Търся суровоядци!!!!

  • 30 911
  • 247
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 720
абе да ви питам...с каква цел всъщност практикувате суровоядство..?аз съм за здравосл.хранене но също оби4ам и готвени/ пак здравословни/неща...например супи4ки,спанак ит.н.
   в нашето сем.например от години ядем органик/еко/...по4ти вси4ко...задължително всеки ден плодове,като готвя е поне с 4-5 вида зелен4уци и мн.по малко месо/също еко по възможност/,4есто зелени салати ,кафява захар и хляб....тоест според вас това не е ли достатъ4но...и ако не -защо.
/и не им отказвам когато си поискат сладолед или пар4е торта Wink...понеже не е навик/

# 226
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Суровоядството е естественото хранене. Какъв е смисълът храната да се подлага на термична обработка/рафиниране?... С какво примерно хлябът е по-добра храна от покълналото жито? Постига се само разрушаване на витамините, ензимите, някои минерали, а въглехидратите претърпяват такава трансформация, че стават трудноусвоими. Хлябът се превръща в празни калории- храна, която създава усещане за ситост, но няма никакви ползи за организма от нея... Готварските техники не само убиват полезното в храната, но и я правят вредна.

# 227
  • Мнения: 720
 съгласна съм...и разбирам какво имаш в предвид Рени,но поне според мен има разлика от белия хляб и пълнозърнестия а и как да направя например ориз със спанак ако не е готвено...аз спанака слагам съвсем на края за по малко от минута,колкото леко да се задуши...

# 228
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Пълнозърнестия хляб също е минал през пещта.
Ами суровоядците просто не ядат ориз. А ти щом го приготвяш спанака така- ок, все пак по-добре от варен 1 час.

# 229
  • Мнения: 720
и аз съм на мнение 4е колкото по необработена е храната по полезна е ,в това спор няма...и ако зависише само от мен..хм,определено по малко щеше да се готви.но с 3 деца...които ве4но са гладни наистина ми е трудно понякога,но да оставя зеленчуците да се варят безмислено на пе4ката... #Crazyабсурд.каквото и да готвя...зелен4уците се слагат съвсем на края колкото да се задушат.аз затова като гледам как някой бъхат вси4ко наведнъж и разрушават полезните вещ.направо  ooooh!

# 230
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Значи си намерила вариант Peace Колкото по-малко са вряли зеленчуците, толкова са по-запазени полезните в-ва в тях.
Аз от дете не понясям омекнали плодове и зеленчуци, не са ли хрупкави ми се гади Sick

# 231
  • Мнения: 14 654
Но пък е установено, че каротинът, който се съдържа в морковите се усвоява по-лесно, ако са сварени, отколкото сурови, витамин А също не се разрушава при термична обработка.

# 232
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Витамин А е широко разпространен в природата. В растителните тъкани той често се среща във вид на провитамин - каротиноид, голяма част, от който се превръща в организма във витамин А. Сред каротиноидите най-разпространени е бета каротин, на който се пада 40-90% от всички каротиноиди. Той е локализиран в зелените части на растенията, а също така в плодовете и зеленчуците, имащи оранжев цвят, във водораслите и гъбите. Превръщането на каротиноидите във витамин А в организма става най-често в тънките черва и представлява сложен процес. Степента на усвояване на растителния каротин зависи от пълнотата на разпадане на клетъчните обвивки. Каротинът, съдържащ се в пюре от моркови, се усвоява по-добре, отколкото от цели варени или сурови моркови.
Каротинът и ретинолът се разрушават в значителна степен под влияние на температурата, светлината, въздуха, неутрална или кисела среда. Твърде важна е правилната топлинна преработка на хранителните мазнини. Тяхното прегряване води до образуване на пероксиди и епоксиди, способстващи разрушаването на витамин А и наред с това, токсично влияещи на организма до пълното появяване и на канцерогенен ефект.

# 233
  • Мнения: 3 376
Това, което казват суровоядците за ползата от суровата храна е верно. Но искам да обърна внимание, че суровата храна е трудно смилаема за привикналия на модерния начин на хранене организъм! Да се приканват хората да минат директно към сурова храна за мен е неразумно. Според мен можете да си навлечете стомашни проблеми и то за не много кратко чрез такава драстична промяна. Самата Лидия Ковачева казва, че минаването директно на сурова вегетарианска храна може да навлече повече вреди, от колкото ползи. Аз съм ЗА постепенната промяна, като се почне от включване на салата към всяко ядене и замяна на пастичките с плодове, до постепенното минаване на сурова храна.

# 234
  • Мнения: 3 506
Ние тук си нямаме сергии с органик, поне аз не съм виждала. Самите продавачи признават, че няма контрол върху това, което продават. Отгоре на това децата обикновено си избират нещо по-екзотично, сезонните плодове и зеленчуци бързо им омръзват. В този ред на мисли, да си призная понякога ме хваща страх - т.е. започвам да се чудя дали по-добрия вариант е едно кисело мляко с Е-ХХХ примерно, отколкото плод, за който дори не знам какво има / с какво е обработен. Тук някъде четох, че дори радиация се ползва... Не се заяждам, някой да не ме разбере погрешно, напротив - събирам информация и ми е интересно да чета мнения. Ето, дъщеря ми сега беше с жестока гнойна ангина (още е всъщност, но е по-добре) - три дни яде само диня и от време на време по някоя лъжичка лимонов сок. Айде, лимоните сигурно са от Гърция, ама като си представя динята откъде идва...

# 235
  • Мнения: 720
така е...за съжаление еко производството в бг....е съвсем в на4ален стадии/4увала съм 4е метро уж продавали...и знам 4е някъде имат и еко фермерство /но така свободно да намериш из щандовете засега е ме4та......
 ние живеем в англия и тук това сега е хит,много лесно може да намериш такава органик продукция ,има по магазините    абсолутно вси4ко/има и специални органик ферми / ....определено вкуса на плодовете и зелен4уците е много по реален и вкусен. 
дано скоро и в бг да запо4нат .... Peace

# 236
  • Мнения: 2 759
                    Предизвикахте любопитството ми. Ще пробвам след празниците някои от рецептите  Peace.

# 237
  • София
  • Мнения: 410
Аз правя домашен пълнозърнест хляб с домашен кисел квас. Така или иначе хляб се яде у нас, поне да е от полезния Simple Smile
Andrea$, заинтригувах се от този хляб с кисел квас. И аз съм се захванала да го правя, но ще ми бъде интересно и полезно, ако споделиш твоята рецепта и за кваса, и за хляба.
И друго - става ли да се прави този хляб в хлебопекарна?

# 238
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
И аз искам рецептата

# 239
  • Мнения: 1 586
В момента съм прекратила правенето на тоя хляб, понеже брашното ми хвана молци  Rolling Eyes. Чистите пълнозърнести брашна са много нетрайни... Квасът си го направих от пълнозърнесто брашно и вода. Сега точно не мога да открия статията, която следвах за направа на кваса и хляба. Ще я потърся и ще я пусна тия дни, за да не пиша по спомени. Интересна и полезна дискусия за хляба с кисел квас има в клуб вегетарианство в дир.бг:
http://clubs.dir.bg/showflat.php?Board=vege&Number=1943350263

Дуци, под хлебопекарна какво имаш предвид? Машина за хляб ли? Вероятно става и с нея, но този хляб трябва да втасва 2 пъти. Много ми беше тегаво ръчното месене -  ставах по нощите за второто месене, за да съвместявам хляба с работата си...

Имам желание да си набавя хубаво брашно от нашия край. Дядо ми ми е разправял, че има в селото уред за ръчно пресяване на зърното, а също в околността има мелница с воденични камъни. Имало домашни мелнички, с които да се мелят зърната за хубаво брашно - пише за тях в дискусията в дира.

Но това всъщност не е по темата за суровоядството Simple Smile

П.П. Зачетох се пак в темата от дира и намерих статията, чиито указания следвах за кваса и хляба:
http://www.io.com/~sjohn/sour.htm
Simple Smile

Последна редакция: чт, 23 авг 2007, 23:09 от Andrea$

Общи условия

Активация на акаунт