Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 32

  • 41 084
  • 745
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 197
Здравейте!
Закупихме УПИ в село в района на Радомир и планираме да строим вила. Имаме предварителен договор с ЧЕЗ, но ВиК в района няма и трябва да бием сонда. Говорихме с главния Архитект на Радомир и тя каза да пуснем уведомление в Басейнова дирекция Благоевград за намерение за изграждане на сонда, иначе няма да приеме проекта ни. Вчера получих официален отговор от БД, че максимално разрешеният брой съоръжения, за който могат да бъдат осигурени водни количества, е изчерпан и не могат да дадат разрешение за извършване на дейности, свързани с водовземане за собствени нужди. Flushed
Вода в района има, да не говорим, че всичко е на сонди, къде законни, къде не.
Моля ви за идеи какво да предприемем!
Всеки съвет ще ми бъде от полза! Благодаря и успешен ден на всички!
Прочетете законите или се обадете на фирма която се занимава с изграждане на системи за дъждовна вода. За съжаление ако в бъдеще биете сондаж няма да можете да го узаконите. Не знам да ли след месец два ако пуснете уведомление, че в закупения от вас парцел има неузаконен кладенец да ли ще мине номера.

# 151
  • София
  • Мнения: 4 192
Описано така според мен чакат подкуп  Wink

# 152
  • Мнения: 20
Описано така според мен чакат подкуп  Wink


И аз имам подобни подозрения. Казват “не може”, но не дават никакви алтернативни варианти! Абсурдна и безумна ситуация Rage

# 153
  • Мнения: 411
Искам малко помощ относно таванска стълба, капандура и керемиди.Изчетох доста теми и мнения някои ,от които и по-стари и не можем да решим.Гледам сега в home max някакви тавански стълби на 139 лв. - дървени и се чудя.

# 154
  • Мнения: 1 970
Нашата е на Факро, девета година не е мръднала. Вижте в Гугъл.

# 155
  • Мнения: 556
Здравейте!
Закупихме УПИ в село в района на Радомир и планираме да строим вила. Имаме предварителен договор с ЧЕЗ, но ВиК в района няма и трябва да бием сонда. Говорихме с главния Архитект на Радомир и тя каза да пуснем уведомление в Басейнова дирекция Благоевград за намерение за изграждане на сонда, иначе няма да приеме проекта ни. Вчера получих официален отговор от БД, че максимално разрешеният брой съоръжения, за който могат да бъдат осигурени водни количества, е изчерпан и не могат да дадат разрешение за извършване на дейности, свързани с водовземане за собствени нужди. Flushed
Вода в района има, да не говорим, че всичко е на сонди, къде законни, къде не.
Моля ви за идеи какво да предприемем!
Всеки съвет ще ми бъде от полза! Благодаря и успешен ден на всички!

Anna80 Направете проекта с хидрофор и водо-съдържателен съд. Ще им кажете че ще го пълните с водоноски, пък вие си го пълтене и от сондаж ако искате.

Последна редакция: вт, 26 мар 2019, 16:17 от juniper

# 156
  • София
  • Мнения: 4 192
Абсолютно. Но според мен и тогава ще ви намерят кусури докато не кохнете нещо. Просто не вибдам лоигика в отговора "изчерпани водни ресурси".

# 157
  • Мнения: 556
Абсолютно. Но според мен и тогава ще ви намерят кусури докато не кохнете нещо. Просто не вибдам лоигика в отговора "изчерпани водни ресурси".
По абсолютно същата логика Община Самоков ме кара да изградя и регистрирам сондажа преди строеж на къщата - защото входирам проект със сондаж, а той може да ми бъде отказан от Басейнова дирекция, което би наложило преправяне впоследствие.

# 158
  • Мнения: 424
Здравейте! Бих искала да попитам какви входни врати на къщи имате? При нас голямо чудене пада каква входна врата да изберем, бяхме се насочили към Хьорман със стъкло, но са я вдигнала цената и се отказахме. Държим само на топлоизолацията и на дизайна.

# 159
  • Пловдив
  • Мнения: 732
Абсолютно. Но според мен и тогава ще ви намерят кусури докато не кохнете нещо. Просто не вибдам лоигика в отговора "изчерпани водни ресурси".
По абсолютно същата логика Община Самоков ме кара да изградя и регистрирам сондажа преди строеж на къщата - защото входирам проект със сондаж, а той може да ми бъде отказан от Басейнова дирекция, което би наложило преправяне впоследствие.
От вчера има публикувани промени в държавен вестик по ЗУТ и Закона за водите.

Накой подавал ли е скоро искане за откриване на строителна линия и ниво? Нас се зачудиха за какво да ни върнат и за какво да се хванат и как да ни усложнят живота. Sad

# 160
  • Бургас
  • Мнения: 1 458
Ние другата седмица ще подаваме. Ще видя как е.

# 161
  • Мнения: 3 191
Droidd - аз доколкото видях от преходните и заключителните разпоредби, изрично е разписано, че проекти, при които съглсуването е започнало преди влизане на промяната, остават по стария ред. Същото и при актуването на сгради.

Всъщност, не видях нищо конкретно по казуса на Juniper и Anna80. Признавам, че четох и повърхностно де, но основното, което пишеше в ЗУТ за водоснабдяването касаеше преместваеми обекти. Поправи ме ако съм чела много през просото....

# 162
  • Пловдив
  • Мнения: 732
Droidd - аз доколкото видях от преходните и заключителните разпоредби, изрично е разписано, че проекти, при които съглсуването е започнало преди влизане на промяната, остават по стария ред. Същото и при актуването на сгради.

Всъщност, не видях нищо конкретно по казуса на Juniper и Anna80. Признавам, че четох и повърхностно де, но основното, което пишеше в ЗУТ за водоснабдяването касаеше преместваеми обекти. Поправи ме ако съм чела много през просото....
Да, важно е да се прочете внимателно , новата разпоредба § 48. Строежите от пета категория, за които е издадено разрешение за строеж до влизането в сила на този закон, се довършват и въвеждат в експлоатация по досегашния ред.
Днес се опитаха пак да ме връткат в Общината и като я цитирах.......ох не ми се говори. Важното е, че се подписа най-после прословутия Протокол 2.
Сте3фан е много прав да четем ЗУТ, ама то кое по-напред да чета.

по казуса на Juniper и Anna80
Мисля, че пак разковничето е във внимателното четене на

Прилагане на разпоредбите на Закона за водите,
свързани с кладенците за задоволяване на собствените потребности на гражданите

Физическите лица - собственици или ползватели на недвижим имот, разположен в границите на населените места и селищните образувания, имат право на безвъзмездно водовземане до 10 куб.м на денонощие за собствени потребности от намиращите се в него повърхностни и подземни води, както и в случаите на ползване на индивидуални системи за отопление и/или охлаждане с обща инсталирана мощност до 50 kW, използващи като първичен енергиен източник енергията на сухите зони в земните недра и на подземните води с температура до 20 °С, с изключение на минералните води (чл.43, ал.2).
Разпоредбата на чл.43, ал. 2:
1. се прилага за водовземане от подземни води в рамките на определените в плановете за управление на речните басейни и обявени в интернет страниците на басейновите дирекции максимални водни обеми за землището на всяко населено място, които не могат да бъдат по-големи от 50 на сто от разполагаемите ресурси на първото от повърхността подземно водно тяло;

Това с "изчерпаните ресурси" , за мен трябва да е подкрепено с цифри. Juniper и Anna80, ако не намерите наредбата, ще ви я изпратя. На мен не ми се е налагало да проверявам за това и не мога да съм полезна с повече инфо за съжаление. Успех!

# 163
  • Мнения: 556
foxy, droidd, благодаря!
Наложи се изрично да искаме становище от БД за това, че няма да има проблем да направим сондаж, и те отговориха, че може... Направихме сондажа. Сега го регистрираме.
Зная, че това, че Общината ни иска регистрация отсега, не е според закона (foxy ми прати кой), би трябвало самото становище от БД да е достатъчно вече, но не ми се спори с тях.
Почти опряхме до варианта с водоноската, за да прокараме проекта, но от БД имат прилични срокове за отговор относно сондажите и са много отзивчиви на този етап.
Те и от Общината доста ни помагат, просто някой по-нависоко изисква документите предварително.

# 164
  • Мнения: 299
Здравейте,
След мнооого дълго чакане и мотане по институции, вече има светлина в тунела и се надяваме есента да започнем строеж.
Оглеждаме се за фирма или бригада, и ще се радвам ако можете да препоръчате от личен опит. За София става въпрос.
Благодаря предварително!

Общи условия

Активация на акаунт