Липсата на автомобил прави ли те неуспял в очите на околните в България?

  • 11 708
  • 155
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 607
Е то може да имаш кола за 1500 лева, относително е.

# 121
  • Мнения: 15 524
Скрит текст:
Хипотетична ситуация. Стоиш си вкъщи. Детето ти пада, удря си главата в ръба на масата и шурва едно сериозно количество кръв. Какво правиш? Тичаш с пищящото дете по рейсовете, викаш линейка, която идва след 40 минути, викаш такси, което също чакаш да дойде или обикаляш да търсиш някой съсед да те закара? Или излизаш, палиш колата и отиваш възможно най-бързо до най-близкото спешно отделение, за да му зашият главата. Защото при нас два пъти се е случвало, с двете ни деца и това със сигурност е нещо, което може да се случи на всеки.

Оставям настрана ходенето на почивка с две деца, особено, ако едното е бебе, защото багажа, който се взима е сериозен.

А разхода на един нормален автомобил /изобщо не визирам кола за 1000 лв, че за нея разходите сигурно са доста повече, тъй като постоянно си трябват някакви ремонти/ изобщо не свършва със сипването на гориво. Към горивото се добавя ежегодна смяна на масло, през определен период се сменя и масло на скоростна кутия, накладки, дискове и т.н. Към това се добавя гражданска отговорност, данък, евентуално и каско. Отделно към това добавяме 2 комплекта гуми /зимни и летни/, защото е напълно безотговорно да се гара със стари, изтъркани гуми. И, ако колите са две, то разхода става сериозен на годишна база. Което значи, че тези, които имат и поддържат два автомобила в едно семейство със сигурност имат повече възможности



Не знам колко е хипотетично, но ако сте в Швеция вече да са ви отнели децата след втория инцидент...Simple Smile
Значи предпочитате разтреперана и разтревожена да шофирате с крещящо/ревящо/кървящо дете на задната седалка вместо да помислите за такси или бърза помощ...не знам - аз не бих ви пуснал на пътя...

А, ако бях в САЩ, в някой резерват за индианци, щях извикам вожда на племето Simple Smile

Само за справка - в София линейките идват за около 30 - 40 минути, такситата за около 15 /в час пик за 30/. Аз на 15 -тата минута вече бях в спешния кабинет в Пирогов.

И друг случай - миналата седмица закарах по спешност една съседка, която получи криза. Първо бяха звъняли на 112, но им бяха казали, че няма възможност да им се изпрати линейка в момента. Закарах ги буквално за 6 минути до болницата. Ако имаха кола, най-вероятно изобщо нямаше да губят време да звънят за линейка или да обикалят и да молят съседите.

# 122
  • Мнения: 832
Дори и да не ти се налага да ползваш кола ежедневно по-добре да я има от колкото да я няма.
То и аз гледам да ходя повече пеша и умишлено често предпочитам да използвам кракомобила, но ако ми се наложи да бързам за някъде или въобще нужда от автомобил знам, че ми е под ръка.
Няма значение кога и по какъв повод, добре е да го има като възможност. С оглед на прекрасния транспорт, особено в някои градове...

# 123
  • София
  • Мнения: 12 374
Дори не мога да си представя без кола как ще пътуваме по света и у нас, при условие, че имаме сравнително голямо куче и дете. Ние почиваме често - отскачаме за уикенда някъде из БГ, плюс няколко пъти в годината на море, което предполага стигане до някое пристанище. Кучето няма как да го влача по самолети, автобуси и влакове, и в този смисъл, колата е абсолютна необходимост.

# 124
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Ние сме с 2 кучета. Често пътуваме из страната, мъкнем багажи и не го виждам как би станало без кола. Освен това, аз съм с много болен гръбнак и трябва да спираме от време на време да се раздвижвам. Както и след процедури в болнницата, не се виждам как ще издържа  в автобуса.  Пробвала съм с таксита, цените са им много сериозни когато се ползват често, както ми се налага. Колата ми е абсолютна необходимост. Който си няма ядове, ако иска да върви пеша колкото си иска, аз не бих могла.

# 125
  • София
  • Мнения: 1 397
Аз си живеех прекрасно и безпроблемно без кола преди да имам деца. Сега намирам, че е задължително да разполагам с кола. Майка ми, млад пенсионер, живее съвсем комфортно без автомобил. В днешно време автомобили има всякакви и за мен наличието или липсата не е белег за успех, а въпрос на избор.

# 126
  • София
  • Мнения: 9 532
Не мисля, че липсата на автомобил е признак за неуспех, особено предвид това, че реално за 2-3 хил. лева може да си купиш кола. Вярно, подръжката изисква средства, но всеки прави своя избор.
За някои хора автомобилът е необходимост. Може да имат минимални доходи и трудно да подържат колата си, но им е жизнено необходима, за да се придвижат от точка А до точка Б (например по селата - до града се стига с кола или автобус, но в някои села автобусите са по веднъж на ден и по-рядко).
Други хора подържат автомобил, защото предпочитат този начин за придвижване пред ползването на градски транспорт.
Аз лично съм от категорията хора, които нямат автомобил, защото са с ясното съзнание, че за подръжката му ще отидат доста пари, които в момента няма откъде да извадя. Без да имам кола едва закърпвам месеца. Но пък осъзнавам колко необходим е автомобилът в много ситуации и с оглед на това, че все по-често ми се налага да ползвам такси, за да стигна по-бързо до някъде се замислям за алтернативата да изкарам шофьорски курсове и да си купя една евтина кола, която да ползвам само в такива моменти.  Но и доста ме е  страх да шофирам. Не знам бих ли се справила с участие в движението по оживени направления.


Определено и за мен не е символ на успех - вчера даже попаднах на клипче как Киану Рийвс се вози в метрото.
Стана ми интересно - казвате едва "закърпвате" месеца и въпреки този проблем обмисляте покупката на автомобил? От какво ще се лишите, за да закърпите месеца, при наличието на кола? Колко пари давате за такси и колко сте разчели че би трябвало да ви струва колата месечно? Би ми било интересно ако сте правили такова сравнение за себе си.

Като разхвърлям всички средни разходи около колата за година(без някой сложен ремонт) - на месец се падат около 200-250лв с горивото и без разход за гараж. При вас как излиза сметката и имате ли от къде да намалите 150-200лв.?

Казвам, че се замислям дали да не закупя кола, а не, че ще закупя. Не съм правила сметки, защото на този етап не смятам да купувам, именно, защото няма от какво да спестя. Но дадения по-горе пример с разбитата глава доста добре илюстрира част от поводите, заради които бих била по-спокойна, ако имам автомобил. А  ето и мой пример. В последните месеци два пъти ми се налага преди да отида на работа да водя детето до лаборатория в по-отдалечен район. Болно по градски транспорт не искам да го разкарвам. Викам такси, но няма свободни, защото става въпрос за час-пик. Понякога поръчвам от предния ден за определен час, но точно в тези два случая  беше непредвидено излизане.  Ако имах кола, нямаше да се налага да чакам или да обикалям по градски транспорт. Съответно ако ползвам колата само за такива ситуации, няма да се налага често да зареждам с гориво. Ще плащам застраховка, данък, преглед и до там. Тези разходи са си цифра сами по себе си, при това цифра, която на този етап не мога да си позволя и по тазипричина все още не съм предприела крачката да закупя кола. Но това не ми пречи да обмислям подобна покупка за момент, в който евентуално доходите ми са малко по-високи и мога да си я позволя.

# 127
  • Мнения: X
Не съм съгласна за 20х в ламарина. Кой те задължава да влагаш 20х в кола?Има и евтини коли, данък малък, поддръжка евтина, ремонт - слабо и т. н. В днешно време не е лошо да имаш кола - да. Бих казала, че е удобно, зависи от положението излиза и поянкога по - евтино да се движиш с кола и най-важно спираш когато ти се наложи😊Неуспех - не знам.За всеки различно. За мен беше много важно да имам книжка, кола и да не разчитам на някой и да завися от автобуси, приятели. Нищо, че сега хич не ми се кара, но за мен е +. Иначе, важното е ти да се чувстваш добре.

Последна редакция: вт, 12 фев 2019, 11:43 от Анонимен

# 128
  • Мнения: 1 554
Съжалявам предварително, че вероятно ще обидя някого с мнението си, но темата ми стана любопитна.

Да, смятам, че липсата на автомобил е признак на лош социален статус според хората. Обаче най-вече според хората от малките населени места. Не ме разбирайте погрешно, аз самата съм родом от малък град и просто ми прави впечатление колко несветски разсъждават хората. Освен липсата на автомобил, наличието на кола, различна от BMW, Мерцедес или поне Ауди, WV е причина да те гледат странно. И това са хора, които карат 15-годишни BMW-та например, но се дивят, че някой си е купил примерно Киа 2015 г. Каква е тая трошка Киа, нали. Едва ли не е по-добре да караш стара кола от доказана марка, отколкото нов автомобил, ама някаква куча марка. Това винаги ме озадачава, обсъждала съм го, ама то с хора с тесен хоризонт трудно се излиза на глава. Тези хора не осъзнават, че хората в по-развитите държави (а дори и в София) карат всичко и гледат да е ново, а не да е BMW.

P.S. до преди около 2 г. нямахме автомобил с мъжа ми, той дори нямаше книжка. Ползвахме метрото. Аз още го ползвам, но мъжа ми трябваше да вземе книжка, защото работното му място се измести извън пределите на София и нямахме избор. Взехме да караме автомобил, който не е наш, но не се ползваше. Нисан Микра 2000 и някоя година. Много често съм срещала недоумение защо караме това нещо. Недоумението го срещам дори и в лицата на хора, които знаят, че притежаваме голям собствен апартамент в широкия център без кредит и са наясно, че доходът ни е доста по-висок от средния за София. Ще сменим колата единствено с оглед необходимостта от по-голям автомобил и нуждата от повече сигурност. Какво да ви кажа, не робувам на тенекията и марките. А не ми и пука кой какво си мисли. Но определено ми прави впечатление как мислят повечето хора.

Иначе, да, колата е удобство. Преди не мърдахме много от София, последните 2 лета се помотахме из България и е хубаво, човек да може спонтанно да отиде до някъде.

Последна редакция: ср, 13 фев 2019, 11:14 от DES_123

# 129
  • Мнения: 2 998
Да, смятам, че липсата на автомобил е признак на лош социален статус според хората.
Според хората е ясно, особено описаните от теб. Не пишеш как е според теб.

# 130
  • Мнения: 1 554
Да, смятам, че липсата на автомобил е признак на лош социален статус според хората.
Според хората е ясно, особено описаните от теб. Не пишеш как е според теб.

Личи си от това, което съм написала по-натам. В моите очи липсата на автомобил не те прави неуспял. Като цяло не ми пука кой колко е успял и какво кара. Но и не меря успеха в тенекия. Дори липсата на (скъп) автомобил при наличие на достатъчно средства ми говори за добра ценностна система.

# 131
  • Мнения: 3 876
Зависи от етапа на живота - наличието на деца най-вече.
Работя на 1,3 км от дома,  на толкова е и училището на детето.. ами ходим си пеша без проблем, за 15мин сме там. Колегите с автомобили спират на мин 100-200м от офиса, в посоката, в която живея. Скоро обаче ще стане синя зона и това ще е невъзможно

ММ не може без кола, че работата му е далеко и отделно се хваща допълнително да свърши нещо след работа или в обедната, но имат доста голям фирмен паркинг, дори зад бариера и охрана

Една кола ни е предостатъчна, съобразена е с нуждите и възможностите. Предпочитаме по-стара кола тип джип/ SUV, с 4х4, по-здраво окачване(съответно по-радко правиш предница заради дупките) и по-голям просвет,  че лесно стигаш до къмпинг и язовир. 

# 132
  • Мнения: X
И съответно градско 30/100 газ и 20/100 дизел, бензин 😁
Шегувам се де, зависи от колата и дали има проблеми по нея. Ние имахме една проблемна ламя на газ/бензин, цистерна трябваше да има закачена за него. Всеки ден пълниш до горе и все е празно, сякаш изтичаше от някъде преди да я сложат още 🤣(60л бутилка ).

# 133
  • Мнения: 3 876
Ще се учудиш, но не гори повече от обикновените коли. Имали сме миниван- гореше 10-12/100 газ градско,  тази 12-14,
Зависи си от колата.
На новите VW им дават 8-10л/ бензин по каталог, така че не са по-икономични. Дизелът не е на почит у дома, само един ФАБ филтър да смениш и си вътре.. , а забравих в БГ не се сменят, защото са по 1000-2000лв, а се дават 300-400 да им се излъже компютъра, че има филтър, пък колата щедро ръси мръсотии след себе си

# 134
  • София
  • Мнения: 12 006
Ще се учудиш, но не гори повече от обикновените коли. Имали сме миниван- гореше 10-12/100 газ градско,  тази 12-14,
Зависи си от колата.
На новите VW им дават 8-10л/ бензин по каталог, така че не са по-икономични. Дизелът не е на почит у дома, само един ФАБ филтър да смениш и си вътре.. , а забравих в БГ не се сменят, защото са по 1000-2000лв, а се дават 300-400 да им се излъже компютъра, че има филтър, пък колата щедро ръси мръсотии след себе си
ФАП филтър искаше да кажеш.... на колко км се сменя наясно ли си? И да си чувала, че може да се почисти и да си върши работата както преди да бил замърсен, което излиза под 300 със сваляне и поставяне, зависи и сервиза колко иска да печели? Crazy
За второто - първо е незаконно, второ така направено няма как да минеш нормален ГТП.
Както и да го обясняваш, няма как поддръжката на 4х4 джип/сув да ти излезе по-евтино на годишна база, понеже по-малко се било правело предница, отнолкото на лек автомобил, след като 1 кола карчи по 6,5-8 на 100км газ /някои и и по-малко/ или 7-9 на 100 бензин/дизел, а при джиповете това е по 2 или  по 3 ... и така всеки месец. Освен това като добавим и цените на на частите, които също имат доста разлика ..  Crazy Иначе живей в идилията, че 14 градско газ на 100км е нормално за лек автомобил, понеже твоето 4х4 харчело колкото лека кола.

Общи условия

Активация на акаунт