Отговори
# 675
  • Мнения: 12 302
Съмненията и скептицизмът може да са разнопосочни. Първо, за голяма част от хората периодично шляпване по дупето не невъобразимо насилие над детето, нанасящо непоправими щети. А да не забравяме и моментът с "Бий дупе, та да не биеш дупище".

Второ, голям проблем са правомощията за намеса в семейството. Но дали намесата ще е в наистина проблемните семейства на едно известно малцинство или въпросните оправомощени ще отчитат дейност, занимавайки се със сигнали на съседката от горния етаж. Каквито тенденции се забелязват в разни западни общества, давани за пример.
Точно заради глупави поговорки като болдната съм за подобни закони. Няма скоро да се промени мисленето на народа и да разбере, че възпитанието е много по-сериозна работа от пердашенето. Хора като тези смятат, че с това се изчерпва работата им.

За второто - това се отнася за всеки един въпрос. Примерно за домашно насилие над жени. Дали полицията ще се занимава с "правилните" двойки или ще губят ресурс, който може да се използва за друга цел.
Но няма как заради подобни размишления да игнорираме едно или друго.

Няма как един модел на поведение за възпитание на децата със строгост, заложен в мисленето на хората от библейски времена, да се промени толкова бързо - тези ветрове на по-меките мерки са повели чак след Втората Световна, а сега са на път да стигнат до "осигури го на 100% и дума не смей да му кажеш напряко". Неясно с каква цел.
Все пак и аз да повторя за 100-ен път - държавните институции да покажат, че прилагат съществуващите закони, преди да искат разширяване на правомощията си и преди  на стратегическо ниво да поставят равенство между семейната среда и близката до нея.

# 676
  • Мнения: X
Аз съм сигурна, че ние сме много повече от тези, които са заявили мнението си в разни анкети и подписки. Да, със сигурност между нас има и хора, чието мнение по други въпроси (религиозни, политически) не споделям. Но всички сме обединени от омерзението си при мисълта да бъдем обект на някаква версия на Биг Брадър със залог най-скъпото - децата ни.

Неетично е да се приравняват домашните посещения от едно време с планирания надзор и слухтене с цел търсене на предлог да ти вземат детето.

И никой, ама никой от защитниците не отговори на въпроса: защо първо не оправят фрапиращите случаи в гетата?

# 677
  • Мнения: 1 673
Цитат
Първо, за голяма част от хората периодично шляпване по дупето не невъобразимо насилие над детето, нанасящо непоправими щети. А да не забравяме и моментът с "Бий дупе, та да не биеш дупище".

Елица, ако тебе те пошляпва периодично контролата в автобуса, ти няма ли да си обидена, да ти е неприятно, да негодуваш, да спреш да се качваш на този автобус или пък няма ли да поискаш да се оплачеш на някого? Ако си 25 годишна и 50 годишната ти майка те шляпва периодично, как ще се чувстваш? Децата са хора - с чувства, с достойнство. Трябва да се отнасяме към тях така както искаме всички да се отнасят към нас - с уважение, справедливо, внимателно. Те нямат към кого да се обърнат и да споделят колко им е неприятно, страшно, обидно, кара ги да плачат, когато ги пошляпват. Те нямат и достатъчно развит речник, за да го изразят. Нито пък имат достатъчно информация, за да си знаят правата. Затова най-добре е да не бъдат пошляпвани.

Ф мейджър, най-доброто за децата не е мъглива цел, а установени норми от хора-специалисти - педиатри, педагози и т.н. Педиатрите винаги казват кое е най-доброто за детето. Учителите също помагат с каквото могат. Работят и други специалисти, и работят със знания, трупани през последните 200 години (откакто светът е разбрал, че за децата трябват специални грижи). Много пъти го коментирахме назад в страниците. Ако не ти се чете, то е долу-горе като пирамидата на потребностите на Маслоу, но в детски вариант. Поне нея погледни - нагледно и ясно е. Картинка е. На базовото ниво е  Х Х Х, на следващо ниво е Х Х Х, на по-следващо ниво е Х Х Х и т.н.

За някаквия незнаен патронаж - разказах какво беше това до 2000-та година. Ако сте родени през 80-те или ранните 90-ет и попитате майките си, те сами ще ви кажат дали патронажната сестра е нещо страшно. Всъщност, патронажната сестра е един добър начин до всички да стигат квалифицирани здравни грижи - и до най-отдалечените паланки. Вариантите като да си на самолечение, да не знаеш и да не знаеш откъде да намериш инфо, или пък да разчиташ само на нета - не са достатъчно сериозни. Сериозно е да имаш възможност да мине патронажна сестра да те пита как се оправяш, всичко наред ли е.

В интерес на детето е то да има условия да развие пълния си потенциал - всичко хубаво, с което е надарено от природата и от гена си, да се развие и от него да има полза и за детето, и за обществото.

Ананас, може би за малко сте го изпуснали този период. Патронажните сестри си бяха сестрите от детската консултация, които сутрин са в консултациите и дават съвети, а следобеда обикаляха "по адреси". Разтуриха детските консултации в годината, в която всички лекари трябваше да станат "джипи"-та (мисля, че беше 2000-та). Лекарката набързо е погледнала условията при вас. Не е нейна работа да те пита колко ти струват пердетата и килимът дали е котленски. Погледнала е - чиста стая, прозорец за проветрение, отопление - осигурено, майка, която не е в депресия, иска да се грижи за бебето, семейство около нея, което да й помага, всичко накупено за бебето, има храна. Става с един поглед, с едно бързо оглеждане.

За моето дете дойде такава патронажна сестра - пекох сладкиш и я чаках с нетърпение да си говорим за моето дете. Тя остана 10-15 минути, похвали ме и си тръгна. Аз бях недоволна, че не иска да седи 2 часа да се разправяме за детето. Въпрос на гледна точка е дали я приемаш като "шпионин" или като "ресурс".

Вени, радвам се, радвам се. В коя анкета гласувахте Черния Сапфир да ви оформи исканията и да ги разпространява? Петицията не я следя. Аз съм привърженик на това, че за всяко едно дете винаги може да се направи и още, и още.

Вейпор, защо да му казваш дума напряко?? Води го! Води го по пътя му - помагай му, обяснявай му, мотивирай го, дай му умения, дай му обич, рамо, погалване. Алтернативата на шамарената фабрика не е да го оставиш без помощ, без обяснение, без мотивация, без умения, без обич, рамо, погалване...

Черен Сапфир, пак ли почваме да цитираме Оруел и Хъксли? Нека хората четат и други книги, примерно - приказки на децата си за лека нощ в изобилие, вместо шамари да заспиват по-бързо.
И за фрапиращите случаи извън гетата, и за фрапиращите случаи в гетата - трябва да се работи еднакво. Аз лично виждам, че се работи. А ти виждаш само как някой идва да ти вземе твоето дете...





Последна редакция: ср, 06 фев 2019, 16:27 от Маpи

# 678
  • Мнения: X
Изобщо не съм изпуснала този период - децата ми са родени в ранните 90. И патронажна сестра не помня да сме имали. Идва педиатърката два пъти.

# 679
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
Мари,съгласна съм с теб,че за всяко дете винаги може да се направи и още.Но това още ,трябва да е в полза на детето.В България фрапиращите случаи са точно в гетото,а точно там няма да направят нищо...
А тази стратегия би навредила  на повечето деца и  семействата им.

# 680
  • Мнения: 263
Детски психиатър Jo Erik Brøyn се казва човека
Fenris, благодаря за инфото, ще потърся...

Скрит текст:
Изпуснах малко от дискусията, ще се опитам да наваксам с четенето през следващите дни, ако мога. Погледнах постовете само оттук-оттам и предварително се извинявам, ако коментарът ми се получи не съвсем намясто.
Гледам, спорът за детското насилие и има ли то почва у нас не е преставал. Затова ще се опитам малко да изместя ракурса към Стратегията, която се предполага да обсъждаме.
Започвам с това, че съгласно действащия Закон за закрила на детето, не се допуска насилие срещу непълнолетен или малолетен. Примерно в чл. 11(2) е записано:
Чл. 11. (2) Всяко дете има право на закрила срещу нарушаващите неговото достойнство методи на възпитание, физическо, психическо или друго насилие и форми на въздействие, противоречащи на неговите интереси.
Отделно от това е криминализирано нанасянето на телесна повреда, както и престъпната липса на грижи (вижте в НК- престъпления против семейството, престъпления срещу личността).
Така че, дишайте спокойно: насилието над деца в БГ е забранено, а определени действия са дори криминализирани!
Първият ми въпрос е защо в Стратегията е поискано да се отмени действащият закон за детето и да се приеме нов такъв? Какво се цели с това?  
Посочено е, че новият закон щял да насочи усилията на държавата към гарантиране на правата на всички деца. Но и сега действащият закон защитава правата на всички деца- това изобщо не подлежи на съмнение, записано е черно на бяло!
Ако основанието е, че сегашният закон не се изпълнява достатъчно добре- нима написването на нов автоматично ще го направи ефективен и ще накара всички стриктно да го спазват?
Тогава защо- за да може ролята на държавата в отглеждането на детето да бъде поставена на равна нога с тази на родителите ли?
Защо?
Законът не е ли добър- защо се иска неговата отмяна?! Какво по-различно ще бъде казано в новия? Искам да знам отговора на тези въпроси преди приемането на стратегията.

Вторият ми въпрос: какво се цели с криминализирането на всякакво по вид и форма насилие над детето?
Вече видяхме, че Законът за защита на детето забранява насилието. Но какво ще се постигне, ако общите дефиниции за насилие от стратегията залегнат в Наказателния кодекс?
Ясно е, че тогава лесно може да бъде доказано, че всеки е насилник и следва да си изтърпи съответното наказание (примерно- затвор). Дори Мари, която препоръчва чашата с мляко да не се даде на детето- според дефинициите от стратегията това е насилие и следва да бъде преследвано от НК. Дори Fеnris, която предлага на детето да бъдат отнети определени привилегии (телефон, телевизор и др.) също оказва насилие и стратегията препоръчва да бъде съдена подобно на педофилите или тези, които не просто пошляпват, а направо смазват от бой деца. Само на мен ли ми изглежда идиотско това?!
Нали всяка законодателна инициатива трябва да има някаква разумна цел- точно тази какво цели? Защо се прави това? Кому е нужно? Кой ще спечели от подобно нещо? Дълбоко се съмнявам да са децата или техните родители...
Пак повтарям: дискусията не е "за" или "против" насилието над деца. Търсим отговор на въпроса разумни, приемливи, ефективни ли са целите и мерките, поставени от Стратегията.
Вие как мислите?

Vapor, подкрепям напълно всяка дума, която до този момент съм прочела от теб!

# 681
  • Мнения: 12 302

Елица, ако тебе те пошляпва периодично контролата в автобуса, ти няма ли да си обидена, да ти е неприятно, да негодуваш, да спреш да се качваш на този автобус или пък няма ли да поискаш да се оплачеш на някого?
...

Елица, ако се вози без билет, съм убедена, че контролата в автобуса я пошляпва редовно с достъпните за пошляпване/тормоз/възпитание/дисциплина  финансови методи. Без да има право да се оплаче и без да има избор да не се качва на автобуса, ако  няма друг начин на придвижване.

Иначе и аз съм си раждала децата в периода, когато имаше детски лекари, не джипита. И е факт, че детския лекар правеше посещение, оттам насетне наистина е чиста проба безсмислено дублиране на детската консултация. Условията във и извън гетата са различни, стратегиите за тях трябва да различни, за да са ефикасни.

Мари, какво е шамарена фабрика? Перването през ръката, ако посегне към огън в камина? Докато тези неща са под един знаменател, няма как да стана привърженик на криминализирането.

Последна редакция: ср, 06 фев 2019, 16:39 от Vapor

# 682
  • Пловдив
  • Мнения: 409
 Не мога да разбера, защо продължавате да давате сравнения с "пошляпване" на възрастен и дете, като равностойни? Ако вие "не слушате" дали ще сте ок да ви отнемат телефона или да ви спрат интернета? Децата не са на 100% равностойни на възрастните. Ако бяха такива, щяха да имат същите права и задължения!

А  патронажните сестри от къде ще ги осигурят? Личните лекари/педиатри на децата не вършат ли същата работа? Децата до една година имат посещение при лекаря всеки месец.

# 683
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
Педиатърът и сега прави домашни посещения..
Но срещу заплащане.

# 684
  • София
  • Мнения: 5 883
Ех, патронажна сестра, та патронажна сестра...
И сега педиатърът ходи задължинтелно на домашно посещение след изписването. Каква е необходимостта от някаква формулировка? Вместо да оправят детската консултация и да ги задължат да отделят помещения за целта, а не да висят пред кабинетите бебета и заразно болни... Rolling Eyes


Мари, и аз искам да се оплача от малкия терорист и травмите, които ми нанася.
Да не говорим колко се трогва от пошляпването, ефектът е между 30 секунди и час.

# 685
  • Мнения: 4 383
Мари, на въпроса ти кои сме ние, отговарям: 74% от родителите в България предвид факта, че настоящият форум е една доста представителна тяхна извадка.

Фенрис,

Хайде сега кажи кое е по-несериозно:
1. Твоите уверения, че няма страшно или
2. Разписаната под формата на закон мярка за КРИМИНАЛИЗИРАНЕ на ВСЯКА форма на употребена физическа сила или каквато и да е принуда върху детето (според тълкуванието на местния чиновник).

Ще ти отговоря. Най-несериозно е
3. Критиката към криминализирането на всяка форма на употреба на физическа сила като наказание върху детето. И не само физическа, а и вербален тормоз.

Наистина няма страшно да са криминализирани физическия побой и вербалния тормоз върху децата. Страшно е за тези, които го упражняват.

Не виждам да е направено представително национално социологично проучване, но може и да е вярно, че мнозинството от българските родители подкрепят насилието върху деца или както по-красиво и безопасно се нарича - лека корективна мярка и здравословен шамар. Както написах по-рано, ще минат поколения преди тези нагласи да се променят в обществото. Докато се стигне до там, ще има доста ''откраднати'' деца от родители-насилници.

# 686
  • Мнения: X

Черен Сапфир, пак ли почваме да цитираме Оруел и Хъксли? Нека хората четат и други книги, примерно - приказки на децата си за лека нощ в изобилие, вместо шамари да заспиват по-бързо.
И за фрапиращите случаи извън гетата, и за фрапиращите случаи в гетата - трябва да се работи еднакво. Аз лично виждам, че се работи. А ти виждаш само как някой идва да ти вземе твоето дете...

Т. е. според теб аз не съм чела приказки на децата си за Лека нощ, а съм ги приспивала с шамари? Ми то е изключено да приспиш дете по този начин!
За гетата - аз лично не виждам да се работи, защото виждам как децата ходят боси, голи, мършави, ровят по кофите и дишат лепила на Централна гара.
Иначе ти благодаря, че ме постави в ролята на някакъв флагман на родителските движения Grinning. Но не си права.

Ако примерно полицай ми каже 1-2 пъти нещо, а аз не се съобразя, той дали пък не би използвал физическа сила? Почти никой родител не се нахвърля да си бие детето просто ей така, щото му е нервно. Обикновено плясването се предшества от хилядократно повтаряне, обяснения, молби, примери, опити за отклоняване на вниманието и т. н. и към плясване се прибягва само в извънреден случай, когато нищо друго не помага и ситуацията излиза от контрол.
Така че примерът ти с контрольорката е невалиден. Впрочем - контрольорките не проверяват едни граждани от определен етнос...защо ли?

# 687
  • София
  • Мнения: 5 883
Контрольорите въобще и не се качват в определени участъци от маршрута на някои рейсове и трамваи.

# 688
  • Мнения: 12 302
Наистина няма страшно да са криминализирани физическия побой и вербалния тормоз върху децата. Страшно е за тези, които го упражняват.

Не виждам да е направено представително национално социологично проучване, но може и да е вярно, че мнозинството от българските родители подкрепят насилието върху деца или както по-красиво и безопасно се нарича - лека корективна мярка и здравословен шамар. Както написах по-рано, ще минат поколения преди тези нагласи да се променят в обществото. Докато се стигне до там, ще има доста ''откраднати'' деца от родители-насилници.

Не знам какво наричаш "побой",  но ако е нещо, причиняващо болка и страдание, ако и без вреда за здравето, той е криминализиран и сега под името лека телесна повреда. Просто трябва да има дефиниции за приемливите граници, в които родителят може да упражнява правата и задължението си във възпитанието. Ако няма дефиниции, възможностите за злоупотреби са безброй.

А дали ще го наречеш здравословен шамар, violence éducative ordinaire, reasonable punishment - вероятно наистина трябва да минат години преди обществото да промени нагласите си - разбира се, ако практиката покаже, че новите нагласи за възпитание без строгост са по-добри.

# 689
  • Мнения: 1 673
Цитат
Да не говорим колко се трогва от пошляпването, ефектът е между 30 секунди и час.

Елица, ами ясно е като бял ден, че пошляпването не помага изобщо. Пробвай с всичко, което описах - и като търсене на причината (писах много) и с методи.

Ето ви я патронажната сестра - едно към едно е същото, с което ако не вие, то вашите майки са отгледани. Просто попитайте майките си, бабите си, някоя по-голяма съседка. Не всички отговори се намират по форумите, понякога.
https://www.unicef.org/bulgaria/истории/патронажната-сестра-геро … а-всяко-семейство

Ананас, ами сега какво - нямало е патронажни сестри, така ли, след като ти не си ги видяла? Зависи явно и от здравната служба, от района, от града, от махалата. Ако е било в годините на инфлацията - много сестри заминаха да се грижат за възрастни хора в Гърция. Може да сте нямали сестри, знам ли. Всички сестри от детските консултации работеха това следобедите. Имаше здравни служби в циганските махали. Там се обикаляше по домовете и за патронаж, и за ваксиниране, защото най-големия страх на циганките беше, че българките искат да й убият бебето с тия ваксини. На патронаж по царско време са обикаляли и докторите, тръгва с чантата и от двор на двор. Но толкова доктори вече няма, а и уж всички жизнени условия са вече подобрени (хигиенни, санитарни, карантинни и т.н.).

Цитат
Мари,съгласна съм с теб,че за всяко дете винаги може да се направи и още.Но това още ,трябва да е в полза на детето.В България фрапиращите случаи са точно в гетото,а точно там няма да направят нищо...

Вени, двата последни фрапиращи случая бяха с майки-българки, нали? Даниела от Сливен и другата жена от родопската махала? Семейството с 3-те щерки, нестъпвали в училище, от София, чийто дядо беше убит като разказа какво вижда и срещу какво негодува? Никой не ни дава право да делим родителите на българи и цигани. Можем да ги делим според качествата им - всеотдайни и слабо заинтересовани. И децата не бива да се делят - и българчето, и циганчето имат право да растат здрави и изучени.

Вейпор, аз вече много пъти писах какво ми е мнението - ще го напиша за 5-ти път с всички, синоними, които събрах в темата, в която иначе се обиждат като им кажеш, че е ужасно да си бият децата (нали изкарваме ги всичките, че си бият децата, а те са една шепа само, другите - не пипват):
Цитат
*** здравословен шамар *** възпитателен шамар*** периодично пошляпване *** бум-бам ***лека корективна мярка *** налшяпване*** перване през ръцете *** издърпване на ухо*** бой по памперса*** и т.н.
Виж, някой друг ходи да рови да си намери точна дефиниция, а то май ти беше? Мен тази дефиниция не ме интересува - аз не си бия детето. Нито го первам, шляпам, нито му дърпам ухото, нито нищо. Ние се разбираме с говорене. Като човеци, а не като животни.

Общи условия

Активация на акаунт