Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 55

  • 37 972
  • 754
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 6 346
Ами, има много причини за това... От една страна, медицинското образование, поне това по ендокринология, явно не включва по-новите неща. Както знаем, се гледа изключително ТСХ, въпреки че съществуват данни за значимостта и на другите хормони. И съответно се лекува изключително с тироксин... Четох една статия, че когато се установи нещо ново в медицината, т.е. когато започнат да се появяват публикации, минават средно 17 години, докато стане част от практиката. От друга страна, специално при хипофункция, а вероятно и при други заболявания, симптомите са неспецифични, никой няма абсолютно всички, всеки има по няколко, примерно 3-4, но въпреки това, ако не се сетиш да пуснеш хормони и антитела, е трудно да поставиш диагноза. А често не се дават направления или просто всичко се отдава я на хипохондрия, я на депресивно състояние, я на женската емоционалност. Това е още един проблем - установено е, че жените по-често биват отпращани, когато отидат с такива неспецифични симптоми, или пък им предписват направо антидепресант, без да се търси причината (а тя може да е хипофункция или нещо друго). Включително имало повече случаи на пропуснати (неразпознати навреме) инфаркти при жени, отколкото при мъже, защото от една страна се смята, че жените по-рядко получават инфаркти; от друга страна, при жените симптомите били по-нехарактерни, отколкото при мъжете.

# 166
  • Мнения: 1 050
И аз от тези, които си самоназначават изследвания. Пуснах си профилактично хормони на ЩЖ, защото никога досега не съм ги изследвала. Може ли да хвърлите едно око на резултатите? За TSH навсякъде във форума чета, че е добре да е под 2, та там явно са добре нещата, но не мога да се ориенирам дали другите показатели са с оптимални стойности. В понеделник бях на мамолог и лекарят каза, че ЩЖ има петнист вид...
Скрит текст:


Това е още един проблем - установено е, че жените по-често биват отпращани, когато отидат с такива неспецифични симптоми, или пък им предписват направо антидепресант, без да се търси причината (а тя може да е хипофункция или нещо друго).

Това изказване ме заинтригува доста Simple Smile Бях на преглед при лицево-челюстен хирург, специалист с добра репутация. Оплакването ми беше болка в челюстта от повече от половин година. Понеже нямах възможност да направя нова панорамна снимка, занесох такава отпреди една година. Заключението беше, че всички е наред и че проблемът е генерализирана тревожност Grinning

Най-вероятно причината за това заключение е, че казах, че болката се появява, когато получа задух, защото тогава започвам да се прозявам, опитвайки да поема глътка въздух. Тоест тревожност = задух = болка в челюстта Simple Smile) Придружено с коментар, че жените са по природа по-тревожни. Аз се успокоих за момент, но все пак ме гложди от време на време дали болката не е индикатор за нещо сериозно, а ме отпращат без някакви препоръки.  И ме е страх състоянието да не се влоши в бъдеще.

# 167
  • Мнения: 10 210
Не знам дали случаят ти с челюстта може да наподобява моя, но понеже ми разказа играта тази болка и знам какво е, да ти кажа - оказа се, че не се дължи на великата ми емоционалност Rolling Eyes , а на възпаляване на нерв в челюстта при последното лечение на кариес. Отне ми около половин година да разбера какво става и още половин година да успокоя нерва. Ударни дози вит.В, предлагаха ми и физиотерапия, както и лечение при невролог за нерва.

# 168
  • Мнения: X




Здравейте. С хашимото съм, на хормон- 125мг 4 дни и 150мг 3 дни. Май ще трябва да понамаля дозата? Може ли коментар и за другите резултати? Благодаря

# 169
  • Мнения: 6 346
jullliana, имаш проблем с конверсията - Т4 е висок, а Т3 е нисък.

Мишелин, при теб положението е сходно - проблем с конверсията. А петнистият вид говори за Хашимото, макар че нямаш антитела.

# 170
  • Мнения: X
Благодаря. Говорих с лекаря си, каза да сваля дозата с 25мг, края на март контрола

Последна редакция: чт, 17 яну 2019, 14:20 от Анонимен

# 171
  • Мнения: 5 995
При мамографски преглед и щитовидната жлеза ли се преглежда?

# 172
  • Мнения: 6 346
jullliana, намали Еутирокса. А за конверсията можеш да опиташ много неща: селен, витамин А, Б6, Б12, магнезий, цинк (не се знае при теб кое евентуално е дефицитно и би повлияло, може и нищо от тези да не повлияе), решаване на евентуални проблеми със стомаха и червата, черния дроб, бъбреците. Почети за тези неща, пише на много места. Виж какво ще пробваш, дали ще постигнеш резултати. Поне няколко месеца ще трябват, предполагам. Но ако не можеш да постигнеш подобрение, друго решение би могло да бъде да започнеш да пиеш Т3. А имаш ли симптоми на хипофункция в момента?

# 173
  • Мнения: 1 050
Cioccolata, много ти благодаря! Но така се надявах всичко да е наред Cry Ще почета в старите теми за тази конверсия, че нищо не ми говори. Чуствам се зле Sad За какво са тези референтни стойности изобщо, като са толкова подвеждащи Sad

Questar, мамоложката просто така реши да види и ЩЖ, със забележката, че не е толкова компетентна в тази област. Надявам се казаното от нея да не е вярно Sad Препоръча ми Начев като добър специалист, а виждам, че е споменат в първия пост. Трудно ли е да се добере до него човек?

soul81, благодаря за споделеното. При мен е друго май. Започна с пукане преди доста години, докато не стигна до тази болка от няколко месеца, малко повече от година може би. Изследвах AST и ревматоиден фактор, че четох, че проблемни сливици може да доведат до проблеми със ставите, но всичко си е в норма (ако може изобщо да се разчита на тези референтни стойности)

# 174
  • Мнения: X
jullliana, намали Еутирокса. А за конверсията можеш да опиташ много неща: селен, витамин А, Б6, Б12, магнезий, цинк (не се знае при теб кое евентуално е дефицитно и би повлияло, може и нищо от тези да не повлияе), решаване на евентуални проблеми със стомаха и червата, черния дроб, бъбреците. Почети за тези неща, пише на много места. Виж какво ще пробваш, дали ще постигнеш резултати. Поне няколко месеца ще трябват, предполагам. Но ако не можеш да постигнеш подобрение, друго решение би могло да бъде да започнеш да пиеш Т3. А имаш ли симптоми на хипофункция в момента?


Имам задъхване. И май е от това. Имам Б комплекс- ще почна, пия Д, но ще го увелича, селена не съм го спирала от години, магнезий всеки ден пия. Ще започвам вит А по съвет на Денис. Пия diagestive enzime след всяко по-голямо количество ядене, пия билки за пречиствсне на черен дроб и тежки метали, пробиотик, фолиева к. Не мисля, че имам проблем със стомаха. Сама си вдигнах дозата с 25мг преди 2 месеца, защото тсх ми беше 3 и нещо, а се опитвам да забременея, може би съм предозирала. Сега пак ще сваля с 25 мг и ще видя. Благодаря много!

# 175
  • Мнения: 6 346
Мишелин, и за хормоните, и за други изследвания референтните граници са прекалено широки. А повечето здрави хора имат Т3 в горната половина на границите. Вероятно сега имаш симптоми на хипофункция - ако е така, ще се дължат на сравнително ниския Т3.

Друга причина за проблем с конверсията е нисък или висок кортизол. Ако кортизолът е нисък, тогава са ниски едновременно и ТСХ, и Т3.

# 176
  • Мнения: 5 995
Момичета, а ако все още не планувам забременяване и ми е далечно като идея, трябва ли да поддържам ТСХ задължително до 2?

# 177
  • Мнения: X
Момичета, а ако все още не планувам забременяване и ми е далечно като идея, трябва ли да поддържам ТСХ задължително до 2?
Ендокринологът ми е казвал за момичета в репродуктивна възраст с хашимото, приемливите стойности са между 1 и нещо и 2 и нещо. До 3, но на мен 3 ми е високо. Между 1,6 до 2,2-3 ми е най-комфортно.

# 178
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

Имам задъхване. И май е от това. Имам Б комплекс- ще почна, пия Д, но ще го увелича, селена не съм го спирала от години, магнезий всеки ден пия.

аз също се задъхвам от най-малкото нещо и сърцето ми ще изкочи.
доки днес каза, че ще ми пусне голяма кръвна картина, Б12 щял да види дали има липса по големината на тромбоцитите, т.е. не го пусна отделно.
за маломощието и задуха ми правиха ЕКГ, без отклонения, както винаги...  Whistling
вит. Д не съм взимала също от 2 месеца, може пак да го почна.

скоро четах статия, за една жена, която получила необратими мозъчни увреждания от високи дози селен.
аз се стреснах и сега почивам. лекарят ми каза да го взимам 3 месеца, после толкова да почивам. Б комплекс не ми повлиява задухът и маломощието.  Rolling Eyes

# 179
  • Мнения: 6 346
Задух може да има и от анемия.

Общи условия

Активация на акаунт