Предюбилейна 199-та НЕМСКА тема

  • 34 111
  • 747
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: X
Трън в Очите, виж като за начало тази брошура (линкът към нея на първа страница не работи вече): https://www.bmi.bund.de/SharedDocs/downloads/DE/publikationen/th … ationFile&v=4. Peace

# 316
  • Враца
  • Мнения: 2 314
Синьо, много ти благодаря!
Много полезна брошура, но не отговаря на конкретния ми въпрос...

# 317
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
За интернета ходихме на място, офиси има навсякъде. Бяхме на Unitymedia, сменихме с Телеком, и с двете не сме доволни Sad
Скрит текст:
За тока никога не съм получавала никакво писмо. За първата квартира отидохме в офис на ЕЛЕ, за втората направих всичко онлайн (ток и газ) към Stadtwerke Düsseldorf,  много съм доволна от тях.
и ние така! Когато бяхме с Unitymedia и имаше големи строителни обекти наоколо, но доста далеч от нас, все си намираха причина да го спрат и все през деня когато работех от вкъщи. Но имаше и един комшия от съседния блок с който се обединихме и още няколко съседи и написахме оплаквателно писмо (те писаха, аз само се съгласих и подписах) към компанията и искахме да ни се връщат суми, и да ни дадат обезщетение от пропуснати ползи защото ние всички работехме от вкъщи и като няма интернет, няма работа. Да видиш колко бързо разредиха гасенията и как намериха начин предварително да ни уведомят кога ще има превключвания, изключвания и т.н. Но комшията правеше едни засичания на сигнала и се беше оказало, че за месец нито един път сигнала в договора не беше достигнат, та и за това се оплаквахме.

Телеком  - като работи ок, но и те от време на време го изключваха, нали все ремонти наоколо и строежи и кой знае още какво!

Изобщо не знам да има някой с който да съм говорила и да е доволен от доставчика си на интернет в германия - скоростта не е това за което плащаш (100МВ), спират често и то през деня.

Краставици без захара - в полски или руски магазини има, но не са малки корнишони.

# 318
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
с нета беше абс. същото, както го е описала Baby  Whistling
сега пак сме към телеком. по-добре е. не ни е спирал, 1 -2 пъти се е забавял, но за половин-един час.

иначе редовно ми се обаждаха от Unitymedia да минем на по-скъп тарифен план, за по-бърз нет.
един път се ядосах и казах на колсентърката да не го приема лично, а да го предаде на шефовете си и ги насолих добре. извиних й се, защото съм наясно, че тя не е виновна. Sick

в петък успях да се разочаровам и от автомонтьора.
Скрит текст:
от години имам един и същи проблем с колата, подмени какво ли не.
поне 3-4 пъти съм викала ADAC за проблема, в петък пак ми се наложи.
човекът от ADAC беше с малко чепат характер, обаче откри проблема и ми обясни какво да се смени. никой от предшествениците му не ми каза да се погледни точно тази част. каза, че още при първата година на обучението си учат за търсят тази грешка  #Cussing out
ядосах се, защото от сервиза (тук в района, независим, частници са) е трябвало да се сетят за подобен проблем. Crossing Arms
ама и от ADAC да не се сетят  Sick

# 319
  • Berlin
  • Мнения: 11 305
О и ние не сме доволни от интернета, към Водафон сме. Достига си скоростта, нооо връзката е супер зле, ту я има, ту я няма, но май зависи и от рутера, който са ни дали. Трябва да отида да питам до някой техен магазин какво да правим, дали ще се навият да ни го сменят.

# 320
  • Варна
  • Мнения: 816
Здравейте мами. Извинявам се за нахлуването в темата, но имаме един казус, и нямаме идея как да процедираме. Дъщеря ми е студентка в Германия . От 4,5г. е там. Април месец започва нова работа. Първо има пробна седмица, за която сключи договор. Ако всичко е наред ще я назначат . Но  договора и за общежитие изтече и от 1.04 остава без жилище. Усилено търси квартира. Тъй като няма къде да живее се мести  при приятеля си, който е на общежитие. Т.е. от 1.04 тя няма да има адресна регистрация, докато не си намери квартира. И страшно се притеснява, какво ще стане като подписва договор за работа. Може ли да има проблеми. Ако има значение става въпрос за Франкфурт на Майн.  Благодаря предварително.

# 321
  • Мнения: X
Нали вече е подписала договор за пробната седмица, за което е дала адрес и всички други необходими данни? Ако я одобрят със същите данни ще й направят трудовия договор, а като си намери жилище ще ги уведоми за промяната.
Не мисля че за сключване на договор искат документа за адресна регистрация, по-скоро искат идентификационния и социалноосигурителния номер, а тя вече ги има и там пише адрес. На мъжа ми не го искаха.

Ако все пак има някакъв проблем, приятелят й не може ли да я регистрира на неговия адрес?

# 322
  • Варна
  • Мнения: 816
Да, пробният договор е подписан с адреса на общежитието. Но тя се притеснява за постоянният, който ще бъде от 1 май.  При приятеля си  не може да се регистрира, той е на общежитие. Тя е голяма паника,  иска всичко да е изрядно. Дано по бързо намери квартира.

# 323
  • Берлин
  • Мнения: 4 580
Да провери в Каритас/ Дякони. Тук в Берлин хора се регистрират при тях само за адрес/пощенска кутия.

# 324
  • Мнения: X
За начало най-добре да си мълчи, защото най-вероятно в евентуалния хрудов договор ще напишат всички данни, които вече имат. Междувременно да си търси жилище.

# 325
  • Враца
  • Мнения: 2 314
Здравейте отново, момичета.
Събирам в момента документите за заминаването на мъжа ми.
Разбрах, че за дънъчната категория трябва да се вземе удостоверение за семейно положение. Заявих такова в общината и обясних, че е за чужбина. На вносната бележка за таксата пише, че има такса 5 лева за легализация.
Когато взех удостоверението ми направи впечатление, че е един документ /една страница, не две/ само на български, и има някакъв правоъгълен печат, в който пише, че общината удостоверява достоверността на положените подписи и печати. Дали това е легализацията?  И сега предполагам, че трябва този документ да го преведа и легализирам във фирма за преводи?

И още нещо- относно данъчната категория на много места четох, че трябва да се приложи удост. за сем. пол. и актове за раждане на децата ни. Един приятел, живеещ в Германия, спомена, че трябва и нашите актове за раждане / с мъжа ми/, многоезични. Дали не се е объркал? Никъде в интернет по форумите не срещнах тази информация.

# 326
  • Мнения: X
И нотариален акт за жилището Ви трябва, както и Удостоверение за бъдещи наследници с подпис на нотариус, превод, легализация на подписа на преводача от външно министерство и апостил.

Извинявам се на аудиторията,  но...

# 327
  • Англия
  • Мнения: 1 015
В ГРАОН заявяваш многоезични актове за раждане на децата и многоезично брачно свидетелство(не си спомням точно бг наименование). Струват по 5-10лв някъде и са валидни тук без превод и легализация. С тях се променя данъчната класа и се заявява Kinderfreibeträge.

# 328
  • Немция
  • Мнения: 6 924
Само да споделя , че българската рок банда Б.Т.Р. ще изнася концерти- на 29 март в Мюнстер, на 30 март в Кьолн.

Oтносно телефон и интернет сме към Alice- имаше момент с по-чести прекъсвания на Нет-а, сега е стабилно положението. Не сме зависими служебно от качеството на услугата, представям си колко е вбесяващо да трябва да работиш от къщи и да нямаш Нет.

# 329
  • Мнения: X
Бибит, на 30-ти сме на коцерта в Кьолн. 😊 Приятелка от Хамбург ми каза, че концертът там бил страхотен.

Общи условия

Активация на акаунт