Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 925
Ох... Изобщо не искам да съм груба, но се радвам, че имаме разни закони, които го забраняват (не мога да повярвам, че го казвам за нашата страна), защото родителите вече се чудят какво да измислят. Не стига вече това да сътворят някое нечувано до момента собствено име, очевидно не е достатъчно бащиното да няма -ов/а в края си, та вече стигнахме и до някакви двойни фамилии и други чудати животни...Хайде, стига... Сериозно. Замислете се.
(А уж не съм от хората, които дават акъли.)

Ами и аз не искам да съм груба, за това се стремя да не опреквам хората с размишления. Ако мога съм полезна ако не- подминавам!
Нямам нищо против фамилията на мъжа ми, не желая да подписвам брак. Но ми се искаше просто детето да има и на двамата фамилията това е. Не виждам нищо лошо. А ако детето е момиче и реши да сключва брак един ден ще има избора САМА да реши кое име да премахне и да го смени с на мъжа си. Като цяло просто съм против цялата тази работа с “мъжа” определя, а майката я няма на картата и когато няма брак детето взима 2 от имената си от бащата и нито едно няма общо с майката.
Бащата ще си припознае детето естествено- не сме разделени. Не бих лишила нито бащата нито детето да бъде припознато само, защото искам да има моята фамилия. Щом не може не може:/
А относно това как човек да кръщава детето си смятам, че би трябвало да е Изцяло свободен избор на родителите.
Благодаря все пак за искренни я отговор.

Щом искате детето ви да носи вашето име, кръстете я на вас, но недейте да я кръщавате с двойна фамилия. Ако вие се казвате Ваня, кръстете дъщеря си Ваня.

# 46
  • Мнения: 3 250
И каква полза от Ваня?
Важна е фамилията.
А не може ли Ваня да е на баща си Иван пък да е с фамилията на майката?
Все някога ще стане, все някога ще сме значими. Важното е, че има искрици.

# 47
  • Мнения: 1 457
Нямам брак и не знам как стои въпроса със смяната на фамилиите след него, но като раждах ме попитаха как ще се казва детето (3 имена) и останах с впечатлението, че каквото кажеш тогава, това записват. Дали гледат имената на бащата дали са бащино и фамилно, не знам. Но имам позната, която на дъщеря си даде бащино име -на бащата, и фамилия - нейното бащино име. И не е имало проблем.

# 48
  • Мнения: 7 776
Гледат естествено. Взима се копие от личната карта на бащата. От общината могат да откажат веднага, ако пише нещо друго. Аз бях предупредена от старшата сестра, че и за бащиното (без ова) и за фамилното могат да се заядат. За щастие не се стигно до конфликти.

# 49
  • Мнения: 2 024
Здравейте група, искам да попитам дали знаете дали е възможно да запишем бебето със фамилията на бащата и да се добави като 4то име фамилията на майката? Т.е. Бащата ако е Давидов, а майката Петрова то детето да е Първо име, Бащино име, Давидова- Петрова?
Нямаме брак със мъжа ми, но не е това причината, просто аз искам да бъде и с моята фамилия Simple Smile

Желанието ти е възможно ако намериш начин да родиш в щатите! Една майка тук вече писа! Аз ще съм втората ... Simple Smile
Раждаш там. Кръщаваш си детето както искаш - 4 имена са съвсем постижимо като бройка за щатите. Никой няма да те пита как си решила за тези имена. Получаваш си Сертификата за раждане. Добавяш му Апостил и го носиш в България за да регистрират детето. И тогава директно ще препишат имената както са в оригиналния акт за раждане.... Единствено може да те питат (в България) второто или третото име да се отбележи като бащино (без значение дали това име произлиза от личното име на бащата, дали има "-ов" или '_ев" накрая), но по-вероятно е първите две да сметнат за лични, после бащино и накрая фамилно.
За други страни - не знам дали може, но за щатите лично съм минала по тоя път! Wink

# 50
  • Мнения: 9 485
То така става - стягаш багажа и хоп у американското родилно 😆

# 51
  • Мнения: 47 993
Само заради името ли ще е тази гимнастика? Не е ли по-лесно един обикновен...подкуп...в общината?

# 52
  • Мнения: 2 024
То така става - стягаш багажа и хоп у американското родилно 😆

Когато знаеш по кой начин става - търсиш пътя към тоя начин. Труден или лесен - това е отделен въпрос.

Всеки си преценява възможностите /може пък роднини или близки приятели да имаш в щатите... А ако не знаеш, че от там става, няма и да разбереш че си могла да се възползваш.

# 53
  • София
  • Мнения: 12 374
Не, тук не може. Моя колежка от СУ роди в Испания, там си е традиция да се слага и бащината, и майчината фамилия. Питали сме в БГ- искахме вместо бащино име, да стои моята фамилия, но казаха, че не може. Очевидно, за разлика от Испания например, тук майката е никой. Просто няква там, която износва и ражда. Важен е таткото.

# 54
  • Мнения: 2 050
Таис и аз така мисля. Даже много се подразних, когато се омъжих и се налагаше да взема решение за фамилията си.
Колкото до детето, смятам за редно в имената му да присъства и майчиното.

# 55
  • София
  • Мнения: 12 374
За брака беше лесно - просто не си смених фамилията, там поне държавата нямаше как да ми каже какво да правя. С детето обаче ударихме на камък - мъжът ми също смята, че щом щерката носи неговата фамилия, няма смисъл от бащино име, а вместо него трябва да е фамилията на майката. Мислим еднакво, ама държавата казва ''цъ'' и толкоз.

# 56
  • Мнения: 22 948
Не, тук не може. Моя колежка от СУ роди в Испания, там си е традиция да се слага и бащината, и майчината фамилия. Питали сме в БГ- искахме вместо бащино име, да стои моята фамилия, но казаха, че не може. Очевидно, за разлика от Испания например, тук майката е никой. Просто няква там, която износва и ражда. Важен е таткото.
Носи,така е, но това дете като порасне и има свои деца, на тях ще даде отново бащината фамилия, така че майчината се изгубва.Отделно в Испания е прието да се представяш с първата си фамилия, която е бащината.

# 57
  • София
  • Мнения: 12 374
Ето, значи пак майчината се губи. Абе изобщо..личи си, че законите са мислени от мъже.

# 58
  • Мнения: 10 830
То пък много важно с тия фамилии, особено когато половин България е с фамилия Иванов 😀 Не ме разбирайте погрешно и мен ме дразни, че майката я няма в картинката Simple Smile

# 59
  • Somewhere in Spacetime
  • Мнения: 1 424
Може да се получи, но трябва бащата да добави фамилията на майката към своята - при сключване на брак, а след това - само по съдебен ред. По този начин детето ще се казва например Красимир Иванов Петров (фамилията на бащата) - Димитров (фамилията на майката).

За мен това не е странно или неприемливо! Успех! Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт