Пазарът на недвижими имоти-какво се случва реално? - 34

  • 44 514
  • 770
  •   1
Отговори
# 225
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
Tomeva , т.е. с агенции като Явлена, Мирела, Адрес нямаш проблем да се вкарат клаузи по желание на купувача, който ти представляваш, така ли?
Или ако излязат дарения, завещания, представляване на някой наследник с пълномощно и т.н., а купувачът не иска такава сделка, по живо по здраво ви връщат стоп-капарото? Ако случайно нещо не се разберат с продавача за срокове, нотариус, документи или каквото и да било друго - също? И пак не ми отговори защо е нужно договорът за депозит да се сключва с агенцията, а не с продавача, съответно агенцията само да съхранява сумата? Ти също си на пазара, не е възможно да не знаеш и да не виждаш какво обикновено се случва и за какво настояват големи и утвърдени агенции, а не квартални самозвани брокери. Това, което описваш като стандартен процес при вас, изобщо не е обичайната практика. В общия случай, купувачът оставя капарото почти на тъмно (за СС) и стиска палци да има късмет и всичко да е наред при обстойното разглеждане на документите. Ако не - пие студена вода за парите или поема по-висок риск за сделката, отколкото първоначално е искал.

Ами ти, много въпроси ми зададе и явно съм пропуснала да ти отговоря на всички... Та, точно с тези агенции не съм имала проблеми никога и обикновено знаят, какво продават/ по документи/ , пък както казах мога и сама да си проверя историята на имота и като отида да депозирам отивам с една папка документи при тях, така че за НА не се разправям, ако ми дадат предварително ок, ако не си ги вземам от архива и не се сърдя. А предпочитам да депозирам с тях, защото при някаква патова ситуация с тях мога да се разбера да ми върнат депозита, ако не целия поне половината, но как да се разбира с някакво лице Х, което не познавам.
И пак казвам всяка сделка е различна, ако успея да си изясня картинката на имота депозирам, ако не мога или нещо ме притеснява не го правя.
И точно в Договори за депозит с тях описвам освен параметрите, които предлагам и документите, които ще искам преди предварителен договор..т.е всички, без данъчна оценка.
Никога обаче не слагам клаузи, ако банката  откаже кредит, или оценката не стига, защото това е мой ангажимент и на купувача. Продавачът има задължение да подсигури документи, купувачът да си подсигури парите. Ако с купувачът не сме сигурни, че ще се справим с финансирането не купуваме и толкоз... Давам пример, където е лесно купувачът да се провали: представете си 2-ст ап. 64 кв.м , стара тухла ремонтиран основно и направен на 3-ст. Вътре всичко високо качество, паркети, бани, страхотни уреди, кухни... всичко висок клас....дивани, спални... и т.н.  Апартамент мечта, цена като за 3-ст, но квадратура, като за двустаен... и тук е уловката. Много трудно ще излезе адекватна оценка, по-скоро ще е под договорената цена и ако купувачът няма достатъчно самоучастие, вероятността да не получи достатъчно пари е голяма. В този случай, ако предварително се знае банката и оценителя, може да се направи консултация с него, каква оценка ще даде на първо четене.., но каквото и да е остава рискът, когато се търси висок % на финансиране.

# 226
  • София
  • Мнения: 3 029
Добре, но някои банки работят със собствени оценители и не може да  се знае предварително, колко ще е оценката. Затова за спокойствие на купувача, че и продавача, може да се извика първо оценител и после да се сключи договор. Нали целта е  да се продаде имота?

# 227
  • Мнения: 9 777
Tomeva , т.е. с агенции като Явлена, Мирела, Адрес нямаш проблем да се вкарат клаузи по желание на купувача, който ти представляваш, така ли?

Е, аз да кажа само, че личният ми опит е с една от горепосочените агенции... И цитатът за "заковаването" е от същата голяма агенция. И са ексклузивни, и са на двойна сделка в моя случай.
Толкова по въпроса.

# 228
  • Мнения: 4 577
И моят случай е точно с една от тези агенции. Факт, че и моят брокер не настоя за промени в споразумението, а пред тях почна да ме убеждава как той ще вземе всичко необходимо за историята от архив, а брокерът от Явлена твърдо отказа промени.

# 229
  • Мнения: 5 639
И какво означава да не с дарение, да не е със завещание, да няма пълномощно, ама това са си нормални правни институти.
Големите (агенции) затова са големи, защото спазват правила, фактури, ДДС, огромен административен апарат, кол център, 5-6 юриста, по двама-трима движат една сделка. Ползват най-опитните нотариуси, не най-параноичните и най-страхливите. Това струва пари.

# 230
  • Мнения: 4 577
Notaris, аз като клиент имам ли право на собствен избор? Като отида в магазина и кажа, че не обичам розово, нормално ли е да ми набутат розова блузка? Повечето хора правим сделка с имот веднъж или два пъти в живота. Защо трябва да поемам рискове, които не искам? Имаше цели схеми с дарения и завещания със замесени нотариуси. Всеки сам си преценява, нормално е брокерът да е гъвкав и да се съобразява с твоите предпочитания, не само дари имотът е двустаен или тристаен, но и каква е собствеността.

# 231
  • Мнения: 3 070
Ох, такива имотни казуси може да се заформят, че ви е бедна фантазията.

# 232
  • Мнения: 5 639
Не съм казал да няма сигурност, това се подразбира. Ама не клиентът човека, дето е чел недочел по нета и ги знае схемите. Това се учи с години и се проверява всеки път. Опитните хора един поглед им трябва, пък ти, като не разбираш или са те наплашили от БГ мама или някой глупав адвокат, може да се терзаеш с дни, може и добра нормална сделка да изпуснеш.
Винаги е различно, затова никога не трябва да се подхожда с предубеждение, завещания, дарения и прочие.
И - пазарът е на купувача, сега те карат влака.

# 233
  • Мнения: 9 777
И какво означава да не с дарение, да не е със завещание, да няма пълномощно, ама това са си нормални правни институти.
Големите (агенции) затова са големи, защото спазват правила, фактури, ДДС, огромен административен апарат, кол център, 5-6 юриста, по двама-трима движат една сделка. Ползват най-опитните нотариуси, не най-параноичните и най-страхливите. Това струва пари.

Почерненото не е вярно в моя случай -  леля-юристка - мърлячка (само една), която не е прегледала внимателно документите, предварителен договор като свален от нет-а ... Е, вярно, че не е сделка за милиони, но все пак се изисква точност, например да опишеш точно квадратурата.
И к`ви фактури, к`ви ДДС-та?
Кол център - моля, моля, не ми трябва да ми чуруликат по телефона разни мелодии и да ми рецитират 5 минути как имат право да ме запишат.
Пак от личен опит (вече го споменах) - продажба от агенция с пълномощно (и данъчна оценка извадена с него) от поставена под запрещение и починала отгоре на всичко жена. Леки дописвания по нотариалния акт, които и аз видях. Съседка ни разказа за собственичката, а познат брокер се оказа, че представлява наследника на починалата и той пое нататък разплитането на случая.
Таф е напълно права - след като давам моите пари, аз решавам за какво да ги дам. Може и да изпусна добра сделка, но предпочитам сигурността. Това са моите пари. Агенцията не носи никаква отговорност в случай на фал, техният интерес е единствено да ти вземат комисионната с най-малко усилия.

# 234
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
Миналата седмица, адвокат на купувача, който не ми е клиент поиска да извадим за сделката удостоверение за липса на реституционни притенции на панелка в Хаджи Димитър!!! В Общината казаха, че за първи път дават такова удостоверение за панелка. Извадихме го...да върви сделката...

# 235
  • Мнения: 1 476
На път сме да сключим сделка и понеже с мъжа ми сме недоверчиви и много мнителни /що се отнася за имотни сделки/, търсим къде евентуално може да изникне някакъв проблем...  Гледам нотариалният акт на сегашния собственик, от където става ясно, че предните собственици са баба му и дядо му, които са му  дали пълномощно да продаде сам на себе си имота. Сегашният собственик не е единствения наследник на баба си и дядо си. Допитах се до юристи, които са категорични, че документът е изряден и такава практика, макар и не често срещана, е напълно законна. Смятате ли, че има място за притеснение?

# 236
  • Мнения: 4 577
Допитайте се до опитен имотен адвокат. Доколкото аз знам, ако има действителна продажба (т.е. парите реално са постъпили по сметка на бабата и дядото) не би трябвало да има проблем. Иначе другите наследници биха могли евентуално да атакуват продажбата като скрито дарение, но най-вероятно има някакви давностни срокове за това.

# 237
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Добре, а аз да питам това цялото нещо важи ли и когато апартамента се купува с ипотека. Аз мислех, че банката щателно проверява всичко, включително за тежести, наследници и т.н. или съм се лъгала до сега? Просто търсим жилище, което да купим с ипотека и се чудих необходимо ли е отделно от това да проверим жилището с помощта на друг имотен адвокат.

# 238
  • Мнения: 1 476
Допитайте се до опитен имотен адвокат. Доколкото аз знам, ако има действителна продажба (т.е. парите реално са постъпили по сметка на бабата и дядото) не би трябвало да има проблем. Иначе другите наследници биха могли евентуално да атакуват продажбата като скрито дарение, но най-вероятно има някакви давностни срокове за това.
Сумата е дадена кеш. Няма как да се проследи дали е постъпила по сметката на бабата и дядото. Мисля /дори съм сигурна/, че въобще не са си плащали пари. Това с парите на практика не може да се докаже.

# 239
  • Мнения: 4 577
Ако сумата е над 10 000 лв., има законово изискване да се плати по банков път. Наистина най-добре е да се посъветвате с опитен юрист.
Ето един линк с обяснение от юрист
http://irinakonstantinova.com/2015/05/kak_imotyt_da_stane_moi/
Много ми е интересно, имате ли брокер и какво е неговото мнение, съответно на юриста на агенцията (ако има такъв).
Добре, а аз да питам това цялото нещо важи ли и когато апартамента се купува с ипотека. Аз мислех, че банката щателно проверява всичко, включително за тежести, наследници и т.н. или съм се лъгала до сега? Просто търсим жилище, което да купим с ипотека и се чудих необходимо ли е отделно от това да проверим жилището с помощта на друг имотен адвокат.
Може да са се случили нови обстоятелства, откакто е направена ипотеката - например, кредитът да е взет от съпрузи, а те после да са се развели. При всички случаи е добре вие сами с независим специалист да проверите имота.

Последна редакция: вт, 12 фев 2019, 18:17 от TafTaf

Общи условия

Активация на акаунт