече се в предварително загрята фурна на около 170-180 градуса първите 30 минути само отдолу, после вече и отгоре, докато стане горе долу час времето на печене. Ако фурната е с вентилатор може времето да се намали на около 50 минути.
Като го извадя от фурната го изчаквам около 10 минути и тогава го обръщам и изваждам, ако се наложи помагам лекичко с ножа да се отдели от формата.
Знам, че изглежда сложно, но в действителност не е.
Моите съставки са подобни с изключение на захарта,разбих първо захарта с яйцата хубаво ,(по късно видях че сте ми отоговорили)Ако и  този път не се получи ще изпробвам вашата рецепта.Моята е проста ,лесна и бърза ,но само веднъж ми се получи и немога да разбера къде греша .Ще видим като се изпече .
Благодаря!
Ще си я запиша в тефтера 🌸🌸🌸
Този път се получи,явно повече време трябва да се разбива сместа.

# 455
  • Мнения: 14 815
Да,ако не слагаш набухвател поне 10 мин разбивай с миксер яйцата и захарта. Едно време майка ми правеше такъв с 6 яйца,захар и брашно,нищо друго. Биеше с тел на ръка и то доста време,но резултата си заслужаваше.

# 456
  • русе
  • Мнения: 1 317
Дайте идея за лесен шоколадов крем за торта.

# 457
  • Мнения: 4 859
Дайте идея за лесен шоколадов крем за торта.


Едно към едно течна сладкарска сметана и течен шоколад.Първо се разбива с миксер студената сметана,като стане пухкава се добавя шоколада и пак се разбива да се  смесят.

# 458
  • Мнения: 2 819
Здравейте,

според вас мога в тази рецепта да заменя тиквата с морков и меда с меласа Simple Smile
http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php?topic=307.msg7261;topicseen#msg7261

# 459
  • Мнения: 9 573
Момичета, сигурна съм, че ще ми дадете съвет за лава кейк, а именно - колко време може да се съхранява готов в хладилник.

# 460
  • Sofia
  • Мнения: 26 501
В камера се държи приготвен в съдчета и неизпечен.Готов не знам да се държи в хладилник...

# 461
  • Мнения: 9 573
за камера е ясно, за хладилник ме интересува. ден знам, че може, но повече?

# 462
  • Мнения: 13 167
Някой и друг ден не би трябвало да е проблем, но това не се ли сервира току-що опечено, за да е още течно вътре? Студено ще заприлича повече на обикновено кексче, само дето няма да е толкова сухо.

# 463
  • Мнения: 9 573
коригирам се за яснота - имам предвид забъркан и суров, естествено Wink

# 464
  • Мнения: 13 167
Само замразени съм съхранявала, дори не знаех че може сместа да стои в хладилник сурова. Тя даже рецептата дето имам е да се метнат във фурната направо от фризера.
Стават ли същите ако са престояли един ден в хладилник преди печенето или има разлика в крайния резултат?

Общи условия

Активация на акаунт