Спящите бонови книжки

  • 25 100
  • 185
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 81
Скрит текст:
Скоро намерих вкъщи бонови книжки на баба ми и дядо ми с по 25 000 лева в тях.
Зачудих се дали имат някаква стойност въобще,нямам представа и къде и как да проверя.
Ще следя темата.
Здравейте, аз бонови книжки и акции нямам, но имам такива от починали родители. Къде и как бих могла да получа информация за тях? С ПИК от НАП става ли, като пряк наследник?

http://www.csd-bg.bg/

 Наследници на починали лица могат да извършат справка за притежавани финансови инструменти на наследодателя чрез лицензиран инвестиционен посредник (Списък на лицензираните инвестиционни посредници.)
Справката се извършва от съответния инвестиционен посредник срещу заплащане след проверка на легитимацията на лицето.

ПИК е Персонален иденф. код, няма как с него на проверите наследените.


Сърдечно благодаря!

# 31
  • Мнения: 272
Аз се "похваля" взех дивидент в р-р на 5,50 лв.В банката   не знаеха това за колко време.Жива подигравка,не си заслужава  ходенето до НАП.

# 32
  • Мнения: 2 030
Съпругът ми взема така мъничък дивидент, защото не си ги е продал. Но за продажбата, първо проверете дали вашият фонд не се търгува за стотинки, има и такива. Тогава няма полза от продажбата. Има фондове, които имат цена  40 лв. на акция, 25 акции от боновата книжка по 40 лв. и ще вземете 1000 лв. Но време изисква, ходене до посредник 3 пъти, такса около 20-30 лв.
Родителите ми си ги продадоха през 2006 година още когато беше пикът и доста добре се търгуваха.

Последна редакция: сб, 26 яну 2019, 11:12 от kristinia

# 33
  • Мнения: 480
Аз се "похваля" взех дивидент в р-р на 5,50 лв.В банката   не знаеха това за колко време.Жива подигравка,не си заслужава  ходенето до НАП.

Индустриален Капитал Холд ? Wink
нека не забравяме че едно време са влагани 25 000лв , мисля че са сегашни 25лв(дано не греша) - на този фон не е малка доходността

# 34
  • Мнения: 480
Привет на всички!
Може би тук ще намерите някои отговори - дано ви е полезно!

https://forum.moitepari.bg/topics/15-Privatizacionni-fondove

# 35
  • София
  • Мнения: 19 249
нека не забравяме че едно време са влагани 25 000лв , мисля че са сегашни 25лв(дано не греша) - на този фон не е малка доходността
Не точно. Деноминацията беше 1997, а масовата приватизация - доста преди нея.
Тези 50 хиляди са съвсем нереални, можеха със съшия успех да са 50 млн. или 50

# 36
  • Мнения: 2 030
Дори през 1999 г. беше деноминацията. Помня, че малка сума влагахме за боновите книжки. За пенсионери беше още по-малка.

# 37
  • София
  • Мнения: 19 249
Аха, да, сбъркала съм годината.

# 38
  • Мнения: 480
нека не забравяме че едно време са влагани 25 000лв , мисля че са сегашни 25лв(дано не греша) - на този фон не е малка доходността
Не точно. Деноминацията беше 1997, а масовата приватизация - доста преди нея.
Тези 50 хиляди са съвсем нереални, можеха със съшия успех да са 50 млн. или 50

" Масова (или бонова) приватизация по модел заимстван от Чехия: „През 1996 – 1997 година Центърът за масова приватизация към Министерския съвет извърши приватизация на държавни предприятия чрез инвестиционни бонове. За продажба бяха предложени пакети акции от 1050 предприятия, в резултат на което са раздържавени активи в размер на 14.58 % от общите активи на държавните предприятия или 22.08 % от подлежащите на приватизация активи.“[1] Собственици стават всички пълнолетни български граждани пожелали да участват в процеса. Те получават бонови книжки с номинал от 25 000 лева
"

"От 1997 г. стойността на лева е твърдо свързана с тази на германската марка чрез системата на валутен борд при курс 1000 лева = 1 германска марка. След деноминацията на лева от 5 юли 1999 г. курсът става 1 лев = 1 германска марка"

аз разбирам че една книжка е 25лева сегашни или бъркам?

# 39
# 40
  • Мнения: 3 535
На мен не ми е ясно защо тези отписани фондове, като ПФ “Мултигруп елит” нарпример, не са оставили нищо на акционерите си. Чувствам се ограбена най-малкото, и сигурно има хиляди като мен.
https://www.investor.bg/novini-i-analizi/339/a/zagubenite-kodove … atizaciia-246940/
Как така изведнъж се оказваме без нищо?

# 41
  • Мнения: 54 413
Как? Много лесно. Всичко е откраднато.

# 42
  • Варна
  • Мнения: 15
аз разбирам че една книжка е 25лева сегашни или бъркам?
Според мен не бъркате. Благодаря за линка разясняващ положението с фондовете.

Аз навремето не си вложих акциите във фонд. Към момента притежавам 53 акции на Агрополихим АД и 40 акции на Лукойл нефтохим Бургас АД (проверих в централния депозитар с ПИК от НАП и ми се водят по лична сметка). И двете предприятия съществуват, но не се търгуват на фондовата борса. Нямам представа как да си потърся евентуалните дивиденти за последните 5 години. Някой може ли да помогне?

# 43
  • София
  • Мнения: 19 249
На мен не ми е ясно защо тези отписани фондове, като ПФ “Мултигруп елит” нарпример, не са оставили нищо на акционерите си. Чувствам се ограбена най-малкото, и сигурно има хиляди като мен.
https://www.investor.bg/novini-i-analizi/339/a/zagubenite-kodove … atizaciia-246940/
Как така изведнъж се оказваме без нищо?
Защото сте миноритарни акционери. На общо събрание който има контролен пакет акции, е решил да не раздава дивиденти. А при прекратяване дейността на фонда се предполага, че управляващите го са се погрижили първо за себе си.
А вие през тези години потърсихте ли си дивидент?

# 44
  • Мнения: 3 535
Скрит текст:
На мен не ми е ясно защо тези отписани фондове, като ПФ “Мултигруп елит” нарпример, не са оставили нищо на акционерите си. Чувствам се ограбена най-малкото, и сигурно има хиляди като мен.
https://www.investor.bg/novini-i-analizi/339/a/zagubenite-kodove … atizaciia-246940/
Как така изведнъж се оказваме без нищо?
Защото сте миноритарни акционери. На общо събрание който има контролен пакет акции, е решил да не раздава дивиденти. А при прекратяване дейността на фонда се предполага, че управляващите го са се погрижили първо за себе си.
А вие през тези години потърсихте ли си дивидент?
[/quote]
Първите няколко години търсих, но даваха или нещо от сорта на 1-2 лв, а накрая пък съвсем нищо не даваха.

Общи условия

Активация на акаунт