Пазарът на недвижими имоти-какво се случва реално? - 34

  • 44 619
  • 770
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 4 578
Мен лично ме интересува хем гледката, хем да нямам термо мостове Wink И всичко това е благодарение на съвремените технологии. Колкото до прозорците, те постигат 0.6W с 52мм стъклопакет, точно колкото въпросните тухли единички и да математиката и физиката никога не лъжат.

няма нужда да зазиждам нищо.

Опитвам се да съм обективен, а не преднамерен, защото хората тук които имат нужда от съвет не бива да се подлъгват с тези гръмки "факти" плащам двуцифрени сметки за отопление на аристократично жилище с високи тавани без каквито и да било изолации. Не е коректно.
Не е коректно да правите такъв свободен преразказ на написаното от мен. Нито съм казала, че жилището ми е аристократично, нито външните стени са от един ред тухли единички, нито сметките са ми двуцифрени, но са съвсем прилични. Ако наистина сте специалист в областта, би следвало да отчитате и различното качество, както на СС, така и на НС. Да очакваме, че след 20-тина години ще рухнат повечето сгради в Центъра, Лозенец, Иван Вазов, Изток, Яворов също не е много коректно. Естествено, че има неподдържани и застрашени сгради, но ако бяхте прав, нямаше да има какви забележителности да разглеждаме в цяла Европа. Даже панелките ще оцелеят дотогава.

Последна редакция: вт, 05 мар 2019, 01:56 от TafTaf

# 676
  • Мнения: X
Мен лично ме интересува хем гледката, хем да нямам термо мостове Wink И всичко това е благодарение на съвремените технологии. Колкото до прозорците, те постигат 0.6W с 52мм стъклопакет, точно колкото въпросните тухли единички и да математиката и физиката никога не лъжат.


А вие като специалист случайно да сте чували за системи за топлоизолация, при които се отстраняват термомостовете в съществуващи сгради? Ако не сте, значи, не сте и чак такъв специалист Wink Нещо, което отдавна се прави и в Европа, и у нас. Имa безкрайно много литература по въпроса точно за съществуващи сгради, наръчници и справочници с референтни стойности за K, U, R value и с кои мерки/системи какви стойности се постигат, и на английски, и на български. И са базирани точно на законите на физиката и математиката.В момента има технологии, с които стара сграда можеш да я направиш близко до 0-енергийна със съответната инвестиция. Но тя и новата сграда, за да стане близка до 0-енергийна, трябва да се инвестира.

А при НИ все пак основното е локацията, а на хубавите локации НС почти няма, а ако има, са на много висока цена - изключвам кофти строежи от периода 2000-2010 или строежи без акт 16 - например като сградата на Миджур, наскоро някой посташе обява от нея.  И няма гаранция, че НС ще е енергийно ефективно, зависи как е изпълнено, и като проект, и като изпълнение, тоест, съответствие на проекта. Има начин да се разберат енергийните загуби и термомостовете, например със заснемане с  термокамера.


TafTaf  Hands Plus1

# 677
  • Мнения: 9 752
Абе при стари сгради може да се направи какво ли не, за да станат супер, но си трябват доста средства. Плюс това някои неща е добре да се направят на цялата сграда, но посмъртно не можеш да убедиш съседите да дадат пари. Радвам се, че milittana е попаднала на толкова хубава и поддържана стара сграда, но според мен това е рядко изключение. Разбира се в повечето случаи и новите сгради след време ще станат погром, но поне има доста годинки до този момент.

# 678
  • Мнения: 2 321
Точно толкова неподдържани нови сгради има, колкото и стари. За поддържаните важи същото.

# 679
  • Мнения: 2 661
При мен много добре се усеща ефекта от неизолираните балкони... като ходиш бос из къщи, като наближиш 1-2 метра от балкона и веднага ти става студено на краката. Сигурно може да се изолират, ама трябва цялата сграда да се хване, да направи проект да се залепят фибрани по всички ръбчета и балюстрадки - е как ще убедиш 30 човека да дадат пари за това, пък по колко ще е, на апартамент ли, на квадрат ли, ама аз имам 1 балкона пък комшията 2, ама аз съм го остъклявал и сега да го развалям ли ме карате... кауза пердута.
Ще си караме така с топлозагубите.

# 680
  • Мнения: X
Абе при стари сгради може да се направи какво ли не, за да станат супер, но си трябват доста средства. Плюс това някои неща е добре да се направят на цялата сграда, но посмъртно не можеш да убедиш съседите да дадат пари. Радвам се, че milittana е попаднала на толкова хубава и поддържана стара сграда, но според мен това е рядко изключение. Разбира се в повечето случаи и новите сгради след време ще станат погром, но поне има доста годинки до този момент.
Понеже колегата говореше за термо-мостове, физика и математика, има предостатъчно НС с термомостове - ако броим за НС всичко след 1990-та, да не говорим за случаите с видими течове и разрушена фасада, паднала мазилка и т.н.  Ако се разходиш из Лозенец, ще видиш как изглеждат някои сгради от 2000 или дори от 2010 - по-зле от тези от 1950-та. Иначе е ясно, че по-добре във Вила Лозенец, отколкото в съседната на Миджур от 1960-та, но във вила Лозенец двуспален с холокухня струва 240 К с ДДС, а съпоставима квадратура в съседната ще струва около 160 К и то ако изобщо излезе на пазара. И да, има малко по-надолу на Миждур НС от 2000-та за много по-малко пари, ама е без акт 16 и дори имаше акция на общината да ги изкарват от сградата. Живеят си още, но не знам кой би се навил да купи там.

Между другото, гледам в сайта на инвеститора, че вила Лозенец вече е наистина разпродадена, останал е само един на първия етаж над гаражи:
http://www.hauskonzept.net/index.php/rshe

При мен много добре се усеща ефекта от неизолираните балкони... като ходиш бос из къщи, като наближиш 1-2 метра от балкона и веднага ти става студено на краката.
Скрит текст:
Сигурно може да се изолират, ама трябва цялата сграда да се хване, да направи проект да се залепят фибрани по всички ръбчета и балюстрадки - е как ще убедиш 30 човека да дадат пари за това, пък по колко ще е, на апартамент ли, на квадрат ли, ама аз имам 1 балкона пък комшията 2, ама аз съм го остъклявал и сега да го развалям ли ме карате... кауза пердута.
Ще си караме така с топлозагубите.
Да, така е, но ако имаш едни 30-40 % отгоре като пари за същата локация, можеш да си купиш чисто ново НС бз термомостове. Ако нямаш, отиваш на НС без термомостове, но във вадите и ливадите, и губиш време, нерви и пари в транспорт, и се чудиш в кое частно училище да си запишеш детето,  или си караш така с термозагубите.

Между другото, парите за ЧУ са много повече от парите за енергия в СС без изолация и с теромостове,  та ако локацията ти дава право на добро ДУ, е далеч по-изгодно да си в СС на тази локация, отколкото в НС в нов район.

Последна редакция: вт, 05 мар 2019, 11:28 от Анонимен

# 681
  • Мнения: 41 881
Изолацията при добре направеното НС си е голямо предимство. Аз, както се знае, съм на първи жилищен етаж над гаражи. Що мнения изслушах какъв змиярник е този етаж да не разправям. Да, ама цяла зима почти не сме пускали парно и се разхождам боса по чорапи по пода (и по паркета, и по гранитогреса) без да мръзна. Е, не казвам, че мога цял ден да изкарам без пантофи, но като мърдам някъде за малко и ме мързи да се обувам си шляпам боса без да ми е студено и неприятно. За сравнение, на шести етаж в предишния ми апартамент СС краката ми измръзваха през пантофите зимата, да не говорим  за ходене бос. И това даже и след санирането, и то след като (само ние от цялата кооперация) си изолирахме и балкона. Та в СС да се направи изолация като в НС е кауза пердута, нищо, че принципно било възможно. 

# 682
  • Мнения: X
Изолацията при добре направеното НС си е голямо предимство. Аз, както се знае, съм на първи жилищен етаж над гаражи. Що мнения изслушах какъв змиярник е този етаж да не разправям. Да, ама цяла зима почти не сме пускали парно и се разхождам боса по чорапи по пода (и по паркета, и по гранитогреса) без да мръзна. Е, не казвам, че мога цял ден да изкарам без пантофи, но като мърдам някъде за малко и ме мързи да се обувам си шляпам боса без да ми е студено и неприятно. За сравнение, на шести етаж в предишния ми апартамент СС краката ми измръзваха през пантофите зимата, да не говорим  за ходене бос. И това даже и след санирането, и то след като (само ние от цялата кооперация) си изолирахме и балкона. Та в СС да се направи изолация като в НС е кауза пердута, нищо, че принципно било възможно. 
И това ти го разбра само на база 1 СС и 1 НС Wink Освен термомостовете има един куп други фактори за топлозагубите и за топлинния комфорт - изложение и слънчеви ползи, наличие на външни стени, дали се отоплява цялата сграда (т.е., дали комшиите се топлят), дали са обитавани апартаментите и прочие. Не е толквоа просто, колкото ти се струва.
Но ти не си сменяла локацията, така че твоят случай е частен. Имала си късмет да вземеш в точното време на точното място. За скъпите локации в момента това е възможно с наистина много пари.
 

# 683
  • Мнения: 41 881
Освен термомостовете има един куп други фактори за топлозагубите и за топлинния комфорт - изложение и слънчеви ползи, наличие на външни стени, дали се отоплява цялата сграда (т.е., дали комшиите се топлят), дали са обитавани апартаментите и прочие. Не е толквоа просто, колкото ти се струва.

Знам го всичко това и не отричам, че между две сгради СС може да има много голяма разлика. Както и между два апартамента в една сграда (независимо дали е СС или НС). Постът ми целеше да каже друго - да се мобилизират всички живеещи в една сграда СС за да приложат пълния комплект от мерки за топлинна изолация е почти невъзможно. Аз още се чудя как в нашата старата се събраха пари за най-хубавата шпакловка, за най-хубавата изолация (сивата на BASF),  ама все пак не се дадоха пари за нови дограми в общите части, не се изолираха балкони, покрив, мазета, стените на гаражите... Т.е. постът ми касае хората, а не сградите.

# 684
  • Мнения: X
Скрит текст:
Освен термомостовете има един куп други фактори за топлозагубите и за топлинния комфорт - изложение и слънчеви ползи, наличие на външни стени, дали се отоплява цялата сграда (т.е., дали комшиите се топлят), дали са обитавани апартаментите и прочие. Не е толквоа просто, колкото ти се струва.
Знам го всичко това и не отричам, че между две сгради СС може да има много голяма разлика. Както и между два апартамента в една сграда (независимо дали е СС или НС). Постът ми целеше да каже друго - да се мобилизират всички живеещи в една сграда СС за да приложат пълния комплект от мерки за топлинна изолация е почти невъзможно. Аз още се чудя как в нашата старата се събраха пари за най-хубавата шпакловка, за най-хубавата изолация (сивата на BASF),  ама все пак не се дадоха пари за нови дограми в общите части, не се изолираха балкони, покрив, мазета, стените на гаражите... Т.е. постът ми касае хората, а не сградите.

Така е, но все пак ако трябва да избираш да останеш в същото СС със същите хора или да идеш в НС в МанЛи (тоест, нямаш опцията НС на същото място, защото нямаш толкова пари), ти кое ще избереш?

# 685
  • Мнения: 41 881
Ясно, че няма да отида в Ман Ли, ама ако човек тепърва избира е хубаво да има яснота за някои неща, защото за огромната част от СС проблемите са в хората. На Запад нямат тези проблеми, защото много голяма част от сградният фонд е частен и там собственикът инвестира (и си взема парите от наемателите), а даже и за частните сгради има строги закони - не може сградата да е небоядисана и с ронеща се фасада (иначе яка глоба), ако някой не си плаща режийните и не участва в поддръжката го изселват като стой та гледай и т.н.  Затова примери как на Запад стари сгради за по 100 и повече години били супер не значат нищо за нас. У нас всеки трябва да има едно наум, че купувайки СС купува и съседи. А българинът иска веднъж да даде пари и повече да не го бутат за нищо. Ама не става тя така. Скоро май ще въведат нов закон за асансьорите - всички ще трябва да са с двойни автоматични врати. Е в колко СС сгради ще се дадат пари за нов асансьор? И в колко ще го спрат? Това е само един пример, а колко други има.
Та аз просто слагам някои аргументи и в другото блюдо, а иначе всеки да си решава Peace

# 686
  • София
  • Мнения: 6 059
Казвала съм и пак ще кажа какво смятам, Ако в една жилищна сграда няма едно "куче", нищо не става Thinking
Това е човек почти посветен на сградата , поддръжката, съседските работи и дебне всичко, знае всичко и гони всеки за всичко. Никой не го обича особено, но А стане нещо.... теч, авария, ремонт, поддръжка, кражба... А него го търсят. Няма как. Без такъв човек няма оправия. Всеки е зает, на никой не му се разправя със съседите.

Имам жилище и в НС където живея.... е има една женица... ужасно напориста , шефка е на някаква фирма, ами няма такава жена.... мъжа й ходи след нея... ама нищо не остава без надзор и мерки.. по 10 пъти ходи у всеки ако има нещо...

Имам жилище и в СС, ЕПК блок, който санираха целия по програмата за саниране, само заради едната ни домоуправителка, ами всичко от- до е до нея и от нея като организация. Но тя осъди няколко съседи там , за неплащане на сметки и сега гледам повече я слушат и й вярват. Особено като се пребори за санирането. Първа санирана сграда едва ли не , в целия ни квартал. Няма начин без такъв човек. Thinking

# 687
  • Мнения: X
Ясно, че няма да отида в Ман Ли, ама ако човек тепърва избира е хубаво да има яснота за някои неща, защото за огромната част от СС проблемите са в хората. На Запад нямат тези проблеми, защото много голяма част от сградният фонд е частен и там собственикът инвестира (и си взема парите от наемателите), а даже и за частните сгради има строги закони - не може сградата да е небоядисана и с ронеща се фасада (иначе яка глоба), ако някой не си плаща режийните и не участва в поддръжката го изселват като стой та гледай и т.н.  Затова примери как на Запад стари сгради за по 100 и повече години били супер не значат нищо за нас. У нас всеки трябва да има едно наум, че купувайки СС купува и съседи. А българинът иска веднъж да даде пари и повече да не го бутат за нищо. Ама не става тя така. Скоро май ще въведат нов закон за асансьорите - всички ще трябва да са с двойни автоматични врати. Е в колко СС сгради ще се дадат пари за нов асансьор? И в колко ще го спрат? Това е само един пример, а колко други има.
Та аз просто слагам някои аргументи и в другото блюдо, а иначе всеки да си решава Peace
Абсолютно е така, но това важи с еднаква сила както за СС, така и за НС - личен опит с НС от около 2005-та, ами трудно събират пари, развали се асансьорът и три месеца не успяха да съберат пари да го пуснат, и майки с деца катереха 5-6 етажа с децата и пазара. Повечето СС в хубавите квартали са без асансьор, защото са ниска етажност.  Тост НС трябва да е чисто ново, от 2018 или на зелено, за да се застрахова човек от необходимост от ремонт, но дори  и там се налагат понякога.

Да, хората са най-важното, ама те средно взето са едни и същи и в НС, и в СС. Дори бабите и пенсионерите, от моя опит, са по-добросъвестни платци от много млади семейства, които са набълбукани с кредити за коли, почивки и частни училища, и са все на червено, и не плащат за поддръжка.

Yangdze, споделям напълно.

# 688
  • Мнения: 2 661
Между другото, парите за ЧУ са много повече от парите за енергия в СС без изолация и с теромостове,  та ако локацията ти дава право на добро ДУ, е далеч по-изгодно да си в СС на тази локация, отколкото в НС в нов район.
Естествено - и не само за училище ами всичко друго, което те привлича в квартала ти натежава много повече отколкото загубената енергия. За парно плащам 200-250 лв. и ни е комфортно топло. Ако беше имало супер-дупер изолация колко щях да плащам, 100-150? И какво, за 100 лева спестени, за целия отоплителен сезон 400-500 лева, да дадеш няколко хиляди за изолации или да си смениш жилището ли? Как пък да не.

# 689
  • Мнения: X
Да, така е, но ако имаш едни 30-40 % отгоре като пари за същата локация, можеш да си купиш чисто ново НС бз термомостове. Ако нямаш, отиваш на НС без термомостове, но във вадите и ливадите, и губиш време, нерви и пари в транспорт, и се чудиш в кое частно училище да си запишеш детето,  или си караш така с термозагубите.

Между другото, парите за ЧУ са много повече от парите за енергия в СС без изолация и с теромостове,  та ако локацията ти дава право на добро ДУ, е далеч по-изгодно да си в СС на тази локация, отколкото в НС в нов район.
Много яки генерални заключения. Всичко де що не живее в Лозенец значи няма пари за Лозенец и се примирява с ливади и вади и пътува по 100 часа. Уаууу. И ако знаеш тези с пари колко ги интересува ГТ, ДГ и ДУ....или пък не знам защо реши, че някой избрал да живее в друг квартал е толкова тъп да избере да живее там и да пътува по 100 часа. Представи си, че може да е избрал там точно защото там му е по-удобна локация и не му се налага да пътува по 100 часа. Или викате щом на вас там ви е неудобно, значи на всички им е неудобно? Joy

Последна редакция: вт, 05 мар 2019, 16:22 от Анонимен

Общи условия

Активация на акаунт