Отговори
  • Мнения: 3
Здравейте група, искам да попитам дали знаете дали е възможно да запишем бебето със фамилията на бащата и да се добави като 4то име фамилията на майката? Т.е. Бащата ако е Давидов, а майката Петрова то детето да е Първо име, Бащино име, Давидова- Петрова?
Нямаме брак със мъжа ми, но не е това причината, просто аз искам да бъде и с моята фамилия Simple Smile

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 5 155
В Испания може. Тук не.

# 2
  • Мнения: X
Законът не го позволява.

# 3
  • Мнения: 2 757

И аз това щях да кажа - в Испания и Латинска Америка - да, но в България - не.

# 4
  • Мнения: 9 486
А защо ви е това?
Какъв е смисълът на тази двойна фамилия?

Според мен това би било излишна формалност. Дори и тези, които след брак прибавят фамилията на съпруга си ползват предимно едното име.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 623
Ох... Изобщо не искам да съм груба, но се радвам, че имаме разни закони, които го забраняват (не мога да повярвам, че го казвам за нашата страна), защото родителите вече се чудят какво да измислят. Не стига вече това да сътворят някое нечувано до момента собствено име, очевидно не е достатъчно бащиното да няма -ов/а в края си, та вече стигнахме и до някакви двойни фамилии и други чудати животни...Хайде, стига... Сериозно. Замислете се.
(А уж не съм от хората, които дават акъли.)

# 6
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
И ако момиченцето ви се омъжи и реши да вземе фамилията на съпруга си с тиренце ще стане Иванка Иванова Давидова - Петрова - Карастанчева ли?

# 7
  • Мнения: 9 486
А за разкош нека и първото е двойно тип Ана-Мария Wink

# 8
  • Варна
  • Мнения: 623
И ако момиченцето ви се омъжи и реши да вземе фамилията на съпруга си с тиренце ще стане Иванка Иванова Давидова - Петрова - Карастанчева ли?
Отнемат ѝ правото на избор с две думи в една хипотетична реалност. Hands V

# 9
  • Мнения: X
Тирето отбелязва брака, а не фамилията на майката. Бррр.

# 10
  • Мнения: 2 050
И ако е момиче и реши да не си сменя фамилията , а да добави тази на мъжа си става шоу.

# 11
  • Мнения: 47 995
Може направо бащата да не припознава детето, така ще носи само твоите имена

# 12
  • Мнения: 10 832
Е кво не му харесвате на Ной Иван Петров-Георгиев...

# 13
  • Мнения: 9 486
Ако не харесвате фамилията на бащата, има вариант детето да бъде с друга фимилия - бащиното име на бащата, ако не бъркам.

Съмнявам се това да е причината за желанието ви, но все пак да го спомена като възможна опция.

# 14
  • Мнения: 10 832
Да, има такава опция. Аз и мъжа ми сме кръстени така и детето ни също. Фамилиите ни са имената на дядовците ни.
Тука жената просто иска да даде и тя фамилията си на детето, което няма лошо. Но реално е неприложимо, а ако беше, името щеше да е абсурдно дълго...

# 15
  • Мнения: 9 486
Щеше да има борба и чия фамилия да бъде вписана първа и чия втора 😂

# 16
  • Мнения: 3
Ох... Изобщо не искам да съм груба, но се радвам, че имаме разни закони, които го забраняват (не мога да повярвам, че го казвам за нашата страна), защото родителите вече се чудят какво да измислят. Не стига вече това да сътворят някое нечувано до момента собствено име, очевидно не е достатъчно бащиното да няма -ов/а в края си, та вече стигнахме и до някакви двойни фамилии и други чудати животни...Хайде, стига... Сериозно. Замислете се.
(А уж не съм от хората, които дават акъли.)

Ами и аз не искам да съм груба, за това се стремя да не опреквам хората с размишления. Ако мога съм полезна ако не- подминавам!
Нямам нищо против фамилията на мъжа ми, не желая да подписвам брак. Но ми се искаше просто детето да има и на двамата фамилията това е. Не виждам нищо лошо. А ако детето е момиче и реши да сключва брак един ден ще има избора САМА да реши кое име да премахне и да го смени с на мъжа си. Като цяло просто съм против цялата тази работа с “мъжа” определя, а майката я няма на картата и когато няма брак детето взима 2 от имената си от бащата и нито едно няма общо с майката.
Бащата ще си припознае детето естествено- не сме разделени. Не бих лишила нито бащата нито детето да бъде припознато само, защото искам да има моята фамилия. Щом не може не може:/
А относно това как човек да кръщава детето си смятам, че би трябвало да е Изцяло свободен избор на родителите.
Благодаря все пак за искренни я отговор.

# 17
  • Мнения: 2 560
Е, да, ама от тия избори на родителите някои деца ги е срам да си кажат името. Навремето в списъците с приети студенти в университета имаше една Богиня Богомилова Божичкова. Малко на Богохулство ми бие на мен чак...

# 18
  • Мнения: 3
Това няма общо. Всичките имена са си ни хубави! Благодаря за отговорите, имаше и полезни. Имах конкретен въпрос за фамилията, а вие отидохте съвсем другаде...

# 19
  • Мнения: 650
А може ли бащата ако го припознае детето(нямаме брак) то да носи фамилията на майка си? Нашия татко иска да кръстим детето на него, става въпрос за първото име и  да вземе и бащиното и фамилията му.... ми идва в повече, за мен нищо, само мръсни памперси, тцък Simple SmileSimple SmileSimple Smile

# 20
  • Мнения: 9 486
Не мисля, че има такъв вариант.
Имената на майката се взимат, когато детето не е припознато. Дори и тогава често взима имената на нейния баща, т.е. дядото, защото не всяко женско име е благовзучно за презиме.

Защо просто на кръстите детето с друго име, ами се чудите как да си усложнявате живота с други фамилии и т.н.?

# 21
  • Мнения: X
Детето може да носи фамилията на майката.

# 22
  • Мнения: 7 776
Две фамилии не може. Но моята дъщеря носи моята фамилия. Мъжът ми я прие с тире като се оженихме. За детето решихме да е само едната фамилия (иначе щеше да е с две като баща си) и избрахме моята (ужасТ, какви сме еретици). Тоест, може да подпишете, мъжът ти да сложи тире с твоята фамилия и детето да е с двете. Няма какво да кажат при тази ситуация 😉

# 23
  • Мнения: X
Има ужасни затруднения за имената с тирета. А ако са повече......

# 24
  • Мнения: 7 776
Хич не съм забелязала затруднение с двойната си фамилия, нито мъжа ми. Нито административни, нито други.

# 25
  • Мнения: 10 832
Хич не съм забелязала затруднение с двойната си фамилия, нито мъжа ми. Нито административни, нито други.
За първи път чувам мъж да приеме фамилията на жена си, че и с тире. Любопитно ми стана как се нави на това? Simple Smile

# 26
  • Мнения: 7 776
Мъжът ми е широко скроен и е за женската еманципация. Беше съгласен с мен, че смяната на фамилията на жената при брак е леко сексистка и остаряла традиция. Направихме компромис - за това всеки си добави фамилията на другия с тире. Честно казано той се представя по-често с моята фамилия вместо с двете 😂 просто е страхотен❤ и не страда от разни глупави предразсъдъци 😉

# 27
  • Мнения: 383
Аз примерно съм решила когато имам дете да носи моята и фамилията на мъжа ми.
Моята като презиме де-не искам да е с повече имена от Пипилота Виктуалия Транспаранта Ментолка Ефраимова Дългото чорапче.
Живеем в САЩ,където презимето на детето ти може да е каквото си искаш-така ще има нещо българско в името си.
Не мисля,че това е лесно в България обаче.
Аз лично си смених презимето тук в САЩ и живот и здраве като си подменям българския паспорт ще отида в съда да пусна молба за смяна на презимето,на основание на Американските ми документи за самоличност.(При теб незнам как би се случило най-лесно-попитай в съда)

# 28
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 708
А две презимена може ли поне?

# 29
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 355
Детето може да носи фамилията на майката.

Ако майката по лична карта не носи новата фамилия на мъжа си, нали?

Аз имам казус по въпроса. Навремето, когато се роди синът ми, аз не си бях сменила още моминската фамилия в документите. И решихме, че искаме да носи моята фамилия( аз нося фамилията на дядо ми; семейството ни Георгиеви, аз и сестра ми- Иванови), а не тази на мъжа ми. Нямаше проблеми, така го кръстихме. После обаче не разрешиха дъщеря ми да бъде записана със същата фамилия! Ако името не фигурира в документите на един от двамата родители, не можело! Та брат и сестра с различна фамилия, добре ли е?!

# 30
  • Мнения: 367
Ох... Изобщо не искам да съм груба, но се радвам, че имаме разни закони, които го забраняват (не мога да повярвам, че го казвам за нашата страна), защото родителите вече се чудят какво да измислят. Не стига вече това да сътворят някое нечувано до момента собствено име, очевидно не е достатъчно бащиното да няма -ов/а в края си, та вече стигнахме и до някакви двойни фамилии и други чудати животни...Хайде, стига... Сериозно. Замислете се.
(А уж не съм от хората, които дават акъли.)

Вижте, понякога нещата не са толкова повърхностни колкото ги описвате. Аз също скоро станах майка, с мъжа ми с който сме вече 10 години заедно, нямаме брак.. Аз си зададох същия въпрос за фамилиите.. След като родих се почувствах хем страшно силна, в същия момент не фигурирам никъде.. детето получава бащино име и фамилията на баща си.. а аз дето го носих 9 месеца, качих 22 кг, оперираха ме по спешност и сега живота си давам за детето си.. формално не присъствам, та и аз си мислих дали мога да добавя и моята фамилия... тогава просто решихме, че ще е по-лесно да подпишем брак, но пък така моята фамилия отива на кино... Съжалявам може би съм по феминистки настроена.

# 31
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 355
Ох, феминизъм, аз мислех, че е по други подбуди. Не разбирам тези напъни, ама ти си знаеш!

# 32
  • Мнения: 367
Ох, феминизъм, аз мислех, че е по други подбуди. Не разбирам тези напъни, ама ти си знаеш!

Не зная подбудите на авторката на темата, споделям моите мисли.. Все още смятам, че не е редно майката да не присъства в имената на бебето, та чак и закона да го забранява.. Да не сме в Афганистан, бебето не го носи щъркела!

# 33
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 355
Извинявай, моя грешка, помислих теза авторката. Както и да е, аз такива размисли не съм имала. Все ми е тая дали ми присъства името или не. Изобщо не ми е важно и се учудвам на хора, които държат на това.

# 34
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
А защо не го кръстите на себе си тогава детето? Много са ми странни тези желания. Лъхат ми на феминизъм отвсякъде. Аз пък с кеф си смених фамилията с тази на мъжа ми.

# 35
  • Мнения: 2 560
Значи, големи простотии прочетох тук😩, чак  не вога да повярвам.  Чудно ми я някак,  че има жени-  майки, които имат нужда от имена и фамилии и всякви подобни, за да демонстрират и затвърдят и афишират пред света връзката си с детето си. Ми татуирайте им на челото, че вие сте ги родили и имат и вашето ДНК и след като сте ги носили 9 месеца, не може то така😤. Айде да видим сега- моя син е кръстен на дядо си, носи за презиме името и фамилията на баща си, ама ми е одрал кожата и ми е пълно копие. Кой е по- на далавера в случая се питам аз🤔!

Последна редакция: пт, 11 яну 2019, 11:54 от Phenix

# 36
  • Мнения: 7 776
По българския закон жената си затрива името и става нечия -ова. А като роди, детето и то става на мъжа. Българската традиция в имената е още от Възрождението насам и е крайно патриархална и сексистка. Испанците дават и името на майката и на бащата. И така е редно. Аз пък не разбирам жени, които с кеф си сменят фамилията. Аз съм различна персона от мъжа ми, не съм му собственост, това, че се обичаме, не значи, че трябва да изчезне името ми. Да, малко феминизъм не пречи, да не кажа, че имаме крайна нужда в тая държава от него.
П.С. брат и сестра трябва да носят еднакви бащино и фамилно име. Ако някой служител в общината не е зачел това право, пускате граждански иск за смяна на имената и ги уеднаквявате.

# 37
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 414
Абре, важно е децата да са живи и здрави и да не ги натискаме в бъдеще да кръщават техните деца на нас, че да ни се запомни името, щото и ние сме раждали, нали...

# 38
  • Мнения: 367
Значи, големи простотии прочетох тук😩, чак  не вога да повярвам.  Чудно ми я някак,  че има жени-  майки, които имат нужда от имена и фамилии и всякви подобни, за да демонстрират и затвърдят и афишират пред света връзката си с детето си. Ми татуирайте им на челото, че вие сте ги родили и имат и вашето ДНК и след като сте ги носили 9 месеца, не може то така😤. Айде да видим сега- моя син е кръстен на дядо си, носи за презиме името и фамилията на баща си, ама ми е одрал кожата и ми е пълно копие. Кой е по- на далавера в случая се питам аз🤔!

Това няма нищо общо със затвърждаване на връзката между дете и майка, тя е напълно ясна и вечна, въпроса е абсолютно принципен и личен, не живеем в средновековието, нито пък в Саудитска Арабия! Феминизъм или не, аз съм човек със свои родители, минало, настояще, човек с идентичност и държа на нея! Може би пък не желая да нося чужда фамилия, колкото и да обичам мъжа си, може би не желая и да сключвам брак.. В много европейски страни жените запазват фамилиите си след брака и децата им носят две фамилии, в това няма нищо лошо или толкова объркващо, въпрос на избор и разбиране.

# 39
  • Мнения: 47 995
Ами отговори се какви са вариантите според действащото законодателство, за което не сме виновни ние
Би могла да стартираш инициатива за промяна на закона

# 40
  • Мнения: 2 560
Ми кой те кара да сключваш брак и съответно да си сменяш фамилията?  Като се бракуваш се попълват едни документи и там посочваш дали ще си сменяш фамилията или не. Можеш да си запазиш твоята . Не мисля, че идентичност, личност и тн се оценяват или обезличават според името. По принцип детето взема имената на майката, ако няма баща и не е официално признато от биологичния си създател.  Няма лошо, живеем в " модерно " общество. Някои хора зорлем се натискат да усложняват живота на децата си най- малкото от бюрократична гледна точка. И то защо- да фигурирала и майката в името на детето, щото иначе не било честно- само бащата.  Сложете и двойно бащино  име и така със сигурнот няма да има объркване на кого принадлежи дЯтето.

# 41
  • Sofia
  • Мнения: 4 026
Изберете по рядко срещаната фамилия за да е разпознаваемо името

# 42
  • Мнения: 650
Аз се пошегувах, не искам да носи моята фамилия, ама бащата иска да я кръстим на него и ако името наистина не ми харесваше щях да се заинатя. Но ми харесва, ама пак ме е яд де Simple Smile Хахаха.  

# 43
  • Мнения: 22 950
Значи, в Испания новороденотквзима 1фамилията на бащата, 2 фамилията на майката.Но когато същото това дете има свои деца те взимат мъжката фамилия,женската пак се губи:)))

# 44
  • Мнения: 212
Понеже искаме да осиновим дете,преди това подписах с мъжа ми и той взе моята фамилия 😀 Сам пожела.В никакви отношения не е с неговото семейство, живее вкъщи и много искаше моята фамилия.В нашия град нямаше такъв случай.Така бъдещето ни дете ако дай Боже осиновим,ще е с моята фамилия.

# 45
  • София
  • Мнения: 925
Ох... Изобщо не искам да съм груба, но се радвам, че имаме разни закони, които го забраняват (не мога да повярвам, че го казвам за нашата страна), защото родителите вече се чудят какво да измислят. Не стига вече това да сътворят някое нечувано до момента собствено име, очевидно не е достатъчно бащиното да няма -ов/а в края си, та вече стигнахме и до някакви двойни фамилии и други чудати животни...Хайде, стига... Сериозно. Замислете се.
(А уж не съм от хората, които дават акъли.)

Ами и аз не искам да съм груба, за това се стремя да не опреквам хората с размишления. Ако мога съм полезна ако не- подминавам!
Нямам нищо против фамилията на мъжа ми, не желая да подписвам брак. Но ми се искаше просто детето да има и на двамата фамилията това е. Не виждам нищо лошо. А ако детето е момиче и реши да сключва брак един ден ще има избора САМА да реши кое име да премахне и да го смени с на мъжа си. Като цяло просто съм против цялата тази работа с “мъжа” определя, а майката я няма на картата и когато няма брак детето взима 2 от имената си от бащата и нито едно няма общо с майката.
Бащата ще си припознае детето естествено- не сме разделени. Не бих лишила нито бащата нито детето да бъде припознато само, защото искам да има моята фамилия. Щом не може не може:/
А относно това как човек да кръщава детето си смятам, че би трябвало да е Изцяло свободен избор на родителите.
Благодаря все пак за искренни я отговор.

Щом искате детето ви да носи вашето име, кръстете я на вас, но недейте да я кръщавате с двойна фамилия. Ако вие се казвате Ваня, кръстете дъщеря си Ваня.

# 46
  • Мнения: 3 250
И каква полза от Ваня?
Важна е фамилията.
А не може ли Ваня да е на баща си Иван пък да е с фамилията на майката?
Все някога ще стане, все някога ще сме значими. Важното е, че има искрици.

# 47
  • Мнения: 1 457
Нямам брак и не знам как стои въпроса със смяната на фамилиите след него, но като раждах ме попитаха как ще се казва детето (3 имена) и останах с впечатлението, че каквото кажеш тогава, това записват. Дали гледат имената на бащата дали са бащино и фамилно, не знам. Но имам позната, която на дъщеря си даде бащино име -на бащата, и фамилия - нейното бащино име. И не е имало проблем.

# 48
  • Мнения: 7 776
Гледат естествено. Взима се копие от личната карта на бащата. От общината могат да откажат веднага, ако пише нещо друго. Аз бях предупредена от старшата сестра, че и за бащиното (без ова) и за фамилното могат да се заядат. За щастие не се стигно до конфликти.

# 49
  • Мнения: 2 024
Здравейте група, искам да попитам дали знаете дали е възможно да запишем бебето със фамилията на бащата и да се добави като 4то име фамилията на майката? Т.е. Бащата ако е Давидов, а майката Петрова то детето да е Първо име, Бащино име, Давидова- Петрова?
Нямаме брак със мъжа ми, но не е това причината, просто аз искам да бъде и с моята фамилия Simple Smile

Желанието ти е възможно ако намериш начин да родиш в щатите! Една майка тук вече писа! Аз ще съм втората ... Simple Smile
Раждаш там. Кръщаваш си детето както искаш - 4 имена са съвсем постижимо като бройка за щатите. Никой няма да те пита как си решила за тези имена. Получаваш си Сертификата за раждане. Добавяш му Апостил и го носиш в България за да регистрират детето. И тогава директно ще препишат имената както са в оригиналния акт за раждане.... Единствено може да те питат (в България) второто или третото име да се отбележи като бащино (без значение дали това име произлиза от личното име на бащата, дали има "-ов" или '_ев" накрая), но по-вероятно е първите две да сметнат за лични, после бащино и накрая фамилно.
За други страни - не знам дали може, но за щатите лично съм минала по тоя път! Wink

# 50
  • Мнения: 9 486
То така става - стягаш багажа и хоп у американското родилно 😆

# 51
  • Мнения: 47 995
Само заради името ли ще е тази гимнастика? Не е ли по-лесно един обикновен...подкуп...в общината?

# 52
  • Мнения: 2 024
То така става - стягаш багажа и хоп у американското родилно 😆

Когато знаеш по кой начин става - търсиш пътя към тоя начин. Труден или лесен - това е отделен въпрос.

Всеки си преценява възможностите /може пък роднини или близки приятели да имаш в щатите... А ако не знаеш, че от там става, няма и да разбереш че си могла да се възползваш.

# 53
  • София
  • Мнения: 12 374
Не, тук не може. Моя колежка от СУ роди в Испания, там си е традиция да се слага и бащината, и майчината фамилия. Питали сме в БГ- искахме вместо бащино име, да стои моята фамилия, но казаха, че не може. Очевидно, за разлика от Испания например, тук майката е никой. Просто няква там, която износва и ражда. Важен е таткото.

# 54
  • Мнения: 2 050
Таис и аз така мисля. Даже много се подразних, когато се омъжих и се налагаше да взема решение за фамилията си.
Колкото до детето, смятам за редно в имената му да присъства и майчиното.

# 55
  • София
  • Мнения: 12 374
За брака беше лесно - просто не си смених фамилията, там поне държавата нямаше как да ми каже какво да правя. С детето обаче ударихме на камък - мъжът ми също смята, че щом щерката носи неговата фамилия, няма смисъл от бащино име, а вместо него трябва да е фамилията на майката. Мислим еднакво, ама държавата казва ''цъ'' и толкоз.

# 56
  • Мнения: 22 950
Не, тук не може. Моя колежка от СУ роди в Испания, там си е традиция да се слага и бащината, и майчината фамилия. Питали сме в БГ- искахме вместо бащино име, да стои моята фамилия, но казаха, че не може. Очевидно, за разлика от Испания например, тук майката е никой. Просто няква там, която износва и ражда. Важен е таткото.
Носи,така е, но това дете като порасне и има свои деца, на тях ще даде отново бащината фамилия, така че майчината се изгубва.Отделно в Испания е прието да се представяш с първата си фамилия, която е бащината.

# 57
  • София
  • Мнения: 12 374
Ето, значи пак майчината се губи. Абе изобщо..личи си, че законите са мислени от мъже.

# 58
  • Мнения: 10 832
То пък много важно с тия фамилии, особено когато половин България е с фамилия Иванов 😀 Не ме разбирайте погрешно и мен ме дразни, че майката я няма в картинката Simple Smile

# 59
  • Somewhere in Spacetime
  • Мнения: 1 424
Може да се получи, но трябва бащата да добави фамилията на майката към своята - при сключване на брак, а след това - само по съдебен ред. По този начин детето ще се казва например Красимир Иванов Петров (фамилията на бащата) - Димитров (фамилията на майката).

За мен това не е странно или неприемливо! Успех! Simple Smile

# 60
  • Мнения: 1 422
В България не.

# 61
  • Мнения: 4 594
Хем съм съгласна с повечето от вас, хем искрено ме разсмяхте. И аз съм за това, че е много да се взимат две имена от бащата и нито едно от майката.
 И  друго си мисля, че ако брака имаше срок на годност и след 10 година примерно се разпада автоматично, дали нямаше повече хора да го сключват и да внимават в отношенията си след това?

# 62
  • Мнения: 988
И  друго си мисля, че ако брака имаше срок на годност и след 10 година примерно се разпада автоматично, дали нямаше повече хора да го сключват и да внимават в отношенията си след това?
Много интересна идея.. Накара ме да се замисля за доста случаи..
Иначе по темата само мога да споделя реалния опит с една приятелка, женена за мексиканец: Синът им трябваше да вземе нейната фамилия та се наложи да дадат малко пари в общината и да пропуснат една буквичка, за да е (примерно) Фернандо Иванов, а не Фернандо Иванова. Simple Smile Случаи всякакви.
Иначе моето усещане е, че е много по-приятно всички в семейството да са с една фамилия.

# 63
  • Atlanta
  • Мнения: 206
Имам брак, но не си смених фамилията. Родих в САЩ, синът ми го записахме с лично име, моята фамилия, на баща му фамилията. В българските документи са го записали с лично име, празно място за бащино, и с две фамилии без тире.

# 64
  • София
  • Мнения: 12 374
Имам брак, но не си смених фамилията. Родих в САЩ, синът ми го записахме с лично име, моята фамилия, на баща му фамилията. В българските документи са го записали с лично име, празно място за бащино, и с две фамилии без тире.
Ето това не ни дадоха да направим тук в БГ.

# 65
  • Мнения: 2 024
Имам брак, но не си смених фамилията. Родих в САЩ, синът ми го записахме с лично име, моята фамилия, на баща му фамилията. В българските документи са го записали с лично име, празно място за бащино, и с две фамилии без тире.

Интересно! А как точно сте определили имената на детето в оригинала от щатите?... Ако в този оригинал детето няма "второ име", а само едно Лично и две Фамилни, тогава разбирам защо така са посочени и в българското удостоверение... Във всеки случай, за България липсата на бащино име би било проблем - мисля, че законът не приема такъв случай, но може и да има изключения, за които аз не знам. Но по-важното е дали всички служби и институции в Бг са наясно с подобни редки изключения, в което много се съмнявам. Дано детето няма проблеми с бюрокрацията.

Знам за случай, в който при дадени Лично, Второ и Фамилно име на детето от САЩ, в България са ги "превели" като Лично, Бащино и Фамилно, при положение, че детето няма признато бащинство, а и самото име не пасва нито на личното на майката, нито на личното на нейния баща (както би било, ако детето е родено тук.) .

# 66
  • Atlanta
  • Мнения: 206
В американския акт за раждане са записани като фърст-личното, мидъл-моята фамилия и ласт-на мъжа ми фамилията. В Бг как са решили да го запишат без бащино и с две фамилии без тире нямам идея. Аз очаквах моята да я сложат за бащино по логика, ама не. Бях пратила заверено копие на оригиналния акт за раждане на английски и майка ми го занесе в общината и там са издали българския акт за раждане.

# 67
  • Мнения: 383
В американския акт за раждане са записани като фърст-личното, мидъл-моята фамилия и ласт-на мъжа ми фамилията. В Бг как са решили да го запишат без бащино и с две фамилии без тире нямам идея. Аз очаквах моята да я сложат за бащино по логика, ама не. Бях пратила заверено копие на оригиналния акт за раждане на английски и майка ми го занесе в общината и там са издали българския акт за раждане.
aз като имам дете точно така искам да направя...ох, от сега нямам търпение и нерви да се занимава с подобни нелепи грешки..

# 68
  • Мнения: 621
Може да се получи, но трябва бащата да добави фамилията на майката към своята - при сключване на брак, а след това - само по съдебен ред. По този начин детето ще се казва например Красимир Иванов Петров (фамилията на бащата) - Димитров (фамилията на майката).

За мен това не е странно или неприемливо! Успех! Simple Smile

Виждала съм в документ (свидетелство за съдимост май беше) мъж с двойна фамилия (с тире), българин, с всички имена - български. Тъй като там фигурираха имената на родителите му, те май бяха с еднаква фамилия - едната от неговите две; а втората му фамилия не идваше от родител и може би я е добавил при брак. Първоначално ми се стори много странно как се е получило и с какви мотиви е пожелал така, но... Факт, че го има като законова възможност и съществуват реално такива примери.

Та - ето една съвсем лесно постижима и допустима по българските закони възможност за авторката - преди да се роди бебето, сключете брак с мъжа Ви, при което той да избере опцията да добави Вашата фамилия към своята с тире. След това, детето като се роди, ще вземе автоматично неговата фамилия. С тая разлика, че няма да е Давидова-Петрова, а Петрова-Давидова.

# 69
  • Мнения: 7 776
Е, аз дадох същия пример с мъжа ми. Той носи и моята фамилия с тире, дъщеря ми носи само моята, тоест неговата втора.

Общи условия

Активация на акаунт