Счетоводител в нужда се познава 15

  • 28 037
  • 743
  •   1
Отговори
# 225
  • Русе
  • Мнения: 1 514
Отчети го като разход сега през 2019, но в края на годината с тази сума ще трябва да увеличиш финансовия резултат за 2019г. Надявам се, че сумата не е голяма.

# 226
  • Мнения: 1 167
Не е платена. Доставчикът е супер несериозен, въобще не си следи нещата. Днес ми я изпраща по мейл. Говорих с неговата счетоводителка, която също нищо не следи. Сумата е 750,48 лв- ДДС 125,08.
По банка е и сега трябва да я платя. Фактурата е за услуга-печат.

# 227
  • Мнения: 4 936
по принцип трябва да приложиш корекции на ГФО по стандарта Mr. Green. и след 2 седмици като ти донесат още нещо - пак и след 1 седмица отново и т.н.т. Пущаш искане да ти разрешат да коригираш ГДД и ГФО, обясняваш от къде и защо се налага корекцията и още 1000 простотии...
Но в повечето случи правим това, което ти е написала vesssrusss

или колегите правят още нещо - плащат им в брой или диретно в сметката и изобщо не осчетоводяват нито ф-рта , нито плащането

# 228
  • Враца
  • Мнения: 458
А защо не я осчетоводи в тази година, аз не виждам проблем, ако не е минала 1 год.

# 229
  • Русе
  • Мнения: 1 514
За ДДС-то няма проблем, ако не е минала 1 г, но момичето питаше за разхода, който е за миналата 2018г.

# 230
  • Враца
  • Мнения: 458
Може да пуснат кредитно за старата фактура и после нова фактура за тази година. Иначе наистина трябва корекция на годишната декларация.

П.П. макар че,
Отчитането на фактура от минала година в текущата година следва да се третира по реда на корекция на счетоводна грешка, които намират отражение в СС 8 и МСС 8.

При положение, че сумата на фактурата е несъществена или ако сте по НСС, то можете просто да отчетете ефекта за сметка на текущата печалба (или загуба).

# 231
  • Мнения: 1 167
Там е проблема, че счетоводителката на доставчика отказва да издаде КИ, защото трябва да променя ГФО. Моята главна счетоводителка също отказва да прави корекции и аз трябва да се разбера с доставчика. Предложих му да издаде нова фактура за същата сума, ще я платим, а тази, която не сме получили да не я отразявам. Но решение никакво.

# 232
  • София-Младост
  • Мнения: 23 353
И аз нямаше да издам КИ, за корекции писахме, че не са необходими, особено пък за 750 лв.
Отчетете разход в 2019, увеличете после ФР ... нищо сложно няма.

# 233
  • Мнения: 1 512
И аз имам една такава фактура от 15.08.2018г. отчетена през 2019. Защо да се увеличава ФР?
Фиска не е ущетен, защото е фактура на разход. Просто отчетен разход със закъснение.

# 234
  • Мнения: 729
Здравейте,мой познат,под давлението на приятел доктор иска да си вземе болничен за проблеми,които наистина има,но подозирам,че от друга страна ще продължи да ходи на работа и не смята да уведоми работодателя.Не ме чува,че според мен е нередно,затова и питам тук-моля ви,кажете ми,в най-общо линии,какви последици може да има това за него?

# 235
  • София-Младост
  • Мнения: 23 353
По-скоро иска болничен, за който работодателя ще знае и ще представи в НОИ, но и ще си ходи на работа...иначе не виждам смисъл от болничен.

Моника, похвално е че искаш да работиш и да си изкараш някакви парички, но уви у нас това ми се вижда мисия невъзможна...имам син на на твоята възраст и на подобен въпрос от него, отговорих същото.

# 236
  • Мнения: 729
Има ли такъв варшант-и да ходи на работа,пък и да му се плаща болничен?

# 237
  • Варна
  • Мнения: 3 238
Има ли такъв варшант-и да ходи на работа,пък и да му се плаща болничен?
Варианти всякакви в България Wink Въпрос на уговорка с работодателя, а доколко е регламентирано от закона, е друг въпрос.

# 238
  • Мнения: 729
Има ли такъв варшант-и да ходи на работа,пък и да му се плаща болничен?
Варианти всякакви в България Wink Въпрос на уговорка с работодателя, а доколко е регламентирано от закона, е друг въпрос.
.Аз не съм наясно,затова питам тук,общо взето искам да го предпазя от грешна стъпка,да попитам какви са санкциите,ако бъде разкрит-чувам,че са увеличили проверките относно болничните.А и не съм сигурна,че въобще има намерение да уведомява работодателят си.

# 239
  • Варна
  • Мнения: 3 238
Няма как да не уведоми работодателя, тъй като именно чрез него става представянето на болничния в НОИ, за да му бъде изплатен. Просто някакъв висящ болничен, без да е представен на работодателя, не му върши никаква работа. Оттам нататък, както казах, е въпрос на уговорка между двете страни.

Общи условия

Активация на акаунт