СИНУЗИТ; Лечение

  • 10 209
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 15
Със синузит съм от малко дете и до днес разбрах, че почне ли да застудява трябва да слагам шапка. Дори лятото ако задуха по студен вятър или реша да се повозя на мотора пак слагам шапка. Ако случайно се изпусна и ми се възпали синузита правя рецептата на баба Ванга, но с носна кърпичка , на която слагам 10-тина зърна черен пипер и ги счуквам, заливам с 1 капачка от шльокавицата на татко (50градусова) и бързо слагам така че да покрива веждите, а отгоре завързвам вълнен шал, лягам си, а на сутринта 1 час не излизам. Така 4-5 дни и синузита се изсушава (ако много пари намажете с вазелин преди това) , случвало ми се е и 10 дни да правя тази процедура ( като яко са се възпалили синусите... ) Отделно имам натурална морска вода (от Средиземно море , че е по солено и чисто) и правя с нея промивки веднъж на ден. Понякога спя и със  шапка, ако усетя , че ме наболяват синусите... Тази година зимата ми беше ужасна, но морската вода и шапката, (с която дори спя) ми спасяват положението, та още не съм стигала до нагревките на баба Ванга. Лекарства не употребявам и са ми само в най-краен случай...защото едно лекуват, а на друго място удрят...

Последна редакция: нд, 27 яну 2019, 16:01 от AnMary

# 1
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 724
Ох,и при мен напоследък главоболие до повръщане. Ходих на доктор,но ми каза,че имам силно отделяне на секрети,но не знаел защо. Иначе са бистри секретите. Но ми затлачват гърлото.

# 2
  • Мнения: 15
Ох,и при мен напоследък главоболие до повръщане. Ходих на доктор,но ми каза,че имам силно отделяне на секрети,но не знаел защо. Иначе са бистри секретите. Но ми затлачват гърлото.
А провери ли дали не си с алергичен рино-синузит? Защото именно тогава секрета е бистър и жилав и за да се преустанови отделянето е добре вечер да пиеш антихистамин за определено време.
Аз съм с хроничен и синузита ми винаги е жълт, зелен дори до кафяв е стигал , а на 2 пъти имаше и кръв ....Ама тема подхванахме... Според мен си именно с алергичен рино-синузит. Питай УНГто в близката поликлиника какъв антихистамин ще ти препоръча...

# 3
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 724
Благодаря! Уж не съм алергична! Но ще питам.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 1 185
В средата на януари ме хвана жесток остър синузит. Никога преди не бях имала. Тогава бях бременна в 6ти месец.
Разви се буквално за три дни. Два дни хрема,на трети ден силни болки в главата ,на 4ти ден адски болки в главата с 37,3 температура . На 4 ден вечерта бях на УНГ и ми изписа АБ за 10 дни. Естествено лек като за бременни. Ама изобщо грам не ми помогна. ЦРПто ми накрая на лечението с АБ ,беше близо 90.
Болката беше адска, получавах тикове от нея и можех да пия само парацетамол.
Накрая се наложи да ми направят пункция. Още с първата пункция след 2 часа ми мина адското главоболие. От левия синус изтече много, много гной.
Обаче остана една гадна болка от дясната страна в челото и тила.
Правиха ми още 2 пункции ,но нито изтече гной, нито имаше подобрение.
После сама се диагностицирах ,че явно ми е възпален десен фронтален синус,а там пункция не помага.
Започнах нон стоп да си правя горещи нагревки с морска сол на челото. Колкото мога да търпя. Също така си капах през половин ,един час сок от лук в ноздрите. Получавах голямо облекчение.
Отидох и при хомеопат , който ме излекува окончателно.За 3 дни болката напълно изчезна.
Преди няколко дни дъщеря ми беше болна и аз прихванаха от нея. Веднага започнах да слагам едни хомеопатични капки в носа и сребърна вода с прополис. 3 дни имах лека, тъпа болка от дясно в челото,но почти незабележима .
Надявам се да не е станало хронично .
Преживях някакъв кошмар близо месец, бременна! Не съм предполагала,че това чудо боли толкова кошмарно,а по време на бременност си ограничена от към медикаменти.
Да не говорим , че цялото лечение с прегледи при различни лекари, лекарства, процедури , интервенции и т.н ми излезе око 700 лв !

# 5
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 724
Как процедираш със сол?

# 6
  • Варна
  • Мнения: 1 185
Как процедираш със сол?
Сгорещявам и изсипваме в памучна торбичка и слагам на челото. Горещо колкото мога да търпя. Много облекчава.

# 7
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 724
Pipppa,благодаря!
Ще опитам веднага.

# 8
  • Мнения: 4 730
И аз при вас с моите непрекъснати носни проблеми и сополи... Grinning Само лятото имам малко рахат, но през другото време носът ми или тече като чешма или е запушен и не мога да дишам... Сутрин е едното давене и отхрачване на храчки от гърлото, събрали се през нощта... С една дума ужас... Мисля, че моя синузит е хроничен и се дразни от някаква алергия която не мога да разбера от какво е... Може би от влагата и студа, нещо като студова алергия както предполага личната лекарка... За сега обаче не ми е дала да пия някакви противоалергични лекарства, но с капки за нос крепя положението... До някъде... ooooh! Това синузита е отвратително състояние, няма излекуване и все си ходя с носните кърпи или с запушения нос, вече и обоняние нормално нямам... Sick
Някой писа за някаква лампа, може ли малко обяснение каква е или линк към подобна... Peace

# 9
  • Мнения: 11 726
От миналото лято досега, 2 пъти Геломиртол Форте (300 мг) 3х1 капсули за 5 дни. Мисля че успявам да стопирам с него нещата и да не се стига до зверски болки. За остри и хронични синузити и бронхити е.

# 10
  • Мнения: 608
Да споделя една народна рецепта. Настърган хрян - прясно изваден смесва се с оцет слага се в марличка сгъната на две и се прави като лапа. Поставя се върху челото, после от двете страни на носа - синусите където са, предварително и след махане се маже със свинска мас /да не изгори кожата, стои докато се търпи - така се прави по три пъти на всяко място. В продължение на 3 дни, по-добре е вечер преди лягане. Почива се три дни и отново още 3, ако не е имало достатъчен ефект. Облекчава много и изкарва от синусите много от насъбралата се гной.

# 11
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 824
Някой ходил ли е на физиотерапия? Какви процедури се назначават и има ли ползва/дълготраен ефект?

# 12
  • Мнения: 3 506
За синузит си имам изпитана схема – чистичка (т.е. изискваща минимални разправии с приготвяне на разни смеси и пр.) и проста (2 действия):

1.   Нещо отбъбващо лигавицата – подходящи (отбъбващи) капки за нос и/или произволен медикамент от типа на тези за настинка и грип (фервекс, нурофен стопколд и пр.) – каквото намеря изостанало из къщи.

2.   След като подейства медикамента (т.е. няколко минути за капките и 30-60мин. за хапчета/прахчета) – горещ (колкото е търпимо) компрес върху възпалените синуси, докато започне да изтича секрет и настъпи облекчение. Последното може да се подпомогне и с натиск/масаж. Най-ефективно като че ли е с торбичка (чорапче) нагрята морска сол, но когато не ми се разправя, ползвам каквото ми е под ръка – бутилка гореща вода, нагрята с ютията кърпичка. Важното е добре да се нагрее мястото.

*** Eдна тънкост за случаите, когато са засегнати максиларните синуси (т.е. когато имаш чувството, че са ти се възпалили всички горни зъби накуп)***
Докато правя компреса и масажа, на няколко пъти престоявам 3-5мин. (пак колкото е търпимо) надолу с главата. Лягам напряко на леглото по корем, изнасям горната част на тялото напред (извън леглото) и се отпускам към пода, все едно ще гледам какво има под леглото. Четох, че това е позата, която подпомага оттичането на тези синуси, в изправено положение е доста по-трудно.

Тези действия се повтарят няколко пъти ден – при мен е според свободното време и/или болката – от 2-3 до 5-6 пъти, кoгато е по-нетърпимо положението. Кризата разминава за 2-3 дни, при по-тежка инфекция – до 4-5, макар че понякога остава някаква болка за още няколко дни (ако ми пречи, ползвам нещо обезболяващо). Един единствен път ме „държа“ повече и това беше докато открия въпросната тънкост за оттичането на максиларните синуси. А УНГ-тата твърдяха, че без пункция и силен АБ няма да мине...

Имам наследствена предразположеност към синузит, която взе да ми се проявява на стари години. Схемата ме спасява 4-5 пъти вече, елементарна е за изпълнение, а най-хубавото е, че никога досега не ме е „повторило“ в рамките на следващите 12-18 месеца, независимо дали боледувам от друго, излизам през зимата с мокра коса и пр.

# 13
  • Мнения: 608
За синузит си имам изпитана схема – чистичка (т.е. изискваща минимални разправии с приготвяне на разни смеси и пр.) и проста (2 действия):

1.   Нещо отбъбващо лигавицата – подходящи (отбъбващи) капки за нос и/или произволен медикамент от типа на тези за настинка и грип (фервекс, нурофен стопколд и пр.) – каквото намеря изостанало из къщи.

2.   След като подейства медикамента (т.е. няколко минути за капките и 30-60мин. за хапчета/прахчета) – горещ (колкото е търпимо) компрес върху възпалените синуси, докато започне да изтича секрет и настъпи облекчение. Последното може да се подпомогне и с натиск/масаж. Най-ефективно като че ли е с торбичка (чорапче) нагрята морска сол, но когато не ми се разправя, ползвам каквото ми е под ръка – бутилка гореща вода, нагрята с ютията кърпичка. Важното е добре да се нагрее мястото.

*** Eдна тънкост за случаите, когато са засегнати максиларните синуси (т.е. когато имаш чувството, че са ти се възпалили всички горни зъби накуп)***
Докато правя компреса и масажа, на няколко пъти престоявам 3-5мин. (пак колкото е търпимо) надолу с главата. Лягам напряко на леглото по корем, изнасям горната част на тялото напред (извън леглото) и се отпускам към пода, все едно ще гледам какво има под леглото. Четох, че това е позата, която подпомага оттичането на тези синуси, в изправено положение е доста по-трудно.

Тези действия се повтарят няколко пъти ден – при мен е според свободното време и/или болката – от 2-3 до 5-6 пъти, кoгато е по-нетърпимо положението. Кризата разминава за 2-3 дни, при по-тежка инфекция – до 4-5, макар че понякога остава някаква болка за още няколко дни (ако ми пречи, ползвам нещо обезболяващо). Един единствен път ме „държа“ повече и това беше докато открия въпросната тънкост за оттичането на максиларните синуси. А УНГ-тата твърдяха, че без пункция и силен АБ няма да мине...

Имам наследствена предразположеност към синузит, която взе да ми се проявява на стари години. Схемата ме спасява 4-5 пъти вече, елементарна е за изпълнение, а най-хубавото е, че никога досега не ме е „повторило“ в рамките на следващите 12-18 месеца, независимо дали боледувам от друго, излизам през зимата с мокра коса и пр.
При това навеждане надолу секрета не се ли стича обратно - към главата?

# 14
  • Мнения: 3 506
Докато си с главата надолу, една част се стича към гърлото, но ако синусите са задръстени както си трябва, дори в тази поза започва да излиза (прелива) секрет от носа в началото. Изтичането продължава и като се изправиш, явно е въпрос "да тръгне", може би е на принципа, на който крадците източват бензина от резервоар на кола /забравила съм физиката Simple Smile/ Аз обикновено вече усещам момента, в който тръгва да изтича, и започвам да редувам надолу с главата / изправена, докато спре - така хем не ми отива цялата кръв в главата, хем всичко си изтича.

Ако не "тръгне" в първите 4-5 минути, приемам, че нещо не е както трябва - например не е достатъчно отбъбната лигавицата - слагам (отново) капки за нос, загрявам повторно компреса и повтарям. Там, където го четох това, един човек беше седял 40 мин надолу с главата, докато му кървясали очи и всичко. Докторът беше написал точно това - ако няма ефект, да не се пробва за по-дълго време. Има я вероятността проблемът изобщо да не е синузит.

Общи условия

Активация на акаунт