Отговори
# 30
  • Мнения: 367
Ох... Изобщо не искам да съм груба, но се радвам, че имаме разни закони, които го забраняват (не мога да повярвам, че го казвам за нашата страна), защото родителите вече се чудят какво да измислят. Не стига вече това да сътворят някое нечувано до момента собствено име, очевидно не е достатъчно бащиното да няма -ов/а в края си, та вече стигнахме и до някакви двойни фамилии и други чудати животни...Хайде, стига... Сериозно. Замислете се.
(А уж не съм от хората, които дават акъли.)

Вижте, понякога нещата не са толкова повърхностни колкото ги описвате. Аз също скоро станах майка, с мъжа ми с който сме вече 10 години заедно, нямаме брак.. Аз си зададох същия въпрос за фамилиите.. След като родих се почувствах хем страшно силна, в същия момент не фигурирам никъде.. детето получава бащино име и фамилията на баща си.. а аз дето го носих 9 месеца, качих 22 кг, оперираха ме по спешност и сега живота си давам за детето си.. формално не присъствам, та и аз си мислих дали мога да добавя и моята фамилия... тогава просто решихме, че ще е по-лесно да подпишем брак, но пък така моята фамилия отива на кино... Съжалявам може би съм по феминистки настроена.

# 31
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 284
Ох, феминизъм, аз мислех, че е по други подбуди. Не разбирам тези напъни, ама ти си знаеш!

# 32
  • Мнения: 367
Ох, феминизъм, аз мислех, че е по други подбуди. Не разбирам тези напъни, ама ти си знаеш!

Не зная подбудите на авторката на темата, споделям моите мисли.. Все още смятам, че не е редно майката да не присъства в имената на бебето, та чак и закона да го забранява.. Да не сме в Афганистан, бебето не го носи щъркела!

# 33
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 284
Извинявай, моя грешка, помислих теза авторката. Както и да е, аз такива размисли не съм имала. Все ми е тая дали ми присъства името или не. Изобщо не ми е важно и се учудвам на хора, които държат на това.

# 34
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
А защо не го кръстите на себе си тогава детето? Много са ми странни тези желания. Лъхат ми на феминизъм отвсякъде. Аз пък с кеф си смених фамилията с тази на мъжа ми.

# 35
  • Мнения: 2 560
Значи, големи простотии прочетох тук😩, чак  не вога да повярвам.  Чудно ми я някак,  че има жени-  майки, които имат нужда от имена и фамилии и всякви подобни, за да демонстрират и затвърдят и афишират пред света връзката си с детето си. Ми татуирайте им на челото, че вие сте ги родили и имат и вашето ДНК и след като сте ги носили 9 месеца, не може то така😤. Айде да видим сега- моя син е кръстен на дядо си, носи за презиме името и фамилията на баща си, ама ми е одрал кожата и ми е пълно копие. Кой е по- на далавера в случая се питам аз🤔!

Последна редакция: пт, 11 яну 2019, 11:54 от Phenix

# 36
  • Мнения: 7 776
По българския закон жената си затрива името и става нечия -ова. А като роди, детето и то става на мъжа. Българската традиция в имената е още от Възрождението насам и е крайно патриархална и сексистка. Испанците дават и името на майката и на бащата. И така е редно. Аз пък не разбирам жени, които с кеф си сменят фамилията. Аз съм различна персона от мъжа ми, не съм му собственост, това, че се обичаме, не значи, че трябва да изчезне името ми. Да, малко феминизъм не пречи, да не кажа, че имаме крайна нужда в тая държава от него.
П.С. брат и сестра трябва да носят еднакви бащино и фамилно име. Ако някой служител в общината не е зачел това право, пускате граждански иск за смяна на имената и ги уеднаквявате.

# 37
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 411
Абре, важно е децата да са живи и здрави и да не ги натискаме в бъдеще да кръщават техните деца на нас, че да ни се запомни името, щото и ние сме раждали, нали...

# 38
  • Мнения: 367
Значи, големи простотии прочетох тук😩, чак  не вога да повярвам.  Чудно ми я някак,  че има жени-  майки, които имат нужда от имена и фамилии и всякви подобни, за да демонстрират и затвърдят и афишират пред света връзката си с детето си. Ми татуирайте им на челото, че вие сте ги родили и имат и вашето ДНК и след като сте ги носили 9 месеца, не може то така😤. Айде да видим сега- моя син е кръстен на дядо си, носи за презиме името и фамилията на баща си, ама ми е одрал кожата и ми е пълно копие. Кой е по- на далавера в случая се питам аз🤔!

Това няма нищо общо със затвърждаване на връзката между дете и майка, тя е напълно ясна и вечна, въпроса е абсолютно принципен и личен, не живеем в средновековието, нито пък в Саудитска Арабия! Феминизъм или не, аз съм човек със свои родители, минало, настояще, човек с идентичност и държа на нея! Може би пък не желая да нося чужда фамилия, колкото и да обичам мъжа си, може би не желая и да сключвам брак.. В много европейски страни жените запазват фамилиите си след брака и децата им носят две фамилии, в това няма нищо лошо или толкова объркващо, въпрос на избор и разбиране.

# 39
  • Мнения: 47 981
Ами отговори се какви са вариантите според действащото законодателство, за което не сме виновни ние
Би могла да стартираш инициатива за промяна на закона

# 40
  • Мнения: 2 560
Ми кой те кара да сключваш брак и съответно да си сменяш фамилията?  Като се бракуваш се попълват едни документи и там посочваш дали ще си сменяш фамилията или не. Можеш да си запазиш твоята . Не мисля, че идентичност, личност и тн се оценяват или обезличават според името. По принцип детето взема имената на майката, ако няма баща и не е официално признато от биологичния си създател.  Няма лошо, живеем в " модерно " общество. Някои хора зорлем се натискат да усложняват живота на децата си най- малкото от бюрократична гледна точка. И то защо- да фигурирала и майката в името на детето, щото иначе не било честно- само бащата.  Сложете и двойно бащино  име и така със сигурнот няма да има объркване на кого принадлежи дЯтето.

# 41
  • Sofia
  • Мнения: 4 012
Изберете по рядко срещаната фамилия за да е разпознаваемо името

# 42
  • Мнения: 650
Аз се пошегувах, не искам да носи моята фамилия, ама бащата иска да я кръстим на него и ако името наистина не ми харесваше щях да се заинатя. Но ми харесва, ама пак ме е яд де Simple Smile Хахаха.  

# 43
  • Мнения: 22 862
Значи, в Испания новороденотквзима 1фамилията на бащата, 2 фамилията на майката.Но когато същото това дете има свои деца те взимат мъжката фамилия,женската пак се губи:)))

# 44
  • Мнения: 212
Понеже искаме да осиновим дете,преди това подписах с мъжа ми и той взе моята фамилия 😀 Сам пожела.В никакви отношения не е с неговото семейство, живее вкъщи и много искаше моята фамилия.В нашия град нямаше такъв случай.Така бъдещето ни дете ако дай Боже осиновим,ще е с моята фамилия.

Общи условия

Активация на акаунт