Отговори
# 15
  • Мнения: 9 487
Щеше да има борба и чия фамилия да бъде вписана първа и чия втора 😂

# 16
  • Мнения: 3
Ох... Изобщо не искам да съм груба, но се радвам, че имаме разни закони, които го забраняват (не мога да повярвам, че го казвам за нашата страна), защото родителите вече се чудят какво да измислят. Не стига вече това да сътворят някое нечувано до момента собствено име, очевидно не е достатъчно бащиното да няма -ов/а в края си, та вече стигнахме и до някакви двойни фамилии и други чудати животни...Хайде, стига... Сериозно. Замислете се.
(А уж не съм от хората, които дават акъли.)

Ами и аз не искам да съм груба, за това се стремя да не опреквам хората с размишления. Ако мога съм полезна ако не- подминавам!
Нямам нищо против фамилията на мъжа ми, не желая да подписвам брак. Но ми се искаше просто детето да има и на двамата фамилията това е. Не виждам нищо лошо. А ако детето е момиче и реши да сключва брак един ден ще има избора САМА да реши кое име да премахне и да го смени с на мъжа си. Като цяло просто съм против цялата тази работа с “мъжа” определя, а майката я няма на картата и когато няма брак детето взима 2 от имената си от бащата и нито едно няма общо с майката.
Бащата ще си припознае детето естествено- не сме разделени. Не бих лишила нито бащата нито детето да бъде припознато само, защото искам да има моята фамилия. Щом не може не може:/
А относно това как човек да кръщава детето си смятам, че би трябвало да е Изцяло свободен избор на родителите.
Благодаря все пак за искренни я отговор.

# 17
  • Мнения: 2 560
Е, да, ама от тия избори на родителите някои деца ги е срам да си кажат името. Навремето в списъците с приети студенти в университета имаше една Богиня Богомилова Божичкова. Малко на Богохулство ми бие на мен чак...

# 18
  • Мнения: 3
Това няма общо. Всичките имена са си ни хубави! Благодаря за отговорите, имаше и полезни. Имах конкретен въпрос за фамилията, а вие отидохте съвсем другаде...

# 19
  • Мнения: 650
А може ли бащата ако го припознае детето(нямаме брак) то да носи фамилията на майка си? Нашия татко иска да кръстим детето на него, става въпрос за първото име и  да вземе и бащиното и фамилията му.... ми идва в повече, за мен нищо, само мръсни памперси, тцък Simple SmileSimple SmileSimple Smile

# 20
  • Мнения: 9 487
Не мисля, че има такъв вариант.
Имената на майката се взимат, когато детето не е припознато. Дори и тогава често взима имената на нейния баща, т.е. дядото, защото не всяко женско име е благовзучно за презиме.

Защо просто на кръстите детето с друго име, ами се чудите как да си усложнявате живота с други фамилии и т.н.?

# 21
  • Мнения: X
Детето може да носи фамилията на майката.

# 22
  • Мнения: 7 776
Две фамилии не може. Но моята дъщеря носи моята фамилия. Мъжът ми я прие с тире като се оженихме. За детето решихме да е само едната фамилия (иначе щеше да е с две като баща си) и избрахме моята (ужасТ, какви сме еретици). Тоест, може да подпишете, мъжът ти да сложи тире с твоята фамилия и детето да е с двете. Няма какво да кажат при тази ситуация 😉

# 23
  • Мнения: X
Има ужасни затруднения за имената с тирета. А ако са повече......

# 24
  • Мнения: 7 776
Хич не съм забелязала затруднение с двойната си фамилия, нито мъжа ми. Нито административни, нито други.

# 25
  • Мнения: 10 912
Хич не съм забелязала затруднение с двойната си фамилия, нито мъжа ми. Нито административни, нито други.
За първи път чувам мъж да приеме фамилията на жена си, че и с тире. Любопитно ми стана как се нави на това? Simple Smile

# 26
  • Мнения: 7 776
Мъжът ми е широко скроен и е за женската еманципация. Беше съгласен с мен, че смяната на фамилията на жената при брак е леко сексистка и остаряла традиция. Направихме компромис - за това всеки си добави фамилията на другия с тире. Честно казано той се представя по-често с моята фамилия вместо с двете 😂 просто е страхотен❤ и не страда от разни глупави предразсъдъци 😉

# 27
  • Мнения: 383
Аз примерно съм решила когато имам дете да носи моята и фамилията на мъжа ми.
Моята като презиме де-не искам да е с повече имена от Пипилота Виктуалия Транспаранта Ментолка Ефраимова Дългото чорапче.
Живеем в САЩ,където презимето на детето ти може да е каквото си искаш-така ще има нещо българско в името си.
Не мисля,че това е лесно в България обаче.
Аз лично си смених презимето тук в САЩ и живот и здраве като си подменям българския паспорт ще отида в съда да пусна молба за смяна на презимето,на основание на Американските ми документи за самоличност.(При теб незнам как би се случило най-лесно-попитай в съда)

# 28
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 718
А две презимена може ли поне?

# 29
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 506
Детето може да носи фамилията на майката.

Ако майката по лична карта не носи новата фамилия на мъжа си, нали?

Аз имам казус по въпроса. Навремето, когато се роди синът ми, аз не си бях сменила още моминската фамилия в документите. И решихме, че искаме да носи моята фамилия( аз нося фамилията на дядо ми; семейството ни Георгиеви, аз и сестра ми- Иванови), а не тази на мъжа ми. Нямаше проблеми, така го кръстихме. После обаче не разрешиха дъщеря ми да бъде записана със същата фамилия! Ако името не фигурира в документите на един от двамата родители, не можело! Та брат и сестра с различна фамилия, добре ли е?!

Общи условия

Активация на акаунт