Мнения за неелитни училища след седми клас в София

  • 64 908
  • 797
  •   1
Отговори
# 375
  • София
  • Мнения: 8 283
Петрунка, 2 е.
На 3то са съвсем различни резултатите, а и се иска смелост за него. Много от паралелките не присъстват в него, защото са запълнени.
След всяко класиране има отделна справка, не е обобщена. Това е РУО, за съжаление не е подчинено на Дидева Joy
А както казах тази от 3тото не е определяща, защото малко рискуват.


Има ги справките на РУО-София, за другите градове нямам идея.
Няма как да се знае предварително какъв ще е бала, може само прогноза да се направи... Знаем кой Joy

Последна редакция: чт, 02 май 2019, 12:17 от Desem

# 376
  • Мнения: 6 926
След всяко класиране се прави такава справка. Как да я направят преди класирането и за какво ви е? Редите си желанията според интереса, а не според бала от минали години (баловете от минали години са налични в нета).

# 377
  • София
  • Мнения: 8 283
Мария, и балът от миналите е важен... дава ориентир.

# 378
  • Мнения: 6 926
Мария, и балът от миналите е важен... дава ориентир.
Той е наличен. Отделно, това какъв е бил балът миналата година ще промени ли желанието на детето?
Аз доколкото разбрах Петруна иска да знае какъв ще е балът тази година преди да се кандидатства, което няма как някой да ѝ го даде.

# 379
  • Мнения: 315
Astonished
След всяко класиране се прави такава справка. Как да я направят преди класирането и за какво ви е? Редите си желанията според интереса, а не според бала от минали години (баловете от минали години са налични в нета).

То желанията са си желания, ама резултатите са нещо съвсем различно. Може да стане чудо и да ни изненада с някакъв супер висок резултат, но е по-вероятно да е нещо не толкова бомбастично.

При това нашите желания се менят постоянно. До преди една седмица беше твърдо заявил, че няма да кандидаства в испанската, руската, френската. СМГ, ТУЕС,  и Джон Атанасов бяха категорично отписани. Можело нещо с немски, английски в краен случай или НТГБ. Оставаха училища с немски и английски, където балът е висок и НТБГ, където балът е ок. 35 също е интересен вариант. Моето лично мнение е, че при такава неорентираност и афинитет към езиците, е добре да учи език и по възможност да не губи по 1 час в пътуване в едната посока.

Днес синковецът ме хвърли в духовата, като се изцепи резко, че ще сложи ТУЕС на първо място и после Джон Атанасов. Леко почвам да полудявам Astonished Бедна ми е фантазията какво ще измисли до матурата.

Последна редакция: ср, 01 май 2019, 22:53 от Petruna

# 380
  • Мнения: 817
Ти пяк си добре. Моята иска озелуняване в строителния на първо желание. Аранжирали и се градини и дворове на баровци, пари се правели Joy.

После немски, испански и английски, като компромисен вариант.

# 381
  • София
  • Мнения: 8 283
Мария, ще промени, ако има някоя майка орлица/ усойница Joy

# 382
  • Мнения: 315
Мария, и балът от миналите е важен... дава ориентир.
Той е наличен. Отделно, това какъв е бил балът миналата година ще промени ли желанието на детето?
Аз доколкото разбрах Петруна иска да знае какъв ще е балът тази година преди да се кандидатства, което няма как някой да ѝ го даде.

Това го разбрах. Благодаря Simple Smile

Да обобщя какво аз разбрах от разговори с родители и учители:

Най-много менения получих за НТГБ. Близо 10 такива. От 1-во повечето деца се класират там. Като цяло децата си харесват училището. Мнението на родителите е, че в общи линии е разпасана работа, пушат масово, но имат много готини стажове и възможност да влязат в икономическия без изпит. Учителка по математика, която готви деца от там сподели, че учат яко математика. Една майка даже каза, че НТБГ била по-добра от английската, до която работи, където децата били сноби. Това ми се стори малко странно.

Преди време говорих с една майка с дете във финансовата гиманзия в Лозенец. Не беше доволна.

За втора английска чух лошо мнение от майка на дете там. Тя каза, че има племенник в 1-ва английска, където не било кой знае колко по-добре.

За 73-то съм чувала много хубави неща от една майка. Много учене, дисциплина, възможности за кандидатстване в Германия и Австрия.

За 1-ва немска от двама познати с дъщери там съм чула много добри неща. Имам едни познати с момче завършило там, което не беше доволно, защото се е чувствало смачкано.

Имам колежка, завършила 133, която каза, че не струва. Друга позната, която има син там е супер доволна.

За испанската друга колежка, която не е по суперлативите,  не пестеше такива за училището.

За френската съм чула менение от майка роднина, която е доста претенциозна и са избрали училището след доста колебания, но са доволни. Детето си е намерило среда и се чувства добре.

От ТУЕС не познавам деца, но имам близка позната с дете в Джон Атанасов, като и детето и майката са много доволни. Още в 10 клас си докарвал допълнително пари, а в момента е в Техническия.

За НПМГ съм чула, че училището не е това, което е било и че в математическите паралелки специално се работело само с няколко супер надарени деца, другите били оставяни на самотек. За паралелката с химия съм чувала, че учат по учебниците на Химическия факултет от първи курс. За паралеката с физика мнението е, че се учи яко.

Горните са мнения от познати, събирани в течение на години. Естествено всяко мнение е субективно и колкото хора, толкова мнения.

Ти пяк си добре. Моята иска озелуняване в строителния на първо желание. Аранжирали и се градини и дворове на баровци, пари се правели Joy.

После немски, испански и английски, като компромисен вариант.

Аз единствено искам да е добре и да си харесва училището, а не да ореве орталъка след време, че ние с баща му сме виновни и сме го насочили грешно.

За озеленяването му кажи, че това е сезонна работа. Работят няколко месеца в годината и после зимата хълцат. Казвам го от споделен опит от приятел в бранша.

Последна редакция: ср, 01 май 2019, 23:01 от Petruna

# 383
  • София
  • Мнения: 2 768
Petruna,
Благодаря за споделените мнения-много ме усмихнаха за началото на деня. Мога да обобщя с две думи- навсякъде има доволни и недоволни, което е съвсем нормално, тъй като хората и техните очаквания могат да бъдат съвсем различни, както и самия аршин добро-лошо.

# 384
  • София
  • Мнения: 650
Преди кандидастването ще имаме ли информация за максимален и минимален бал за съответната гимназия тази година

ще може ли на база миналата година да се направи реална преценка за минимални и максимални балове тази година.

Информация за бала за текущата година няма как да има предварително, но непосредствено след излизане на резултатите от НВО излиза и статистика на успеваемостта. Първото, което се вижда от нея е колко деца по- вече от миналата година кандидатстват. За София бяха миналата година с около 1800 по мои спонени, което обуславя и ежегодното покачване на бала. От кривата на успеваемостта се вижда и в кой диапазон на оценки да се очаква най- голямото покачване. При по- голяма трудност на матурите спрямо предходната обикновенно при отличните или близко до отличен има лек спад на бала.

# 385
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Потвърждавам, че в НТБГ се дава възможност за влизане в УНСС без никакъв изпит. Дъщеря ми има документ още от 11 клас, че е приета там със специалност Финанси (една от най-желаните в УНСС). Само дето не иска и да чуе да се възползва Joy.

# 386
  • Мнения: X
Потвърждавам, че в НТБГ се дава възможност за влизане в УНСС без никакъв изпит. Дъщеря ми има документ още от 11 клас, че е приета там със специалност Финанси (една от най-желаните в УНСС). Само дето не иска и да чуе да се възползва Joy.
Умно ти е детето, поздравления. Не че нещо, ама да те приемат в УНСС е лесно и с изпит, няколко близки деца с посредствена подготовка (не им се учеше просто) влязоха с изпит без проблем МИО и финанси. Изобщо в България конкуренция за университети има само за медицина/стоматология/фармация, АйТи и някои екзотични филологии, за други не се сещам.  
За НТБГ, познавам двама завършили, единият отиде в УНСС и го завърши и него, но с намирането на  работа след това не му върви. Другият отиде в съвсем друга сфера, креативна, нищо общо с гимназията. Предполагам, че базисна икономика ще научат, езици няма да научат, а работа само с тази квалификация няма да си намерят, ще трябва да учат висше, а и след това е проблемно, просто има прекалено много завършващи икономика в БГ.
Иначе всеки си преценява какво търси и какво му трябва от гимназията, а след това - къде може да го получи.
За баловете, всички сме били в подобно положение, няма как да има сигурна информация само от оценките преди класирането, всичко е вероятности и преценки, и винаги има доза риск, mamamuu добре е описала процеса.
За 73-то съм чувала много хубави неща от една майка. Много учене, дисциплина, възможности за кандидатстване в Германия и Австрия.

За 1-ва немска от двама познати с дъщери там съм чула много добри неща. Имам едни познати с момче завършило там, което не беше доволно, защото се е чувствало смачкано.
Такива възможности има всяко дете със завършени 12 класа обучение, приравнена диплома на техния Abitur с приличен успех - за Германия. Единственото условие е да покаже сертификат за език DАF 4x4 или DАF 16, зависи от университета, а на DАF може да се яви всеки, стига да знае немски. Това, което 73-то дава, е именно добро ниво на немския, достатъчно, в общия случай, за постигане на този сертификат. Отделно, че те учат в DSDII програма и самата диплома ДСД има дава право да учат на немски без изискване за ДаФ.  
Искам да кажа, че обучение в която и да е държава от ЕС на нейния език е достъпно за БГ учениците точно колкото и БГ университет, въпросът е да знае местния език на достатъчно високо ниво за изискванията на конкретния университет, да има висок успех от дипломата и където има тест или изпит, да ги покрие - всичко е както за БГ университет, само че на съответния език.  

Последна редакция: чт, 02 май 2019, 11:45 от Анонимен

# 387
  • Мнения: X
При това нашите желания се менят постоянно. До преди една седмица беше твърдо заявил, че няма да кандидаства в испанската, руската, френската. СМГ, ТУЕС,  и Джон Атанасов бяха категорично отписани. Можело нещо с немски, английски в краен случай или НТГБ. Оставаха училища с немски и английски, където балът е висок и НТБГ, където балът е ок. 35 също е интересен вариант. Моето лично мнение е, че при такава неорентираност и афинитет към езиците, е добре да учи език и по възможност да не губи по 1 час в пътуване в едната посока.

Днес синковецът ме хвърли в духовата, като се изцепи резко, че ще сложи ТУЕС на първо място и после Джон Атанасов. Леко почвам да полудявам Astonished Бедна ми е фантазията какво ще измисли до матурата.
Все едно говориш за нас. Говори с близки, жена, учила в НТБГ, веднага добави специалности, които досега бяха нежелани. ТУЕС не ще, но пожела паралелката софтуер и хардуер в НПМГ. Направо шах с пешката сме. Много неориентирана история. Категорично отказва немски и руски като езици, всичко останало се мени.

# 388
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Информация за бала за текущата година няма как да има предварително, но непосредствено след излизане на резултатите от НВО излиза и статистика на успеваемостта. Първото, което се вижда от нея е колко деца по- вече от миналата година кандидатстват. За София бяха миналата година с около 1800 по мои спонени, което обуславя и ежегодното покачване на бала. От кривата на успеваемостта се вижда и в кой диапазон на оценки да се очаква най- голямото покачване. При по- голяма трудност на матурите спрямо предходната обикновенно при отличните или близко до отличен има лек спад на бала.
Ей тази статистика + статистиката за бала от предната година (Дидева беше направила разширен вариант - с позиция на ученика спрямо бала) ми свършиха чудесна работа миналата година. Като приравних бала на детето към този от предната година, съвсем точно ми показа къде има шанс да влезе и къде не.

# 389
  • София
  • Мнения: 8 283

Подкрепям szervusz.
Само да обърна внимание, че изненади винаги може да има, но основно там където бала се формира с допълнителни неизвестни - олимпиада, състезание, изпит за способности.

Общи условия

Активация на акаунт