Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 55

  • 37 962
  • 754
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 10 264
Не знам за проблемно забременяване в Щатите, но снощи бях на ендокринолог за тези ми изследвания (споделях по-напред и ми казахте, че може и да съм за хормон):


TSH REFLEX -          1.730 u[IU]/mL   Standard Range - 0.300 - 5.600 u[IU]/mL
THYROXINE/T4 -    6.4 ug/dL               Standard Range 4.5 - 11.7 ug/dL
T3 TOTAL -               0.81 ng/mL           Standard Range - 0.87 - 1.78 ng/mL

Нищо подобно. Направо ме отпратиха. Даже не пожела и да се обеснява с мен доктора. Ако съм искала най-много което можел да направи за мен е да ми пусне free T3, freeT4 и кортизол. Т4 и Т3 не били информативни. Но на база ТСХ ми казвал, че всичко ми било наред. Въпреки това, мисля да си направя тия за които ми даде с триста зора направление. Ужас. Нямам думи. Опитвах да му обесня за косопад, но понеже косата ми е до кръста почти ми каза, че не вижда проблем. Питах за суплементи също. Не ми трябвали. Щом диетата ми не била вегетариянска някаква, нямала съм нужда от нищо друго. Четяла съм из нета и съм си внушавала разни работи. Питах и за DHEA хормон. И от него съм нямала нужда. Не се отнсял за моя проблем. Полови хормони – само ако съм имала проблеми с цикъл. Та така. Мъките продължават. Не мога да ходя и на сто други места понеже застраховката няма да покрие без направление...


Самоцитирам се за да припомня какви ми бяха притесненията. Повторих горните изследвания, по-точно направих такива които са по-стойностни (според ендото).

TSH                   1.35                NORMAL IU/mL 0.34 - 5.60
T4, FREE          0.89                 NORMAL ng/dL 0.61 - 1.12
T3, FREE          2.48                 NORMAL pg/mL 2.00 - 4.40

CORTISOL, SERUM OR PLASMA          5.4               LOW UG/DL 6.7 - 22.6


Каза че са наред и въобще нямам място за притеснение. Притеснителното се оказа ниските нива на кортизола. Кортизола е изследван в 9 сутринта. Сега ме препраща към други изследвания за да се разбере защо този кортизол е под норма. Знам, че темата не е за кортизол, но все пак от тук почнах да нищя и искам да ви попитам за някаква информация отностно това.

Какво означава това - нисък кортизол?
От какво се е получило?
До колко серизоно може да се окаже?
Какво лечение се предприема? Видях че единственото е с кортикостероиди. Дали има алтернатива?

За теста който ще ми правят разбрах само че интравенозно ще стимулират с някакви дози адреналин и пак ще вземат кръв и евентуално тогава ще се разбере кое, какво, що. За сега само това ми обесниха, не запомних и името на теста. Ще питам пак, че шофирах като ми звъняха и нямаше как да коментирам и записвам. Ще съм благодарна на всякаква информация. Може и линкове на английски. Аз също потърсих из нета, но сякаш едно и също се върти и обобщено като за много други болести. Благодаря на тези от вас, които ще ми отговорят.


# 151
  • Мнения: 6 346
Вики, ФТ4 ти е 55% от реф. стойности, т.е. почти на долната граница на оптималното, не е много добре, но може и по-зле. В същото време ФТ3 ти е само 20% от реф. стойности, т.е. нисък е. Това означава, че не ти е добра конверсията на ФТ4 във ФТ3. Една възможна причина е точно ниският кортизол. Друга причина може да са прекомерни ограничения (на въглехидрати, калории) или прекомерно физическо натоварване. Трета причина - ниско желязо (феритин).

Ниският кортизол може да е заради стрес. Може и от продължителна употреба на кортикостероиди (или дори не продължителна, ако още отпреди това нивата са ти били ниски). Също може да имаш някакво нарушение на функцията на хипофизата - тя е жлезата, която стимулира кортизоловата секреция, както стимулира и секрецията на Т4 от щитовидната жлеза. Но кортизолът не е добре да е нисък, защото ти е необходим и за енергия, и за щитовидните хормони, и за защита от инфекции, и за добър сън, и за нормална кръвна захар. Разбира се, не е добре и да е прекалено висок.

Последна редакция: ср, 16 яну 2019, 18:08 от Cioccolata

# 152
  • Мнения: 10 264
Ясно, благодаря ти Шоки. Ами явно искат да видят какво ще покаже тоя тест за кортизола и от там на сетне да се прецени кое да се лекува. Кортикостероиди не съм преимала никога до сега. А стрес имам от 8 години насам, стрес до полуда....То май това ми стана нормалното ежедневие. Възможно е заради това и да не отделям вече нормален кортизол. Колко пъти, колко години, за колко хора притеснения, тревоги, очаквания, надежди....Явно няма хора от камък.

Iron -               112   ref. 37-145ug/dL
Ferritin -           50  ref. 11-306ng/mL

# 153
  • Мнения: 6 346
Ами, желязото и феритинът ми изглеждат добре, та може би е от стреса или пък имаш нещо на хипофизата.

Вики, може и да е грешка, не се притеснявай, направи другото изследване и тогава вижте какво ще излезе. С толкова нисък кортизол ще чувстваш умора, ще ставаш трудно от леглото сутрин, може да получаваш хипогликемии. Ти нямаш такива оплаквания, така че може да е грешка.

Последна редакция: ср, 16 яну 2019, 18:38 от Cioccolata

# 154
  • София
  • Мнения: 17 775
Умора на надбъбречната жлеза?

# 155
  • Мнения: 10 264
Да, ще направя въпросното изследване и ще видим какво ще покаже. Да, умора и хипогликемии нямам. Абсурд. Май само тези двете нямам от всички симптоми. Иначе косопад, свръх нервност, паника за всяко нещо, студено ми е постоянно и някакво непрестанно супер гадене, което никой не разбра от какво е. Имам сума и прегледи на стомах. Нищо не показват. Имам колоноскопии. И там няма заболяване. Проверявани са ми жлъчка, панкреас, на HIDA scan, видеозон. Въобще всякакво гастро ми е правено и от никъде нищо не излиза. А гаденето е все едно стомашен грип. Пред повръщане съм всяка една минута. Не знам дали няма връзка с този кортизол.

# 156
  • София
  • Мнения: 17 775
Да нямаш някаква невроза или тревожно разстройство?
Скрит текст:
Макар че, Чоколата казва, че не са ти оптимални стойностите на FT4 и FT3. Може от тях да е.

# 157
  • Мнения: 6 346
Вики, тогава наистина може това да е причината за тези оплаквания... Дано другото изследване да даде по-категоричен резултат, защото кръвното изследване на кортизол невинаги е много точно.

# 158
  • Мнения: 10 210
Желязо близо до горна граница и хемоглобин близо до долна как ви звучи? Като да кажа, че желязото беше в процес на качване (с храна), тъй като и то беше на долна граница при предходното изследване. Дали му трябва още време на хемоглобина, за да се качи и той? Феритинът също беше на долна граница, когато и желязото беше ниско, после не е изследван.

# 159
  • София
  • Мнения: 285
Включвам се и аз с питане за кортизола. Изследвах го в кръвта през април, когато бях със силна хипофункция и съответно симптоми и беше 150 при норма 124-662, т.е сравнително нисък. Изследвах го трикратно в слюнка през откомври след месеци на Л тироксин 50 и се оказа висок: сутрин - 28 (0-24); следобед 10,13 (0-9,65 ), вечер - 3,54 (0-10,30). И не знам как да ги тълкувам тия резултати. Всички доктори, разбира се, казват всичко е точно. В норма е, запазен е ритъма, зависи от много неща и пр. Бихте ли дали мнение?

# 160
  • Мнения: 6 346
Elika, не е сигурно дали са спазени условията за изследване в слюнка, включително от лабораторията. Напоследък чета, че у нас не можело да се разчита много на това изследване, защото е сравнително ново. Затова има мнения да се изследва в кръвта, но заедно с натрий и калий. Разбира се, и в кръвта невинаги е точно... Ти беше ли приемала някакви кортизонови препарати, преди да правиш изследването в слюнка, включително кремове за мазане? И спази ли останалите изисквания - да не си пила кафе и т.н.? Тези неща влияят много.

# 161
  • София
  • Мнения: 285
Да, спазила съм ги тези неща. По принцип не ползвам кортизонови препарати. Заедно с кортизола в кръвта (през април) съм изследвала и К и Na. Натрия ми е нисък - 131 (135-155), а калия  - 4,77 (3.5-5.5).

# 162
  • Мнения: 6 346
Ами, оптималният натрий е 140-143, а оптималният калий е под 4,2, така че в случая нисък натрий и сравнително висок калий говорят за нисък кортизол. Ето това е причината да не може да се разчита много на тестовете в слюнка, които правят у нас - прекалено често се разминават драстично с кръвните, предполагам, че просто в лабораторията не знаят как да боравят с тях. Затова все пак кръвният тест в комбинация с калий и натрий май остава по-надеждният вариант у нас засега.

Разбира се, и на кръвния тест влияят различни неща, които могат да променят резултатите, например физическата активност, стресът (ако си се скарал с някого точно преди изследването, кортизолът ще излезе по-висок от реалното).

Също имай предвид, че нисък натрий и/или висок калий може да има и при неовладяна хипофункция, особено при нисък Т3, така че помисли и за щитовидните хормони, ако не са ти оптимални.

# 163
  • Мнения: 47 986
Добре, тия неща що не ги казват докторите...значи и аз първо като питах ендокринолога за специфичните резултати от моето обременяване с глюкоза, смрънкя, че е ок и е в норми. На втория път, като понастоях, все пак ми обясни детайлно. Ок, за момента ТЯ наистина няма какво да направи, защото е редно аз да си пренастроя диетата, но пък ако не знаех нищо по въпроса и не попитам, какво...дай да стане много зле и тогава ще го мислим.
По същия начин и за цьолиакията- ма какво толкова ровиш, то това го имат само разни деца, дето са много зле, слаби, с разстройство, тях ги изследваме...ми да, то за тях сигурно всеки случайно срещнат ще се сети да ги изследва...
Ох, пак се ядосах.
Сещам се, че сме изследвали кортизол на моя син, трябва да изровя да видя. Беше в референтни стойности, така че не са му обърнали внимание, естествено. А то дори една ПКК в референтни граници може да ти говори много, зависи как я "четеш" .

# 164
  • Мнения: 11 737
Да не се сърдят/а и подиграват/ голяма част от докторите, че пациентите се лекуват чрез интернет. Стигнахме дотам, именно заради тяхното нехайство и безхаберие.
Ти му казваш, че не си добре, а той ти казва, че нищо ти няма. Ей така си тъпчех хапчета сума време, напосоки стреляне, ама и те не знаеха за какво ми изписват.
Голяма част от нас са се изследвали сами и са си поставили диагнозите, защото на докторите дори им е зор да ти кажат какво да изследваш и не им идва наум какво може да е по симптоми, но пък чичо гугъл веднага те насочва.
А те нека си се подиграват.
Радвам се все пак, че има доктори и ДОКТОРИ. Вторите са малко, но все пак ги има.

Общи условия

Активация на акаунт