Екстрасистоли?

  • 29 727
  • 429
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 24
Здравейте! Позволявам си да подновя темата и да се включа. Чета ви от известно време и определено бих искала да споделя.
     Моите екстрасистоли започнаха след тревожно разстройство и ПА преди 8 години. Тогава усещах по веднъж в месеца познатото на всички ни усещане за пауза, преобръщане, по- силен удар на сърцето, затъкване в гърлото. Още тогава, в рамките на година, множество ЕКГ-та, два Холтера, на които бяха засечени камерни екстрасистоли, които абсолютно никой кардиолог не отчете като нещо значимо. С годините зачестиха. Да допълня, че работата ми е стресова, отговорна и включва и физическо натоварване, а аз съм изключително емоционална, което със сигурност повлия да се появят. Понякога усещам групирани, тежки, силни прескачания, особено при стресови ситуации и физически усилия. Не употребявам цигари, алкохол, кафе, старая се да се храня здравословно. От миналата година се започна ужаса. Зачестиха. Единят Холтер хвана по 4 поредни и точно това са тези, които се усещат. От всички прегледи и Холтери установих, че единични, двойни камерни ЕС нямат никаква симптоматика, усещат се, когато са по няколко. И това най- много ме тревожи. Напоследък започнаха по цял ден, но не силни и тежки, а съвсем леки, едва доловими, много на брой, основно след хранене. Оказа се, че съм и с Хашимото и хипофункция, за което приемам хормон. Взимам и Панангин. Общо взето това е картинката, позната на всички, които имаме ЕС. На Холтерите, на които не се прояви "усещането" излизат само единичните, така че не винаги човек може да има обективен поглед над точния им вид и брой. Всичко е индивидуално за момента на изследването. Желая ви здраве и спокойствие, колкото и трудно да е с тези прескоци.

# 226
  • Мнения: 157
Здравейте! Позволявам си да подновя темата и да се включа. Чета ви от известно време и определено бих искала да споделя.
     Моите екстрасистоли започнаха след тревожно разстройство и ПА преди 8 години. Тогава усещах по веднъж в месеца познатото на всички ни усещане за пауза, преобръщане, по- силен удар на сърцето, затъкване в гърлото. Още тогава, в рамките на година, множество ЕКГ-та, два Холтера, на които бяха засечени камерни екстрасистоли, които абсолютно никой кардиолог не отчете като нещо значимо. С годините зачестиха. Да допълня, че работата ми е стресова, отговорна и включва и физическо натоварване, а аз съм изключително емоционална, което със сигурност повлия да се появят. Понякога усещам групирани, тежки, силни прескачания, особено при стресови ситуации и физически усилия. Не употребявам цигари, алкохол, кафе, старая се да се храня здравословно. От миналата година се започна ужаса. Зачестиха. Единят Холтер хвана по 4 поредни и точно това са тези, които се усещат. От всички прегледи и Холтери установих, че единични, двойни камерни ЕС нямат никаква симптоматика, усещат се, когато са по няколко. И това най- много ме тревожи. Напоследък започнаха по цял ден, но не силни и тежки, а съвсем леки, едва доловими, много на брой, основно след хранене. Оказа се, че съм и с Хашимото и хипофункция, за което приемам хормон. Взимам и Панангин. Общо взето това е картинката, позната на всички, които имаме ЕС. На Холтерите, на които не се прояви "усещането" излизат само единичните, така че не винаги човек може да има обективен поглед над точния им вид и брой. Всичко е индивидуално за момента на изследването. Желая ви здраве и спокойствие, колкото и трудно да е с тези прескоци.

Изцяло припознах себе си в този коментар. И моят ужас е от 8 години. До сега никога не съм успявала да хвана тежките за мен прескачания ,с чувство за хаотично биене на сърцето, може би са както  казвате вие групирани. Получавам ги по същия начин след хранене, умора или сутрин веднага след ставане особено ако се наведа!
Ужасно е , лошото е , че аз се докарах и до паник атаки заради тях!
На колко години сте?
Желая успех и нека всеки един да се отърве от тая гадост…

# 227
  • Мнения: 1 711
Здравейте и аз съм писал в темата - имам от около 3 години екстрасистоли. За радост са единични, сравнително рядко имам епизоди с групирани. За сметка на това при мен усещам абсолютно всяко "прескачане" като силен удар в областта на сърцето, абсолютно всяка екстрасистола. Единствената закономерност, която успях да хвана е, че се получават обикновено след скандали с половинката - ден или два след това. Това ме кара да смятам, че всичко е на нервна почва. От около 2 месеца си наумих и започнах да тичам почти всеки ден по около 3 км леко темпо. Установих, че ми се отразява сравнително добре - първо, че е здравословно, второ, че регулира дишането (една от теориите ми за тези екстрасистоли е именно свързана с дишането), трето, по време на самото тичане, ако имам епизод на екстрасистоли е доста кофти, но продължавайки да тичам по някое време спират - намирам това за невероятно! Разбира се след това във фаза на почивка понякога пак се появяват или като започна да правя по-силови упражнения в залата.
Пил съм и много време мента, глог и валериана на хапчета - ефектът е, че донякъде притъпяват усещанията и се чувстват по-отдалечени, ако мога така да се изразя. Всъщност и дълго време пиех чай от плодчета глог - същия ефект, даже една идея по-изразен, все пак това е билката на "сърцето".
Бих искал да попитам съфорумката - как консумирате този въпросен хвощ - откъде го купувате, под каква форма е (плодчета за чай ли?) и т.н. Смятам да го пробвам.

Като цяло всички кардиолози не откриват нещо страшно и ми казват, че съм едва ли не прекалено чувствителен и всички имали такива екстрасистоли, обаче аз смея да твърдя, че не е така. Носил съм 2 пъти холтъри и двата пъти е било в период, когато нямам екстрасистоли, и си отчита 0 камерни екстрасистоли самия холтер за 24 часа. Също така препоръчват именно кардио спортуване - тичане, плуване, отборните спортове, но не и силови тренировки. Аз също го препоръчвам, отразява се добре - най-малкото има една поговорка - "здрав дух в здраво тяло".

# 228
  • Мнения: 24
Здравейте, Wendy, Rosi Cat, Чичко Тревичко!
Благодаря и се радвам, че се включихте отново в темата, но не се радвам, че проблемите продължават.
      На 39г съм, когато започнаха бях на около 30г. Чудя се дали да не изследваме стомах, но честно казано ми писна да ходя по лекари. Явно така ще е положението. Аз съм напълно различен човек вече. Не смея да върша и най- обичайните неща, без да се притеснявам, че ще ми "прескочи". Скапва ми психиката, всичко. Но не бива да се отчайваме, а да си помагаме и да си даваме кураж. Мога да споделя какво ми е препоръчано като терапия. Посещавам д-р Чилингирова и съм очарована от отношение, компетентност. Тя изписа Панангин 2х1, Седакур Форте 3х1, Магнерот 3х1, хранене често и по малко. Трябва да се внимава заа калий и магнезий, аз ги изследвам периодично, не бива да има недостиг, нито предозиране. Предполагам с толкова опит с аритмиите, знаете. Имам Хашимото и хипофункция, както казах, и за това приемам хормон и добавки. Хипофункция може да има и когато TSH е в норма. Не бива да е повече от 1,5. Изследват се FT3, FT4, които трябва да са в горната четвърт на референтните граници. Вит D3 и B12 да не са към или под долна граница. При нас не е причина сърцето, а външна. Дали е щитовидна жлеза, хормоните от нея, нервна система, стомах. Просто трябва да се борим да не падаме духом. Истината е, че сме много изплашени и потиснати. Не сме сами, това е важно да знаем. Благодаря, че писахте! Желая ви спокойствие! Поздрави!
      П.С: Wendy, при теб, минавам на "ти", си спомням, че имаш камерни. При Rosi Cat хващани ли са на ЕКГ или Холтер? Чичко Тревичко, аз също тренирах и понякога след тренировка получавах силни, което ме отказа и от спорта. Интересно е, че при теб, в период, когато нищо не усещаш, са нула. На Холтера, и да не съм усещала нищо, пак са се отчитали малко надкамерни и повече камерни, но единичните. Както казах по- горе, по- сложните се усещат.

Последна редакция: сб, 25 мар 2023, 11:58 от Aurora Tanssi

# 229
  • Мнения: 486
Здравейте!
 Да, моите са хващани на кардиограма. Как няма да ги хванат като то сърцето беше в пълно нарушение.
Довечера ще ви пиша подробности за хвоща

# 230
  • Мнения: 1 711
Аз забравих да спомена, че съм имал два пъти хиперфункция на щитовидната жлеза - обратното на твоето. Пил съм потискащи хормоните метизоли, но в момента от няколко години (да чукна на дърво) няма проблеми без допълнително лечение. Поне спрямо хормоналните изследвания така изглежда.
Също така и ниски нива на витамин Д и К2. За момента си пръскам двата витамина, но не виждам някаква разлика, може пък да се усети едва след като стигнат референтните нива.

# 231
  • Мнения: 24
Аз забравих да спомена, че съм имал два пъти хиперфункция на щитовидната жлеза - обратното на твоето. Пил съм потискащи хормоните метизоли, но в момента от няколко години (да чукна на дърво) няма проблеми без допълнително лечение. Поне спрямо хормоналните изследвания така изглежда.
Също така и ниски нива на витамин Д и К2. За момента си пръскам двата витамина, но не виждам някаква разлика, може пък да се усети едва след като стигнат референтните нива.
              Напълно възможно от хиперфункцията да са твоите симптоми. Търсим причината и евентуално лек, но досега явно никой не е я е открил, както и лекарите. На мен лекарката ми предложи отново да сложим Холтер. И какво? Пак едно и също, не дай Боже пък и по- кофти да излезе. Надявам се заедно, споделяйки самонаблюдения, не да се наплашим и да мислим само за това ( макар че при мен е само това), а да анализираме на база кой какво и как. Rosi Cat ще сподели за хвоща. Поздрави!

# 232
  • Мнения: 157
Aurora Tanssi , може ли да ми кажеш къде ходиш на прегледи при Д-р Чилингирова ? Аз преди ходих при нея във Вита , но не работи вече там и не знам къде се премести.

# 233
  • Мнения: 24
Aurora Tanssi , може ли да ми кажеш къде ходиш на прегледи при Д-р Чилингирова ? Аз преди ходих при нея във Вита , но не работи вече там и не знам къде се премести.
В бившата "Света Екатерина" и настояща "Проф. Ал. Чирков", кабинет 12. Какво ти каза, когато те прегледа, Wendy?

# 234
  • Мнения: 24
rosi cat
Дано всичко е наред при сина ти! За ЩЗ TSH, FT3, FT4, креатинин, уреа, желязо, феритин, Б12, вит Д, електролити: калий, магнезий, калций, натрий, ПКК. Не искам да те плаша, но причерняването не никак безобиден симптом, а именно на аритмия и евентуално нарушаване на кръвообращението. На мен така ми ставаше, когато тренирах и получавах аритмията, а и докторката обърна повече внимание на това, отколкото на самите прескачания. В никакъв случай тежки тренировки, само лек спорт! Всички лекари са против! Тези изследвания ми пуснаха на мен, може да има и още нещо нужно. Поздрави и дано всичко е наред! Като намали тренировките, ще отшуми.

Последна редакция: пн, 27 мар 2023, 08:48 от bubanka

# 235
  • Мнения: 486
Благодаря ти много, Аurora!
Ти по каса ли направи тези изследвания или на частно. Забравих да кажа, че нормалния пулс му е 100.
А иначе  се чувства напълно здрав, жизнен, толкова е енергичен.
Аз ще се поболея от  притеснение, а той не  позволява повече и дума да кажа по въпроса. И доктора му е казал, повечко да си почива, да ама кой

# 236
  • Мнения: 24
Благодаря ти много, Аurora!
Ти по каса ли направи тези изследвания или на частно. Забравих да кажа, че нормалния пулс му е 100.
А иначе  се чувства напълно здрав, жизнен, толкова е енергичен.
Аз ще се поболея от  притеснение, а той не  позволява повече и дума да кажа по въпроса. И доктора му е казал, повечко да си почива, да ама кой
Млад и жизнен, на тази възраст е нормално да не слушат. Ако вземете направление от ЛЛ, касата покрива само част от компонентите, останалите се плащат. Той ще обясни кои как. И вече, ако има отклонения, ендокринолог. Аз си плащам, защото в годината имаме право на два платени с направление, а понякога има нужда да се следят по- често. В лабораториите има пакети "ЩЗ" и излизат по- изгодно. Но е добре да се провери жлезата. Тя е основен фактор. А относно хвоща, прочетох,че има и противопоказания, трябва да се внимава при дългосрочна употреба. Карайте го магнезий да пие или Панангин. След като е спортист, да не спазва безсолна диета. Аз така правех и натрият ми беше много нисък, което пак има връзка с прескачанията. Поздрави!

# 237
  • Мнения: 486
Много благодаря за съветите, Aurora!
Много сте ми полезни! Шанса ми е в понеделник, едва ли ще мога втори път да го накарам да прави кръвни
Това в което съм напълно сигурна е, че хвоща е този който ме лекува, но  и аз не го намирам за нормално да го пия постоянно. Иначе се чувствам перфектно с него

# 238
  • Мнения: 24
Много благодаря за съветите, Aurora!
Много сте ми полезни! Шанса ми е в понеделник, едва ли ще мога втори път да го накарам да прави кръвни
Това в което съм напълно сигурна е, че хвоща е този който ме лекува, но  и аз не го намирам за нормално да го пия постоянно. Иначе се чувствам перфектно с него
    Успех и никакви прескоци!

# 239
  • Мнения: 823
Здравейте и от мен. За съжаление ще се включа в темата и аз. От около 2-3 години усещам единични екстрасистули, но напоследък станаха много. От около месец се случва по много пъти през деня да ги усетя, нощем се будя от тях, групират се по няколко. Онзи ден бях в онлайн среща на работа, мисля че направих ПА, защото усетих, че сърцето излезе от ритъм, притесних се, при което започна много да бие по всякакъв начин, прескачаше и тн в продължение на няколко минути. На своя глава взех валидол и мина. Тази сутрин се събудих пак от тях, даже на сън съм ги усетила, защото сънувах , че сърцето ми прескача и се събудих и се оказа, че наистина прескача... Ходих на кардиолог онзи ден, гледа ме, сърцето здраво, на кардиограмата нищо не излиза. Изписа магнерод и изследвания - ПКК, захар, тсх, т3, т4, креатин, магнезий и калий. Вдругиден заминавам за чужбина на почивка за седмица, като се върна ще ги направя изследванията и ще започна магнезия. Все се надявам, че там ще се успокоя като си почина, ама се прокрадва мисълта, че може и да се влоши и съм в чужда държава и какво ще правя, ако нещо ми стане... Sad
По принцип си имам хипофункция на щитовидната жлеза, тсх е около 4, не пия хормон, това е от 6 години. Доста съм емоционална, съня напоследък не стига , стрес в работата има, но не знам дали е от това. Не пуша, пия чаша розе вечер, хляб и сладко са почти изключени от менюто ми(позволявам си понякога само). Доктора ми каза, че съм с наднормено тегло, което не е вярно, не съм перфектна, но индекс на телесната маса ми е 23(тегло в норма). Всеки ден правя упражнения - коремни преси, за ръце с ластици и разни за крака и дупе. Грижа се за себе си много, бих казала, че ям здравословно и тн, чак ми стана обидно доктора като го каза това, защото съм човек, който е много дисциплиниран, стотици пъти съм седяла на салата докато приятелите ми ядат баници, и пържоли, пък на тях им няма нищо... Sad
Дълго стана, разтревожена съм, простете. Поне вие можете да ме разберете, защото преживявате същото.

Общи условия

Активация на акаунт