Подправките...

  • 18 675
  • 256
  •   1
Отговори
# 75
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 825
Рибата ако е топло пушена, става като варена. При студено пушене въобще не е така

# 76
  • Мнения: 14 966
Аз много харесвам пушения червен пипер, но сега се замислих дали е вреден.

# 77
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 825
Зависи как е правен, имаме смокър и често пушим неща. Та ако е правен по нормалната технология си е ок

# 78
  • София
  • Мнения: 2 298
asyalein,

Осолявам рибата, която трябва да е много прясна. Правила съм сьомга и пъстърва.
В една голяма тенджера,  в която се събира скара на крачета, слагам на дъното и на стените алуминиево фолио и върху него изсипвам 4 супени лъжици ориз, 4 супени лъжици зелен чай, 1,5 лъжици кафява захар, розмарин и естрагон. Смесвам добре. Слагам решетката и върху нея рибата. Захлупвам с капака и на котлона. Първо котлона го пускам на висока степен докато загрее и започне да пуши. После го намалявам. За 20-25 минути е готова. Естествено през цялото време аспиратора на най-високата степен.
Без алуминиево фолио тенджерата после едва ли ще се изчисти.

Последна редакция: нд, 03 фев 2019, 20:17 от nati_nat

# 79
  • Мнения: 568
Мхъм..пушените ги избягваме, ние. Не е здравословно да се яде редовно пушен продукт. Според мен, де...всеки сам си решава.

# 80
  • Sofia
  • Мнения: 21 694
Мхъм..пушените ги избягваме, ние. Не е здравословно да се яде редовно пушен продукт. Според мен, де...всеки сам си решава.
И според мен. Ама и всички мазнини (и особено наситените) като се загреят добре също са канцерогенни. Но това е друга тема.  Wink

# 81
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 825
Ние и пушен боб ядем, а при условие, че е бавно готвене и се опушва от пушекът вътре, кое ми е канцерогенното. И месо така ядем, пушено на смокър... 8-9 часа, естествени съчки.
Ако се върнем към темата с подправките имаме и 7-8 вида различни съчки, всяка със специфичният си аромат.

# 82
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
nati_nat , благодаря ти много.
доколкото разбирам това също си е топло пушене.
аз все още търся как се опушва студено. newsm78

Титина, във вашия смоукър може ли да се прави студеноопушена риба?
ако да - може ли снимка на смоукъра?...

точно вчера гледах едно предаване и опушваха риба с някаква клонка от иглилостно.
грилът беше пуснат, клонката отгоре и върху нея парчето риба.
аз също не намирам подобно опушване з аканцерогенно, все пак става въпрос за минути. ама рибата си беше сготвена...

иначе мъжът ми ползва някаква датска пушена сол и знам, че я опушват няколко дена. на мен ми е прекалено силен ароматът и не я ползвам. Peace

# 83
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 341
Клонката е била вероятно хвойна.

# 84
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
не, хвойната я познавам.
беше дърво.

клонките ги ползваха за опушване и ароматизираха олио с нея, а с младите, още светли иглички ги ръсеха така за подправка...

от ела било...

# 85
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 825
Титина, във вашия смоукър може ли да се прави студеноопушена риба?
ако да - може ли снимка на смоукъра?...
Стандартните смокъри са за топло пушене, рибата просто си се сварява. На решетка не става, закачена не става ( тя се сварява и изпадва в съда). Ако е на стандартен смокър или барбекю , се използва дъска ( не стърготини), но пак е като варена. Дъски тук се продават такива от хикори (вид иглолистно), не знам дали фи има в БГ. Доста често се използва и ябълка
Има уреди за студено пушене. Има и такива приставки за барбекю. Мисля, че тогава на рибата казват веяна. Приятел в Канада си беше направил последният уред от 2 метални кофи, но дори и спомен нямам какво имаше  в него, а сме го вземали в къщи.

# 86
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
благодаря ти...

дъските ги знам, има ги и при нас, но не сме ги пробвали.
добре, че написа, че се нарича и веяна, бях забравила... Hug

# 87
  • София
  • Мнения: 2 298
Студено пушената риба няма общо с веяната. Веяната риба само се суши, там няма процес на опушване въобще.
Студено пушената се опушва на по-ниска температура - около 22 гр. и за по-дълго време, за разлика от топло пушената, където температурата е по-висока, над 35 гр. С.
Що се отнася до вредността на пушените продукти, не се заблуждавайте, че домашно пушеното е безвредно.
При производствено химичното вредата произтича от някои химични съединения и добавките - консерванти и оцветители. При домашното опушване, някои от съединенията в дима са канцерогенни, като най-опсното е 3- и 4- бензпирен, който има мутагенни свойства и се натрупва в организма.
Затова и с домашно пушените продукти не трябва да се прекалява с честа им консумация.

# 88
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 825
Всъщност канцерогенните съединения се появяват при температура близка до тази на пърженето
Повечето риби се сушат по метода на горещото сушене , където температурата се поддържа 140-160С. Веяната ( полусушена) риба е разновидност на сушената, точно с топъл въздух за 15-17 денонощия ( за последната забравих да питам на каква температура е), но казаха, че може да се слага и пушек или т.к. преди това се осолява, можело маринатата да е с различни подправки. Този процес спирал процесът на зреене ( от осоляването), както и развитието на микроорганизми.

# 89
  • MI
  • Мнения: 11 841
Не е само високата температура, а и контакта с пушека. Особено за месото, за рибате не толкова. Опушеното червено месо е изрично включено в processed meаt групата, която според СЗО повишава доказано риска от рак, ако е консумирана редовно. Всеки сам си преценява, но по този въпрос няма особен спор, стига да се пусне в гугъл на английски и излизат доста и достоверни източници. Всъщност дори от индустрията не го отричат и търсят начини с филтри да намалят вредата, те надали биха преувеличили, даже напротив...
https://www.acs.org/content/acs/en/pressroom/newsreleases/2018/m … uto-industry.html

Общи условия

Активация на акаунт