Дискусионна тема. Говорилник. Частно vs държавно образование.

  • 39 292
  • 855
  •   1
Отговори
# 255
  • София
  • Мнения: 18 055
Права си, Русалке, извинявам се.
Грешката е моя, гледал съм първата таблица, а то за нея си пише Das Gehalt von Grundschullehrern, т.е. за начално училище.
Там, където са Das Gehalt von Gymnasiallehrern, т.е. за гимназии, наистина към 5000 евро отиват.
Извинявам се.

Какви извинения те гонят, Мецане, спокойно Simple Smile Просто е нормално, дори и тук е така, гимназиалните учители взимат повече от началните. Само дето за жалост числата  хич не се доближават до горните, пък било и в лева.. Не ми се връща в онази графика да гледам, но мисля, че най-долу стоеше Гърция (просто нас ни няма в таблицата, иначе щяхме  да сме първи отдолу нагоре по заплащане на учители) май с 12 000 бруто. Значи след удръжки пак взимат доста по-прилична заплата от нашите учители..

# 256
  • Мнения: 6 302
Възможно ли е да няма нито един колежанин приет в Кеймбридж?
Някой с друга информация?

Това е цитат от темата за АК. Сега, ако се окаже, че и в Кеймбридж няма нито един приет от АК, след като стана вече ясно, че в Оксфорд няма...това, разбира се, няма да означава, че АК е лошо училище, тъй като тези университети са изключително висока летва, но все пак, от СМГ има цели 9 приети деца. Тоест може би специализираната подготовка в дадена област да се окаже по-ценна от широката обща подготовка, но без навлизане в дълбочина, ако наистина е така в АК де.

# 257
  • Мнения: 7 160
Мецане, тъкмо тръгнах да трия, да не обидя някого.
Това ми е информацията от (ЕДГ-едни деца говорят), но дали всички са получили отговор?

от СМГ има цели 9 приети деца.
5 или 6 са. По-скоро 5.

# 258
  • София
  • Мнения: 18 055
ЕДГ Simple Smile, готина абревиатура, по-свежа някак, по-младежка от ЕЖК.

# 259
  • Мнения: 7 160

Ами имаме ЕЖК, имаме ЕЖКо, защо да няма и ЕДГ!

Скрит текст:
Ежко, това е шега!

# 260
  • София
  • Мнения: 16 199
Кеймбридж, на етап преди ДЗИ, не е ли статус "приет под условие", като условието е определен успех на матурите?

# 261
  • Мнения: 6 302
Да трия ли цитата? Само кажете и го трия, но ще трябва да си изтрия целия пост, че ще виси във въздуха. Понеже гледам, че в другата тема Фран си е оставила поста (засега). Фран, ако искаш, ти го изтрий, нямам нищо против. Е как 5 или 6, нали бяха 9?  Но и 5 да са, хич, ама хич не е малко. Та това е Оксфорд!

# 262
  • Мнения: 2 078
Кеймбридж, на етап преди ДЗИ, не е ли статус "приет под условие", като условието е определен успех на матурите?



така е, но тук става въпрос, че май никой не е получил и условна оферта

# 263
  • Мнения: 1 970
Ако правилно съм разбрала всичко изчетено за езиците в гимназиален етап, то АЕ най-добре може да се усвои в АК, НЕ в НЕГ, а ФЕ - къде (в София)? ФЕГ? Има ли във фег французи както има немци в нег? Или във френския културен център? Какво е нивото на френски в АК? Вярно, че там е втори език, но все пак. За немския в ак чух лош отзив от родител, но само 1 отзив не е показателен.

Относно нивата на езиците в Колежа.
Ами както за всичко останало - който има интерес, може да постигне много. Никого не карат насила. Ако не ти трябва, може да си караш на базовите изисквания, да си минаваш кротко годините с 5-ци. Не те тормозят. Дори корифеите - учители в езиковата катедра някак си негласно допускат тези, които не са с изявена потребност (примерно ще учат в държавата или просто имат изявено силно желание) да не фейлнат, разбира се, без да правят явен компромис с необходимия минимум.
Като строгост и изисквания бих ги подредил така - най-силна е като че ли испанската диаспора, после немската и накрая френската. Впечетленията ми са от преди 6 години пряко с немската с голямата щерка и до миналата година с френската с малката, която, обаче успоредно се готвеше и за ДАФ и имаше много приятели, учещи немски, бяха в една компания, както от Колежа, така и от НЕГ, та е ставало дума за нивото на немската катедра в Колежа, нейните хора бяха при Кремона - Голям учител ....
Та като извод - ако имаш желание, ще постигнеш доста.
Конкретно за френския - определено това не е език, който можеш да научиш с по 4 или дори 8 часа седмично в училище. Това е най-  трудният от трите езика, казвам го съвсем отговорно, без да владея немски, но затова пък съм заобиколен от хора, говорещи ги (осевн други поне още 2, но производни - холандски, испански). Този език не се подчинява на правила , а на изключения и не се ли потопиш в него, няма как да го говориш на добро ниво, а не го ли говориш на такова, във Франция си по-долу от арабите, които са пак един вид техни хора... Изобщо французите са като цяло големи шовинисти, което е абсурдно с тези милиони жители от бивши колонии, но е факт.
Такива работи за езиците в Колежа. Дават основа. Ако искаш и работиш упорито  - можеш на добро ниво. За по-високо се изисква допълнителна и то много, работа.

# 264
  • Мнения: 6 926
Много благодаря!
Идеите ни засега са френска Канада, не Франция (не, че е важно, просто да уточня Simple Smile ).

# 265
  • Мнения: 6 302
Че френският е много труден, няма никакъв спор, обаче немският е по-труден...немският е ужасно труден език. И има три рода и падежи, и всяка дума задължително трябва да я учиш с рода й, който в повечето случаи е съвсем различен от рода в българския език, а във френския има два рода и няма падежи и често от самата дума си се разбира в кой род е. Много ми прилича да правя такива супер компетентни изказвания, като и по двата езика нивото ми е А2, обаче все пак съм ги учил и двата. А2 си е бебешко, дето се вика, ниво, разбира се. Абе и двата са ужасно трудни, но немският е една идея по-труден, според мен.

# 266
  • Мнения: 1 970
А, кебекският си е стар френски, много е забавен....За съвременните французи. Там, в разговорния език, разбира се, не книжовния, който си е нормален френски, като че ли времето е спряло, има думи, които са излезли от европейския френски преди 100 години, а там се употребяват, от времето на заселниците.

Дете от випуска на дъщеря ми взе Делфи почти без допълнителни уроци, с много учене и работа по езика Искаше да учи във Франция.
Друг е въпросът, че впоследствие, по съвсем лични причини, нямащи нищо общо с прием, подготовка и т.н.  смени посоката, остана в БГ и сега заляга за ДАФ, ако и не се яви вече...

Последна редакция: пн, 14 яну 2019, 15:34 от StefanB

# 267
  • Мнения: 6 302
Ама акцентът и мелодиката на канадците въобще нямат нищо общо с френски, ако съдя от курсовете, дето съм бил, на трето ниво в единия от уроците говореха канадци, които са написали книга за Франция. Все пак, записът е на диск, който е към учебника, който си е френски, та едва ли е фалшификат...ми то не звучи изобщо като френски, с голяма мъка ги разбирах какво говорят след няколко прослушвания, един груб акцент, нищо общо нямащ с мелодиката и красотата на френския... въобще ужасно говореха всъщност;)
Докато немския си е толкова груб поначало, че както и да го говориш, няма значение Grinning Grinning нали император Карл Пети го е говорел само с конете си, когато в България Кирил и Методий са разпространявали българската азбука...

Всичко това е един шеговит пост, моля не се връзвайте! Пиша си течение да става...нали темата е говорилник...

# 268
  • Мнения: 1 970
Мецане, извинявай, но се изумявам изобщо, че с А2 си вързал, че говореният език (кебекски) има общо с френския...
Ама ти си способен младеж, без никаква ирония, признах те още в темата за френския език....
Само дето малко много бързаш...

# 269
  • София
  • Мнения: 18 055
Meцане, да стана ли като даскал и да те заплаша с 2-ка. Simple Smile Падежите са 4, номинатив, акузатив, датив, генитив. Да не се засегнеш, ей?Немската граматика е много логична, така че се научава, но трябва човек да си поседи на д-то .. А четенето за сметка на това е елементарно.

Общи условия

Активация на акаунт