Бебета, родени в чужбина - Нова тема

  • 18 477
  • 756
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 786
За мен също е важно бебка да има и българско гражданство, защото не ми се занимава да и вадим визи и какво ли не за всяко ходене до България. Нашия татко си дойде от казармата и регистрира бебка - акта и за раждане и турската лична карта вече са готови. Възнамерявам следващия месец да си идем до България, за да оправим документите и там.

# 661
  • Мнения: 197
danaya, преди да тръгнете за България задължително се консултирай за нужните документи и в посолството в Турция и в общината, където ти е постоянният адрес в България. Винаги може да има изненади с администрацията, от опит ти казвам- могат да ти стъжнят живота. Wink

# 662
  • Bulgaria/Pakistan/Germania
  • Мнения: 765
Благодаря Ви, ще се обадя в посолството и ще питам.

# 663
  • Мнения: 786
Благодаря за съвета, точно това направих днес. От общината бяха много отзивчиви, за разлика от консулската служба, с която човек никога не може да се свърже 🤣

# 664
  • Мнения: 505
То явно всички консулски български служби са едни и същи. Последният път звънях 140 пъти, найстина, и не успях да се свържа.

Днес бях на преглед, Беба е 3 кг. Имам разкритие от 2 см, но засега раждане не се предвижда. Стой си в изходна позиция, но не се е ангажирала. Другият четвъртък ми е последния нормален преглед. След това ще ходя в болницата на мониторинг ако не родя дотогава.

# 665
  • Мнения: 197
Тук с посолството е лесно да се свържеш,  но телефонът ти вдига корейка, която не говори български, само малко английски и ако ти не говориш корейски става.....майко мила! Joy За нещастие на новия консул, много отзивчива дама, аз имам номерът на служебния й мобилен от стария консул и щат, не щат ме отразяват! Joy Където и по света да е предният консул българите там са големи късметлий. Никога не съм срещала по-отзивчив служител....абе, Човек! Трябваше да съм на работа в 10ч и той ме извика за да си правя нов паспорт в 8ч, за да не закъснявам. Едва после видях, че това е извън работното му време.И още много много подобни.

bruxelles, малко ти е останало. Hug В коя седмица си сега?

# 666
  • Наблизо
  • Мнения: 6 090
Мин,сигурно защото сте малко.В Европа е много зле,защото хем са претоварени,хем не са хич организирани..и става манджа с грозде.Единствено швейцарското ни консулство е на ниво,но там са доста по-малко българи и малко или много са се повлияли от реда и стила на държавата.
Аз съм доста бременна вече,хич не ми се работи и само чакам да дойде август,когато излизам в почивка.Ще летя със самолета за България и ми е малко страшничко за бебето,но ще се консултирам последно с докторката дали всичко е наред и ще летим,какво ще правим.

# 667
  • Мнения: 505
Мин хо, влязох в 38 седмица.
Аз официално съм в майчинство от 29/07.

BeautifulM, кога ти беше термина? Провери до коя седмица компанията позволява полети. Имат ограничения

# 668
  • Наблизо
  • Мнения: 6 090
Проверих,в 23 съм сега.Луфтханза позволява до 34 седмица полети.Там ще съм ехее октомври.Отдавна ще съм се прибрала .

# 669
  • Мнения: 197
BeautifulM, не съм се замисляла. Май имаш право, много ще зависи и от броя на българските граждани в държавата. Thinking

bruxelles, ти си съвсем на финалната права. Аз работих до 34тата включително, но ми беше тежичко, признавам. Мислех до 36тата, но започнаха страшни болки в пубиса и едва ходех и се наложи да си стоя у дома.

# 670
  • Мнения: 277
Точно с регистрация на бебе се занимавахме. За нас важи законът за многоезичните документи и исках само от шведския регистър извлечение от актът й за раждане с подпис и печат. В общината го приеха без проблем и чакаме само Бг актът за раждане. Ние сме с българско гражданство. Детето не получава шведско само защото е родено в Швеция, за това трябваше да я регистрираме в Бг. Срокът както някой по-горе каза е 6 месеца. Но за деца с двойно гражданство не съм сигурна, че важат тези 6 месеца.
Ние също имахме невероятен консул. Супер компетентна, любезна и отзивчива жена. Всичко е до човек и желанието му да работи. Жалко, че мандарът й изтича август. Кой знае какъв сърдит, навъсен чичка ще я смения. 😆

# 671
  • Pazardjik
  • Мнения: 19
Здравейте!
Бих искала да попитам някой подавал ли е в посолството документи за издаване по СЛУЖЕБЕН път на българско удостоверение за раждане и българско ЕГН на дете, родено в ЕС, напр. Чехия?
Процедурата: отивам в общината и т. н. е ясна. Искам да разбера дали опцията ПО СЛУЖЕБЕН ПЪТ функционира или е само на хартия, по закон.

# 672
  • Маниакалното чистене е признак за неудовлетвореност.
  • Мнения: 928
Здравейте!
Бих искала да попитам някой подавал ли е в посолството документи за издаване по СЛУЖЕБЕН път на българско удостоверение за раждане и българско ЕГН на дете, родено в ЕС, напр. Чехия?
Процедурата: отивам в общината и т. н. е ясна. Искам да разбера дали опцията ПО СЛУЖЕБЕН ПЪТ функционира или е само на хартия, по закон.
Здравей anet4e1,
От консулството в Милано ми отказаха, защото имало държавна такса, която се плаща и те (от консулството) не можели да се ангажират да я платят. Отделно дипломатическата поща, с която биха изпратили документите се бавила “по пътя”. Първо на международно ниво се описвали пратките, после се разпределяли на национално и чак след това на ниво община. И пак с вътрешна поща.
Това е за уведомяването на настъпило събитие (раждане) и съответно издаване на ЕГН на бебето и “зачисляване” към ЕГН-то на майката.
Готовото свидетелство за раждане на бебето не може да се получи по дипломатическа поща, както и от общината не се занимават да викат куриери и да пращат документи. Акт/Свидетелство за раждане на дете се получава само лично от родителите или упълномощено лице. Това е моят опит.
Успех Hug

# 673
  • MT
  • Мнения: 538
Хей момичета, да се отбележа набързо и при вас! Бяхме на преглед вчера с госпожицата и таткото.
Момата е застанала в идеална позиция за раждане. Доктора също беше щастлив, заради нейната любов да стои настрани (хоризонтално/напречно). Има все още място да се върти, но било почти сигурно, че повече няма да се врътне, че да предизвика неочаквани ситуации (т.е. за момента няма наченки никакви за секцио *чукам на дърво*). Отдъхнах си доста! Иначе е 1,817кг (аз съм в 32г.с.), като е наддала около 500гр. за последните 4 седмици. Върви по-малко бебе според техните измервания, но в границата на нормалното. Казаха, че вече може и да има по-големи отклонения в измерванията, защото вече е по-трудно да се мери и ще се види колко е голяма реално, чак като се роди.

Вчера ходих да плувам, по препоръка на доктора и се почувствах страхотно. Беше малко хладно времето, но водата беше топличка. Спряха да ме болят раменете и гърба в този момент, и бях щастлива, че мога да постоя малко "по корем" Laughing .

Вие как сте тези дни?

# 674
  • Мнения: 505
Привет, на две седмици от термин, се чувствам като слонче.
Вече официално съм отпуск, а в майчинство ще съм от 27/07, или седмица преди термин.

Не съм сигурна, но мисля че ми падна тапата. Само че беше прекалено чиста и светла. Спомням си че с Йоан беше кафеникава, а сега си беше като течение. Четвъртък ще ми е последния преглед и после ще ходя на тонове в болницата ако не съм родила.

Смятам този уикенд да си приготвя куфара че мъж ми се притеснява.

Общи условия

Активация на акаунт