Рецепти за православни пости 2019 година

  • 32 296
  • 282
  •   1
Отговори
# 150
  • На острова
  • Мнения: 1 273
Делишу-то наистина е много вкусно! Като си бях в България миналият месец го пробвах. Мисля, че беше вариант със сушения домат. Сложих си го в ориз със зеленчуци и се разстопи и стана малко като ризото със сметана. Също в БГ има вкусно, твърдо тофу. Тук е едно меко, мазно (silk) и въобще не мога да го готвя на нищо.

Като писах ориз със зеленчуци, днес си направих за обяд подобно и като пратих снимка на сестра ми с обяда, ми отговори, че само едно и също съм си готвела. Общо взето към края на постите наистина нищо не ми се готви и на мен.  Ям предимно за обяд пръчици зеленчуци, краставица, моркови, червена чушка, топени в хумус (залят със зехтин и чили флейкс), супа консерва (намерила съм две постни - едната леща, другата боб, и за офиса ми е удобно само да притопля).

Довечера мисля да пробвам един лимонов сладкиш, ще споделя рецептата, ако се получи добре.

# 151
  • София
  • Мнения: 7 873
Утре свършват Великите пости.
От понеделник започва страстната седмица. Първите три дни са с строг пост. В четвъртък и събота пост с растителна мазнина и храна. А в петък по възможност не се яде нищо.

# 152
  • Мнения: 94
Утре нали е позволено риба, та въпросът ми е миди, скариди и т.н къв нея ли се броят? Или безгръбначните са позволени и по време на строг пост?

# 153
  • София
  • Мнения: 7 873
Утре нали е позволено риба, та въпросът ми е миди, скариди и т.н къв нея ли се броят? Или безгръбначните са позволени и по време на строг пост?
По време на строг пост само растителна храна но без растителна мазнина. Миди и тем подобни - не.

За утре рибата и мидите и т.н. морски продукти са разрешени.

# 154
  • Мнения: 94
Утре нали е позволено риба, та въпросът ми е миди, скариди и т.н къв нея ли се броят? Или безгръбначните са позволени и по време на строг пост?
По време на строг пост само растителна храна но без растителна мазнина. Миди и тем подобни - не.

За утре рибата и мидите и т.н. морски продукти са разрешени.
Много благодаря за бързия отговор.

# 155
  • Мнения: 184
... два пъти картофи с ориз на фурна Laughing
И боб с ориз пак на фурна...
Може ли да споделите как приготвяте ориз с картофи на фурна ? Може и за боба Simple Smile

Тези дни :
Кисело зеле с ориз
Запечен карфиол със заливка от постен бешамел
Ориз със спанак
Уникално веган Брауни -препоръчвам го ! Може и без заливката ,пак е много вкусно .
Подсладете  по ваш вкус и  може да добавите  стафиди ,сушени плодове ...
https://www.google.com/amp/s/www.vilistime.com/bg/2018/03/15/veg … orehi-kanela/amp/

Последна редакция: нд, 21 апр 2019, 21:16 от sladka_torta

# 156
  • София
  • Мнения: 1 642
Аз днес ще опитам да спазя строгия пост, но от вторник до четвъртък съм командировка и ще се постарая поне да ям постно. В петък ще се постарая да мина само с кафе (без него ми прилошава доста). През този пост имах своите забежки с храната, докато бях в болницата и вчера, тъй като бях поставена в ситуация, в която останах без собствена храна, с много стрес и си позволих да хапна малко млечни. Не се оправдавам, споделям Simple Smile За мен по-голямото предизвикателство беше и още е да не псувам. Много се старая.

И за да не е спам, тези дни хапвах варено жито доста. За днес планирам разни овесени ядки с тахан, вода, сушени плодове и може би някакви ядки.

# 157
  • по пътя
  • Мнения: 2 360
Вареното жито е идея за строгия пост, ще му сложа тръстикова захар и малко лимонена кора ще настържа отгоре. Иначе се заредих с продукти за салата с домати, печен пипер и малко маслини без мазнина. За вечеря картофена манджа без олио. По време на път е много труден строгия пост, вярно е, в заведение освен фреш и кафе, не зная какво друго може да се поръча.

# 158
  • Мнения: 2 290
В заведения поръчвам варени картофи.
Иначе правя бързи крем-супи.
Заливам с вряла вода картофи, моркови,лук и подправки,
кипва за 15 мин. и пасирам.
Снощи правих броколи, карфиол, морков, лук и черен пипер.
Без мазнина.Децата много харесват тези супички, пък и за общо 20минути вечерята е готова.

# 159
  • Мнения: 4 859
sladka_torta,ето рецептите.
Картофи с ориз
Картофи се нарязват като за пържене,но по-дебели и се слагат в намаслена тавичка.В мазнина се запържва голяма глава ситно нарязан лук,като омекнат се слага червен пипер и чаена чашка ориз да се оцъкли.По желание може и рендосани домати-пресни или консервирани.При картофите се доливат 3 чаши топла водичка и между тях се разпределя ориза.Посолява се,поръсва се с джоджен и се пече до готовност. 

Боб с ориз
Сварява се боб.В мазнина се запържва лук,ориз,червен пипер,настърган морков,по желание чушки-пресни или печени,може и люти,доматено пюре или рендосан домат.Смесва се със свареният боб и се изсипва в тава.Долива се от водата,в която е варен боба (преди това я сменям два пъти)и се посолява.Слага се малко  захар(заради домата) и джоджен,и се пече.Майка ми слага и цели скилидки чесън за повече аромат.

Варя си жито по ваша идея-с мед,орехи и канела ми е много вкусно.
Тези дни ще съм на плодове,ядки и сушени плодове(фурми и на мястото на ядката сурово кашу или бадем ми е любимо) и варени картофки и зеленчуци,заредила съм се и с маслини,черита и авокадо.
Петък ще съм на чайчета с мед,няма да ям,но и на вода само не мога,защото не приемам достатъчно,колкото и да се старая и започват да ме болят бъбреците.

# 160
  • Мнения: 5 346
И аз постя. Започнах от 4 март и продължавам.   Нарушенията ми са 3 вафли по различно време. Успокоителното е, че като прочетох етикета, не видях да има забранени  продукти.
Днес:
- не закусвам
 - на обяд хапнах филия със сладко. 
- следобед пак половин филия със сладко.
- на вечеря половин филия с шарена сол и стрък пресен лук +1 ябълка.
За утре планирам салата от варени картофи с малко кромид и лимонов сок или печени картофи.  Печени стават бързо в микровълновата за 5-6 минути.
В сряда може би филия с шарена  сол, чубрица  и домат.
През първата седмица без олио си правих стар фасул без мазнина. Никак не беше лошо.
Рецепта:
Накиснат предварително фасул се слага в тенджера ( аз ползвам тенджера под налягане) + глава кромид +  голям морков+ червена печена чушка, всички нарязани на дребно. Варя около 50 мин. После подправям със сол, суха чубрица и сух джоджен.

Идеята за варено жито, подсладено  със захар ми харесва.
Пожелавам на вас и на себе си  да удържим! Остават само 5 дни.

# 161
  • Мнения: 94
По време на строг пост ядете ли хляб. Говоря за обикновен хляб (Симид, Лозана и т.н). В него май няма олио.

# 162
  • Мнения: 5 346
Аз  ям хляб. В повечето дни ям Бонус, но ям и бял. Не съм се замисляла за съдържание на олио.

# 163
  • На острова
  • Мнения: 1 273
Точно със сестра ми тази вечер обсъждахме строгия пост и според мен в повечето от готовите хлябове (изключвам Бонус, там май няма) ИМА олио. Даже питах приятел хлебар и той казва, разбира се, че се слага олио.

Аз не ям хляб по време на пост, или ако да, то е от немския.

Лейди Готик, отдавна не бях срещала израза за ориза да се “оцъкли” 😀, мислех, че само майка ми му вика така.

Днес:
Кафе
Корнфлейкс със соево мляко
Ядки за следобедна закуска
Постна леща
(Не се усетих и ядох от халвата, която приготвих снощи, а тя е с мазнина)

# 164
  • Мнения: 94
В състава на хляба не го пише и аз очаквам че няма.

Общи условия

Активация на акаунт