За контрацепцията и семейното планиране

  • 10 070
  • 161
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: X
Дайте статистика от достатъчно голяма група жени за вероятността това да стане през останалите дни извън овулация и ще видите колко малка е тя.
Ето я статистиката, близо 6000 жени, има и разбивки по възраст, раса и регулярност на цикъла (това по въпроса за индивидуалността). LMP значи "последния цикъл" (last menstrual period). Пълната статия.

# 91
  • Мнения: 3 049
Не очаквах някой да оспорва широчината на времевия прозорец около овулацията защото очевидно се очаква близко до Гаусовото разпределение на вероятностите - нелинейна функция, която определя различно широк прозорец според приемането на праг на вероятност достатъчен за забременяване. Дали е 2 или 5 дена не е толкова съществена разлика. По начина по който ми се отговори си мислех, че ще се спори за възможностите за забременяване през цялото останало време. Възможно е, но вероятността е нищожна.

# 92
  • Мнения: 9 196
Дайте статистика от достатъчно голяма група жени за вероятността това да стане през останалите дни извън овулация и ще видите колко малка е тя. Естествено, че всичко е строго индивидуално, но статистиката показва масовия случай. Затова казах около и направих груби сметки по общоприетите норми за да се види, че ППА не е най-малко надеждния метод за контрацепция както се опитаха да го изкарат.

Кой от останалите методи е по-ненадежден, според теориите ти? Това, че ти не си хванала не се дължи на ППА, а на други неща ...

# 93
  • Мнения: 5 468
Проблемът в подобни теми е, че всеки говори от личен опит и смята, че каквото се е случило с него, това е статистиката. От всички популярни методи за контрацепция, ППА е най-малко надеждният. И за да сме по-коректни, той е един от най-малко надеждните, наравно с някои не толкова популярни методи за контрацепция. Ето тук, например, има инфо:
https://www.plannedparenthood.org/learn/birth-control


# 94
  • Мнения: X
Не очаквах някой да оспорва широчината на времевия прозорец около овулацията защото очевидно се очаква близко до Гаусовото разпределение на вероятностите - нелинейна функция, която определя различно широк прозорец според приемането на праг на вероятност достатъчен за забременяване. Дали е 2 или 5 дена не е толкова съществена разлика. По начина по който ми се отговори си мислех, че ще се спори за възможностите за забременяване през цялото останало време. Възможно е, но вероятността е нищожна.
След като знаете какво е Гаусово разпределение, как е възможно да говорите за "нищожна" вероятност, след като на графиката е написана точно колко е тя? Примерно пикът на ден 15 е 0.13, а на ден 9 е 0.02, което е 6.05 пъти по-ниско от максималното, но "нищожно"? На ден 11 е вече към 0.05 или нещо подобно, което е 2.5 пъти по-ниско от максималната вероятност.

Какво му е нищожното, че примерно 2 от 100 бременни жени ще са забременели при секс на 8ми ден след цикъла си, защото са прочели във форум бг-мамма, че само 2 дни от цикъла може да се забременее? Или нека е 5, от нас да мине. А през останалото време не може или е толкова малко вероятно, че по-лесно да се удари 6ца от тотото? Ако беше 0.02 вероятността да ударя шестица от тотото, щях всяка седмица да пускам фиш Wink

Иначе не ги пуснах статистиката, за да споря - хубаво е човек да подкрепя думите с факти, когато не е толкова сложно да се открият, та реших да допълня темата просто с полезна информация. 

Интересно е, че разпределението всъщност e дясно изтеглено, т.е.. дните преди овулацията са с по-голяма вероятност - това е заради съхранението на сперматозоидите до 5 дни в тялото, за което обсъждахме по-горе. Също цитирах по-горе в темата, който също твърди, че успеваемостта на ППА (вероятно са взели жени във фертилна възраст а не в предменопауза, за последните не споря, а след някаква възраст и мъжете почват да губят доста фертилността си) е 78%, т.е. рискът е 22%. Сериозен източник, а не измислени сметки на вероятности от типа "поглеждам към северозападния, пиша го да изглежда умно и ми се ще да е наистина така". Между другото хората имат склонност да подценяват ниските вероятности.... 

А практическото доказателство доколко е надежден ППА - пребройте от темите във форума, в които се оплакват от непланирана бременност и питат "какво да правя сега" по една или друга причина, в колко случая са се пазили с ППА, и в колко с други контрацептиви. Очевидно ППА е най-честото средство, изпреварващо дори презервативите, но дори да нормализирате относителната честота на база анкетата, пак трудно ще намерите по-несигурно средство (ще ми е интересно да посочите кое е по-несигурно от ппа).

Това да не се чете като критика към ППА, аргументите на доста от ползващите го бяха много смислени. Единствено не успях да разбера защо Вие съжалявате, че не е станал гаф при ППА за 25 години - щом искате второ детенце, защо не си го направихте, а прекъсвахте половия акт? Покрай което се замислих - дали ППА не е всъщност начин за доста хора, които подсъзнателно искат още едно дете, да оставят нещата "на съдбата"? Или при двойки, при които жената иска, а мъжът не, да оставят някаква вратичка на "божественото провидение" да се намеси в решението по въпроса? Wink

# 95
  • София
  • Мнения: 38 754
Може би, може би.
Но от моята лична статистика, с доста скъсани презервативи и пиене на хапче след това, ппа ми изглежда по-сигурно.
Между другото, за мен това е и някакъв "полово справедлив" метод.
Защото при хормоналните методи, жената е потърпевша, а мъжът си прави кефа.

# 96
  • Мнения: 30 802
Виж пак точката за това колко е стресово да си причиниш бременност съзнателно:) като знаеш какво ще те чака. Ми хубаво е да има елемент на случайност, ако всичко останало е общо взето ОК. Иначе почваш да пресмяташ в главата си бременността как ще ти прецака следващите месеци/година и как ще ти развали плановете.

Bg Tatko, понеже е татко, явно мисли главно за финансите и изобщо от таткова гледна точка. Обаче самото случване на бременност, като преживяване от първо лице, може да си е доста страшно, независимо за първи или пореден път. Та затова го има тоя елемент "абе ако може да не стане..." - защото това си е щастливо нещо, което обаче по обективни причини понякога НЕ искаш с цялото си сърце, защото има и елемент на огромен дискомфорт и риск.

Последна редакция: пн, 14 яну 2019, 10:15 от The Siren of Titan

# 97
  • Мнения: X
Виж пак точката за това колко е стресово да си причиниш бременност съзнателно:) като знаеш какво ще те чака. Ми хубаво е да има елемент на случайност, ако всичко останало е общо взето ОК. Иначе почваш да пресмяташ в главата си бременността как ще ти прецака следващите месеци/година и как ще ти развали плановете.

Мм да, точно така се чувствам и аз. Определено предпочитам да има елемент на изненада и да е леко "случайно" защото не намирам смелост да кажа "ще действаме". Разбира се ако съм 100 % решена да забременея няма да използваме ППА, както и обратното - ако за нищо на света не искам повече деца ще заложа на по - надеждна контрацепция.

# 98
  • Мнения: X
Между другото, за мен това е и някакъв "полово справедлив" метод.
Защото при хормоналните методи, жената е потърпевша, а мъжът си прави кефа.
Това вече е силен аргумент, не мога да кажа нищо срещу него. Да използваме метод, при който мъжът не си прави толкова кефа, като компенсация за всички жени, страдали от хормонални методи Wink Имаше на запад и някакви идеи да наказват белите момчета да седят прави в ъгъла, за да си представят нагледно какво им е на дискриминираните и репресирани през вековете жени, чернокожи и т.н. Та и това малко така. Пък ако не успее да го извади нареме гадният гаден мъж - да плаща яки издръжки цял живот на бебето като не се е научил как се свършва.

Добре звучи.... Ама май не се развиват точно така нещата Simple Smile Може би в други страни е така....

За Вашата статистика със скъсаните презервативи - успяват ли тези мъже, дето не могат един презерватив да сложат правилно, да правят ппа както трябва?

The Siren of Titan, Kalina. - супер, мерси за включването, май ще се потвърди хипотезата при ппа за "не искам съзнателно, но може би съм ОК несъзнателно" Simple Smile Много добре казано и за процентите, то доста хора са някъде между 0та и 100те процента за искането на бебе...

# 99
  • Мнения: 30 802
Да не забравяме, че на моето поколение яко ни е набивано в главата как децата трябва да се правят отговорно, което води до някаква свръхотговорност и ако не направиш беля, може по навик да приложиш прекалено ефективна контрацепция и да си останеш без деца. Защото ако наистина НЕ искаш бременност, няма да допуснеш.

# 100
  • Мнения: 20 060
Айде, почна се с високомерието към потребителките, които не са на неговия акъл.

Бг-татко, колкото и да ти се иска да утвърдиш твоят метод или там както го искаш, хората са различни и имат различни доводи за поведението си в секса. Ти щом държиш юздите, наливай жена си с хормони и спи спокойно. Когато си запланувал следващото дете от екселската таблица (защото съм сигурна, че има такава вече за 2019), спирай ѝ хапченцата (или презерватива) и действай.

Остави другите да си "чупят" главите с техните начини. Пу, пу, толкова да са неуки пък тези.

П.П. Ако правиш секс (любов) толкова роботски пресметливо, колкото пишеш по темата, то това е мъка голяма.

# 101
  • София
  • Мнения: 38 754
Виждам, виждам че яко се заяжда.
Вече се разработват методи и за мъже.

# 102
  • Мнения: 30 802
Реално обаче никога не може да планираш детето така, че хич да не ти попречи - все нещо ще развали. Няма как да знаеш дали няма да го натамъниш...и точно в третия месец на жена ти да й предложат уау работа, ама наистина уау точно в тоя момент. Да не говорим, че децата се раждат, докато си по-скоро млад и тогава нямаш много житейска перспектива кое е добър момент. От сегашната ми гледна точка бих казала по-добре по-рано. Да "планираш" първо дете на 35+ вече е доста прекалено. Въпреки че реално успех и стабилност идват точно около тая възраст, а децата се случват в годините на по-голяма нестабилност и по-малко подплатеност.

# 103
  • Мнения: X
Малко ме дразни, че се пишат глупости - прекъснатият полов акт бил по-надежден от презервативите, нямало вероятност за зачеване извън 2та (или айде 5 от нас да мине) дни на овулацията, бил "полово справедлив" прекъснатия полов акт, защото хормоните били гадни само за жената. Толкова е полово справедлив, че е пълно със зарязани по време на непланирана бременност жени.

Както и да е, няма да се бутам в този конкретен спор повече - нека всеки каже както ги мисли нещата, със сигурност ще се намери кой да контрира твърдения от типа "ппа е по-сигурно от презервативи". Simple Smile

Ако са нужни някакви факти от сериозни източници - ще гледам да допълвам темата.

# 104
  • София
  • Мнения: 38 754
Ти явно си с висок диоптър и не виждаш какво съм написала. Има там "от моя гледна точка" и "изглежда".
Глаголите "съм" и "изглеждам" са различни по смисъл, ок?
Ама какво ли разбирам аз, с 15 г семеен живот, две деца и 10 г полов живот преди това.

Последна редакция: пн, 14 яну 2019, 10:47 от Free Agent

Общи условия

Активация на акаунт