Въпрос: кой може да издава сертификат за обучение?

  • 2 305
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 120
Здравейте, имам следната дилема. Имам място за маникюр и искам да провеждам еднодневни обучения. Примерно: Поставяне на гел лак, но искам да издавам някакъв документ, без да съм обучителен център.
Имам ли изобщо право,да издавам такъв документ?

# 1
  • Мнения: 9 050
Вие можете всякаква хартийка да давате на курсистите си, но тя няма никаква стойност. Аз мога да дам на гостите ми сертификат, че са оцелели след вечеря вкъщи. Но какъв е смисъла?

# 2
  • Мнения: 4 007
Можете да издавате каквито и да било хартийки, но те няма да имат никаква стойност, ако не сте лицензиран обучителен център. 

# 3
  • Мнения: 120
Вие можете всякаква хартийка да давате на курсистите си, но тя няма никаква стойност. Аз мога да дам на гостите ми сертификат, че са оцелели след вечеря вкъщи. Но какъв е смисъла?
Да така е, няма никакъв смисъл,аз имам идея салона да стане лицензиран, но в момента съм по майчинство и няма как да стане. Но като се върна на работа,ще направя всичко това.Но ме интересуваше, дали все пак мога да издавам нещо.
Благодаря за отговора!

# 4
  • Мнения: 8 796
Поставете се на мястото на обучаемия. Той пък търси сертификат, за да може да работи тази професия. И ще провери вие какви сертификати (или само хартийки) давате.  На този етап това може да представлява интерес, ако някой иска да научи тези умения просто така, за себе си, сигурно в домашни условия да прави нещо. Но за това няма да му е нужен сертификат. Той ще дойде при вас и без да му издадете нищо ще е съгласен да изкара курса.

# 5
  • Мнения: 120
Поставете се на мястото на обучаемия. Той пък търси сертификат, за да може да работи тази професия. И ще провери вие какви сертификати (или само хартийки) давате.  На този етап това може да представлява интерес, ако някой иска да научи тези умения просто така, за себе си, сигурно в домашни условия да прави нещо. Но за това няма да му е нужен сертификат. Той ще дойде при вас и без да му издадете нищо ще е съгласен да изкара курса.
Да точно такива хора ме потърсиха, маникюристка искаща самоусъвършенстване,все пак това е само модул. За пълен курс, трябва и е редно да е регламентирано и лицензирано. Аз не бих се записала на курс без диплома.

# 6
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Че някой иска ли изобщо сертификат, за да практикува?
Питам сериозно, не съм наясно. Клиентите се водят по мнения и работата на този, при когото ходят. Да не би някой да им иска документ, преди да си запази час.
Ресторантьори, хотелиери, магазинери и т.н. 90% нямат такова образование, но някои се справят добре.

# 7
  • Мнения: 120
Че някой иска ли изобщо сертификат, за да практикува?
Питам сериозно, не съм наясно. Клиентите се водят по мнения и работата на този, при когото ходят. Да не би някой да им иска документ, преди да си запази час.
Ресторантьори, хотелиери, магазинери и т.н. 90% нямат такова образование, но някои се справят добре.
Честно казано,съм маникюристка от 11г и никой ,никъде не ми е искал дипломата. Но все си мисля, че е редно да имат основни познания, все пак има и медицинска част в професията и е хубаво да се знаят тези неща,за да не стане по-голяма беля.  Но като цяло, се гледа практическата част, до сега съм била оценявана,на база какво мога да правя с ръцете, не са ме изпитвали за болести по ноктите.

# 8
  • Мнения: 8 796
Аз живея в чужбина, във всеки фризьорски салон като влезна, има сертикикати за правоспособност на фризьора/маникюриста.  Сигурно правят и проверки, не знам. Виждала съм и салони за маникюр, където работят виетнамки, една от които е изкарала сертификат и станала управителка сигурно, а останалите - не знаят даже и езика, или поне няколкото думички, свързани с ноктите. Иначе, те се учат една от друга на нищо неподозиращите клиентски нокти, което не  е редно.
За да  станеш фризьор или маникюрист, се изкарва курс. Подготвят  те не само за умението с ръцетеи теория на специалността, но и правни въпроси, медицински въпроси, охрана на труда.

Общи условия

Активация на акаунт