Майчинството счетоводно-79

  • 47 569
  • 744
  •   1
Отговори
# 450
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Здравейте надявам се да не се повтарям,но прочетеното от мен не видях това което мен ме интересува.Моя въпрос е.От 1 седмица съм в България.Бременна съм в 29г.с ще ме назначат на т.д имам повече от 12 м. стаж с прекъснати здравни осигоровки съм термина ми е на 7.Май.Не съм получавала майчинство и не съм запозната.Ако някой е запознат да ми каже дали имам някакъв шанс да получа майчинство.Благодаря предварително успех на всички мами Hug🤗🤗🤗🤗☺☺☺😇😇😇

Щом имаш необходимият осигурителен стаж и ще си постоянно назначена на трудов договор,
 значи ще имаш право на майчинство.

# 451
  • Мнения: 1 406
Преди бях писала, но не знам дали го прочете! Благодаря ти, пантера666, че преди няколко години (почти 5) толкова ми помогна, и на лични съобщения. Разбира се, едва ли помниш, тогава щях да направя една (бих казала сега голяма) грешка, благодарение на теб, не се случи!
Прекрасни сте всички вие, които помагате!

# 452
  • Мнения: 2 109
Имам един по-различен казус. Мъжа ми има фирма, но се налага да я прехвърли. Аз съм излязла болничен от същата фирма. В момента ползвам болничния от болницата.
 Въпроса е може ли да ми я прехвърли на мен, а аз да го назнача за управител? Според счетоводителката може, но след подаване на декларацията за майчинство, тоест след изтичане на болничните. Нямам и много доверие и искам да си сверя информацията.

# 453
  • Мнения: 19 081
Здравейте. Искам да попитам за 45-дневният болничен кога се взема от АГ и кога трябва да бъде представен на работодателя? Трябва да изляза на 9 март в болничен, сега на 25 февруари ми е следващият преглед. Проблемът е, че АГ-то се мести в друга болница от началото на март месец и трябва от личния лекар също да взема преди това някакво ново направление, ако искам да продължа да се следя и да раждам при нея. Ще имам ли друг преглед преди излизането в 45-дневния болничен и има ли значение дали ще е от старата или новата болница болничният?

# 454
  • София
  • Мнения: 971
Здравейте,
преди ден ми преведоха първа част от 45дневния болничен - частта за януари. Имате ли идея кога мога да очаквам частта за февруари - след края на месеца ли или по-рано е възможно? Знам, че няма как да знаете, но на някакъв ориентир от практиката ще съм благодарна....

# 455
  • Мнения: 297
Здравейте. Искам да попитам за 45-дневният болничен кога се взема от АГ и кога трябва да бъде представен на работодателя? Трябва да изляза на 9 март в болничен, сега на 25 февруари ми е следващият преглед. Проблемът е, че АГ-то се мести в друга болница от началото на март месец и трябва от личния лекар също да взема преди това някакво ново направление, ако искам да продължа да се следя и да раждам при нея. Ще имам ли друг преглед преди излизането в 45-дневния болничен и има ли значение дали ще е от старата или новата болница болничният?
Понеже тези дни си взимам 45 дневният, та това, което знам е: Ден преди или след дата на 45-дневният пак ще имаш преглед, съответно за да ти го издадът. За представянето: във всяка фирма процедират различно(едни го искат до 3 дни след издаването, други, до края на месеца, в който започва).  Във всички случаи, трябва да го представиш на работодателя зо края на март, защото по закон, той трябва да го предоде в НОИ на 10 април. До 20 април ще ти изплатат парите за март, а другата част, или до края на април, или началото на май месец.
Болничният няма значение дали ще е от старата или новата болница. От личният трябва да си вземеш пак като първото направление, когато са те записали на ЖК. С него на 08.03, 09.03 или 10.03 в новата болница при Аг-то. На 25, когато отидеш на преглед го ппеговори това с доктора, защото сэм чула, че има клиники, които не издават болнични.

# 456
  • Мнения: 1 104
Здравейте,
Граждански договор за период от 1 месец, сключен в месеца, в който ще се кандидатства за детска градина, дали би помогнал за допълнителни точки?
Става дума за майка, която в момента е на борсата.
Надявам се, че не съм задала въпроса си прекалено объркано. Просто жената за втори път кандидатства за место в детска градина, но с предимство са децата на работещи родители.

# 457
  • Мнения: 1 472
Вижте как точно се дефинира работещ родител според детското заведение. Ако изискват бележка от работодател, че е на трудов договор или не знаем, не може да гадаем

# 458
  • Мнения: 1 378
Момичета, в случай, че закрият отдела, в който работя докато съм в майчинство съответно и моята бройка какво се случва? Могат ли въобще да ми закрият бройката докато съм в майчинство или просто няма къде да се върна? Предполагам, че обезщетението, което вземам не би се повлияло, та по-скоро ме интересува какви са вариантите в такава ситуация?
Момичета, позволявам си да повторя питането си, че след моя пост темата отиде в друга посока, а ми е важно Simple Smile)

# 459
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Здравейте,
Граждански договор за период от 1 месец, сключен в месеца, в който ще се кандидатства за детска градина, дали би помогнал за допълнителни точки?
Става дума за майка, която в момента е на борсата.
Надявам се, че не съм задала въпроса си прекалено объркано. Просто жената за втори път кандидатства за место в детска градина, но с предимство са децата на работещи родители.
Не, не върши работа.Всички бележки, които съм издавала досега са за родители на трудов договор.

# 460
  • Мнения: 109
Имам отново въпрос.. Първият ми болничен беше от 28.01 до 16.02. Днес получих SMS, че имам плащане за сума **.** лв (тази сума е равна на сренодневното ми обещетение). Да разбирам ли, че са ми превели обещетение само за 31.01 ( тъй като за 28, 29 и 30 ще ги плаща работодателя при първи болничен)? За февруари ще ми преведат през март, за целия февруари, т.е. превежда се месец по месец, а не по период на болничните?
Благодаря предварително Simple Smile
Да, Преводите са за месец, а не за болничен.

# 461
  • Мнения: 1 472
Момичета, в случай, че закрият отдела, в който работя докато съм в майчинство съответно и моята бройка какво се случва? Могат ли въобще да ми закрият бройката докато съм в майчинство или просто няма къде да се върна? Предполагам, че обезщетението, което вземам не би се повлияло, та по-скоро ме интересува какви са вариантите в такава ситуация?
Момичета, позволявам си да повторя питането си, че след моя пост темата отиде в друга посока, а ми е важно Simple Smile)
Направи консултация с Инспекция по труда. По принцип могат да ти закрият мястото, щом закриват отдела. Евентуално да предложат преместване, но всичко е много индивидуално. Говори и с работодателя за намеренията му. Ако ти закрият мястото ще получаваш за 1 година, ако си вече в майчинство. За 2-та година няма да получаваш.

# 462
  • Мнения: 1 378
Т.е. няма да получавам втората година минималното майчинство т.е. нищо, така ли излиза?

# 463
  • Мнения: 1 472
Да. Нямаш работодател. Ако тр. договор е прекратен през 1-вата година.

# 464
  • Мнения: 1 378
Ясно Simple Smile То затова опираме до ситуациите с фиктивното назначаване.
Благодаря ти Simple Smile)
Предполагам, че няма да изпадна в тази ситуация, но все пак е полезно да го знам, а пък дано не се налага да влизам в схеми.

Общи условия

Активация на акаунт