Предюбилейна 199-та НЕМСКА тема

  • 34 173
  • 747
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 426
Здравейте отново, момичета.
Събирам в момента документите за заминаването на мъжа ми.
Разбрах, че за дънъчната категория трябва да се вземе удостоверение за семейно положение. Заявих такова в общината и обясних, че е за чужбина. На вносната бележка за таксата пише, че има такса 5 лева за легализация.
Когато взех удостоверението ми направи впечатление, че е един документ /една страница, не две/ само на български, и има някакъв правоъгълен печат, в който пише, че общината удостоверява достоверността на положените подписи и печати. Дали това е легализацията?  И сега предполагам, че трябва този документ да го преведа и легализирам във фирма за преводи?

И още нещо- относно данъчната категория на много места четох, че трябва да се приложи удост. за сем. пол. и актове за раждане на децата ни. Един приятел, живеещ в Германия, спомена, че трябва и нашите актове за раждане / с мъжа ми/, многоезични. Дали не се е объркал? Никъде в интернет по форумите не срещнах тази информация.

Здравей,

Аз занесох в общината, където ми е адресната регистрация, многоезичното свидетелство за брак и това беше достатъчно. От тази служба препратиха информацията към данъчната служба. Така официално се определи данъчния клас. Ако тези класи (4/4), не ви устройват, след това се подава молба към данъчното за промяна на дан. клас.  Удостоверение за семейно положение не са ми искали никъде. Освен това такова удостоверение трябва да се превежда.
Също така има многоезични актове за раждане, но те се изкарват само от регистъра/общината, в която са издадени за първи път,т.е. Ако си родена в Русе, а сега живееш и имаш адресна регистрация в София многоезичния акт за раждане, който няма нужда от превод, се издава само от общината в Русе. (това само за информация). Но и такива документи не са ми искали, направих си адресната регистрация само с международен паспорт.
Успех с документите.

# 331
  • Враца
  • Мнения: 2 400
Благодаря Ви за отговорите.
Извадих си многоезичен акт за граждански брак.
Удостоверения за раждане /многоезични/ извадих за двете деца.
Разбираемо е да се иска и удостоверение за семейно положение, защото лицата може да са разведени, а актът за граждански брак няма особена връзка с настоящото семейно положение. Точно това е документът, който е на български, и за него питах дали трябва превод. От отговорите Ви разбирам, че не са Ви ги искали такъв документ, което за мен като юрист е странно.

Check please, това защо? Отиваме с целия "катун" на непознато място, правилата и порядките са съвсем различни от нашите. Свикнала съм да се подготвям предварително дори и за по-дребни неща. Умът ми не го побира ако ми поискат още някоя хартийка докато сме там как ще хукна да се прибирам до тук с бебето, което няма на кого да оставя да го гледа. Разбираемо е да питам, защото информацията в нета е противоречива. Чета и тук, чета и в сайта Родени в БГ. Опитвам се да пресявам инфото, но...

Благодаря на всички, които ми обръщат внимание и ми помагат, без да проявяват нетърпение.  bouquet

# 332
  • Мнения: X
Отиваме с целия "катун" на непознато


И ние с целия катун дойдохме, в т.ч. две котки и кола с дясна дирекция, за която хора, които живеят тук по седем години и дори такива, които са от деца тук и имат гражданства, ни казаха, че въобще не може да я караме. Аз още я карам, мина тюв и е с немски номера.

Като юрист трябва да знаете как да търсите информация и да отсявате важното от маловажното. Немските институции публикуват онлайн с големи подробности всякаква полезна информация и то не само на немски език. Всички формуляри могат да се свалят от интернет, към тях има много подробни разяснения, отделно и онлайн формулари има, за които не е нужен електронен подпис, каквото изискване имат родните ни бюрократи. Ако нещо все пак направите непълно и неточно, изпращат Ви писма с въпроси, а не ви пращат отказ, който можете само в съда да обжалвате, както правят знаем къде. В тази връзка, не разбирам защо Ви е странно, че не искат удостоверение за семейно положение. Те ако изхождат от позицията, че лъжете, защо да Ви вярват, че удостоверението не е фалшиво например?

Цитат
Разбрах, че за дънъчната категория трябва да се вземе удостоверение за семейно положение

Данъчен клас и въобще регистрация във финанцамт, не се прави отделно. Като си направите адресна регистрация, по време на която заявявате семейното си положение и давате копия от удостоверение за брак и актове за раждане на деца, оттам изпращат информацията във финанцамт, които от своя страна Ви изпращат идентификационните номера. Ако след това искате да промените класовете, защото например Ви сложат 4/4, както правят по принцип, а Вие искате да сте 3/5, тогава отивате във финанцамт и сменяте класа, но не им представяте никакви удостоверения за гражданско състояние, защото те работят само с данни от адресната регистрация. Знам го със сигурност, защото по време на нашата регистрация служителката беше написала мъжът ми женен с дете, а за мен  "семейно положение - неизвестно". Това не го знаехме, докато не отидохме във финанцамт да сменяме класа на мъжа ми, но служителят ни показа какво пише на екрана на монитора му. Разбра, че има грешка, показахме удостоверението за брак, той се опита да поправи нещата по телефона, но накрая извинявайки се каза да отидем в ратхауса за да направят корекция, като все пак прие заявлението ни, но просто каза, че ще изчака да се появи семейното ми положение на екрана. След два дни получихме писмо за новия данъчен клас.

В Германия всичко е лесно с изключение на намирането на жилищата и немския език. Разбирам, че имате къде да живеете, така че тревожете се само за езика. 😊

# 333
  • Мнения: X
fani34, просто да се регистрира на адреса на приятеля си. Peace Аз едно време се настаних така в общежитието на моя мъж.

# 334
  • Мнения: 9 460
Моят мъж, докато не дойдохме с децата при него в Германия след 6 месеца, си беше 1 класа. Никави документи за семейно положение не помогнаха. Това преди 5 г. Искаха да съм регистрирана тук и да ме представи във Финанзамта. След това смениха класите на 3 и 5. Преди това 1, нищо, че беше женен.

# 335
  • Мнения: 2 840
(Без нападки, моля)
Имам ли право да получа еднократна помощ при раждане от здравна каса и да кандидатствам за такава към някоя фондация, или може само на 1 място да се подаде молба, тъй като БЕЗ да съм молила АГ ми даде документ за здравната каса. И НЕ, не съм на джоб център и никакви бюра, помощи...

# 336
  • Мнения: X
Преди това 1, нищо, че беше женен.

Клас 1 е за всички неженени, както и женени/омъжени, чиито съпрузи не живеят в Германия.

# 337
  • Hamburg
  • Мнения: 124
(Без нападки, моля)
Имам ли право да получа еднократна помощ при раждане от здравна каса и да кандидатствам за такава към някоя фондация, или може само на 1 място да се подаде молба, тъй като БЕЗ да съм молила АГ ми даде документ за здравната каса. И НЕ, не съм на джоб център и никакви бюра, помощи...

Държавните здравни каси не плащат помощи, а изплащат Mutterschutzgeld - 13 евро на ден за периода 6 седмици преди термина до 8 седмици (12 за близнаци и преждевременно родени) след раждането. Право на Mutterschutzgeld имат самостоятелно държавно осигурени (бъдещи) майки. Остатъкът до нетната заплата плаща работодателя.

Бележката от гинеколога служи именно за пред здравната каса и удостоверява термина.


Помощи има чрез Stiftung Mutter und Kind за семейства с ниски доходи.

# 338
  • Мнения: 2 840
(Без нападки, моля)
Имам ли право да получа еднократна помощ при раждане от здравна каса и да кандидатствам за такава към някоя фондация, или може само на 1 място да се подаде молба, тъй като БЕЗ да съм молила АГ ми даде документ за здравната каса. И НЕ, не съм на джоб център и никакви бюра, помощи...

Държавните здравни каси не плащат помощи, а изплащат Mutterschutzgeld - 13 евро на ден за периода 6 седмици преди термина до 8 седмици (12 за близнаци и преждевременно родени) след раждането. Право на Mutterschutzgeld имат самостоятелно държавно осигурени (бъдещи) майки. Остатъкът до нетната заплата плаща работодателя.

Бележката от гинеколога служи именно за пред здравната каса и удостоверява термина.


Помощи има чрез Stiftung Mutter und Kind за семейства с ниски доходи.

Мерси , но не е такава бележката.Отскоро сме тук , а мен ме режеха на интервюта и съответно не съм работила.
Здравни към ММ.
Затова и попитах дали може от фондация еднократна ( за обзавеждане на детска стая, количка,) и еднократна 50-100€ от здравна каса с бележката от АГ

# 339
  • Мнения: 6 602
В сайта на всяка здравна каса това го има като информация.
Не е срамно да се попита на място и в социални организации,  фондации и т.н. Ако немския е проблем, ползвайте английски.

# 340
  • Мнения: 2 560
Отиди при Schwangerschaftsberater. Безплатни са консултациите и ще ти обяснят всичко. По принцип отпускат пари за количка, кошарка и тн.като сумата е еднократна и зависи от доходите. Не съм много запозната кое, как и колко, защото ние с мм сме богаташи и нищо не ни се полагаше😉😁, та - не сме задълбавали много в тази насока. Намери най- близките до вас бератери и питай.

# 341
  • Мнения: 2 471
   Здравейте!Имам питане за  ваксината срещу човешкия папиломен вирус, причиняващ рак на маточната шийка. В Германия,платена ли е,както в България, здравната каса покрива ли цената?Към катедра гинекология ли трябва да се обърна или за ваксини е друг редът,първо личен лекар,направление? Взела съм решение за дъщеря ми да я ваксинирам!Само не ми се иска да предизвиквам дискусия на тази тема ,много полюсни са мненията и абсолютно въпрос на личен избор...Благодаря

# 342
  • Англия
  • Мнения: 1 015
Тъй като е в списъка с препоръчителните ваксини, се поема от здравната каса(ТК в моя случай). ТК поемат ваксината дори и за момчета, но и в двата случая трябва да се постави в определената възраст, между 9 и 14г, за18 годишните вече не е безплатна.

# 343
  • Варна
  • Мнения: 948
И на момчета ли се слага?
Това е една много полезна информация.
Благодаря  Simple Smile

# 344
  • Мнения: 2 471
И на момчета ли се слага?
Това е една много полезна информация.
Благодаря  Simple Smile
 Моето дете е момиченце,12 год. Чувала съм ,че ваксинират и момчета,но...не знам подробности.                   
 
Аna.ana,благодаря много!

Общи условия

Активация на акаунт