Живот в общежитие (МУ-Плевен)?

  • 1 574
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
Здравейте!

Може ли човек да си ползва собствен котлон, за да си готви?
Има ли хладилник там или трябва да си занеса мой собствен?
Общо взето ме интересува как човек може да се изхранва там самостоятелно без да разчита на заведения за бързо хранене или "готово готвено".
Всякаква друга информация свързана с живота в общежитията ще ми е от полза също.

P.S.:
Тази година завършвам средно образование и от малка съм решила, че искам да стана лекар.
Нямаме лекари в родовете, аз ще съм първата. Просто от малка винаги исках с приятелките ми да играем на лекарки и в училище биологията и химията естествено ми станаха любимите предмети. Имах и страхотни учители.
Притеснява ме единствено какво представлява животът в студентско общежитие.
За съжаление нямам приятелки и познати, които да учат медицина в Плевен, които да попитам.
А моите приятелки до една отидоха да учат различни специалности в чужбина, а някои просто да работят и живеят там, защото не виждам бъдещето си, живота си и старините си тук. Та нямам информация за общежитията от първо лице въобще за никой университет.
Решила да съм да живея и да се реализирам в България, защото искрено вярвам, че можем да променим нещата към по-добро, колкото и наивно да звучи за някого. За мен вътрешното удовлетворение и душевната хармония са много по-важни от парите. Смятам, че всеки трябва да прави това, което харесва, за да е щастлив, животът е един, кратък е и нямам никакво намерение да бъда като хората, които мразят понеделника и отиват сърдити, ядосани на работа, която мразят, но са я избрали, защото ще им донесе "много пари".
Както и да е, моля за информация от хора, които имат наблюдения от първо лице за живота в българските общежития, ако може и за плевенския МУ още по-добре.
Зададох тези въпроси на университета (по имейл), но не ме удостоиха с отговор.
Звънях им по телефона и щом чуха въпросите и просто затвориха.
Знам, че много млади хора живеят по общежития и оцеляват някак, но за мен това не е достатъчен отговор.
От бедно семейство съм и не мога да си позволя да плащам такси и да се отказвам впоследствие, защото се оказва, че е невъзможно да се храня.
Не, не съм претенциозна, но майка ми цял живот работи като готвачка (обича работата си, това е искала да прави). Била е в хотели, столове, заведения. Навсякъде хигиената е нулева! Работодателите не позволяват на персонала да изливат твърде много вода, да ползват препарати за съдове, не измиват плодове и зеленчуци преди да ги сготвят и т.н.
Може да ми опонирате, че не навсякъде е така, но където не е така, цените са твърде високи, за да мога да си позволя да се храня там.

# 1
  • Плевен
  • Мнения: 1 614
Здравей.Мъжа ми е завършил в МУ-Плевен,но не е живял по общежития.Само е ходил на купони там.Казва,че няма хладилник,но котлон може да се занесе и ползва.Но може би има начин да се внесе хладилник.Явно на място трябва да се пита,щом малоумници са ти вдигнали телефона.Срещу общежитията има и студентски стол,готвели хубаво там.Това съм чувала от моя.Аз бях студентка в Свищов и съм живяла в общежитие.Нямахме хладилник,но с уговорка с домакинката си внесох един мъничък.Даже си бяхме запазили стаята и през лятото за да може хладилника да е там и да не го караме обратно на село.Трите съквартирантки си ползвахме заедно хладилника и всяка си имаше етаж от него Simple Smile .Тук в Плевен има и доста индийци,а те си готвят.Не се хранят с европейска храна.Така,че явно може.

# 2
  • София
  • Мнения: 2 566
При уговорка с домакина мисля, че всичко можеш да си внесеш. Малък хладилник, малък котлон, има и едни миниатюрни перални, ако те е гнус от обществени. Да готвиш в стаята не е супер приятно, ще мирише на готвено постоянно. Най-вероятно и ще имаш 1 или 2 съквартирантки. Ще трябва да се съобразяваш и с тях. На общежитие съм живяла в СУ, а после и в чужбина. В СУ беше само 1 година, като цяло само учех и ядях каквото ми попадне - сандвичи, мюсли, разни неща от топлата витрина на супермаркет, като цяло не се хранех добре. Нямах никакво време да готвя, медицината е тежка специалност и може да не ти остава време да готвиш всеки ден. Вариант е когато се прибираш да се видиш с вашите да си носиш и буркани с храна, заварени. Животът в българските общежития е мизерен, няма добри условия, няма лично пространство, няма никакви удобства. Но струва много, много по-малко от квартира. А и като си на 19 не ти пука много, стига да си го държиш чистичко. Ще се справиш, доста хора оттам сме тръгнали. Успех!

# 3
  • Мнения: 435
Няма как да ти отговорят по телефона, защото не се знае съквартирантките дали ще са съгласни. Ако попаднеш на някоя, като мен, няма да имаш шанс да осмърдиш стаята на манджурляк. За мое щастие и съквартирантките ми бяха на моя акъл, имаше някакъв котлон на балкона, един път само гадже на едната се напъва там да ни прави палачинки. Вътре в стаята, където са ни всички дрехи и учебници, да се умиришат на пържен лук, сори, но няма как да стане. В общежитие в София съм живяла, та не помагам много за Плевен.

# 4
  • Мнения: 4
Не, разбира се, че не бих готвила в стаята.
Мислех, че има нещо като малка тераска, балконче, където е открито и проветриво...
Мога и без готвено, щом може да се внесе малко хладилниче, това ми стига.
Което естествено ме води до следващия въпрос:
А когато се нанесем в стаята с колежките как стоят нещата с патрона/ключалката на стаята?
Може ли да си го сменим и само ние 2-те/3-те да си имаме ключ от стаята или ключ ще има и домакинката?
Питам, защото се притеснявам това хладилниче, лаптоп, разни други вещи да не изчезнат?

# 5
  • Мнения: 435
Поне в София повечето общежития нямат балкони. Аз съм живяла в "семейните" и затова имахме. При нас домакинката имаше ключ, мисля беше задължително. Ако те е страх за лаптопа, носи си го в чанта с теб на лекции, или си вземи малък сейф. Хладилник се съмнявам, че някой ще тръгне да краде. По мое време се крадеше интернет и кабелна телевизия с карфица от кабела на комшията, не се вълнувахме от съседските буркани и кИфтета 😜

# 6
  • София
  • Мнения: 2 566
Няма да ви позволят да смените бравата. Общежитията принципно се обитават само за по 1 учебна година и после се кандидатства отново, ако искаш да останеш в същата стая.

# 7
  • Мнения: 4
Много благодаря на всички за отговорите!
Чувствам се много по-спокойна.
Хладилник щом може да се внесе и ползва, друго не ми трябва.
Това ми беше най-голямото притеснение.

# 8
  • Мнения: 7 265
Нека първо те приемат, общежитието е лесно.

# 9
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 397
И аз това щях да питам - не е ли малко раничко за такива притеснения? Доколкото знам все още не са минали предварителните изпити, а редовните сигурно са чак през юни...

Последна редакция: пн, 24 яну 2022, 21:56 от Беллора

# 10
  • Мнения: 4
Ами да питам на свършен факт ще е късно. Не остана много време и исках да знам какво ме очаква.
Приемът не ме притеснява, чувствам се добре подготвена и по двата предмета.
Качеството на живот ме тревожи повече.

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 9 709
Дъщеря ми е в общежитие на ТУ София. Занесохме малък хладилник, нейно си легло и матрак. Столове, че нямаше къде да се седне. Има мултикукър, който върши чудесна работа. Ами не е задължително непременно да се готви със запържен лук. Има и студентски столове, магазини с готова храна.
В ТУ се налага и ремонт на стаята да се прави, че мизерията в някои от блоковете е пълна. Същото съм чувала и за някои от блоковете на СУ, на УХТ в Пловдив. Ние "само" сменихме батерията в банята и сложихме казанче на тоалетната, просто нямаше такова. Но по други стаи се правеше основен ремонт - стени, таван, под, обзавеждане. Но в ТУ поне е възможно да си в една стая 4 години. 

# 12
  • София
  • Мнения: 2 566
Поне позволяват ремонт, да. Може да се пребоядисат стените, да се сложат пердета, да се внесат мебели. В банята да се сложи нова тоалетна седалка, батерия, душ, огледало и т.н.

# 13
  • Мнения: 2 838
Аз съм била една година в общежитие, но в друг град. Бяхме 3 момичета, които се познавахме от преди това. Правихме ремонт на стаята, защото беше в ужасно състояние. Внесохме си хладилник. Не сме готвели. Носихме си храна в буркани и затопляхме на микровълнова или го карахме на сандвичи. Яли сме и навън. Столът за мен не беше опция, защото не ми харесваше яденето, а и съм гнуслива.. аз обаче бях студентка преди 10 години, но предполагам нещата няма да са коренно различни.
Иначе и ние нямахме тераса, блоковете ни бяха много високи и предполагам от съображения за сигурност.

Общи условия

Активация на акаунт